Актуально
“Ситуацію ще можна виправити”, - українські депутати після розмов у Конгресі про "Північний потік-2"

Делегація українських депутатів із міжфракційного об’єднання “Чиста енергія – здорове довкілля” зустрілась із представниками Конгресу, Державного департаменту та Пентагону, щоб обговорити питання співробітництва США та України.
Першочергово до Вашингтона мало прибути більше українських депутатів з різних фракцій - однак в останній момент їхню поїздку скасували, і до США прилетіло троє нардепів: Олексій Гончаренко з “Євросолідарності”, Володимир Кабаченко з “Батьківщини” та позафракційний Гео Лерос.
Головною темою візиту української делегації стала протидія "Північному потоку-2". Це питання піднімали у розмовах в Державному департаменті та Конгресі США.
Раніше Палата представників Конгресу ухвалила проект оборонного бюджету США з поправками, що стосуються "Північного потоку-2". Зокрема, поправки зобов'язують президент Сполучених запровадити санкції проти всіх компаній та осіб, що причетні до планування, будівництва та введення в дію трубопроводу.
Крім цього, поправки не дозволяють звільняти причетних до "Північного потоку-2" від санкцій під приводом національних інтересів. Тепер аналогічний проект закону мають затвердити в Сенаті.
Олексій Гончаренко каже, що зараз Україні потрібно спрямувати основні зусилля в цьому напрямку.
До Нового року ми маємо зробити все, щоб цей законопроект був прийнятий в такому вигляді, з цією правкою. Ситуацію ще можна змінити - не треба опускати руки і не треба здаватись.Олексій Гончаренко, народний депутат України, "Євросолідарність"
“Важливо сьогодні сфокусуватись на цьому. У нас залишаються два місяці до сертифікації Німеччиною "Північного потоку-2" (а цей процес займе до Нового року) І до Нового року ми маємо зробити все, щоб цей законопроект був прийнятий в такому вигляді, з цією правкою. Ситуацію ще можна змінити - не треба опускати руки і не треба здаватись”, - каже Гончаренко.
За словами депутата, під час розмов про "Північний потік-2" у Вашингтоні не варто забувати і про екологічний аспект проблеми - враховуючи те, що адміністрація Байдена оголосила одним із своїх пріоритетів протидію змінам клімату. Гончаренко наголошує, що через викиди метану нафтогазова індустрія Росії завдає непоправної шкоди довкіллю.
“Північний потік-2 є надзвичайно небезпечним з точки зору екології, - каже депутат, - і це є дуже суттєвим аргументом саме зараз і саме сьогодні”.
Однак, Україні потрібно готуватись до зменшення ризиків від запуску "Північного потоку-2" - на випадок якщо він запрацює. Серед кроків, про які протягом дискусій часто згадують західні експерти - диверсифікація джерел постачання енергії. За словами українських депутатів, в Конгресі готові сприяти постачанню зрідженого газу зі США.
Представники Конгресу погодилися нам надавати контакти виробників LNG-газу в США, це означає, що цей діалог ми маємо продовжувати.Володимир Кабаченко, народний депутат України, "Батьківщина"
“Це досить складне питання з точки зору технічного виконання, - говорить Володимир Кабаченко з “Батьківщини”. - Але якщо ми вже сьогодні почали цей діалог, і представники Конгресу погодилися нам надавати контакти виробників LNG-газу в США, це означає, що цей діалог ми маємо продовжувати. І окрім газу, який ми сьогодні отримуємо із Європи, ми маємо розглядати можливість імпорту LNG-газу зі США”.
Раніше в спільній заяві США та Німеччина зобов’язались підтримувати енергетичну безпеку України, в тому числі через додаткові інвестиції. Однак за словами нардепів, протягом зустрічей із партнерами часто постає питання корупції в Україні та її негативного впливу на інвестиційний клімат.
“Якщо ми в першу чергу не вирішимо проблему корупції, то залучення будь-яких нових інвестицій зараз буде на паузі”, - міркує Володимир Кабаченко.
Зокрема, у США виникають занепокоєння щодо незалежності українських антикорупційних органів. Особлива увага прикута до обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Раніше в Євросоюзі та Сполучених Штатах заявили, що “дуже розчаровані” затримками в обранні керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Такі затримки там назвали “незрозумілими та невиправданими”.
Призначення керівника САП було серед ключових зобов’язань, які взяв на себе Київ за підсумками візиту Володимира Зеленського до Вашингтона. У спільній заяві президентів України та США зокрема йшлося, що Україна має побудувати незалежну антикорупційну інфраструктуру та забезпечити її ефективність.
Колишній член фракції “Слуга народу”, а тепер позафракційний депутат Гео Лерос також критикує Офіс президента.
Зеленський приїжджає до Сполучених Штатів, каже, що “ми за судову реформу, ми за те, щоб завершити конкурс відбору керівника САП”. Але повертається до України, і на ділі ми бачимо абсолютно протилежне.Гео Лерос, народний депутат України, позафракційний
“Зеленський приїжджає до Сполучених Штатів, каже, що “ми за судову реформу, ми за те, щоб завершити конкурс відбору керівника САП”. Але повертається до України, і на ділі ми бачимо абсолютно протилежне.Тому я впевнений, що плідна робота в сфері антикорупційної діяльності від наших стратегічних партнерів є дуже важливою для України”, - каже Лерос.
Після критики з боку ЄС та США щодо затримок в обранні керівника САП, Володимир Зеленський закликав конкурсну комісію виконати свій обов’язок як належить. Він висловив сподівання, що нового антикорупційого прокурора оберуть до кінця цього року.
Дивіться також: Українські правозахисники відвідали США, щоб залучити партнерів до допомоги політв’язням в окупованому Криму.
Всі новини дня
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
"Україна не забула про Крим". Західні медіа про підготовку до деокупації півострова

Повернення Криму "може здатися малоймовірним для України", але Київ "докладає значних зусиль, щоб зробити окупацію Росією якомога незручнішою". Про це пише CNN, аналізуючи розвиток ситуації довкола півострова, зокрема, заяву Міністерства оборони України про знищення російських крилатих ракет "Калібр" у Джанкої.
збройна боротьба за Крим стає все більш реальністю
"Хоча будь-який український наступ з метою повернення Криму є в кращому випадку віддаленим, росіяни не ризикують. Супутникові знімки показують великі оборонні укріплення, такі як траншеї поблизу або в Криму, наприклад, біля міста Армянськ", пише медіа, вказуючи на спорадичність повідомлень про комендантську годину у кримських містах або затримання диверсантів.
Також про те, що окупаційна влада Росії розпочала евакуацію з тимчасово захопленого Криму, днями заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Він також повідомив, що російське командування на півострові та окупаційна адміністрація дуже активно продають нерухомість і вивозять свої сім'ї з Криму.
росіяни не віддадуть Крим без бою
Експерт Hudson Institute Люк Коффі вважає, що "у міру просування українців на полі бою збройна боротьба за Крим стає все більш реальністю... Якщо українці вийдуть до Азовського моря і переріжуть сухопутний міст, що з'єднує РФ з Кримом, наступним пунктом порядку денного для України стане входження на сам півострів".
Кофі додає, що "українці налаштовані повернути його", але "росіяни не віддадуть Крим без бою". Зокрема у Кремлі заявили, що спроби України відвоювати півострів стануть основою для застосування будь-якої зброї, в тому числі "із використанням ядерної доктрини".
Звільнення Криму - максимальна мета, озвучена українським президентом Володимиром Зеленським публічно, днями заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі. "Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав генерал. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися".
мета, якої надзвичайно важко досягнути
Раніше про значення півострова для безпеки України в коментарі CNN заявляв генерал США у відставці Веслі Кларк: "Ми вважаємо, що Крим стане визначальним майданчиком. І що б не сталося на півночі, добре, якщо це знищить або притисне російські сили. Але якщо ми хочемо посадити Путіна за стіл переговорів, треба йти до Криму".
Питання безпеки України залишиться "абсолютно не вирішеним", якщо Крим міститиме російські військові бази, адже "це буде джерелом постійної небезпеки у Європі", так вважає викладачка The Bush School of Government & Public Service Катерина Шинкарук.
Такої ж думки дотримується й Коффі: "Поки Росія зберігає військову присутність у Криму, Україна ніколи не буде в повній безпеці... Тому будь-яке припинення конфлікту, військовим чи дипломатичним шляхом, має призвести до повернення Криму Україні".
- Голос Америки
Голова МАГАТЕ вирушив на Запорізьку АЕС

Генеральний директор Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі вирушив на ЗАЕС для оцінки безпекової ситуації на об’єкті.
«В дорозі на Запорізьку АЕС, щоб на власні очі оцінити ситуацію з ядерної безпеки та безпеки на об'єкті. Я продовжу свої зусилля щодо захисту атомної станції під час триваючого військового конфлікту і очолитиму нашу наступну регулярну ротацію експертів МАГАТЕ на об’єкті», - написав Ґроссі у себе в Твіттері.
Під час попереднього візиту на ЗАЕС 1 вересня минулого року Ґроссі створив постійну місію експертів МАГАТЕ на станції, що розташована на півдні України, щоб відстежувати безпекову ситуацію в районі, де тривають бойові дії.
«Не зважаючи на нашу присутність на майданчику вже протягом семи місяців, ситуація на Запорізькій АЕС все ще небезпечна. Загрози ядерній безпеці та фізичній безпеці надто очевидні, як і необхідність діяти зараз, щоб запобігти аварії з потенційними радіологічними наслідками для здоров’я та навколишнього середовища людей в Україні та за її межами. Тому я продовжую працювати над пропозицією щодо захисту станції», – сказав він.
Підписуйтесь на наш Telegram канал!
Як повідомляв Голос Америки, цього тижня Ґроссі заявив, що остання резервна лінія електропостачання на Запорізькій АЕС (на 330 кВ) після трьох спроб ремонту залишалася пошкодженою, що створює небезпечну ситуацію на станції. За його словами, станції потрібне зовнішнє електропостачання для дотримання стандартів ядерної безпеки.
Форум