Спеціальні потреби

Актуально

«Безпека Запорізької електростанції висить на волосині» - експерти про ситуацію на ЗАЕС

За словами генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, ситуація на ЗАЕС - неприпустима, і вона має бути вирішена

Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що на Запорізькій атомній електростанції відновили другу резервну лінію електропередачі.

Ситуація на ЗАЕС загострилася 9 вересня, повідомив під час прес-конференції Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ. За його словами, це був дуже тривожний день, адже через обстріли станції, вона була відключена від зовнішнього електропостачання.

«Ситуація неприпустима. Ми граємося з вогнем. Ми не можемо продовжувати бути в ситуації, коли ми за крок від ядерної аварії. Безпека Запорізької електростанції висить на волосині. І ми бачимо, що одного дня ми ремонтуємо одну лінію, а наступного бачимо, як вона виходить з ладу, і думаємо, що тепер станеться?» - заявив він.

Стабільне зовнішнє джерело електроенергії потрібне аби охолоджувати реактор. Саме тому забезпечення зовнішнього енергоживлення АЕС стало ключовим завданням для обслуговуючого персоналу станції.

10 вересня Енергоатом повідомив про поновлення працездатності однієї з ліній, що поновило живлення АЕС від енергосистеми України. Як тільки це сталося, «Енергоатом» ухвалив рішення щодо відключення шостого енергоблока та переведення його в найбільш безпечний, так званий «холодний» стан.

Як пояснила «Голосу Америки» Мері Лу Данзік-Гугар, колишня очільниця Американського ядерного товариства, після зупинки енергоблока, реакція зупиняється, проте залишаються радіоактивні продукти термоядерної реакції.

«І багатьом із них потрібно кілька годин, деяким — кілька днів, тижнів або місяців, щоб перейти на нижчий енергетичний рівень і випустити своє випромінювання, яке також нагріває воду. І тому, навіть, якщо ви зупинили реакцію поділу, розпад цих продуктів продовжується. Вам потрібно продовжувати охолоджувати ядро», – каже експертка.

Вона також додала що, якщо енергоблок все-таки зупиняється або переходить на дуже низьку потужність, оператори мають використовувати джерело живлення за межами станції, щоб підтримувати роботу охолоджувальних насосів.

«І коли, нарешті, було відновлено зовнішнє електропостачання, було ухвалено рішення зупинити реактор, бо ми не можемо продовжувати працювати в цьому дуже невизначеному режимі. Занадто багато невпевненості», - пояснює вона.

Професор-ядерник Массачусетського технологічного інституту Джакопо Бунджурно погоджується з тим, що зупинка останнього енергоблоку – це був розумний та потрібний крок.

Це не вплине на роботу станції у майбутньому, коли після завершення війни, виникне потреба поновити виробництво електроенергії. Реактори переводять у цей так званий «холодний стан», коли потрібно замінити паливо, або провести планове технічне обслуговування. Це досить стандартна процедура.

Персонал ЗАЕС працює під тиском та дулами російських автоматів вже більше півроку
Персонал ЗАЕС працює під тиском та дулами російських автоматів вже більше півроку

Проте, з відімкненням останнього реактора, за словами Бунджурно, у персоналу станції з'явилося більше часу на реагування. Адже, коли реактори знаходяться в такому «холодному стані», є великий запас часу перед тим, як вони знову зможуть нагрітися.

«Тож це хороша новина. Адже у разі надзвичайної ситуації, коли персонал не зможе забезпечити охолоджування, пройде багато часу, перш ніж ви потрапите в ризиковану або небезпечну ситуацію. Таким чином, зараз реактори перебувають у найбезпечнішому стані, за умови, що станція може підтримувати охолодження, або через лінію електропередачі, або через аварійні дизель-генератори на місці», – додає вчений.

Відімкнення останнього реактора ЗАЕС дало персоналу станції більше часу на реагування у разі надзвичайної ситуації
Джакопо Бунджурно

Також, на його думку, враховуючи той стрес, в якому персонал ЗАЕС перебуває вже більше шести місяців, мати для них трохи більше часу на відповідь – це хороший запобіжник.

Обидва науковці відзначають героїзм персоналу станції, який працює практично під дулами автоматів, а їхні рідні та близькі, більшість з яких мешкає в Енергодарі, опинилися практично в зоні бойових дій.

«Я дуже поважаю цих людей, які щодня ходять на роботу в таких умовах. Тож вся хвала робітникам. Саме з ними мої думки. Вони демонструють усьому світу силу та відданість безпеці та роботі, і я дуже зворушений цим», - каже Бунджурно.

Експерти звертають увагу на те, що саме нестабільне енергопостачання наразі – один з ключових викликів безпеці станції. Адже самі будівлі енергоблоків мають дуже складну структуру з кількома рівнями захисту.

За словами Бунджурно, якщо ці захисні оболонки порушено, це не означає автоматично, що реактор пошкоджено. Так само і удар в одну з цих будівель не обов'язково означатиме витік радіації.

«Реактори побудовані таким чином, що вони мають численні бар’єри між радіоактивністю, біосферою та навколишнім середовищем. Отже, пошкодження одного бар’єру не означає автоматично, що ви пошкодили інші», – пояснює він.

Гроссі також відзначає, що, незалежно від того, вимкнені енергоблоки чи ні, вони все одно потребують зовнішнього живлення. «Отже, якби ви опинилися в ситуації, коли зовнішнє електропостачання було зупинено, ви все одно зіткнулися б із ядерною аварією. Навіть якщо реактори не виробляють енергію», – попереджає він.

Саме тому ООН, МАГАТЕ, українська влада та наукова спільнота виступають за те, щоб довкола станції була створена демілітаризована зона. Ще під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН 6 вересня Гроссі закликав до негайного створення зони фізичної та ядерної безпеки навколо станції.

У понеділок він повідомив, що вже розпочав консультації з цього питання з Україною та Росією. За його словами, по суті, мова йде про зобов’язання обох сторін, про відсутність військових дій довкола станції чи у радіусі, який може вплинути на нормальну роботу ЗАЕС.

Позитивним знаком вчені вважають і той факт, що на станції перебувають представники МАГАТЕ. Бунджурно каже, що це чітке повідомлення міжнародній спільноті, що світ спостерігає за ситуацією, і цей об’єкт є важливим. Окрім того, це має і практичний вимір, адже інспектори МАГАТЕ звітують напряму своєму офісу. Тобто МАГАТЕ, нарешті, має «власні очі» на станції.

Час-Тайм. Держдеп США, Пентагон коментують український контрнаступ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Всі новини дня

Саудівська Аравія сплачує ціну за російське вторгнення до України, каже аналітик Тімоті Еш

Фото: Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдулазіз бін Салман аль-Сауд на зустрічі ОПЕК+ у Відні, Австрія, 4 червня 2023 року

Найбільший нафтовий експортер світу Саудівська Аравія, оголосила про одноосібне скорочення видобутку нафти починаючи з липня. Рішення було прийняте попри те, що в неділю нафтовий картель ОПЕК та його партнери, включаючи Росію, оголосили, що не будуть змінювати плани щодо видобутку.

Рішення Саудівської Аравії вимушене, переконує британський аналітик Тімоті Еш з компанії BlueBay в серії твітів. Він вважає - країна змушена скорочувати видобуток, щоб компенсувати вплив російського вторгнення до України, через яке попит на нафту в світі впав.

Еш побачив ознаки напруги у відносинах між Саудівською Аравією та Росією на засіданні ОПЕК: "Саудівська Аравія хоче отримати більш чітку інформацію від Росії щодо обсягів, і це означає тертя між ними всередині ОПЕК+".

На напругу у перемовинах щодо нафти між Саудівською Аравією та Росією вказує і Wall Street Journal. На засіданні ОПЕК+ в неділю розбіжності стали більш очевидними, адже Росія постачає на ринок величезні обсяги дешевої нафти, що руйнує намагання Саудівської Аравії підняти ціни.

У виданні вважають, зростання світових цін на нафту у відповідь на рішення Саудівської Аравії, буде короткостроковим.

А от видання The Insider побачило в рішенні Саудівської Аравії узгоджену з Росією позицію, покликану викликати зростання цін на нафту. Зростання цін на нафту, вважає видання, може засмутити Сполучені Штати.

Держсекретар США Ентоні Блінкен планує відвідати Саудівську Аравію 6-8 червня. Напередодні координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив, що візит Блінкена допоможе розвивати відносини США та Саудівської Аравії. "Не значить, що ми завжди погоджуємося із саудитами про все, або що вони з нами в усьому погоджуються. У нас є різні точки зору", - заявив Кірбі.

Остін про контрнаступ: «Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати». Відео

«Росія побудувала оборонні споруди вздовж кордону окупованої території. Їм доводиться захищатися на досить значній території. Вони, напевно, не можуть бути сильними, у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати», - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Глава Пентагону прокоментував здатність ЗСУ прорвати "глибоку оборону" росіян при контрнаступі

Міністр оборони США Ллойд Остін під час візиту до Індії, 5 червня 2023 року. Фото: REUTERS/Anushree Fadnavis

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що західну військову допомогу Україна має використовувати суто "для захисту власної суверенної території".

"Щодо використання нашого обладнання для наступальних операцій на Росію, звісно, ми б заохочували їх цього не робити. А щодо нашої здатності відстежувати та використовувати моніторинг, то ми продовжуємо прогресувати, з точки зору можливостей", - сказав Ллойд Остін.

За словами глави Пентагону, українці дозволяють американській стороні "отримати доступ до тих територій, до яких нам потрібно, і подивитися там, де нам потрібно".

"Ми, звичайно, будемо підтримувати позицію, що обладнання, яке ми надаємо, призначене для захисту їхньої суверенної території, і знову ж таки, ми продовжуватимемо вдосконалювати наші можливості з моніторингу кінцевого використання", - додав міністр оборони США.

Напередодні росіяни заявили, що їм вдалося зірвати великий наступ ЗСУ в Донецькому регіоні. В Україні відкинули ці повідомлення. Міністр оборони США заявив, що залишить за українцями можливість описувати свої військові операції.

"З точки зору опису будь-яких потенційних українських операцій, я б скерував це питання до українського керівництва. Я впевнений, що вони в потрібний момент розкажуть або пояснять, на якому саме етапі вони перебувають в питанні підготовки та виконання будь-якого запланованого наступу", - сказав Остін під час прес-конференції у Нью-Делі, в понеділок, 5 червня.

Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх
Ллойд Остін

Коментуючи "глибоку оборону" росіян, з якою можуть зіткнутися військові ЗСУ під час контрнаступу, глава Пентагону сказав, що українці можуть знайти там слабкі місця.

"Ця оборона у багатьох випадках є глибоким захистом. Ми бачимо кілька ліній укріплень, рови, зуби дракона, підготовлені позиції тощо. У деяких випадках це досить значна підготовка. Але, знаєте, я б сказав, що їм доводиться захищатися на досить значній території. Отже, вони, напевно, не можуть бути сильними у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх", - сказав міністр оборони США Ллойд Остін.

"Наша мета полягає в тому, щоб зробити все, аби ми забезпечили їх навчанням, платформами та можливостями, щоб вони могли успішно прорватися та маневрувати", - додав глава Пентагону.

Перемога України - в інтересах США та американської національної безпеки – Ніккі Гейлі

Претендентка на посаду кандидатки у президенти від Республіканської партії на перегонах 2024 року Ніккі Гейл

Ніккі Гейлі, претендентка в кандидати у президенти від Республіканської партії США на перегонах 2024 року заявила, що США повинні продовжувати допомагати Україні у війні проти РФ. Її заяви пролунали під час програми на каналі CNN у форматі зустрічі з виборцями в американському штаті Айова.

"Це більше, ніж Україна, це війна за свободу, і ми маємо перемогти. Росіяни порушили їхні свободи…Всі казали, що вони (українці – ред. ГА) протримаються 5 днів, але їхня пристрасність та воля штовхає їх уперед. Ми повинні зрозуміти, що перемога України – це перемога для нас всіх", - сказала Гейлі, відповідаючи на питання, чому США повинні допомагати Україні.

Гейлі назвала Путіна тираном та додала, що якщо Росія вторгнеться в Польщу та країни Балтії, це означатиме світову війну.

"Це про попередження війни. Як попередити війну? Це не те, що ми дамо готівку Україні чи дислокуємо наших солдат в Україну. Ми повинні працювати з нашими союзниками, щоб дати їм (українцям – ред. ГА) обладнання, боєприпаси для перемоги. Тому що коли Україна переможе, це надішле сигнал Китаю щодо Тайваню, це надішле сигнал Ірану, який хоче створити ядерну бомбу, надішле сигнал Північній Кореї, яка випробовує балістичні ракети. Це надішле сигнал Росії, що все скінчено", - сказала Гейлі.

Вона додала, що війна скінчилась би за день, якщо РФ вивела свої війська. Натомість, якщо Україна відступить, ми матимемо світову війну, попередила Гейлі.

Політикиня також розкритикувала позицію щодо війни Росії проти України своїх суперників на кандидатуру від Республіканської партії колишнього президента Дональда Трампа та губернатора Флориди Рона Десантіса.

Як повідомляв Голос Америки, Десантіс раніше назвав російсько-українську війну далекою від сфери інтересів Америки «територіальною суперечкою», щоправда пізніше він сказав, що його оцінки «були неправильно охарактеризовані». «Очевидно, що Росія вторглася - це було неправильно. Вони вторглися в Крим і захопили його 2014 - це було неправильно», - сказав він в інтерв’ю для телепрограми «Пірс Морґан без цензури». Вторгнення Росії в Україну Десантіс назвав великим прорахунком Путіна, який дорого коштуватиме. Десантіс підкреслив, що російський президент «ворожий до США», і заявив, що Путіна треба притягати до відповідальності за злочини війни в Україні.

Інший претендент на посаду кандидата від республіканської партії Дональд Трамп у травні в програмі CNN сказав, що Путін "зробив величезну помилку", коли розв'язав війну проти України. Колишній президент також заявив, що зміг би врегулювати конфлікт між Росією та Україною за добу. Політик, однак, відмовився сказати, чи хотів би він бачити Україну, чи Росію переможцем у війні.

Ніккі Гейлі назвала позиції своїх суперників щодо Росії помилковими. "Ми повинні зрозуміти, що це йдеться про більш глобальні речі. І коли вони говорять, що це територіальний конфлікт, це просто неправда. Говорити, що ми повинні залишатися нейтральними? Це у найкращих інтересах Америки та нашої національної безпеки, щоб Україна перемогла. Ми повинні зробити так, щоб це сталося та завершити це", - заявила Гейлі.

Очікується, що пізніше цього тижня про свій намір брати участь у президентських перегонах 2024 оголосять колишній віце-президент США Майк Пенс та губернатор Нью Джерзі Кріс Крісті.

Найімовірнішим претендентом на вибори від Демократичної партії називають чинного президента США Джо Байдена.

В матеріалі використані джерела CNN

Ріші Сунак про кандидатуру Бена Воллеса на генсека НАТО: користується повагою, особливо через підтримку України  

Міністр оборони Великої Британії Ріші Сунак та міністр оборони України Олексій Резніков. Фото Міністерства оборони України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прокоментував потенційну кандидатуру британського міністра оборони Бена Воллеса на посаду нового генерального секретаря НАТО.

Пан Сунак відзначив, що Воллеса поважають, зокрема через його позицію із допомоги Україні.

“Я б сказав, що Бен користується широкою повагою серед своїх колег в усьому світі, особливо за ту роль, яку він відіграє в Україні", — сказав глава британського уряду.

Ріші Сунак також додав: “Британія завжди була провідним учасником НАТО... І ми завжди будемо залишатись сильним учасником в НАТО”.

Термін повноважень нинішнього генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга завершується наприкінці вересня цього року. Оглядачі не виключають, що кандидатуру Воллеса на посаду генсека НАТО прем'єр-міністр Ріші Сунак обговорить із президентом США Джо Байденом під час візиту у Вашингтон пізніше цього тижня.

На саміті з питань оборони у Сінгапурі минулого тижня Бен Воллес заявив, що “шлях України відкритий” для вступу в НАТО.

Сьогодні, 5 червня, Київ відвідує глава МЗС Британії Джеймс Клеверлі. На зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським вони обговорили підготовку до саміту НАТО, який має відбутись у Литві в липні цього року.

Пізніше Зеленський повідомив, що під час зустрічі вони обговорили очікування України від саміту НАТО, просування української Формули миру, підготовку до Лондонської міжнародної конференції з відновлення України.

“Ми дуже вдячні за підтримку, яку Велика Британія надала і продовжує надавати Україні”, - наголосив президент України.

Більше

XS
SM
MD
LG