Спеціальні потреби

Янукович провів третю за два роки на посаді прес-конференцію


Янукович провів третю за два роки на посаді прес-конференцію

Янукович не збирається амністувати Тимошенко. Лідерка опозиції залишиться в тюрмі, навіть ціною непідписання Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Україна розвертається із Заходу на Схід і готується до вступу в ЄврАзЕС.

Про все це президент України не сказав прямо. Однак саме такі висновки випливають зі сказаного ним під час прес-конференції за підсумками року у середу в Києві.

Запитання про Тимошенко журналісти ставили тричі. Януковича питали і знову перепитували – чи він скористається своїм президентським правом на амністію і чи вийде Тимошенко на свободу – чи вона залишиться за ґратами, а Україні доведеться відмовитись від надії підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом?

На запитання про долю свого політичного супротивника Янукович відповідав з дедалі наростаючим роздратуванням.

Спершу президент навів відомий аргумент про незалежне українське судочинство, у хід якого він не має права втручатися. Він вкотре заявив, що справу порушили ще за попередника Ющенка. «Що я мав робити – заборонити, щоб розслідували?» – здивувався Янукович.

Він згадав також ідею декриміналізувати статтю, за якою засуджено Тимошенко. Як зізнався Янукович, цю ідею «нам підкинули». За його словами, він був готовий її реалізувати, аби лиш знайти вихід із ситуації, – проте, як він стверджує, сама Тимошенко стала на заваді, заявивши, що їй це не потрібно.

«Я став заручником цієї ситуації», – поскаржився глава держави. Як він додав, – «І коли приїхали європейці до нас, два президенти, Баррозу і ван Ромпей, я їм сказав, що якщо у вас є конкретні пропозиції, як вийти з цієї ситуації, давайте скажіть мені, яка є практика?»

На уточнююче запитання, чи це означає, що сьогодні він не бачить ніяких виходів, Янукович заявив: якщо парламент ухвалить закон про звільнення Тимошенко, то він буде тільки «за».

«Я не проти того, щоб Тимошенко була звільнена при певних умовах, які передбачені українськими законами... Тому можу ще раз повторити: якщо буде прийнятий у парламенті закон, і в парламенті буде знайдений консенсус, і буде питання до президента, підписувати цей закон чи не підписувати, тоді це цілком природно, що ви мені задасте питання, що я про це думаю. Я вам обіцяю, що дам вам відверту відповідь», – пообіцяв Янукович.

А на ще одне уточнююче запитання – чи сам він розглядає можливість скористатися своїм президентським правом, щоб амністувати екс-прем’єрку, Янукович відповів ухильно-негативно:

«Я ніколи, і вам не бажаю, щоб ви підмінювали слідчих чи суддів. Я знаю, що це таке. І ніколи, ніколи цього не робив і не буду робити. Немає людей без гріха, немає. Але повинен працювати принцип презумпції невинності і незворотність покарання», – заявив президент.

На підсумковій прес-конференції глава держави багато говорив також про іншу болючу тему – газ. Говорячи про ціну російського газу для України, яка, за його словами, зараз становить $515 за тисячу кубів, а з урахуванням знижки за Харківські угоди – $415, Янукович назвав ціну «непідйомною» і знов лихим словом згадав Тимошенко. На його думку, ціна для України має бути не вища за $250.

А на запитання про те, на які саме поступки готова піти Україна заради знижки і чи розглядає вона, як того вимагає Росія, можливість вступу до ЄврАзЕС або передачі Росії української ГТС, президент відповів: членство в Євразійському економічному співтоваристві не виключається, членство в газотранспортному консорціумі також.

«Ми хочемо подивитись, як буде працювати ЄврАзЕС, побачити результати роботи ЄврАзЕС. А це можна буде побачити тільки після того, як ЄврАзЕС почне працювати в умовах вступу Росії в Світову організацію торгівлі. Враховуючи те, що Росія вже стала членом СОТ, цей час, як кажуть, не за горами. І ми побачимо результати, економічні результати; і якщо це буде приваблювати Україну, це буде вигідно нам і буде відповідати нашим національним інтересам, ми це питання винесемо на обговорення публічне», – пообіцяв Янукович.

Що ж до української газової труби, то, як сказав Янукович, в принципі він за тристоронній консорціум, разом із Європою. Проте як випливає з його слів, не виключений також консорціум, до якого входитимуть лише дві сторони – Україна і Росія. Адже європейці ігнорують Україну, а тим часом українська труба перетворюється на металобрухт, – поскаржився президент.

«Ми можемо втратити багато чого. І замість того галасу, який був, що це наше багатство, що це наше надбання, ми отримаємо металолом. Тому я не хочу, щоб наша газотранспортна система була відкинута на узбіччя і нікому не була потрібна. Я хочу, щоб вона використовувалась. Тому ми будемо спрямовувати всі зусилля для того, щоб створити газотранспортний консорціум», – заявив Янукович.

Політичний опонент у тюрмі, перспектива вступу в євразійську спільноту і приховані погрози журналістам. На прес-конференції відбулася традиційна пересварка Януковича з представниками Інтернет-видання «Українська правда». Мустафа Найєм, який зазвичай дошкуляє президентові лобовими запитаннями про Межигір’я, цього разу вирішив не розвивати тему – мовляв, немає сенсу, однаково відповіді не дочекаєшся. І поставив запитання по-іншому, не менш ущипливо. Про гвинтокрил за мільйон доларів, що його президент орендує у фірми, яка, за розслідуванням «Української правди», належить синові Януковича; про бурхливе будівництво у Межигір’ї, яке ведеться тією ж таки фірмою, і про те, у чому секрет. «Чому в країні все так погано, а у вас усе так добре?», – запитав Найєм.

Як сказав у відповідь президент, насправді він має мало часу для насолод. Учора приїхав додому близько трьох годин ночі, а сьогодні встав о шостій ранку, – поскаржився Янукович.

«Про яке солодке життя ви говорите, я не знаю. Обговорюєте весь час тему моєї сім’ї. Я вам хочу сказати, що я вам не заздрю», – сказав глава держави.

І після великої паузи з іронічною усмішкою додав:

«А решту додумаєте самі».

XS
SM
MD
LG