Спеціальні потреби

Актуально

7 технологій для перемоги "у війнах майбутнього" - аналітичний звіт CSIS

Штучний інтелект, роботи та біоінженерія - серед технологій майбутніх воєн. Ілюстрація: REUTERS/Kacper Pempel

Аналітики Міжнародної безпекової програми Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) опублікували звіт “Сім критично важливих технологій для перемоги в наступній війні”.

Ідеться про конкретні технології та інновації, які, найімовірніше, суттєво вплинуть на успіх США та їхніх союзників “у всьому спектрі конфліктів протягом наступного десятиліття”.

Автори дослідження здійснили поглиблений аналіз десятків важливих нових технологій, а також опитали експертів з уряду, промисловості та сфери венчурного капіталу.

У результаті було виокремлено 7 технологій, які аналітики вважають не тільки найбільш ефективними та важливими для подальшого розвитку і застосування, але й надійними для інвестицій:

  • біоінженерні технології
  • захищені резервні комунікаційні мережі
  • квантові технології
  • космічно-базовані датчики
  • максимально зменшені у розмірах довговічні батареї
  • робототехніка
  • штучний інтелект

Перші три комерційні розробки автори називають недостатньо швидкими щодо їхнього розвитку або недостатньо адаптованими до потреб уряду США. Тому радять уряду звернути особливу увагу на прискорення цих проектів.

Натомість чотири останні вважають надійним полем для інвестицій.

Водночас уряд США повинен інвестувати ресурси у підготовку “технічно підкованої” робочої сили і зокрема бойову силу протягом наступних 10 років, вважають автори аналітичного звіту.

Вони також заохочують уряд визначити пріоритетність названих 7 сфер для сприяння інноваціям задля того, щоб отримати перевагу у глобальній конкуренції.

“Світ прискорюється”, - йдеться у звіті. А його автори наголошують, що технологічна конкуренція сьогодні випереджає економічну, медичну, розвідувальну, конкуренцію у створенні гібридних конфліктів і навіть розвиток військової сили.

Той, хто демонструватиме технологічну перевагу, матиме перевагу у глобальному впливі та всьому спектрі конфлікту, наголошується у звіті.

Співпрацю уряду США з промисловістю, а не вимоги до неї, автори звіту бачать абсолютно критичною необхідністю для успіху.

Як виглядатиме війна у 2030

“Війна у майбутньому, - йдеться у звіті, - може бути або повільним тлінням, або інтенсивним вибухом”.

Щодо “повільного тління”, то ця методика спрямована на “перемогу без пострілу”. Йдеться про інтелектуальну діяльність, конкурентну поведінку та гібридну війну, яка призводить до повільної зміни мислення супротивника. Він просто втрачає бажання боротися у результаті поступових підривних дій.

Прикладом є спроба Китаю “взяти Тайвань не силою, а повільним примусом”. “Китай може підривати демократичні інститути Тайваню, підтримувати політиків, які виступають за возз’єднання, і вбивати клин між Тайванем і США”, - застерігають автори.

А “інтенсивний вибух” може бути протилежним підходом. Ця форма війни передбачатиме здатність до точного удару, домінування комунікацій і спроб “обезголовлення” супротивника.

Аналітики схиляються до думки, що війни будуть короткими, із застосуванням бліц-наступу, щоб здійснити основний удар, перш ніж союзники зможуть мобілізуватись у допомозі.

Критичні можливості, які знадобляться Сполученим Штатам для воєнної конкуренції – відмінні сенсорні здібності, здатність у пошуках сигналу долати більше шуму, ніж будь-коли раніше, швидке ухвалення рішень і надійні шляхи комунікації від стратегічних рішень до тактики бою.

Крім того, Сполучені Штати повинні мати можливість утримувати сили географічно розпорошеними, але тісно скоординованими, - наполягають автори звіту.

Розвідка: штучний інтелект і приклад китайської “ковдри” спостереження, якою вкриті міста

Обличчя розвідки змінюється, пишуть аналітики. І у певному сенсі це “обличчя” у буквальному значенні: технологія розпізнавання обличчя за допомогою штучного інтелекту буде активно поєднуватися із традиційними операціями “людських ресурсів” класичної розвідки.

Вже сьогодні у Китаї міста покриті «ковдрами» відеоспостереження та задіяно систему зберігання відзнятого матеріалу упродовж років. Це дає змогу простежити рух підозрюваних.

Відповідно, світ потребуватиме і потужностей для сортування величезного масиву інформації, її обробки та машинного позначення елементів, що є найбільш цікавими для перевірки людиною.

Наразі американські космічні потужності, високоточна зброя і роботи, пов'язані зі штучним інтелектом тощо змушують росіян та китайців хвилюватися

Наразі американські космічні потужності, високоточна зброя і роботи, пов'язані зі штучним інтелектом тощо змушують росіян та китайців хвилюватися, що усе це дає Сполученим Штатам стратегічну перевагу, - цитує звіт експертів, з якими було проведено інтерв'ю у ході підготовки звіту.

Віртуальний мільярд: штучний інтелект, електромобілі, освіта

До слова, опитаним експертам запропонували витратити “віртуальний мільярд доларів”. Згідно з відповідями, науковці, військові, представники влади інвестували насамперед у розвиток штучного інтелекту (цей варіант отримав найбільше голосів), комунікації, використання квантового зондування в космосі, налагодження ланцюжків поставок, створення загальнонаціональної інфраструктури електромобілів, зміцнення оборони Тайваню, освіту.

Крім того, у кінці звіту подано технології, які “майже увійшли до списку”: фінансові технології (електронні платіжні системи і цифрові активи), розумне виробництво, зелені технології для зменшення впливу військової техніки на довкілля, автоматизоване мислення (за допомогою методів математики і логіки для скорочення тисяч годин на прямі обчислення), мікроелектроніка та нановиробництво, а також моделювання цифровим способом наявних у світі об'єктів, що допоможе у майбутньому створити дешевший їхній аналог у реальному світі.

Як повідомляв Голос Америки, нідерландська розвідка у річному звіті заявила, що Китай надсилає до країни студентів та науковців для викрадення інноваційних технологій і секретів.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG