Спеціальні потреби

Допомога переміщеним особам з Криму і Донеччини


Російська агресія позбавила даху над головою понад півтора мільйона українців. Лише в столиці на обліку в міськраді стоїть близько ста тисяч біженців зі східних областей та Криму. Основна проблема переміщених осіб – відсутність житла. Центри для біженців відкриваються в багатьох містах, але їх недостатньо. Ресурси в України обмежені, тому допомогу надають міжнародні організації.

Днями у Києві відкрився новий, вже третій центр допомоги вимушеним переселенцям. Притулок спільно з київською владою профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку. Як облаштовуються біженці на новому місці, дізнавалися наші київські кореспонденти.

Відколи в новинах показали цей будинок на Троєщині, в його двері не перестають стукати люди. Розпитують, чи немає вільних місць. Раніше тут був дитсадок. Тепер живуть вимушені переселенці.

Маленька Лаям – біженка, хоч поки що цього не усвідомлює. Усі її сестрички також мають гарні арабські імена – Іман, Сальма, Анфаль та Аян. Такі імена для нинішнього Криму – неформат.

Говорить Аня, вимушена переселенка з Криму:

«Там просто стало с детьми страшно...»

Аня українка, а її чоловік Рамзі – виходець з Йорданії. Вони жили родиною в Сімферополі, мали власний дім, ростили дітей. Коли прийшла Росія, новій владі не сподобався він і його релігійні книжки з ісламу. До них почали з’являтися з обшуками, при дітях перевертали хату догори дном, залякували. Рамзі додає:

«Я не хотел там оставаться. Бывает, люди пропадают…»

У новому притулку для біженців поселили тих, у кого найскрутніша ситуація. Багатодітну родину кримчан, маму з хлопчиком-аутистом, сім’ю, в якій матір убили на Донбасі.

Таня з восьмирічним Кирилом у Києві вже рік. З рідного Донецька вони виїхали ще до того, як почалися бойові дії. У них інше горе: в хлопчика онкологія. Весь цей рік Тетяна з малим прожили у лікарняній палаті. Тепер лікування начебто закінчене, але додому нема вороття, каже Тетяна:

«У нас каждые три месяца обследование, и ездить в зону АТО и из зоны АТО с ребенком... Я за год поседела».

Це вже третій у Києві притулок для переселенців. І, напевно, найкращий. Світлі просторі кімнати, свіжий ремонт. Тут є все необхідне – аж до чашок, виделок, дитячих іграшок. Усі речі новісінькі, щойно з крамниці.

Відкриття притулку профінансували порівну Київська мерія та Агентство США з міжнародного розвитку.

Розповідає Любов Іванова, соціальний працівник:

«Американцы помогли, помогли очень сильно. Закупили мебель, технику, все необходимое для жизни закупили американцы».

Люба прикріплена до притулку як соціальний працівник. Каже – якби не горе, яке ці люди пережили, то можна було б казати, що вони виграли джекпот. Цим тридцятьом, які оселились у новому Центрі допомоги біженцям, дуже пощастило. Переселенців, що потребують даху над головою, далеко більше. За офіційними даними, в столиці 100 тисяч вимушених переселенців зі Сходу:

«Капля в море, конечно. Но люди решают проблемы. Приезжают в Киев, у нас в центре побудут и устраиваются на работу, снимают жилье потом. Те, кто движется, что-то делает, тех Бог не оставляет».

XS
SM
MD
LG