Спеціальні потреби

Актуально

Що має робити уряд Шмигаля, щоб зберегти довіру інвесторів. Коментарі експертів США

Ukraine Politics

Зміна економічного блоку уряду посеред переговорів з МВФ здивувала західних інвесторів та аналітиків і позначилась на ціні українських державних облігацій.

Ми задали три питання американським експертам - про те, як зміна економічного блоку уряду вплинула на настрої тих, хто інвестує в Україну, чи справедливо розкритикував український президент Володимир Зеленський керівництво економічного блоку а також що робити новому урядові, щоб повернути довіру інвесторів.

Відео: Американські економісти про ефект урядових перестановок

Американські економісти про ефект урядових перестановок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Як вплинула зміна економічного блоку уряду на настрої інвесторів?

Час для перестановок обрано невдало, бо світові фінансові ринки і так неспокійні, вважає Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів – впливової асоціації фінансового сектору США.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

«Мене непокоїть те, що декілька подій сталось одночасно, які можуть вплинути на інвесторів та МВФ, - наголошує Рибакова в інтерв’ю «Голосу Америки». - Минулого року портфельні інвесторі багато інвестували до Українських цінних паперів. І це був аванс на майбутнє - серед здобутків мала бути програма МВФ та питання «Приватбанку».

Зміна економічної команди посеред переговорів з МВФ при таких великих інвестиціях ззовні у цінні папери та на тлі неспокою на світових ринках, це дуже ризиковано. Справді вважаю, що варто очікувати відпливу інвесторів».

Ерік Гонц
Ерік Гонц

«По-перше, це було неочікувано. - зауважує Ерік Гонц, експерт "Центру міжнародного приватного підприємництва" США. - По-друге, це не йде на користь у часи невизначеності. Коронавірус швидко поширюється і ринки реагують непередбачувано.

На мою думку, звільнити з посад Кабінет міністрів у цей час – дуже безвідповідально. Це може наштовхнути інвесторів у облігації, МВФ та інші сторони, зацікавлені в довгостроковому успіху та процвітанні України, на думку, що адміністрація не заслуговує на цю довіру. Ще одне питання – зміна міністра фінансів – головної переговірниці з МВФ.

Коли ця команда формувалась, багато хто непокоївся через їх молодість та недосвідченість. Вони шість місяців відбудовували довіру, відносини, наводили мости з інвестиційною спільнотою, МВФ. І вони досягли успіху в розбудові довіри. Тепер, висмикувати з-під них килим, не йде на користь Україні».

Все ж експерт не вважає, що зміна уряду відобразиться на тих інвесторах, які вклали гроші у реальний сектор економіки.

«Інвестори, які інвестували в підприємства, скоріш за все залишаться. Будуть питання щодо тих хто вкладав у облігації. Саме завдяки цьому притоку, Україну могла позичати гроші на виключно сприятливих умовах. Це було добре для уряду України, через те, що зекономлені кошти можна було спрямувати в інвестиції на інфраструктуру. Тепер адміністрація президента ввела цю непевність і я побоююсь, що в середньостроковій перспективі, довіра інвесторів постраждає».

Портфельні інвестори вже почали йти з українського ринку, говорить нью-йоркський фінансист Нік Стедміллер

Нік Стедміллер
Нік Стедміллер

«Ринок відреагував дуже потужно, - зауважує Стедміллер, директор з нових ринків нью-йоркської консалтингової компанії Medley Global Advisors​. - Ціни на українські облігації різко пішли вниз. Однак це ще не сильно вплинуло на курс гривні. Багато інвесторів, з якими я говорив, турбуються через ці зміни і найважливішою тут стала зміна міністра фінансів Оксани Маркарової і те, що на заміну їй прийшов Ігор Уманський. Маркарова мала дуже гарну репутацію серед міжнародних інвесторів та гарні робочі відносини з МВФ. Тому трохи дивно змінювати переговірника з фінансових питань посередині переговорів з МВФ».

Чи обґрунтовано Зеленський розкритикував економічний блок Кабміну у падінні виробництва та невиконанні бюджетних надходжень?

Нік Стедміллер: Я не бачу яким чином реформи прямо пов'язані з промисловим виробництвом. Ми чули щось подібне з січневого витоку розмови у Кабінеті Міністрів, коли Гончарук намагався розробити стратегію того, як пояснити пану Зеленському, що проект реформ має значний позитивний економічний потенціал в довгостроковому плані. Однак, не можна на основі місячних даних судити про успіх довгострокових проектів.

Якщо Зеленський справді хоче притягнути до відповідальності за реформи, чому він питає з міністрів, якщо його власна партія має підозрілих діячів
Ерік Гонц

Еліна Рибакова: Не хочу коментувати плани президента, бо він має більше інформації, ніж ми. Однак, з точки зору економіки зазначу - важко проводити швидкі зміни. Минулого року були озвучені дуже амбітні економічні реформи, наприклад земельна. Вони лише почали її втілювати. Наскільки мені відомо, МВФ не мав питань до українського бюджету також. Невирішені питання стосувались більше законодавства про банки.

Ерік Гонц: Ми пам'ятаємо, що найбільші перешкоди реформам чинила сама Рада і представники його є фракції. Ходять чутки, обґрунтовані, що деякі парламентарі є на зарплаті у олігархів і гальмують реформи та закладають міни уповільненої дії до реформаторських законів.

Якщо він справді хоче притягнути до відповідальності за реформи, чому він питає з міністрів, якщо його власна партія має підозрілих діячів.

Що має робити новий уряд, щоб повернути довіру інвесторів?

Новий уряд вже почав виступати за заявами про те, що вони хочуть поновити переговори з МВФ ... Це важливий сигнал
Еліна Рибакова

Еліна Рибакова: Новий уряд вже почав виступати за заявами про те, що вони хочуть поновити переговори з МВФ. Вони хочуть конструктиву. Гадаю, це важливий сигнал, який запевнює інвесторів, що прогрес триватиме.

Зараз є обговорення стосовно Національного банку. Новини, які зараз є стосовно Національного банку трохи непокоять. Це установа, яка в дуже короткий термін досягла значного прогресу в плані покращення процесів, якості персоналу, інфляційного таргетування, лібералізації обмінного курсу, очищення банківської системи.

Ерік Гонц: Гадаю, через гарну ситуацію в економіці, хтось переконав президента та його офіс, що їм не потрібне МВФ. Можливо на тепер це і правда. Однак Україна потребує схвалення МВФ, щоб інвестори побачили відданість реформам, інакше – відтік капіталу триватиме.

Нік Стедміллер: Найперше, має зробити новий уряд, це активно заявити міжнародним інвесторам і продемонструвати відданість досягненню домовленості з МВФ. Для мене цікаво, що Рада обговорює земельну реформу, яка не є ключовим для угоди з МВФ. Потрібно остаточно узгодити закон про неплатоспроможність банків. Відволікаючись на дуже складну і тривалу задачу земельної реформи, вони відкладають домовленість з МВФ.

Новий міністр фінансів Ігор Уманський та міністерство мають справжню нагоду заявити про відданість проведенню реформ та співпраці з МВФ, надіслати чіткий сигнал інвесторам. Інвесторам справді потрібна впевненість у намірах України на майбутнє в економічній політиці.

Велика увага буде до того, чи зволікатиме Україна з укладанням угоди з МВФ, з огляду на великі коливання у цінах на облігації.

Можливо Україні зараз і не потрібні гроші МВФ, але однозначно потрібне схвалення МВФ – запевнення, що вони переконані в просуванні реформ. Якщо інвестори цього не побачать, гадаю, відтік грошей триватиме.

Дивіться також: Студія Вашингтон. За яких умов Україна має подавати воду до Криму?

Студія Вашингтон. За яких умов Україна має подавати воду до Криму?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

Війна в Україні підірвала російську потужність на світовому ринку зброї, кажуть міжнародні експерти

У звіті Міноборони України стверджується, що крилата ракета морського базування 3М-14 «Калібр» має лише 33% імовірності вразити ціль.

Президент Росії Володимир Путін у понеділок заявив, що Москва готова запропонувати свою «найсучаснішу зброю» своїм союзникам у країнах Латинської Америки, Азії та Африки.

Виступаючи на відкритті щорічної виставки зброї неподалік Москви, Путін сказав, що російський експорт зброї відіграє важливу роль у розвитку «багатополярного світу», і що Росія «високо цінує те, що у нас є багато союзників, партнерів і людей, які поділяють наші думки на різних континентах».

«Ми готові запропонувати нашим союзникам і партнерам найсучасніші види зброї: від вогнепальної зброї, бронетехніки та артилерії до бойових літаків і безпілотників», – сказав російський лідер, згідно з повідомленням агентства АР.

Російська зброя, заявив Путін, цінується за надійність, якість і головне - ефективність. «Практично вся вона не раз використовувалася в реальних бойових діях», – додав президент Росії, якого цитує агентство Інтерфакс.

Однак експерти вказують на те, що війна в Україні, яку Росія назвала «спецоперацією», але веде вже майже півроку, не найкраща реклама для ефективності російської зброї.

Санкції призвели до того, що Росія використовує напівпровідники, призначені для холодильників і посудомийних машин у військовій техніці – міністерка США Раймондо

Крім того, російський військово-промисловий комплекс не має відповідних потужностей компенсувати значні втрати техніки на війні в Україні, не кажучи вже про вільні потужності, щоб виробляти зброю на продаж. Також російські виробники зброї виявилися занадто залежними від західних підрядників, які постачали електроніку для російської зброї.

Наприклад, під час свідчень у Сенаті США в травні міністр торгівлі США Джина Раймондо зазначила, що Росія використовує напівпровідники, призначені для холодильників і посудомийних машин у військовій техніці через брак спеціалізованих комплектуючих. Попри такі офіційні заяви, експерти застерігають не перебільшувати ефективність санкцій, бо їхній вплив важко оцінити через відсутність прозорості в Росії.

З іншого боку, поширити дані про російську зброю максимально зацікавлена Україна.

Британська газета Times говорить, що отримала доступ до українського звіту, який називає російську зброю «неефективною» та «застарілою». Міністерство оборони України, яке донедавна здебільшого користувалося зброєю, розробленою ще в Радянському Союзі, доходить висновку, що російська бронетехніка та вертольоти не здатні протистояти вогню навіть зі стрілецької зброї, а ракети мають лише 33-відсотковий шанс вразити ціль.

Російські гелікопетри можна збити навіть з кулемету – український звіт

Аналізуючи зразки зброї, підібрані на полі бою, українські військові кажуть, що вона далека від заявлених стандартів. Наприклад, броньований захист ударного вертольота Ка-52 «Алігатор», одного з найсучасніших у Росії, пробиває стрілецька зброя калібру 7,62 мм.

«Цей гелікоптер у Москві називають «літаючим танком», броньована кабіна якого витримує попадання куль калібру 12,7 мм, а решта вузлів надійно захищені, однак, як виявилося на практиці, Ка-52 можна вивести з ладу кулеметом калібру 7,62 мм», – йдеться тексті документа, поруч з яким міститься зображення пошкоджень одного з гелікоптерів.

Українські експерти так само низько оцінили і ефективність російських ракет на території України. У звіті стверджується, що крилата ракета морського базування 3М-14 «Калібр» має лише 33% імовірності вразити ціль. Зазначається, що інша ракета має точність лише 49 відсотків. Цією неточністю російської зброї українські експерти частково пояснюють численні цивільні жертви російських обстрілів. Близько 30 відсотків використаних ракет влучили в цивільні об'єкти, наводить слова українського звіту британська газета.

В українському звіті зазначається, що сучасні безпілотники виявилися непереборною проблемою для російських ракет. Російська зенітно-ракетна система «Панцир-С1» не здатна протистояти зграям безпілотників і не має захисту від ударів з повітря. Джерело в Міноборони додало, що українські військові відправляли два безпілотники для відволікання уваги і три для ураження цілей, з чим російська система не впоралася.

Росія скорочує експорт, затримує виконання контрактів – українське Міноборони

Через західні санкції та втрати на війні в Україні, російський уряд був змушений припинити контракти на постачання озброєнь, стверджує український звіт.

«У березні Москва призупинила контракт на поставку Сербії двох вертольотів Ка-32. У травні та червні Росія повідомила Алжир про затримки виконання контрактів на постачання військової техніки, зокрема літаків-амфібій і програмного забезпечення. У липні Міноборони запропонувало розірвати контракт на постачання М'янмі безпілотників "Орлан-10" і виплатити компенсацію. Вона також запропонувала відкласти постачання чотирьох винищувачів Су-30СМЕ, двох ЗРК "Панцир-С1" і радіолокаційної системи», – цитує газета слова українського звіту.

Останні вибухи складів зброї, і особливо авіабази в Криму, додали приниження російським військовим, які виявилися неспроможними захистити територію, яка вважалася глибоким тилом. І хоча Україна не взяла на себе офіційно відповідальність за вибухи, неофіційно українські чиновники натякають представникам преси, що це були воєнні цілі для України.

«Це була авіабаза, з якої регулярно злітали літаки для атак проти наших сил на південному театрі», — сказав український чиновник газеті New York Times, який додав, що «використовувався пристрій виключно українського виробництва».

За даними Стокгольмського міжнародного інституту миру (SIPRI), Росія залишається на другому місці в світі за експортом зброї. Але її продаж останніми роками зменшується.

На думку оглядачів, якщо обсяги торгівлі зброєю в Росії падали і раніше, то тепер наслідки цього падіння скоро проявляться у зменшенні міжнародного впливу Росії, особливо на Близькому Сході та в Азії.

«173 день війни», в якій використовується «перевірена в боях» російська техніка – індійська газета

Hindustan Times, одна з найбільших газет Індії, країни, яка є на першому місці традиційно серед імпортерів зброї у світі та одна з найбільших імпортерів російської зброї, у своєму твіті зазначає:

«Президент Росії Володимир Путін «хвалився» «перевагою» російської зброї перед своїми суперниками під час виступу на виставці зброї під Москвою».

У твіті індійська газета розмістила відео, в якому наголошує, що це вже «173 день війни», в якій використовується «перевірена в боях» російська техніка.

Як вказують оглядачі видання Foreign Affairs, за оцінками Пентагону, російські війська втратили вбитими і пораненими до 80 000 осіб і втратили сотні літаків, танків і бронетехніки.

«Чим довше триватиме війна, тим складнішою буде ситуація для оборонно-промислової бази Росії, яка є мішенню безпрецедентних санкцій Заходу та обмеження експорту. Хоча повний вплив санкцій може бути неочевидним зараз, вони, ймовірно, матимуть довгострокові наслідки для здатності Росії демонструвати свою владу за кордоном, особливо на Близькому Сході», – пишуть оглядачі.

США вважають продаж російської зброї рушієм конфлікту в регіоні та інструментом, за допомогою якого Москва розширює свій політичний і військовий вплив.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, які наводять оглядачі у Foreign Affairs, з 2012 року на Росію припадає приблизно 16 відсотків усіх продажів зброї країнам Близького Сходу та Північної Африки. Росія поступалася лише США. Її найбільшими регіональними клієнтами за останні п'ять років були Алжир, який закуповує 70 відсотків імпорту зброї в Росії, Єгипет та Ірак.

«Покупців з Близького Сходу приваблює російська військова продукція через її низьку вартість і готовність Москви продавати її будь-кому, хто може заплатити», – зауважують автори статті, Дженіфер Каванг, старший науковий співробітник Американської державної програми Фонду Карнегі за міжнародний мир та Фредерік Вері– її колега з Близькосхідної програми Фонду Карнегі.

На їхню думку, зменшення продажу російської зброї означає створення місця на ринку для інших продавців, наприклад, для Туреччини, чи Китаю. Але ця зміна створить як нові можливості для Сполучених Штатів, так і ризики, до яких Вашингтон має готуватися вже зараз.

Час-Тайм. Резніков – про плани України. Реакції на вибухи в Криму
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Як на події в Криму реагують політичні лідери в США та на Заході? Відео

Як на події в Криму реагують політичні лідери в США та на Заході? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:44 0:00

В тимчасово окупованому Криму прогриміли нові вибухи - на російській авіабазі поблизу Сімферополя та на сховищі боєприпасів поблизу Джанкоя. Подробиці про офіційну реакцію США та Заходу на нові вибухи в Криму – від Юлії Ярмоленко.

Американські науковці – про загрозу подій довкола ЗАЕС для України і світу. Відео

Практично щодня стає відомо про нові обстріли та тиск на персонал Запорізької атомної електростанції. Деякі експерти стверджують: така поведінка Росії - частина операції, щоб тримати світ у напрузі. Чому події довкола станції є загрозою не лише для України, але й для світу – в сюжеті Ірина Соломко.

Студенти Стенфордського університету організували віртуальний забіг на підтримку дітей України  

Андрій Торчило, член Української студентської асоціації Стенфорду

Студенти Стенфордсього університету, що у США, у різні способи збирають гроші на допомогу Україні. Після початку російсько-української війни у Сан-Франциско та Кремнієвій долині активізувалась українська громада. Серед них і студенти Стенфорду, які об'єднались в асоціацію і провели низку ініціатив зі збору коштів. Так, наприклад, Українська студентська асоціація Стенфорду започаткували серію благодійних забігів.

Run for Children of Ukraine - це віртуальний пробіг на підтримку дітей України. Кожен охочий може купити онлайн-квиток і отримати спеціальний браслет та наліпку, з якою можна пробігтись на підтримку українських дітей постраждалих у війні. З ініціативою виступила Українська студентська асоціація Стенфорду.

"Це почалося як віртуальний забіг, який тривав один місяць з задумом, що ти купуєш квиток, а всі гроші зароблені з цього фандрейзингу підуть на пологові будинки в Україні. Але в результаті ми вирішили продовжити фандрейзинг з одного місяця на все літо, тому всі охочі які хочуть і можуть пробігти будуть мати шанс це зробити",- Андрій Торчило, член Української студентської асоціації Стенфорду.

Забіг може бути як і індивідуальним, так і груповим. Олександр Скороход, мешканець Кремнієвої долини, один із учасників забігу, каже, що і до цієї ініціативи займався бігом, а коли почув що може допомогти українським пологовим будинкам, одразу ж погодився.

"Пробігли разом хто 10 км, хто 5, людей 30-40 нас зібралося. Для мене дуже велике важливо, все ж таки знаходячись тут у безпеці, допомагати тим чим можу, українцям і Україні. І звичайно найбільш болюче, ці новини отримувати про те як гинуть українські діти або те як вони травмуються", - каже Олександр Скороход, учасник забігів.

Ініціативу підхопили і в інших країнах. Забіги відбулись не лише у США, а й в Німеччині, Італії, Австрії, Індії. Всього у забігах взяли участь мешканці з 52 міст і 62 країн. Вони разом пробігли 1 тис кілометрів.

"Ми намагаємося здобувати гроші для дітей, в основному для палатматерям в Україні. Це особливо важливо, тому що останнім часом різко зросла кількість передчасних пологів, тому є багато вимог до обладнання, наприклад, таких як інкубатори для новонароджених, і ми намагаємося зібрати ці кошти для цієї мети", - розповідає Тетяна Біліх, член Української студентської асоціації Стенфорду.

Та не забігами єдиними - асоціація студентів Стенфорда поставила ціль зібрати 50 тисяч доларів для українських жінок жертв сексуального насилля.

Оскільки російське вторгнення прогресує, ми чули багато історій про насильницькі злочини проти жінок і дітей. І щоб допомогти їм, ми організували збір коштів і сподіваємося використати кошти цього збору для допомоги тим, хто вижив в Україні.

Ціль збору - надати медичну, юридичну і психологічну допомогу жінкам- жертвам сексуального насилля. Цей фандрейзинг обіцяють запустити восени. Окрім цього асоціація студентів подає заявки на гранти на фінансування медикаментів, медичного приладдя та автомобілів швидкої допомоги. А загалом Українська студентська асоціація Стенфорду зібрала понад 2.8 мільйон доларів на різні гуманітарні місії.

Дивіться також: Студенти Стенфордського Університету збирають гроші для України за допомогою бігу. Відео

Вибухи в Криму коментують у США, Європі

Відеокадр - дим від вибуху, який, за повідомленнями, стався поблизу Джанкоя, Крим, 16 серпня 2022 року. REUTERS/Stringer

США вважають, що Україна має право на самозахист, сказав речник Білого дому, відповідаючи на запитання Голосу Америки про те, чи вважають США російські військові бази в Криму законною ціллю для ЗСУ.

"Україна має право захищати себе і ми підтримуємо зусилля України із захисту суверенітету та територіальної цілісності", - сказав речник Ради національної безпеки США.

Сьогодні ж під час спільної прес-конференції в Стокгольмі канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем'єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон також відповідали на запитання про те, чи можуть українські ЗСУ використовувати надану Заходом зброю для деокупації Криму.

"Ця зброя для того, щоб Україна могла з її допомогою захистити свою територіальну цілісність і суверенітет", - наводять слова Шольца ЗМІ. Андерссон також додала, що зброя потрібна, щоб "Україна могла захистити й оберігати свою територіальну цілісність".

16 вересня в Криму пролунали вибухи на складах боєприпасів поблизу кримського Джанкоя. Також російська преса повідомила про пошкодження залізниці, що веде з Криму на материк.

9 вересня через вибухи на аеродромі "Саки", за даними британської розвідки, Росія втратила щонайменше вісім літаків.

Керівництво України публічно не взяло на себе відповідальності за вибухи. У Росії заявили про диверсію, або, стосовно вибуху в Саках, - випадкову детонацію.

Однак, видання The New York Times з посиланням на неназваного українського посадовця, вказало, що за вибухами може стояти "елітний український підрозділ", що діє в тилу ворога. Голова Офісу президента Андрій Єрмак в дописі в Telegram заявив про "демілітаризацію" Криму українськими збройними силами до повної деокупації півострова.

Україна знайшла російську "Ахілесову п'яту" в Криму, пише про нещодавні удари британський аналітик Марк Галеотті. Він вказує на те, що Україна методично атакує російські склади боєприпасів і цим руйнує логістику сил РФ.

"Через те, що росіяни покладались на масовані бомбування для свого просування, це [руйнування сховищ зброї] серйозно шкодить можливостям нападати і зривати контрнаступ України", - пише Галеотті в статті для британського видання Spectator.

Як «Голос Америки» повідомляв раніше, на думку деяких експертів, з якими говорили західні ЗМІ, вибухи в Криму були, ймовірно, спричинені використанням українськими силами балістичних ракет малої дальності «Грім-2» українського виробництва, або неідентифікованої західної системи чи модифікованих літальних апаратів без екіпажу (БПЛА) з боєприпасами.

Колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес заявив, що «немає абсолютно жодного сумніву, що вибухи були спричинені не випадковою детонацією, а атакою, за якою стояли українські сили або диверсанти».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG