Спеціальні потреби

Актуально

Чому афро-американці з недовірою ставляться до вакцинації - історія проекту дослідження сифілісу в Таскігі

На фото: вакцинація у США

Лусенія Данн провела перші дні пандемії коронавірусу, заохочуючи людей носити маски та триматися на безпечній відстані один від одного в Таскігі, місті із чорношкірим населенням, де колись уряд США використовував афро-американських чоловіків як морських свинок у дослідженні сіфілісу.

Зараз колишня мерка міста, де кілька десятиліть тому проводився науковий проект "дослідження сифілісу Таскігі", насторожено ставиться до щеплення проти COVID-19. Серед іншого, вона підозріло ставиться до просування урядом вакцини, розробленої в рекордні терміни, у той час, коли уряд не може провести адекватне тестування або надати якісну медичну допомогу у невеликих містечках.

"Зараз я не буду вакцинуватися. Це не означає, що я ніколи цього не буду робити. Але я знаю достатньо, щоб почекати, поки ми не побачимо всіх повязаних з вакциною фактів", - каже чорношкіра Данн.

Кампанія імунізації проти коронавірусу проходить в Таскігі та інших районах округу Мейкон кволо. Місцеве керівництво вказує на опір серед жителів, викликаний недовірою до державних обіцянок та десятиліттями невдалих програм охорони здоров'я. Багато людей у цьому 85-тисячному місті мають родичів, яких піддавали неетичним державним експериментам під час дослідження сифілісу.

"Це справді впливає на наше рішення. Перебуваючи в цій громаді, виростаючи в цій громаді, я був би неправдивим, якби не сказав цього ”, - говорить чорношкірий Френк Лі, директор з управління надзвичайними ситуаціями в окрузі Мейкон.

хоча вакцини розроблялися з рекордною швидкістю, вони базувалися на десятиліттях попередніх досліджень

Експерти у галузі охорони здоров'я наголошують як на безпеці, так і на ефективності вакцин. Вони відзначають, що, хоча вакцини розроблялися з рекордною швидкістю, вони базувалися на десятиліттях попередніх досліджень. Вакцини, що використовуються в США, не виявили ознак серйозних побічних ефектів серед десятків тисяч людей.

Таскігі - не єдиний приклад недовірливого ставлення до вакцинації. Нещодавнє опитування, проведене компанією Edelman, показало, що станом на листопад лише 59% людей у США були готові зробити щеплення протягом року, і лише 33% були раді зробити це якомога швидше. Але скептицизм тут, схоже, має набагато глибші корені.

Коли Алабама та решта півдня США все ще були розділені за расовою ознакою, урядові медичні працівники, починаючи з 1932 року, таємно припинили лікування чоловіків, інфікованих сифілісом, у Таскігі та окрузі Макон, щоб лікарі могли дослідити хворобу. Дослідження, в якому брали участь близько 600 чоловіків, закінчилося в 1972 році лише після того, як його розкрило The Associated Press.

Грудневе опитування показало, що 40% чорношкірих людей по всій країні заявили, що не отримають вакцину проти коронавірусу

Позов, поданий від імені чорношкірих чоловіків Таскігі адвокатом Фредом Грей, закінчився позасудовим врегулюванням та компенсацією у 9 мільйонів доларів, а тодішній президент Білл Клінтон офіційно вибачився від імені уряду США в 1997 році. Втім недовіра залишилась, і сягає вона за межі Таскігі.

Грудневе опитування показало, що 40% чорношкірих людей по всій країні заявили, що не отримають вакцину проти коронавірусу. Такий спротив є більш потужним, ніж серед білих людей, хоча вірус непропорційно вражає саме від темношкірих американців.

Базована в Чикаго націоналістична група "Нація ісламу" попереджає своїх членів по всій країні в Інтернет-презентації "За межами Таскігі: Чому чорношкірі люди не повинні приймати експериментальну вакцину проти COVID-19".

... є дуже кваліфіковані, добре освічені люди, які кажуть мені, що зараз не збираються це робити

Грей, якому зараз 90 і він досі займається адвокатською діяльністю в Таскігі, відкидає подібні паралелі. За його словами, дослідження сифілісу та вакцина проти COVID-19 абсолютно різні ситуації. Він сам отримав вакцину і публічно заохочує інших робити те саме.

Афро-американка Джорджет Мун має схоже позицію. Колишня депутатка міської ради сподівається, що більше жителів темношкірих зможуть подолати свій багаторічний страх і отримати вакцину. "Дослідження є величезним фактором", - каже Мун. "У мене є дуже кваліфіковані, добре освічені люди, які кажуть мені, що зараз не збираються це робити".

Департамент охорони здоров'я округу Мейкон, який проводить щеплення вакциною Moderna, може робити до 160 щеплень на день. Але максимум 140 людей на день отримали вакцину протягом перших шести днів, загалом за цей період було імунізовано 527 людей. На даний час медичні працівники, службовці команд першого реагування, мешканці установ довготривалого догляду, та особи, яким виповнилось 75 років, можуть отримати вакцину.

Є і деякі ознаки надії. Статистика свідчить про повільне зростання кількості людей, які погоджуються на вакцинацію.

Статистика свідчить про повільне зростання кількості людей, які погоджуються на вакцинацію

Лікарня Міністерства у справах ветеранів у місті Таскігі робить щеплення ветеранам від 65 років. Незважаючи на те, що лише 40% працівників Міністерства в цьому районі були щеплені, за словами чиновників, кількість людей, які погоджуються на вакцинацію, збільшується.

"Вони знають людей, яким було зроблено щеплення, вони більше чують про неї, їм стає комфортніше", - каже Ейприл Трюетт, лікар-інфекціоніст лікарні.

Отримати вакцину заохочує і пастор найстарішої церкви для чорношкірих в місті Джон Каррі-молодший. Він сам вже зробив щеплення, але каже, що розуміє недовіру до вакцини населення міста, яке назавжди буде пов'язане з одним з найбільш чорних епізодів історії охорони здоров'я США.

"Це пляма на Таскігі", - каже пастор. "Це залишається у свідомості людей".

Дивіться також: Пандемія та депресія: як українка з Нью-Йорка бореться із стигмою психічних розладів

Всі новини дня

Чи достатньо нині озброєння, щоб українські військові змогли витіснити росіян до позицій 23 лютого? Відео

а словами Пентагону, новітнє озброєння допоможе українцям здійснити якісний вплив на полі бою. А Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, ще однієї країни, яка надає Україні потужну військову підтримку, під час телефонної розмови із президентом Зеленським, заявив...

Єднання заради України: священик із Сан-Дієго став спонсором уже для п’ятьох українських родин. Відео

Тисячі українців вже змогли знайти тимчасовий прихисток у США за програмою "Юнайтін фо Юкрейн", "Єднання заради України". Одна з головних вимог цієї програми - мати спонсора у США.

Церемонія складання присяги новими американськими громадянами у Нью-Йорку. Відео

Напередодні Сполучені Штати відзначали День незалежності. І вже за традицією, у цей день по всій країні пройшли церемонії складання присяги новими американськими громадянами.

Свавільні затримання широко поширені на контрольованих Росією територіях України – Глава ООН з прав людини

Мішель Бачелет, Верховна комісарка ООН з прав людини

ЖЕНЕВА, 5 липня (Reuters) – Довільне затримання цивільних осіб набуло широкого поширення в частинах України, утримуваних російськими військовими та пов’язаними з ними збройними групами. Про це у вівторок заявила глава ООН з прав людини, повідомивши про 270 задокументовані випадки. Вона оголосила про плани посилити моніторинг у країні.

Висновки ґрунтувалися на інформації, отриманій від відвідин спостерігачами на місцях та інтерв’ю, проведеними з трохи більше ніж 500 жертвами та свідками порушень прав людини, а також - на інших джерелах, заявила Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», — сказала Бачелет в оновленому звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

У виступі на цьому ж засіданні заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила Росію у "масштабному" викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

Делегат від Росії Євген Устинов заявив, що доповідь Бачелет є частиною дезінформаційної кампанії проти його країни, покликаної «приховати злочини київського режиму». Москва заперечує навмисні напади на мирних жителів після вторгнення 24 лютого.

У вівторок російські війська завдали ударів по цілях у Донецькій області, щоб підготувати шлях для очікуваного бронетехнічного удару, щоб спробувати захопити більше території.

Офіс ООН з прав людини, який працює в Україні з 2014 року, досі не отримав доступ до території, окупованої російськими збройними силами, сказала Бачелет.

Вона також заявила, що її офіс збільшує свою присутність у країні - планується збільшити моніторингову групу в Україні до 80 осіб із приблизно 55.

Наразі було задокументовано близько 4889 смертей цивільних осіб, сказала Бачелет, підкресливши, що фактичні цифри, «ймовірно, значно» вищі.

Висока кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань викликають «значне занепокоєння» щодо того, що атаки, здійснені російськими збройними силами, не відповідають міжнародному гуманітарному праву, сказала Бачелет, додавши, що українські військові також, очевидно, причетні до подібних порушень у східних частинах країни, але в "набагато меншому масштабі".

«Дії Росії є образою для людства. Ми не можемо стояти осторонь і мовчати», — заявила на сесії Мішель Тейлор, посол США в Раді.

Американська баскетболістка просить президента США звільнити її з російської тюрми

Зірку WNBA та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор Бріттні Ґрінер супроводжують до зали суду на слухання в Хімках неподалік від Москви, Росія, понеділок, 27 червня 2022 р.

У понеділок, 4 липня, американська баскетбольна зірка Брітні Ґрінер звернулася до президента Джо Байдена з проханням допомогти її звільнити з російської в’язниці, де вона перебуває вже понад чотири місяці через звинувачення у перевезенні наркотиків.

У листі, написаному від руки, 31-річна американська спортсменка пише, що боїться, що може залишитися за ґратами «назавжди», розповідає американський тижневик Newsweek.

Зірку Жіночої національної баскетбольної асоціації (WNBA) та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор заарештували в московському міжнародному аеропорту Шереметьєво 17 лютого. У Росії вона опинилася через те, що з 2014 року між сезонами у США грає в команді Євроліги в російському місті Єкатеринбург. Приблизно половина гравців WNBA змагаються за кордоном у міжсезоння.

Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили гашишну олію. Гашишна олія заборонена в Росії, але вона декриміналізована в багатьох штатах США. За звинуваченням у перевезенні наркотиків баскетболістці може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

У Росії виправдовують менше 1% обвинувачених у кримінальних справах. І навіть якщо її виправдають, на відміну від Америки, уряд Росії має повноваження скасувати будь-яке рішення та відправити її до в'язниці, нагадує ВВС.

«Поки я сиджу тут, у російській в’язниці, наодинці зі своїми думками і без захисту моєї дружини, сім’ї, друзів, моєї олімпійської форми чи будь-яких досягнень, я боюся, що можу бути тут назавжди», – написала Ґрінер. У своєму листі, який надійшов у День незалежності США, вона також нагадала президенту про військову службу, яку її батько проходив у В'єтнамі.

Вона попросила президента не забувати інших громадян США, яких було затримано в Росії. «Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб повернути нас додому», – написала вона. «Я вперше голосувала у 2020 році і голосувала за вас. Я вірю в вас».

Суд над Ґрінер мав розпочатися в Москві 1 липня, але його було перенесено через неявку двох свідків на 7 липня.

Визволення американців вимагає «складних рішень» від адміністрації Байдена

Затримання спортсменки відбулося за кілька днів до російського вторгнення в Україну на тлі постійного погіршення російсько-американських стосунків. І це, на думку деяких офіційних осіб, може поставити під загрозу її безпечне повернення.

Росія заперечує, що її затримання пов’язано з напруженістю між США та Росією.

Адміністрація Байдена заявила, що Ґрінер було «неправомірно затримано». «Президент Байден чітко заявив про необхідність звільнити всіх громадян США, які взяті в заручники або незаконно затримані за кордоном, включно з Бріттні Ґрінер», — заявила в понеділок речниця Ради національної безпеки.

Також різні урядовці США заявляли, що працюють «агресивно, використовуючи всі доступні засоби, щоб повернути її додому».

«Ми не хочемо, щоб пані Ґрінер стала пішаком у політичній битві, яка зараз точиться в усьому світі», – заявив у червні конгресмен США Джон Гараменді, член комітету Палати представників із питань збройних сил. За його словами, війна в Україні «фактично розірвала дипломатичні відносини між США та Росією».

Надію на те, що Вашингтон і Москва все ще здатні домовлятися з деяких питань принесло нещодавнє звільнення іншого американського в’язня, Тревора Ріда. Його наприкінці квітня обміняли на засудженого в Америці російського контрабандиста наркотиків.

Колишнього морського піхотинця було заарештовано влітку 2019 року після того, як російська влада заявила, що він напав на офіцера поліції, коли його везли до поліцейської дільниці після нічної пиятики. Суд засудив Ріда до дев’яти років ув’язнення.

США обміняли його на Костянтина Ярошенка, російського пілота, який відбував 20-річний термін ув’язнення у федеральній в'язниці в Коннектикуті. Його заарештували в Ліберії в 2010 році та екстрадували до США, де засудили за контрабанду кокаїну до Сполучених Штатів.

Тоді президент Джо Байден сказав, що повернення Ріда було «свідченням того пріоритету, який моя адміністрація надає поверненню додому американців, які є заручниками та незаконно утримуються за кордоном», однак він наголосив, що переговори, які завершилися обміном полоненими, вимагали «складних рішень», які було нелегко ухвалити.

Як писали американські ЗМІ, вирішальним фактором у справі Ріда було його слабке здоров'я. Він сидів у одній камері з ув'язненим, хворим на туберкульоз, і кашляв кров'ю. Його родина також провела гучну кампанію тиску, вимагаючи від Білого дому дозволити його батькам публічну зустріч з Байденом.

За ґратами в Росії залишається інший відомий американець – бізнесмен Пол Велан. Він також був у минулому морським піхотинцем, а заарештували його наприкінці грудня 2018 року за звинуваченням у шпигунстві. У Росії стверджують, що його схопили з електронним накопичувачем пам’яті, на якому містилися російські державні таємниці.

Сам Велан стверджує, що диск йому подарував знайомий, і він припустив, що там лише весільні фотографії. Майже одразу після оголошення вироку з'явилися розмови про те, що це була «спецоперація» з метою змусити США погодитися на обмін в'язнями. За словами брата Велана, Давіда, російські офіцери, які «полювали» на Пола, з самого початку дали зрозуміти, що сподівалися обміняти його на Ярошенка чи іншого відомого російського контрабандиста – Віктора Бута.

Торговець зброєю, на прізвисько «торговець смертю», Бут був заарештований у Таїланді в 2008 році. Пізніше його екстрадували до США і засудили у 2012 році до 25 років за змову з метою вбивства громадян США, доставку зенітних ракет, та надання допомоги терористичній організації.

Як повідомляла британська газета The Guardian, обмін Ріда на Ярошенка відкрив шлях для можливого обміну Бута на Вілана.

Вілан утримується в ув’язненні вже майже 4 роки, з яких останні 20 місяців він провів у трудовому таборі в Мордовії. Там, за словами його брата, його будять кожні дві години вночі та фотографують, бо існує нібито великий ризик його втечі.

Проте, навіть родина Вілана визнає, що такий обмін на Бута був би нерівноцінний. «На мій «хлопський розум», було б божевіллям, якби уряд США обміняв би «торговця смертю» на Пола, який, у кращому випадку, є нещасним туристом», – сказав Девід Вілан у розмові з газетою The Guardian.

У статті використано інформацію Newsweek, Guardian, ВВС.

Більше

XS
SM
MD
LG