Спеціальні потреби

Актуально

Що має робити уряд Шмигаля, щоб зберегти довіру інвесторів. Коментарі експертів США

Ukraine Politics

Зміна економічного блоку уряду посеред переговорів з МВФ здивувала західних інвесторів та аналітиків і позначилась на ціні українських державних облігацій.

Ми задали три питання американським експертам - про те, як зміна економічного блоку уряду вплинула на настрої тих, хто інвестує в Україну, чи справедливо розкритикував український президент Володимир Зеленський керівництво економічного блоку а також що робити новому урядові, щоб повернути довіру інвесторів.

Відео: Американські економісти про ефект урядових перестановок

Американські економісти про ефект урядових перестановок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Як вплинула зміна економічного блоку уряду на настрої інвесторів?

Час для перестановок обрано невдало, бо світові фінансові ринки і так неспокійні, вважає Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів – впливової асоціації фінансового сектору США.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

«Мене непокоїть те, що декілька подій сталось одночасно, які можуть вплинути на інвесторів та МВФ, - наголошує Рибакова в інтерв’ю «Голосу Америки». - Минулого року портфельні інвесторі багато інвестували до Українських цінних паперів. І це був аванс на майбутнє - серед здобутків мала бути програма МВФ та питання «Приватбанку».

Зміна економічної команди посеред переговорів з МВФ при таких великих інвестиціях ззовні у цінні папери та на тлі неспокою на світових ринках, це дуже ризиковано. Справді вважаю, що варто очікувати відпливу інвесторів».

Ерік Гонц
Ерік Гонц

«По-перше, це було неочікувано. - зауважує Ерік Гонц, експерт "Центру міжнародного приватного підприємництва" США. - По-друге, це не йде на користь у часи невизначеності. Коронавірус швидко поширюється і ринки реагують непередбачувано.

На мою думку, звільнити з посад Кабінет міністрів у цей час – дуже безвідповідально. Це може наштовхнути інвесторів у облігації, МВФ та інші сторони, зацікавлені в довгостроковому успіху та процвітанні України, на думку, що адміністрація не заслуговує на цю довіру. Ще одне питання – зміна міністра фінансів – головної переговірниці з МВФ.

Коли ця команда формувалась, багато хто непокоївся через їх молодість та недосвідченість. Вони шість місяців відбудовували довіру, відносини, наводили мости з інвестиційною спільнотою, МВФ. І вони досягли успіху в розбудові довіри. Тепер, висмикувати з-під них килим, не йде на користь Україні».

Все ж експерт не вважає, що зміна уряду відобразиться на тих інвесторах, які вклали гроші у реальний сектор економіки.

«Інвестори, які інвестували в підприємства, скоріш за все залишаться. Будуть питання щодо тих хто вкладав у облігації. Саме завдяки цьому притоку, Україну могла позичати гроші на виключно сприятливих умовах. Це було добре для уряду України, через те, що зекономлені кошти можна було спрямувати в інвестиції на інфраструктуру. Тепер адміністрація президента ввела цю непевність і я побоююсь, що в середньостроковій перспективі, довіра інвесторів постраждає».

Портфельні інвестори вже почали йти з українського ринку, говорить нью-йоркський фінансист Нік Стедміллер

Нік Стедміллер
Нік Стедміллер

«Ринок відреагував дуже потужно, - зауважує Стедміллер, директор з нових ринків нью-йоркської консалтингової компанії Medley Global Advisors​. - Ціни на українські облігації різко пішли вниз. Однак це ще не сильно вплинуло на курс гривні. Багато інвесторів, з якими я говорив, турбуються через ці зміни і найважливішою тут стала зміна міністра фінансів Оксани Маркарової і те, що на заміну їй прийшов Ігор Уманський. Маркарова мала дуже гарну репутацію серед міжнародних інвесторів та гарні робочі відносини з МВФ. Тому трохи дивно змінювати переговірника з фінансових питань посередині переговорів з МВФ».

Чи обґрунтовано Зеленський розкритикував економічний блок Кабміну у падінні виробництва та невиконанні бюджетних надходжень?

Нік Стедміллер: Я не бачу яким чином реформи прямо пов'язані з промисловим виробництвом. Ми чули щось подібне з січневого витоку розмови у Кабінеті Міністрів, коли Гончарук намагався розробити стратегію того, як пояснити пану Зеленському, що проект реформ має значний позитивний економічний потенціал в довгостроковому плані. Однак, не можна на основі місячних даних судити про успіх довгострокових проектів.

Якщо Зеленський справді хоче притягнути до відповідальності за реформи, чому він питає з міністрів, якщо його власна партія має підозрілих діячів
Ерік Гонц

Еліна Рибакова: Не хочу коментувати плани президента, бо він має більше інформації, ніж ми. Однак, з точки зору економіки зазначу - важко проводити швидкі зміни. Минулого року були озвучені дуже амбітні економічні реформи, наприклад земельна. Вони лише почали її втілювати. Наскільки мені відомо, МВФ не мав питань до українського бюджету також. Невирішені питання стосувались більше законодавства про банки.

Ерік Гонц: Ми пам'ятаємо, що найбільші перешкоди реформам чинила сама Рада і представники його є фракції. Ходять чутки, обґрунтовані, що деякі парламентарі є на зарплаті у олігархів і гальмують реформи та закладають міни уповільненої дії до реформаторських законів.

Якщо він справді хоче притягнути до відповідальності за реформи, чому він питає з міністрів, якщо його власна партія має підозрілих діячів.

Що має робити новий уряд, щоб повернути довіру інвесторів?

Новий уряд вже почав виступати за заявами про те, що вони хочуть поновити переговори з МВФ ... Це важливий сигнал
Еліна Рибакова

Еліна Рибакова: Новий уряд вже почав виступати за заявами про те, що вони хочуть поновити переговори з МВФ. Вони хочуть конструктиву. Гадаю, це важливий сигнал, який запевнює інвесторів, що прогрес триватиме.

Зараз є обговорення стосовно Національного банку. Новини, які зараз є стосовно Національного банку трохи непокоять. Це установа, яка в дуже короткий термін досягла значного прогресу в плані покращення процесів, якості персоналу, інфляційного таргетування, лібералізації обмінного курсу, очищення банківської системи.

Ерік Гонц: Гадаю, через гарну ситуацію в економіці, хтось переконав президента та його офіс, що їм не потрібне МВФ. Можливо на тепер це і правда. Однак Україна потребує схвалення МВФ, щоб інвестори побачили відданість реформам, інакше – відтік капіталу триватиме.

Нік Стедміллер: Найперше, має зробити новий уряд, це активно заявити міжнародним інвесторам і продемонструвати відданість досягненню домовленості з МВФ. Для мене цікаво, що Рада обговорює земельну реформу, яка не є ключовим для угоди з МВФ. Потрібно остаточно узгодити закон про неплатоспроможність банків. Відволікаючись на дуже складну і тривалу задачу земельної реформи, вони відкладають домовленість з МВФ.

Новий міністр фінансів Ігор Уманський та міністерство мають справжню нагоду заявити про відданість проведенню реформ та співпраці з МВФ, надіслати чіткий сигнал інвесторам. Інвесторам справді потрібна впевненість у намірах України на майбутнє в економічній політиці.

Велика увага буде до того, чи зволікатиме Україна з укладанням угоди з МВФ, з огляду на великі коливання у цінах на облігації.

Можливо Україні зараз і не потрібні гроші МВФ, але однозначно потрібне схвалення МВФ – запевнення, що вони переконані в просуванні реформ. Якщо інвестори цього не побачать, гадаю, відтік грошей триватиме.

Дивіться також: Студія Вашингтон. За яких умов Україна має подавати воду до Криму?

Студія Вашингтон. За яких умов Україна має подавати воду до Криму?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

У Євросоюзі оголосили про намір цього року надати Україні понад 2 мільярди євро, а до 24 лютого - ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії. Європарламент ухвалив резолюцію, де закликав Євросоюз "працювати над початком переговорів щодо вступу України в ЄС”.

Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині у найближчі півроку - Інститут вивчення війни. Відео

Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині - у найближчі півроку. Такі прогнози озвучили в американському  Інституті вивчення війни. Експерт Інституту Джордж Баррос розповів, - на це вказують перекидання на Луганщину найкращих підрозділів російської армії.

Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео

Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

У Конгресі завжди будуть дискусії про те, яку саме зброю потрібно надати Києву, - вважає республіканський сенатор Кевін Креймер. А от сенатор-демократ Дік Дурбін переконаний: дебати про надання Україні літаків-винищувачів лише починаються.

Коли західні танки можуть опинитись на полі бою - аташе з питань оборони України в США. Відео

Отримання американських танків Абрамс може зайняти більше часу - аташе з питань оборони України в США Борис Кременецький. А от німецькі Леопарди та британські Челленджери можуть опинитись на полі бою вже навесні - після того, як українські екіпажі пройдуть необхідне тренування.  

Коли Україна стане членом Євросоюзу - обговорюють у Європі напередодні саміту "Україна-ЄС"

Вперше в історії ЄС члени Європейської комісії будуть говорити про членство на території воюючої країни

Європейський парламент у четвер ухвалив резолюцію, в якій підтримав українські амбіції щодо майбутнього членства в ЄС. Напередодні саміту політичних лідерів ЄС та України, що має відбутися в Києві у п’ятницю, 3 лютого, європейські парламентарі закликають ЄС розпочати роботу над переговорами про вступ і «підтримати дорожню карту, яка окреслює наступні кроки для приєднання України до єдиного ринку ЄС».

Депутат Європарламенту Ґі Вергофштадт заявив у своєму виступі на засіданні парламенту, що Європа ще далеко не вичерпала усіх своїх можливостей для допомоги Україні, зокрема, європейські партнери могли б надати їй ракети великої дальності, посилити санкції проти Росії та домогтися того, щоб активи російського Центробанку пішли на відбудову України.

«Щодо заморожених активів російського Центробанку. Їх можна заморозити та передати в Україну. Це можливо. Юридична служба Ради сказала, що це можливо», – сказав Вергофштадт.

Він додав, що також Україні потрібно запропонувати «нарешті прискорене членство до 2026 року». Порівнюючи ситуацію з корупцією в Угорщині, він каже, що з огляду на дії українського уряду, «Україна заслуговує на місце в Європі».

Члени Європейського парламенту також закликали українську владу якнайшвидше запровадити значні реформи для виконання критеріїв для членства в ЄС.

Теми військової та фінансової допомоги Євросоюзу, а також євроінтерграційні амбіції України обговорюватимуть на саміті "Україна-ЄС", на який високопосадовці ЄС прибувають цими днями до Києва, попри обстріли території України російськими військами.

«Ми тут разом, щоб показати, що ЄС стоїть поруч з Україною як ніколи. І для подальшого поглиблення нашої підтримки та співпраці», – написала у Твіттері президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, наголосивши, що за час російського широкомасштабного вторгнення вона відвідує Київ уже вчетверте, і цього разу – майже з половиною єврокомісарів.

Зі словами підтримки до української столиці прибув на безпрецедентні переговори під час війни шеф закордонної політики ЄС Жозеп Боррель. Він наголосив, що допомога ЄС сягнула 50 мільярдів євро з початку війни, яку розпочала Росія.

«Європа була об’єднана з Україною з першого дня. І буде з вами у перемозі та відбудові», – запевнив голова європейської дипломатії у своєму дописі у Твітері.

Жозеп Боррель додав, що загальна військова підтримка ЄС України зараз становить 3,6 мільярда євро, і «Україна повинна отримати всю військову техніку та підготовку, необхідну для захисту своєї території та свого народу від агресивної війни Росії».

Редактор з міжнародних питань телеканалу France 24 Філіп Терл каже, що з боку Європейського Союзу саміт у Києві є «ще одним символічним жестом», бо йдеться не лише про 18 мільярдів євро, які були запропоновані Україні на додаток до 50 мільярдів, які вже були надані українцям, щоб допомогти їм у боротьбі з російською агресією.

«ЄС дуже хоче це підкреслити, що навіть якщо Україна ще не є повноправним членом Євросоюзу, до неї ставляться так, ніби вона вже ним була, оскільки вона має статус кандидата з червня минулого року. ЄС підтримує Україну на 100%, майже так, ніби вона вже була членом ЄС, – каже оглядач французького телеканалу.

За його словами, це спосіб сказати українцям, «ви повинні бути терплячими, все йде до того, щоб ви врешті станете членом ЄС».

Україна, за словами своїх очільників, сподівається, що зможе зробити «суттєвий ривок вперед» на переговорах у п’ятницю, зокрема в тих сферах, що стосуються зняття обмежень в експорті промислових товарів, продовження безмитного українського експорту ще на рік, долучення до платіжної єдиної зони платежів у євро (SEPA) та включення України до зони мобільного роумінгу ЄС.

Але думки оглядачів щодо того, коли Україна може стати членом ЄС, наразі діаметрально розходяться. Низка коментаторів писала напередодні саміту про те, що потрібно зменшити очікування українців щодо можливості швидкого членства.

Вони звертають увагу на те, що попри підтримку Києва у спротиві російській агресії, президент Франції Еммануель Макрон заявив минулого року, що можуть пройти «десятиліття», перш ніж Україна зможе приєднатися до ЄС.

Оглядачі зауважують, що навіть прихильні до Києва лідери ЄС, які вітали надання Україні статусу кандидата на минулорічному саміті, приватно визнають, що фактичне приєднання буде тривати значно довше, ніж два роки, про які говорив колишній бельгійський прем’єр, і які озвучив у Києві прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Скептики вказують на те, що для Хорватії повноправний вступ до ЄС тривав майже 10 років, для Польщі – понад десятиліття, Сербія чи Чорногорія перебувають у статусі кандидатів на членство вже багато років, а Туреччина – з 1999 року і до членства ще не наблизилася.

Також європейські урядовці хоча і вітають нещодавні зусилля Києва у боротьбі з корупцією, кажуть, що не переконані, що війна кардинально змінила Україну в цьому аспекті. В інтерв’ю часопису Politico один з європейських високопоставлених чиновників сказав, що ЄС «потрібна реформована Україна».

«У нас не може бути такої України, як до війни», – додав він. Зокрема, занепокоєння існують щодо судової реформи, яка є на порядку денному Києва вже багато десятиліть.

Також існують побоювання щодо ціни українського членства до ЄС. Як зазначає кореспондент часопису Washington Post, в приватних розмовах європейські функціонери вважають малоймовірним, що Росію вдасться змусити заплатити за руйнування в Україні, які вона спричинила своєю війною, тому побоюються, що вартість реконструкції ляже на плечі ЄС.

Вони зауважують, що ціна такої реконструкції була б колосальною – якби Україна приєдналася до блоку, вона стала б п’ятою за чисельністю населення та найбіднішою країною ЄС зі знищеною інфраструктурою.

Газета нагадує, що у 2021 році валовий внутрішній продукт України на душу населення становив 4827 доларів, згідно з оцінками Міжнародного валютного фонду. Для порівняння, у Болгарії, одному з найбідніших нових членів ЄС, ВВП на душу населення складає 11 683 доларів. І це, як наголошує газета, до війни, а за майже рік безперервного руйнування українська економіка втратила третину ВВП.

Багато оглядачів кажуть, що потрібно подвоїти зусилля з інтеграції України зараз, коли громадська думка в Європі є на боці українців. Останнє опитування Євробарометра, опубліковане минулого місяця, показує, що переважна більшість громадян ЄС схвалюють позицію блоку щодо підтримки України: 74% респондентів відповіли ствердно, а третина сказала, що «рішуче» схвалює.

Майже стільки ж, 73% опитаних сказали, що потрібно продовжувати фінансову, військову та гуманітарну допомогу ЄС Україні, та посилити санкції проти Росії.

Найбільше Україну підтримують у Швеції (97%) та Фінляндії (95%), а найменше – на півдні Європи – в Болгарії (48%) та Греції (48%), а також у сусідній з Україною Словаччині – 49%.

Більше

XS
SM
MD
LG