Актуально
- Голос Америки
Конгресвумен Спартц спрогнозувала, як результати виборів у Туреччині вплинуть на відносини зі США

Результати виборів у Туреччині не повинні вплинути на відносини Анкари та Вашингтона, і незалежно від того, хто стоїть на чолі країни, США мають міцні відносини з Туреччиною. Про це в коментарі "Голосу Америки" заявила конгресвумен-республіканка Вікторія Спартц, яка перебувала в Туреччині як спостерігачка на виборах у складі Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).
"Я сподіваюся, що в нас міцні відносини з Туреччиною, незалежно від того, хто її очолює. Туреччина є нашою союзницею по НАТО. Це важлива країна в цьому регіоні, важлива держава для європейської та близькосхідної стабільності", - заявила Спартц у відповідь на запитання, чи вплинуть результати виборів на відносини між Анкарою та Вашингтоном.
Вона додала, що вважає США важливим союзником для Туреччини: "Завжди будуть якісь розбіжності та різні думки. Але я вважаю, що нам потрібно бути разом і вірити у свободи людей і справді приносити стабільність у дуже, дуже неспокійний світ зараз, який дуже небезпечний, і я вважаю, що Туреччина повинна відігравати важливу роль, і я вважаю, що Туреччина може відігравати провідну роль".
Хоча Туреччина є важливим союзником США по НАТО, в останні роки відносини між двома країнами стали більш напруженими, кажуть оглядачі, зокрема після того, як Туреччина вирішила придбати російські ППО С-400 в 2019 році, що призвело до усунення країни з американської програми винищувачів.
Коментуючи перебіг виборів, Спартц зазначила, що позитивною ознакою волевиявлення в Туреччині була висока явка виборців: "Важливо, що люди мають можливість висловити свою думку і провести вибори, мати демократичні процеси. Тому я вважаю, що це дуже великий крок. І я рада бачити, що в Туреччині дуже висока явка. Тому це справляє на мене велике враження, бо це право, яким люди повинні скористатися, якщо хочуть мати сильну республіку. Тому я рада бачити багато людей".
Згідно з висновками ОБСЄ, опублікованими 15 травня, для участі у волевиявленні в Туреччині були зареєстровані майже 61 млн виборців, ще 3,5 млн людей подали заявки для голосування за кордоном.
Існували значні проблеми для громадян у здійсненні права голосу, і, на жаль, жінки були недостатньо представлені як кандидатиголова делегації ПА ОБСЄ в Туреччині Фара Карімі
Однак, як зазначила голова делегації ПА ОБСЄ Фара Карімі, "сотням тисяч людей, постраждалим від землетрусів, особливо студентам, довелося докласти значних додаткових зусиль, щоб реалізувати своє право голосу". Також в ОБСЄ зауважили, що вибори в Туреччині "відзначаються нерівними умовами". "Існували значні проблеми для громадян у здійсненні права голосу, і, на жаль, жінки були недостатньо представлені як кандидати", – сказала Карімі.
Своєю чергою, голова делегації ПАРЄ Франк Швабе наголосив, що Туреччина далека від створення чесних умов передвиборчої кампанії: "Ці вибори мали високу явку і пропонували реальний вибір. Однак Туреччина не відповідає основним принципам проведення демократичних виборів... Ключові політичні та суспільні постаті перебувають у в’язниці навіть після рішень Європейського суду з прав людини, свобода ЗМІ суворо обмежена, існує атмосфера самоцензури".
Загалом за виборами в Туреччині стежив 401 спостерігач із 40 країн, зокрема 264 експерти Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини, 98 від Парламентської асамблеї ОБСЄ та 39 від Парламентської асамблеї Ради Європи.
У понеділок, 15 травня, виборча комісія Туреччини підтвердила проведення другого туру президентських виборів, які пройдуть 28 травня, повідомляє Reuters. Голова виборчої комісії Ахмет Єнер повідомив: «Згідно з поточними неофіційними результатами, Реджеп Таїп Ердоган отримав 49,51% голосів, Кемаль Киличдароглу - 44,88%... Зрозуміло, що жоден із кандидатів не отримав права бути обраним, як це передбачено четвертою статтею закону 6271, і наш комітет вирішив провести другий тур виборів у неділю, 28 травня 2023 року, згідно з раніше оголошеним календарем виборів».
На початку травня конгресвумен українського походження Вікторія Спартц також відвідала Україну у складі двопартійної делегації Палати представників Конгресу США. Вона зустрілася зокрема з президентом України Володимиром Зеленським. Коментуючи візит, Спартц зазначила: "Як ми бачимо зараз, міжнародні організації та система безпеки, створені після Другої світової війни, зазнали краху. Ми повинні серйозно поговорити про те, як реформувати систему глобальної безпеки та повернути мир на європейський континент знову».
Дивіться також:
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум