Спеціальні потреби

У Вашингтоні підбивають підсумки «ядерного» саміту


У Вашингтоні завершив роботу саміт з ядерної безпеки. Представники 47 країн погодились з тезою президента Барака Обами, що ядерний тероризм зараз є загрозою номер один для світу, і зобов’язалися зробити все від них залежне, аби терористи не змогли отримати доступ до високозбагаченого урану та плутонію.

В останній день роботи саміту Барак Обама наголосив, що сучасний світ стоїть на порозі смертельної загрози, навіть через 20 років після завершення холодної війни:

«Ми спостерігаємо жорстоку іронію історії. Ризик ядерної конфронтації між країнами знизився, але ризик ядерної атаки на світ – зріс».

Американський лідер переконаний, що терористичні організації, як аль-Кайда, без вагань підірвали б ядерну бомбу, якби мали її у своїх руках. Обама сказав:

«Все це вимагає від нас прийняття фундаментальних рішень, нового способу мислення, за яким, ми, як нації, як партнери зобов’язуємося робити все, що вимагає від нас даний момент історії».

У кінцевому комюніке учасники конференції пообіцяли гарантувати безпечне зберігання ядерних матеріалів у межах своїх країн до 2014 року. Вони також зобов’язалися запобігти позадержавним угрупованням отримати інформацію чи технології, що дозволили б використати ядерні матеріали для злочинних цілей.

Серед здобутків саміту – експерти називають те, що Китай погодився співпрацювати з ООН у роботі над новими санкціями проти Ірану. Однак президент США Барак Обама визнав:

«Я думаю, процес розробки нових санкцій буде нелегким, і я готовий зробити все можливе, щоб ми виробили впливові механізми, які матимуть наслідки для Ірану, який все ще просуває свою ядерну програму».

Декілька інших країн дали односторонні обіцянки пов’язані з безпекою ядерних матеріалів. Україна протягом двох років вивезе зі своєї території весь свій запас високозбагаченого урану, з якого можна виготовити кілька ядерних бомб, і переведе роботу своїх атомних електростанцій на низькозбагачений уран.

Майже всі запаси свого урану пообіцяла віддати Сполученим Штатам Канада. Мексика погодилась припинити виробництво високозбагаченого урану.

Російський президент Дмитро Медведєв оголосив, що Росія зупинить роботу свого останнього реактора, що виробляє збройовий плутоній.

Крім того Росія та Сполучені Штати разом позбудуться 68 тон збройового плутонію, що достатньо для виготовлення 17 тисяч ядерних бомб.

«Наша найбільша мета – світ без ядерної зброї», – підкреслив Барак Обама.

Наступний саміт з ядерної безпеки відбудеться через два роки. Його прийматиме Південна Корея.

Президент Південної Кореї Лі Мун Бак сказав:

«Цей саміт був успішним. Побачимося в Південній Кореї».

Інше за темою

XS
SM
MD
LG