Спеціальні потреби

Лондонський суд дозволив відпустити під заставу засновника WikiLeaks


Лондонський суд дозволив відпустити під заставу засновника веб-сайту WikiLeaks Джуліана Ассанджа. Але шведські прокурори одразу подали апеляцію на це рішення. Ассандж проведе у в'язниці ще принаймні 48 годин, поки розглядається апеляція. Якщо його все-таки відпустять, то 200 тисяч фунтів стерлінгів застави за нього внесуть декілька заможних прихильників, повідомив його адвокат.

За умовами суду, скандальний австралієць змушений буде носити браслет з радіопередавачем, проживати за визначеною адресою і щовечора рапортувати у поліцію. У Швеції Ассанджа звинувачують у сексуальному домаганні за позовом двох співробітниць сайту WikiLeaks, які працювали там на волонтерських засадах.

Сайт WikiLeaks минулого тижня продовжив публікувати матеріали з таємного листування американських дипломатів, незважаючи на затримання Джуліана Ассанджа. Для політиків його ім’я – подразник, а для численних активістів він – герой, який бореться за свободу слова.

Під час судового засідання минулого тижня представники шведської поліції заявили, що перебуваючи у серпні в Стокгольмі, Ассандж присилував одну жінку до сексу. Інша жінка стверджує, що в той же період Ассандж, якого вона запросила до себе в гості, вступив з нею в статевий акт, коли вона спала, без її згоди.

У Швеції людина, що мала статевий контакт із сплячою або нетверезою особою, може бути обвинувачена у зґвалтуванні і ув’язнена на шість років. Втім Ассандж відкидає всі звинувачення і називає їх спробою чинити тиск на Wikileaks. Журналіст Джон Пілгер вважає, що звинувачення Ассанджа не мають ніяких доказів:

«Буде величезною несправедливістю, якщо Ассанджа не звільнять під заставу в той час, як звільняють навіть обвинувачених у вбивстві. Звинувачення проти Джуліана – фактично нісенітниця і не підкріплені жодними доказами».

В англійській тюрмі Ассандж провів тиждень. Йому відмовили в доступі до комп’ютера та обмежили у спілкуванні з адвокатами. Експерт Джошуа Розенберг вважає, що суд побоюється, що Ассандж може покинути Англію, якщо його випустять під заставу:

«Захисту Ассанджа треба надати свідчення, що він залишиться в Британії, і, якщо буде прийнято рішення про його екстрадицію до Швеції, він опиниться на борту літака в час, який вкаже суд. Яка користь суду з того, що хтось готовий заплатити заставу за Джуліана, якщо він не може гарантувати, що він не покине країну? Потрібний хтось, хто скаже: «Я беру його до себе, я буду в курсі його місцеперебування, і потурбуюсь, щоб він був у суді вчасно».

Тим часом, адвокати Джуліана Ассанджа вже повідомили, що передали поліції імена людей, які можуть виступити його поручителями. Засновник WikiLeaks також готовий носити спеціальний прилад стеження, який дозволить у будь-який момент визначити його місцеперебування.

Очікується, що рішення щодо екстрадиції Ассанджа буде прийнято за декілька тижнів. Після цього і Ассандж, і уряд Швеції матимуть право на апеляцію. Тим часом представники британської влади у понеділок заявили, що побоюються, що урядові сайти можуть бути атаковані хакерами в разі, якщо суд не звільнить Ассанджа.

Захист засновника WikiLeaks відкидає будь-яку причетність Ассанджа до хакерів, які останнім часом провели масовані атаки на сайти компаній MasterCard, VISA та Paypal, які раніше заблокували рахунки WikiLeaks.

Адвокат Ассанджа Марк Стівенс зазначає: «Про хакерські атаки на сайти компаній Ассандж дізнався лише від мене. Він сказав, що WikiLeaks самі були жертвою хакерських атак, що він вважає їх проявом цензури і засуджує блокування роботи сайтів хакерами».

Тим часом і противники і прихильники WikiLeaks вважають, що яким би не було рішення суду щодо Ассанджа, справу, яку він розпочав, не вдасться спинити.

Інше за темою

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG