Спеціальні потреби

Лондонський суд дозволив відпустити під заставу засновника WikiLeaks


Лондонський суд дозволив відпустити під заставу засновника веб-сайту WikiLeaks Джуліана Ассанджа. Але шведські прокурори одразу подали апеляцію на це рішення. Ассандж проведе у в'язниці ще принаймні 48 годин, поки розглядається апеляція. Якщо його все-таки відпустять, то 200 тисяч фунтів стерлінгів застави за нього внесуть декілька заможних прихильників, повідомив його адвокат.

За умовами суду, скандальний австралієць змушений буде носити браслет з радіопередавачем, проживати за визначеною адресою і щовечора рапортувати у поліцію. У Швеції Ассанджа звинувачують у сексуальному домаганні за позовом двох співробітниць сайту WikiLeaks, які працювали там на волонтерських засадах.

Сайт WikiLeaks минулого тижня продовжив публікувати матеріали з таємного листування американських дипломатів, незважаючи на затримання Джуліана Ассанджа. Для політиків його ім’я – подразник, а для численних активістів він – герой, який бореться за свободу слова.

Під час судового засідання минулого тижня представники шведської поліції заявили, що перебуваючи у серпні в Стокгольмі, Ассандж присилував одну жінку до сексу. Інша жінка стверджує, що в той же період Ассандж, якого вона запросила до себе в гості, вступив з нею в статевий акт, коли вона спала, без її згоди.

У Швеції людина, що мала статевий контакт із сплячою або нетверезою особою, може бути обвинувачена у зґвалтуванні і ув’язнена на шість років. Втім Ассандж відкидає всі звинувачення і називає їх спробою чинити тиск на Wikileaks. Журналіст Джон Пілгер вважає, що звинувачення Ассанджа не мають ніяких доказів:

«Буде величезною несправедливістю, якщо Ассанджа не звільнять під заставу в той час, як звільняють навіть обвинувачених у вбивстві. Звинувачення проти Джуліана – фактично нісенітниця і не підкріплені жодними доказами».

В англійській тюрмі Ассандж провів тиждень. Йому відмовили в доступі до комп’ютера та обмежили у спілкуванні з адвокатами. Експерт Джошуа Розенберг вважає, що суд побоюється, що Ассандж може покинути Англію, якщо його випустять під заставу:

«Захисту Ассанджа треба надати свідчення, що він залишиться в Британії, і, якщо буде прийнято рішення про його екстрадицію до Швеції, він опиниться на борту літака в час, який вкаже суд. Яка користь суду з того, що хтось готовий заплатити заставу за Джуліана, якщо він не може гарантувати, що він не покине країну? Потрібний хтось, хто скаже: «Я беру його до себе, я буду в курсі його місцеперебування, і потурбуюсь, щоб він був у суді вчасно».

Тим часом, адвокати Джуліана Ассанджа вже повідомили, що передали поліції імена людей, які можуть виступити його поручителями. Засновник WikiLeaks також готовий носити спеціальний прилад стеження, який дозволить у будь-який момент визначити його місцеперебування.

Очікується, що рішення щодо екстрадиції Ассанджа буде прийнято за декілька тижнів. Після цього і Ассандж, і уряд Швеції матимуть право на апеляцію. Тим часом представники британської влади у понеділок заявили, що побоюються, що урядові сайти можуть бути атаковані хакерами в разі, якщо суд не звільнить Ассанджа.

Захист засновника WikiLeaks відкидає будь-яку причетність Ассанджа до хакерів, які останнім часом провели масовані атаки на сайти компаній MasterCard, VISA та Paypal, які раніше заблокували рахунки WikiLeaks.

Адвокат Ассанджа Марк Стівенс зазначає: «Про хакерські атаки на сайти компаній Ассандж дізнався лише від мене. Він сказав, що WikiLeaks самі були жертвою хакерських атак, що він вважає їх проявом цензури і засуджує блокування роботи сайтів хакерами».

Тим часом і противники і прихильники WikiLeaks вважають, що яким би не було рішення суду щодо Ассанджа, справу, яку він розпочав, не вдасться спинити.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG