Спеціальні потреби

Актуально

Маргіналізація українських ветеранів лише грає на руку Росії - експерти у США

Експерти Атлантичної Ради у Вашингтоні представили новий звіт "Чому про українських ветеранів не можна забувати". Його автори - Лорен Ван Мітер та Джон Бьорстлер окреслили ключові проблеми, з якими стикаються українські захисники, й озвучили кілька порад для реформування системи.

Як допомогти захисникам України повернутись до мирного життя?

Українські ветерани - учасники бойових дій на сході України - хочуть і можуть стати продуктивною частиною суспільства, після повернення до мирного життя, однак із їхньою інтеграцією повинна допомогти держава.

Для цього "Міністерство у справах ветеранів дійсно повинне розробити стратегію для ветеранів, що здійснить перехід від наявної системи виплат і субсидій до системи, що надає послуги із охорони здоров'я, зокрема психічного здоров'я, реабілітацїі, освіти". Так вважає Лорен Ван Мітер, старша експертка Атлантичної Ради, співавторка звіту.

припинити маргіналізацію ветеранів і переконатись, що вони не просто реінтегруються у суспільство, а стануть продуктивними лідерами у своїй громаді та у своїй країні

В онлайн-презентації звіту також взяли участь співавтор, засновник громадської організації для ветеранів Combined Arms Джон Бьорстлер, правозахисниця й голова правління ГО «Центр “Розвиток демократії”» Елла Ламах, а також ветеран Максим Козуб, колишній боєць 30-ї ОМБр, екс-командир взводу в батальйоні "Айдар".

"Як цього досягти? Будь-яка стратегія повинна мати кінцеву мету – припинити маргіналізацію ветеранів і переконатись, що вони не просто реінтегруються у суспільство, а стануть продуктивними лідерами у своїй громаді та у своїй країні. Для цього ми маємо три рекомендації".

Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)
Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)

1. Децентралізація допомоги ветеранам

"Перша: турбота про ветеранів повинна бути на одному стандартному рівні в усій країні. Зараз область, де ви живете, визначає те, чи отримає ветеран отримає допомогу, бо вона фінансується і забезпечується на місцевому рівні, - каже Лорен Ван Мітер. Тож Міністерство у справах ветеранів зобов'язане випрацювати стандарти і працювати із місцевими посадовцями по всій Україні. Вас не повинні маргіналізувати через місце проживання".

так само, як і США, Україна має дуже слабку військову структуру переходу у цивільне життя

Засновник громадської організації для ветеранів Джон Бьорстлер провів паралелі між проблемами, з якими стикаються українські й американські ветерани. "Під час своїх багатьох поїздок до України та зустрічей із українськими ветеранами стали очевидними чимало паралелей із нашим досвідом останніх 20 років війни, яким ми можемо поділитись і від яких виграє українська держава".

"Як і США, Україна має дуже розрізнену систему соціальних послуг, як урядову так і неурядову. Це призводить до плутанини для цих організацій та для людей, які потребують їхньої допомоги – ветеранів та їхніх родин. Ми також маємо цю проблему тут. Уряд надає послуги «а-б-в», неурядовий сектор – «д-е-є», і вони ніяк не поєднуються. І в самому уряді стільки різних установ, на державному рівні, обласному, місцевому, які просто не спілкуються одна з одною".

Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)
Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)

За словами Бьорстлера, "так само, як і США, Україна має дуже слабку військову структуру повернення у цивільне життя. Це означає, що після того, як ти закінчуєш службу, то немає налагодженого процесу того, як людина знімає свою військову форму і стає частиною громади, немає розуміння відповідальності суспільства за успішний перехід ветерана у мирне життя".

Саме через низку помилок, яких США припустились за останні багато років, ми винесли уроки, виробили навички, ми думаємо, що ми дійсно можемо допомогти Україні не робити ті ж помилки

"Неурядові організації та приватний сектор в Україні дійсно зробили багато, як і тут, у США, певним чином заповнили прогалину держави. Інша проблема, згадана у звіті, це проблема надання статусу ветерана волонтерам, нерегулярним формуванням, ми мали таку ж проблему в останні 20 років із наданням статусу представникам нацгвардії та резерву".

"Саме через низку помилок, яких США припустились за останні багато років, ми винесли уроки, виробили навички, ми думаємо, що ми дійсно можемо допомогти Україні не робити ті ж помилки. Ми можемо пришвидшити процес змін, процес винесення уроків із помилок. Адже ми дуже підтримуємо Україну, її народ, адже Україна дійсно на передовій демократичних цінностей, інституцій, і ми повинні підтримувати це".

Окремо експерти підняли питання того, як ветеранів використовують у політичних цілях.

"Україна запустила виборчу кампанію на місцевому рівні, й українські партії та політики працюють із ветеранами, коли це у їхніх інтересах у контексті виборів. Але зазвичай вони дуже мало роблять для підтримки тих, хто захищає їхню державу, - каже Елла Ламах. Вони не відстоюють інтереси надання допомоги ветеранам. Я щойно повернулась із двох регіонів – Кіровоградської та Херсонської областей. На жаль, на місцевому рівні там немає багато неурядових організацій та ініціатив для ветеранів".

Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)
Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)

"По-друге, зараз парламент та уряд готують новий державний бюджет на наступний рік. Важливо розуміти, як туди буде включений інтерес ветеранів. Станом на зараз проект бюджету не має виділених коштів для кампаній із підвищення обізнаності щодо потреб ветеранів. Проект бюджету має згадку про поліпшення умов проживання для 30 ветеранів, - ви можете це уявити? 30 ветеранів!"

Проект бюджету має згадку про поліпшення умов проживання для 30 ветеранів

Водночас, Ламах каже, що ветерани не мають досвіду й знань, як їм співпрацювати із владою, приватними бізнесами, тож держава повинна проводити відповідну інформаційну кампанію.

"Серед ветеранів дуже поширено виснаження. Вони втратили довіру до держави та місцевої влади. Багато ветеранів не вірять, що ми можемо щось змінити, і вони не хочуть брати участь у різноманітних заходах і співпрацювати із місцевою владою. Багато ветеранів не мають роботи й соціального забезпечення і шукають роботу, тож олігархи й політики використовують ветеранів із підлою метою, і це призводить до відкриття кримінальних справ проти ветеранів".

Серед ветеранів дуже поширено виснаження. Вони втратили свою довіру до держави та місцевої влади

Ветеран Максим Козуб підтверджує, що сам бачив чимало прикладів бюрократизації та неправильної організації багатьох процесів надання ветеранам допомоги.

"Я знаю військовика з мого взводу, який живе у маленькому місті Сарни. Він втратив руку, її ампутували вище ліктя. І він повинен був щороку продовжувати свою категорію інвалідності, щороку він мав відвідувати районний центр, стояти перед медкомісією, - його рука відросте, чи що? Лише нещодавно йому призначили категорію інвалідності пожиттєво".

"Думаю, для когось зі США, хто не був в Україні, важко уявити, наскільки велика ця різниця між великими містами, столицею, де жити й шукати допомоги легше, та невеликими містами".

Я знаю військовика... він втратив руку... і він щороку мав продовжувати свою категорію інвалідності... стояти перед медкомісією, - його рука відросте, чи що?

Козуб додає: "Так, нам потрібна децентралізація, але також я бачив чимало ситуацій й чув від побратимів, наприклад, ветерани мають право за законом на безкоштовний проїзд в автобусах по місту й між містами, але часто перевізники відмовляються пускати їх в автобуси, вони кажуть: «Ми маємо отримати компенсацію за вашу поїздку з місцевого бюджету, але ми не бачили цих грошей за останній рік, тож ми не можемо не дати вам безкоштовний проїзд». Тож мають бути субвенції від державного до місцевих бюджетів, але вони припинились, наскільки я знаю, з 2016. Тож децентралізація потрібна, але часто місцевим бюджетам просто бракує грошей".

Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)
Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)

2. Гендерна рівність в армії та у мирному житті

Наступна рекомендація, каже Ван Мітер: "Гендерна рівність – не обговорюється. Жінки й чоловіки мають різні потреби після служби, і жінки повертаються додому в умови більшої дискримінації з боку суспільства і перепон у працевлаштуванні. Та дискримінація, перед якою вони постають, - жахлива".

Жінки переживають суттєвий харасмент на фронті

"Ми задокументували кілька їхніх історій у нашому звіті, - каже дослідниця. - Жінки на фронті служать на небезпечних позиціях у бойових діях, хоч на папері їм цього не можна робити. І система допомоги ветеранам повинна визнати реалії жінок на службі, а не існуючі вигадки, що жінки на фронті – лише на другорядних ролях. Вони повертаються із пораненнями, отриманими в бойових діях".

"Жінки переживають суттєве цькування на фронті. В Україні існує уявлення, що вони там для того, щоб шукати чоловіка або пропонувати сексуальні послуги, і це неправда. Як і їхні побратими-чоловіки, вони герої, і їм потрібна допомога. Часто вони бояться говорити відкрито про харасмент через структуру в армії, бо це призведе до більшого харасменту".

коли жінки повертаються додому, українське суспільство дуже патріархальне, тож у них забирають дітей, звинувачують у нехтуванні батьківсьми обов'язками

"Але найгірше те, що коли вони повертаються додому, українське суспільство дуже патріархальне, тож у них забирають дітей, звинувачують у нехтуванні батьківсьми обов'язками, ми чуємо історії, коли вони виховують дітей самі, але не можуть отримати допомогу на це, вони не можуть повернутись на роботу. І вони надзвичайно ізольовані через погляди суспільства на жінок, які носять форму або говорять про свій досвід на війні".

Елла Ламах погоджується, що ця проблема потребує негайної уваги, однак каже, що часто стикалась із несприйняттям її важливості. "Ветерани мають знать про генденру політику. Лише цього року ми почали кампанію із ветеранськими організаціями про домашнє насильство. Багато ветеранів говорили на це: вибачте, це не наша проблема, ми повинні говорити про війну з Росією, патріотичне ставлення, чому ми маємо говорити про домашнє насильство? Це нова проблема для них".

Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)
Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2020 (Reuters)

3. Протидія російській дезінформації

"Напевно, найважливіша рекомендація від мене зараз – демаргіналізація українських ветеранів. І у цьому уряд України зобов'язаний боротись із кампанією з дезінформації довкола ветеранів, що підживлює недовіру суспільства і, щиро кажучи, посилює позицію Росії у цьому конфлікті, - розповідає Лорен Ван Мітер.

Україні потрібна проактивна освітня медіакампанія, що підкреслюватиме те, чим ветерани є, - зразкові громадяни, чия самовіддана служба дозволяє більшості громадянам України процвітати у мирі, поки вони беруть на себе тягар війни

"В українському суспільстві ширяться наративи, що ветерани – злочинні елементи, грають роль зброї у створенні більшого насильства у суспільстві, їхні наративи зображують ветеранів як залежних від державної допомоги, що затримує допомогу іншим людям, які цього потребують, як безпритульні й наркозалежні".

"Україні потрібна проактивна освітня медіакампанія, що підкреслюватиме те, чим ветерани є, - зразкові громадяни, чия самовіддана служба дозволяє більшості громадян України процвітати у мирі, поки вони беруть на себе тягар війни. І саме ці позитивні історії треба підкреслювати. Адже зворотні наративи маргіналізують ветеранів".

У цьому контексті експерти обговорили питання ​напружених відносин між бійцями регулярних підрозділів і волонтерських корпусів. Ван Мітер каже, що цю проблему успішно роздмухує російська пропаганда: "Росія часто спрямовувала свою пропаганду на волонтерські загони, називаючи їх фашистами, кримінальними елементами".

Росія часто спрямовувала свою пропаганду на волонтерські загони, називаючи їх фашистами, кримінальними елементами

При цьому, Максим Козуб каже: "Також для нас, ветеранів, дуже важливо, так би мовити, «зберігати нашу форму чистою». Говорячи з мого досвіду, деякі люди з нашого батальйону стали злочинцями, навіть наш колишній командир, створили банду й почали робити погані речі. Коли я був у Києві після поранення й дізнався про це від колег, я відкрито виступив проти цього, працював із прокурорами, поліцією, збираючи та надаючи інформацію, говорячи, що ми – частина героїчного батальону «Айдар», а не банди, і ми не дозволимо нікому перетворитись на банду. Думаю, що дуже важливо не лише боротись із пропагандою, а й підтримувати закон і порядок між нами самими".

Дивіться також: Як німецький та американський досвід допомоги ветеранам може стати в нагоді українській владі. Відео

Всі новини дня

Росія мілітаризує суспільство, залучаючи дітей до підтримки війни – ЗМІ

На архівному фото: "Дитячий парад" у Ростові-на-Дону, Росія. AP Photo

У російських школах впроваджують навчальну програму з наголосом на героїзації армії, водночас демонізуючи Захід як “бандитів”. Тему снайперів додано навіть до програми з математики початкової школи – пише видання New York Times.

"Воєнні" букварі та пластикові гвинтівки

Армійської теми у Росії торкаються навіть букварі, а, наприклад, на змаганнях із плавання у Магнітогорську підлітки пірнали в басейн у камуфляжній формі, інші учасники одягали на спини моделі автоматів Калашникова.

“Ці зусилля є частиною масштабної кампанії Кремля з мілітаризації російського суспільства, навчання майбутніх поколінь шанобливому ставленню до армії та подальшого закріплення наративу президента Путіна про те, що “на нашій батьківщині знову розв’язана справжня війна”, - пише New York Times.

За інформацією видання, так Кремль сподівається переконати громадськість активно підтримувати військові зусилля, а молодих чоловіків – воювати.

Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді.
Грег Юдін
“Вони намагаються націлитися на людей, які мають найменше ресурсів, — цитує NYT Грега Юдіна, російського соціолога, який проводить дослідження в Прінстонському університеті в США. – Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді”.

Про мілітаризацію російських шкіл повідомляв і журнал Economist. За інформацією видання, у рамках “історичного квесту” діти у Росії стріляли із пластикових гвинтівок і кидали гранати в імітацію танка. Учасникам одягли радянські солдатські кашкети, а на футболках працівників музею, де відбувався квест, була вишита літера Z – символ підтримки вторгнення Росії в Україну.

Шкільні програми із прищеплення “російських цінностей” на противагу західним покликані виправдати російську війну, а за задумом організаторів “у дітей повинно бути позитивне враження від армійського життя, адже багато з них незабаром можуть піти в армію” – пише Economist.

Видання наводить дані опитування російської організації “Левада-Центр”, згідно з якими, близько 80% росіян підтримують відновлення піонерської організації. І 87% людей віком від 55 років були “зацікавлені” у цьому.

Водночас дослідники російської Вищої школи економіки перед вторгненням Росії до України заявляли, що молодь, згідно з опитуваннями, віддає перевагу менш ідеологічним громадянським активностям, наприклад місцевим громадським роботам.

Російська "Юнармія" як "мілітаризація дітей"

Російська “Юнармія” (організація, заснована Міністерством оборони РФ у 2016 році), яка навчає дітей військовим навичкам у літніх таборах, стверджує, що нараховує 1,35 мільйона членів по всій Росії. До організації приймають школярів віком від 8 років.

Як повідомляло раніше Радіо Свобода, Росія почала створювати загони «Юнармії» навіть на тимчасово окупованих територіях півдня України. Мер Меліотополя Іван Федоров заявляв, що російські окупаційні сили "посилюють ідеологічний тиск" на дітей і молодь. За словами мера, "у школах навчають за російськими підручниками з відповідним тлумаченням історії, старшокласникам планують викладати початковий військовий вишкіл, тобто готують до можливої участі у так званих "добробатах".

Іван Федоров назвав цей процес "мілітаризацією дітей".

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що "викликає хвилювання мілітаризація освіти та російська пропаганда, спрямована на українських дітей". Лубінець зазначив, що Росія такими діями виховує в неповнолітніх ненависть до рідної держави та "бажання мститися за війну, але не росіянам, а Україні". За словами Лубінця, такі дії є "проявом геноциду" та однією з форм примусу до подальшої служби у збройних силах Росії.

Найбільша частина переговорів про вступ України до ЄС стосується сільського господарства – міністр

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський

Україна набагато більша за всіх інших нових членів ЄС у сфері сільського господарства, тож це, імовірно, змінить деякі правила в ЄС. Наразі ця сфера є найбільшою частиною євроінтеграційних переговорів.

Про це в інтерв'ю керівниці мовлення Голосу Америки у Східній Європі Мирославі Гонгадзе розповів міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

За його словами, серед документів, які Україна повинна узгодити із законодавством ЄС, приблизно 40% стосується саме сільського господарства та продуктів. Це найбільша частина переговорів.

Зараз українські фермери намагаються врятувати бізнес в умовах війни та російської блокади експорту українського зерна. “Вони намагаються отримати якийсь прибуток, але наразі їм це не вдається. Для більшості з них головна мета – зберегти бізнес”, - каже міністр. За його словами, війна вплинула і на доставку, і на виробництво. “Українські фермери працюють у дійсно складних умовах, під ударом, під бомбардуванням. Самотужки розміновують землю”, - додав Сольський.

За його словами, нинішня найнижча ціна на зерно викликана не лише тим, що місцеві компанії експортують багато зерна з України, а й тим, що інші країни світу виробляють багато зерна протягом цього нового сезону, особливо Бразилія. “Отже, ми повинні пояснити це всім громадам, усім спільнотам фермерів, і вони повинні це зрозуміти”, - каже Сольський.

За інформацією Миколи Сольського, з врожаю минулого сезону Україна має на експорт ще близько 9-10 мільйонів тонн зерна, олії та подрібнених продуктів з соняшнику і сої тощо.

Як повідомляв Голос Америки, Росія заблокувала експорт зерна з українських портів усупереч попереднім домовленостям, мотивуючи це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України. Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

За інформацією Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, з серпня 2022 року, коли стартувала реалізація Зернової ініціативи, з українських портів "Південний", "Чорноморськ" та "Одеса" експортовано понад 30 мільйонів тонн продовольства.

Через російську блокаду експорту щонайменше 10 країн недоотримують продовольство. "Для амортизації завданої шкоди плануємо збільшувати пропускну спроможність Дунайського портового кластеру", - повідомив під час візиту на Одещину президента України Володимира Зеленського віце-прем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Після поранень обличчя, українські військові часто потребують складних пластичних операцій. Місія хірургів зі США Face to Face допомагає українським колегам здобувати знання у складних випадках реконструкції лиця та шиї.

Злість, розгубленість, безпорадність. Жителі прикордонного російського Шебекіна «розчаровані тим, що до такого дійшло» – NYT

На цьому зображенні, опублікованому 31 травня 2023 року, як стверджується, результат обстрілу українських військ в місті Шебекіно Бєлгородської області, Росія. Джерело: Губернатор Бєлгородської області Росії В’ячеслав Гладков через Telegram/ REUTERS

Внаслідок обстрілів у прикордонних з Україною районах Бєлгородщини загинули щонайменше сім людей. CNN з посиланням на російських офіційних осіб повідомляє про атаки зі смертельними наслідками щонайменше в чотирьох місцях Бєлгородської області.

Двоє чоловіків і жінка загинули під час обстрілу села Соболівка із 18 ракет, повідомив Гладков у серії дописів у своєму Telegram-каналі. Також в результаті удару були пошкоджені газопровід і лінія електропередач.

Через Соболівку проходить залізнична лінія, яка сполучає Росію з окупованиси нею частинами Украни, що свідчить про те, що ціллю могли бути російські лінії постачання - пише CNN.

Мешканці Бєлгородської області Росії унаслідок останніх обстрілів “починають розуміти жахи війни, що точиться на їхньому порозі”. А також висловлюють обурення у соцмережах про те, що “Москва не турбується про їхню долю”.

Такі свідчення мешканців, зокрема евакуйованих з прикордонного міста Шебекіно, публікує видання New York Times.

Вони почали використовувати у соцмережах хештег “Shebekino Is Russia”, а в інтерв’ю журналістам чимало з них висловлювало обурення через те, що ведучі державного телебачення неправильно вимовляли назву їхнього міста.

“Таке враження, що в Москві не розуміють, що у нас тут відбувається. Коли безпілотники прилетіли до Москви, відразу з’явилися великі історії, це було в усіх новинах. А тут люди під обстрілами місяцями і нічого”, — цитує NYT місцевого вчителя англійської мови.

Водночас видання свідчить, що завдяки обстрілам на російській території “через 15 місяців після того, як російські ракети вперше впали на Київ, мешканці прикордонного з Росією Бєлгорода починають розуміти жах війни на їхньому порозі”.

Газета New York Times опитала мешканців прикордонного регіону Росії, більшість із них, як і вчитель, наполягали на тому, щоб їх називали лише іменами, посилаючись на страх розплати за розмови про війну.

Незважаючи на зростання кількості нападів на російській території, лише кожен четвертий росіянин уважно стежить за війною і, ймовірно, виходить за межі державних ЗМІ, щоб отримати інформацію про неї, – такими є висновки травневого опитування російських соціологів з недержавного “Левада-центру”. Майже половина респондентів заявили, що не стежать за конфліктом взагалі або лише побіжно.

Директор “Левади” Денис Волков сказав, що російське суспільство “не цікавиться далі власного носа”.

Але останні події змушують принаймні мешканців Шебекіно переоцінити свою апатію чи підтримку війни, а ще – породжують обурення проти влади, яка, на їхню думку, не змогла їх захистити, пише NYT.

Дивіться також:

Рейд у Бєлгородську область: нові коментарі у Пентагоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Росія святкує День російської мови в ООН і цитує Пушкіна про «незаперечну перевагу» російської «над усіма європейськими мовами»

Росія підтримує багатомовність в ООН, але сприяє зменшенню кількості мовців іншими мовами на своїй території та на окупованих треиторіях України.

Росія в ООН святкує День російської мови у понеділок, 6 червня, у день народження російського поета початку ХІХ століття Олександра Пушкіна. Його цитату про «перевагу» російської мови над усіма європейськими мовами було обрано як епіграф до статті про значення російської мови для ООН.

Як зазначається на сайті ООН, цей день відзначається у рамках програми підтримки та розвитку багатомовності та культурного різноманіття. Однією з цілей цієї програми є «підтримка рівноправності всіх шести офіційних мов ООН: англійської, арабської, іспанської, китайської, російської та французької».

«Багатомовність, яка є важливим фактором гармонійного спілкування між народами, має особливе значення для Організації Об'єднаних Націй», – мовиться на сайті ООН.

Разом з тим, на думку правозахисників у самій Росії влада проводить активну політику асиміляції, що веде до зменшення кількості мовців та зникання мов національних меншин.

Результати перепису 2021 року показують, що кількість носіїв майже всіх російських мов національних меншин зменшилася за десятиліття з часу попереднього підрахунку населення.

Російська англомовна газета Moscow Times писала у березні цього року, що хоча дані перепису, оприлюднені в грудні минулого року, засвідчують картину зникнення інших мов у Росії, активісти та експерти, з якими спілкувалися журналісти, вважають, що ситуація є ще гіршою.

Наприклад, кількість носіїв чуваської, тюркської мови, якою розмовляють в основному в Республіці Чувашія в Поволжі Росії, скоротилася з понад 1 мільйона носіїв у 2010 році до трохи більше ніж 700 000 у 2021 році, мовиться у публікації.

У 2002-2010 роках кількість людей, які володіють татарською мовою в Росії скоротилася на понад мільйон осіб, у Казані, столиці Татарстану, де живе понад мільйон осіб з майже 4-мільйонного населення республіки залишилося тільки кілька шкіл з татарською мовою навчання, повідомляють татарські активісти.

Олександр Болькін, старійшина народу ерзя, який живе в Україні, в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що за останні 30 років чисельність його народу знизилася приблизно вдвічі: з мільйона до 400-500 тисяч осіб.

У січні 2019 року Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин Ради Європи розкритикував Росію за національну політику. Експерти були стурбовані «зростанням домінування російської мови» при одночасній «відсутності ефективної підтримки мов національних меншин».

Захист прав російськомовного наслення – одна з «офіційних причин» війни, яку Росія розв'язала проти України. Заступник голови МЗС Росії Михайло Галузін наприкінці травня заявив, що серед умов для миру з Україною є ухвалення статусу російської мови як державної.

При цьому на окупованих Росією територіях окупаційна влада виводить українську мову з навчального процесу та вилучає україномовні книжки з бібліотек.

Цього року російська мова вперше почала втрачати популярність у світі. У 2023 рооці вона не увійшла у список 10-ти найпопулярніших мов, які вивчають у всьому світі за допомогою платформи Duolingo.

З моменту заснування платформи в 2015 році, «це перший рік, коли російська мова так драматично втратила свою популярність, незважаючи на те, що нею спілкуються 282 мільйони людей в світі», повідомили в компанії.

Падіння інтересу учнів до вивчення російської мови у компанії безпосередньо пов’язали з російським вторгненням в Україну у 2022 році та подальшим зростанням інтересу до вивчення української мови.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG