Спеціальні потреби

Актуально

«Відірвані від реалій війни». Реакції на звіт Amnesty International

Logo - Amnesty International

Не вщухає критика на адресу Amnesty International за її доповідь про порушення гуманітарного права, опубліковану в четвер, у якій правозахисна організація звинуватила українські сили в тому, що вони піддають ризику життя цивільних осіб.

У звіті йдеться, що українські військові розміщували військові бази у школах та лікарнях та завдавали ударів з житлових районів. За словами звіту, це викликало у відповідь вогонь з боку Росії, чим наражало на небезпеку цивільне населення. Як заявила Amnesty International, вона задокументувала порушення Україною законів війни, коли її війська діяли в населених пунктах.

«Перебування в обороні не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права», – мовиться у звіті.

Звіт викликав різкий осуд з боку українських офіційних осіб та звинувачення у відповідь від керівництва Amnesty International.

Президент України Володимир Зеленський розкритикував звіт, заявивши у своєму нічному зверненні, що він намагається «перекласти відповідальність з агресора на жертву».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також завив про своє «обурення» звітом. У своєму відео, яке він виставив у мережі Facebook Кулеба сказав, що критика обох сторін конфлікту – це спроба створення «штучної реальності», де «всі в чомусь трохи винні».

«Це – спроба створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка сотнями і тисячами знищує цивільне населення, міста, цілі території, і країною, яка відчайдушно намагається захищатися, рятуючи свій народ, рятуючи цілий континент від цієї навали», – сказав Кулеба.

З критикою на адресу Amnesty International висловилися українські правозахисники, численні українські та міжнародні оглядачі, звичайні українці.

На підтримку України виступив міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевичус, який назвав оцінку Amnesty International «цілком хибною».

«Не українські сили завдають шкоди цивільним особам, це Росія почала неспровоковану агресію проти України та регулярно вбиває тисячі невинних українців, розслідуймо акти російського геноциду проти українців», – написав латвійський урядовець.

Посолка Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс, не називаючи організацію по імені, підтримала точку зору українців.

«Єдине, що загрожує українським мирним жителям, це російські ракети, зброя та мародерство російських військ. Крапка. Якби Росія припинила вторгнення в Україну, небезпеки не було б», – написала представниця Британії в Україні.

Цю ж думку висловила і посолка США в Україні Бріджит Брінк.

«Після 163 днів неспровокованої війни, яку розпочав Кремль, має бути абсолютно зрозуміло, що українці знаходяться в небезпеці через агресію Росії, жорстокість її військ та їх невпинний обстріл міст по всій країні», – написала вона у твітері.

Американський військовий експерт, Джон Спенсер, який очолює відділ досліджень міської війни в Інституті сучасної війни (MWI), каже, що автори звіту Amnesty International є «відірвані від реалій війни» та мало про неї знають.

За його словами, «висновок звіту полягає у тому, що «українські військові повинні залишатися і гинути в полях і лісах». Ганьба», – коментує у твіті колишній американський військовий.

У відповідь на критику Генеральний секретар Amnesty International Аньєс Калламар у своєму твіті написала, що організацію «атакують українські та російські юрби та тролі в соцмережах» за проведене експертами розслідування.

Вона назвала цю критику «пропагандою війни, дезінформацією та неправдивою інформацією», яка «не послабить нашу неупередженість і не змінить фактів».

Коментуючи цей твіт міністр Кулеба заявив, що, ймовірно, Amnesty International називає його «юрбою» і «тролем». Але він наполягає на тому, що «доповідь спотворює реальність». Вона, за його словами, «створює хибну моральну рівність між агресором і жертвою та посилює зусилля Росії з дезінформації». «Це фальшивий «нейтралітет», а не правдивість», – написав Кулеба у своєму твітері.

Макс Такер, колишній співробітник Amnesty International, а нині заступник редактора відділу міжнародних новин газети The Times, який висвітлює хід війни, перебуваючи в Україні, каже, що коли він працював в цій правозахисній організації, вони докладали більше зусиль для того, щоб «розглядати події в контексті».

Але останній звіт організації, на його думку, «показує, що Україна несе більшу відповідальність за людей, загиблих під час російських ударів, ніж сама Росія. Це водночас дивно і вводить в оману».

Реагуючи на відповідь керівниці організації, британський журналіст каже, що ця відповідь його засмутила ще більше.

«Організація, яка пишається тим, що захищає свободу та критичне слово, виглядає недобре. Тут потрібен тривалий період саморефлексії», – пише журналіст у своєму Twitter.

У Росії звіт Amnesty International використали для підтримки свого наративу про те, що українські військові нібито користуються мирними громадянами як «живим щитом».

Російське видання «Медуза», що працює з Латвії і визнане в Росії «іноземним агентом», провело власне дослідження того, як доповіддю правозахисників скористалися прокремлівські ЗМІ.

«Доповідь Amnesty, чий російськомовний сайт заблокований у Росії з 11 березня 2022 року, 4 серпня стала однією з головних новин у російських ЗМІ і потрапила до топу «Яндекс.Новин», куди не допущено незалежні медіа», – пише «Медуза».

За словами видання, усі російські ЗМІ, незалежно від того, чи вони державні, такі як ТАСС, «РИА Новости» чи формально незалежні, такі як РБК, «Комерсант», «Відомості», «з невеликими нюансами», висвітлювали лише ту частину доповіді, яка «прямо звинувачує Україну та її збройні сили у порушенні міжнародних норм гуманітарного права».

«Коли йшлося про удари по зайнятих ЗСУ об'єктах у населених пунктах, під час яких гинули мирні жителі, ці видання замовчували, що удари завдавали саме російські війська», – мовиться у публікації «Медузи».

Зауваження Amnesty International про те, що порушення українською армією міжнародного гуманітарного права не виправдовують обстріли з боку Росії, яких страждає і гине мирне населення України, були повністю проігноровані, пише видання.

З початку повномасштабної війни в Україні Amnesty International документує воєнні злочини та втрати мирного населення. Її попередні звіти були про невибіркове застосування зброї для нападів на українські міста, позасудові страти та катування під час окупації міст та сіл Київської області, окрема доповідь стосувалася удару по драматичному театру в Маріуполі. Організація вказувала на те, що ці порушення були з боку російських військових.

Всі новини дня

Обстріл Запорізької АЕС не призвів до "безпосередньої загрози для ядерної безпеки" – МАГАТЕ

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі заявив, що Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії .

За даними української сторони, обстріл вели російські війська поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Однак доступні способи вимірювання радіації продовжують показувати нормальний рівень на станції, заявив голова органу ООН, що здійснює нагляд за атомною енергетикою у світі.

«Обстріл 6 серпня поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій АЕС завдав шкоди, але наявні вимірювання радіації показують нормальний рівень радіації на майданчику, заявили в Україні. Експерти МАГАТЕ оцінили відсутність безпосередньої загрози для ядерної безпеки», – мовиться у твіті організації.

Територію Запорізької АЕС обстріляли через день після того, як попередній обстріл пошкодив зовнішню систему електропостачання станції.

У повідомленні МАГАТЕ вказується, що за даними України, в результаті суботньої події було поранено українського охоронця на ЗАЕС.

Проте, за даними українських фахівців, яких цитує МАГАТЕ, видимих пошкоджень ні контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом, ні захисного периметра об'єкта, немає.

Разом з тим, голова МАГАТЕ наголошує, що обстріл у п’ятницю та суботу на ЗАЕС порушив практично всі компоненти ядерної безпеки.

У своєму твітер-повідомленні агенство пише: «Практично всі 7 незамінних принципів ядерної та фізичної безпеки порушені, сказав Рафаель Гроссі, повторивши серйозне занепокоєння: «Всі військові дії, що загрожують ядерній безпеці, повинні бути припинені». Знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ».

Як мовиться в заяві організації, суботній вечірній інцидент показав, що конфлікт також поставив під загрозу ядерну безпеку та механізми готовності та реагування на надзвичайні ситуації.

Російська окупаційна влада заявила, що це були українські ракети, що вразили об’єкт, пошкодили адміністративні будівлі та місце поблизу складу використаного ядерного палива.

Український президент Володимир Зеленський назвав Росію «державою-терористом, яка обстрілює атомну станцію».

Після інциденту Україна повідомила МАГАТЕ, що персоналу станції обмежили доступ до внутрішнього кризового центру ЗАЕС, що потенційно може вплинути на реагування у випадку надзвичайної ситуації. Крім того, український регулятор заявив, що його комунікація з ЗАЕС була «дуже обмеженою та фрагментарною», заявив генеральний директор Гроссі.

Він знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою.

У понеділок, 8 серпня, генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш підтримав заклик допустити на Запорізьку атомну станцію міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпечність об'єкта. Він назвав обстріли ЗАЕС «самогубними» і висловив сподівання, що вони припиняться.

Президент «Енергоатома» Петро Котін заявив у понеділок, що його відомство вітає присутність міжнародних спостерігачів, але хоче бачити їх під егідою ООН, а не МАГАТЕ.

«Ми були від початку за те, щоб така місія була присутня на станції, але говорили не про МАГАТЕ, а про офіційну місію ООН. У тому числі, там могли бути експерти від МАГАТЕ», – наголосив керівник українського атомного регулятора в ефірі телемарафону, повідомляє агентство УНІАН.

Котін пояснив, що це потрібно для того, щоб передати контроль над територією Запорізької АЕС цим спостерігачам, так званим миротворцям, повідомляє УНІАН.

«Ми не можемо прийняти представників місії МАГАТЕ, адже ми не можемо виконати умови їхньої безпеки. Це небезпечно, а ми не можемо нести за це відповідальність», - сказав Котін.

На початку червня представники «Енергоатому» заявляли, що «візит на завод стане можливим лише тоді, коли Україна поверне контроль над об'єктом».

Тоді українські енергетики спростували заяву Гроссі, що він узгодив поїздку представників МАГАТЕ. «Енергоатом» наполягав, що ця заява є «новою спробою отримати доступ до Запорізької електростанції, щоб узаконити присутність окупантів та схвалити їхні дії».

Котін у понеділок також повідомив, що за його даними, Росія почала реалізовувати план щодо підключення ЗАЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. За його словами, росіяни спробують відключити від Запорізької АЕС окуповані регіони півдня України, а потім провести електромережу з Криму.

У травні російський віце-прем'єр Марат Хуснуллін заявив, що Запорізька АЕС працюватиме на Росію, але «готова постачати електроенергію і Україні», якщо та за неї платитиме. Про це російський чиновник сказав, перебуваючи в окупованому російськими військами Мелітополі.

Найбільшу атомну електростанцію в Європі було захоплено російськими військами на початку березня, незабаром після того, як російська армія вторглася в Україну.

Дивіться також на цю тему:

МАГАТЕ: «Ситуація на Запорізькій АЕС дуже нестабільна». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG