Спеціальні потреби

США занепокоєні іранським фінансуванням уряду Афганістану


Речник Держдепартаменту Філіп Краулі під час прес-конференції

У понеділок афганський президент Гамід Карзай визнав, що його уряд отримує великі суми готівкою від Ірану – «лантухи із грошима», як він висловився. Утім, він заявив, що ці гроші є прозорою та цілком легальною формою іранської допомоги його уряду і що Сполучені Штати роблять подібні виплати.

Гамід Карзай зазначив, що Іран надає 975 тисяч доларів двічі на рік на потреби уряду його країни. Також він зазначив, що адміністрації Обами про цю допомогу має бути відомо:

«Це все прозоро. Я про це говорив із президентом Бушем у Кемп Дейвиді. Ми нічого не приховуємо. Ми дуже вдячні іранському народу за його допомогу. Сполучені Штати роблять те ж саме, надаючи готівку деяким нашим урядовим структурам. Якщо вам потрібні деталі, ми їх надамо».

Карзай був змушений це визнати після того, як газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала інформацію про те, що голова його адміністрації Умар Даудзай отримує гроші від Ірану на підтримку інтересів цієї країни в Афганістані. Газета цитує анонімного афганського урядовця, який каже, що Даудзай отримував до двох мільйонів доларів кожні два місяці. Державний департмент США висловив занепокоєння у зв’язку з оприлюдненням цієї інформації.

Речник Державного департаменту США Філіп Краулі зазначив: «Ми дамо можливість афганському уряду пояснити, як вони використовують фінансову допомогу від інших країн. Але ми скептично ставимося до мотивів Ірану, враховуючи історію цієї країни у дестабілізації регіону».

Речник Держдепу став на захист фінансової допомоги, яку надає США. Він заявив, що мета Вашингтона покращити урядування в Афганістані та надати афганцям повноцінну альтернативу Талібану. За його словами, найбільша частина американської допомоги надходить безпосередньо до афганського уряду або розповсюджується через міжнародних партнерів.

Як пише «Нью-Йорк Таймс», цитуючи анонімні джерела, мета фінансової допомоги Ірану – погіршити відносити між афганцями та США і НАТО. Іранське посольство в Афганістані називає звинувачення безглуздими.

XS
SM
MD
LG