Спеціальні потреби

Актуально

«Життя через VPN». Як Росія «відрізає» від України окуповану частину півдня, блокуючи зв’язок

Фото для ілюстрації: лого соцмедійних платформ: Facebook, Twitter, Tik Tok, Snapchat, Instragram . (Photo by Деніс Шарле / AFP)

Яким зараз є доступ до інтернету на окупованих територіях півдня України і чи безпечно ним користуватися? Які сайти й сервіси заблоковані? Як люди отримують інформацію через блокаду? Як російські військові розгортають свій звʼязок і як вони використовують захоплене українське обладнання? Наскільки швидко після деокупації можливо перезапустити український мобільний звʼязок та інтернет? Ці та інші актуальні питання зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Вперше інформація про зникнення мобільного зв’язку та інтернету в Херсонській та частині Запорізької областей з’явилася 1 травня. Тоді, за словами голови Держспецзв’язку Юрія Щиголя, була перебита волоконно-оптична мережа між Херсоном і Миколаєвом, де постійно велися обстріли.
  • Тоді фахівці операторів та Державної служби спеціального зв’язку змогли відновити зв’язок. Також Україна звернулася до Міжнародного союзу електрозв’язку щодо застосування санкцій проти Росії за спрямування трафіку з Херсонщини на окуповану територію, зазначив Щиголь.
  • 30 травня тодішній голова Херсонської обласної державної адміністрації Геннадій Лагута повідомив, що російські військові відключили інтернет і український мобільний зв’язок по всій окупованій частині області.

Дослідження The New York Times

Видання The New York Times 9 серпня опублікувало дослідження щодо захоплення Росією українського інтернету на окупованих територіях. На графічних зображеннях показано, що 29 травня Херсон залишався підключеним до української глобальної мережі інтернет, а 1 червня з’єднання закрилося і російські окупанти перенаправили трафік Херсону через підконтрольну Росії мережу в окупованому з 2014 року Криму. 5 червня Росія додала до мережевої інфраструктури більше трафіку через Москву, щоб посилити свій контроль над інтернетом в Херсоні, пише видання.

The New York Times також наводить свідчення окремих представників інтернет-провайдерів з окупованого регіону – вони розповіли про те, як відбувалася російська окупація інтернет-мережі. За їхніми даними, через кілька тижнів після захоплення Херсону «російські солдати прибули до офісів місцевих інтернет-провайдерів і наказали їм відмовитися від контролю над своїми мережами».

«Вони підійшли до них, приставили пістолети до їхніх голів і просто сказали: «Зробіть це. Вони зробили це крок за кроком в кожній компанії», – цитує газета Максима Смілянця, власника інтернет-провайдера з Херсонщини, який зараз перебуває в Києві.

Також у виданні зазначають, що «перенаправлення та цензура Росією українського інтернету не мають історичного прецеденту в інших країнах світу».

«Навіть після того, як Пекін взяв під більший контроль Гонконг, починаючи з 2019 року, інтернет у місті не зазнав такої ж цензури, як у материковому Китаї. І хоча тактику Росії можна обійти – люди використовують віртуальні приватні мережі або VPN, які приховують місцеперебування та ідентичність користувача, щоб обійти інтернет-блоки, – вони можуть бути застосовані до майбутніх окупацій», – зазначається у дослідженні The New York Times.

Українські стільникові мережі у Херсоні також були вимкнені, і місцеві жителі були змушені почати користуватися послугами російських мобільних операторів. Схожа ситуація склалася і в інших українських регіонах, які опинилися під російською окупацією, йдеться у публікації.

Також жителі цих територій мають доступ лише до російського телебачення та радіо, а в деяких районах інтернет та стільникові мережі взагалі відключені, зазначає газета.

В дослідженні видання, з посиланням на уряд, вказано, що «станом на червень близько 15 відсотків української інтернет-інфраструктури по всій країні було пошкоджено або знищено». Принаймні 11 відсотків усіх базових станцій стільникового зв’язку, які є обладнанням, що підключає телефони до мобільних мереж, не працюють через пошкодження або брак живлення, сказано в матеріалі The New York Times.

Тотальне блокування

Після повного відключення українського зв’язку окупанти розгорнули десятки точок з продажу сім-карток свого «кримського» оператора стільникового зв'язку, повідомляєХерсонське видання «Мост». Проте придбати сім-карту у Херсоні можна тільки за паспортом.

Головний редактор видання «Мост» Сергій Нікітенко в коментарі для «Новин Приазовʼя» зазначив, що тепер доступ до мережі інтернет є майже на всій території Херсонщини. У більшості випадків його надають місцеві провайдери.

«Наш сайт ще донедавна відкривався у частини херсонців без проблем, а от у частини не працював. Зрозуміло, що провайдери його десь замикали. Три тижні тому, за рішенням Генеральної прокуратури Росії, нас відімкнули взагалі – «Роскомнагляд», – повідомив головний редактор херсонського видання.

«Заблокували майже всі соцмережі – Facebook, Instagram, YouTube, намагалися заблокувати месенджер Viber. Зрозуміло, що блокування YouTube – це найбільш болюче для людей, бо з березня вони не мають доступу до українського телебачення, а тільки до російського. І зрозуміло, що це була альтернатива, яку росіяни швиденько прибрали», – додав він.

Нікітенко каже, що херсонці продовжують дізнаватись новини з підконтрольної території України. Найчастіше вони користуються Тelegram.

«Тelegram – це основна зараз соцмережа для херсонців і, звісно, VPN. Тут заслуга самих журналістів, адміністраторів пабліків, які вели роз’яснювальну роботу, пояснювали, як налаштувати VPN, які підходять в Херсоні, які ще не заблокували росіяни. І ми бачимо, що це дає результат, що трафік йде звідти, люди продовжують читати українські новини, дивитися контент український на YouTube, але не всі», – розповів Нікітенко.

Вчитель історії України з Херсонщини Сергій Шишковськийповідомив, що доступ до певних сайтів і сервісів на Херсонщині обмежений, навіть з використанням VPN.

«Навіть із VPN-сервісом заходити на Facebook дуже складно, тому що вони (окупаційні сили – ред.) й VPN-сервіси блокують. І сайти, які мають закінчення сом.ua, дуже вибірково. Знаю, що новинні сайти зовсім не працюють. Не можна зайти на пошту. Google заходить, я знаю. Зараз працює без обмежень Telegram, працює Twitter, також працює Viber, але вилітає, тобто працює нестабільно. YouTube не працює – це точно знаю», – розповів херсонець.

З 30 травня український мобільний зв’язок зник і на тимчасово окупованій території на півдні Запорізької області, зокрема в Бердянську і Мелітополі. Про це повідомляли виконком Бердянської міської ради та місцеві медіа Мелітополя.

Про ситуацію з доступом до інтернету та мобільного зв’язку у Бердянську «Новинам Приазовʼя» розповів місцевий житель, який просить не називати свого прізвища з міркувань безпеки. Він зазначив, що у місті працює стаціонарний інтернет, проте деякі сайти можна відкрити тільки за допомогою VPN.

«Через домашній інтернет не працюють соціальні мережі, за виключенням «ВКонтакте», де вже ніхто не сидить з українців. YouTube відкривається, але не можна подивитися відео – довго прогружається. Google відкривається, але не завантажуються українські сайти. Щодо Тelegram, то він працює без VPN, а ось інші месенджери – потрібно з VPN ними користуватися. Так само на мобільному інтернеті, взагалі майже все потребує увімкненого VPN. А VPN доводиться встановлювати декілька, тому що один працює з мобільним інтернетом, інший з домашнім», – розповів бердянець.

«Деградація мереж»

Як зазначив член правління Інтернет-асоціації України Максим Тульєв, зараз окупанти намагаються перемикнути всіх українських провайдерів на російські канали. Це, на його думку, сприятиме посиленню цензури та активізації системи «СОРМ», яка дозволяє слідкувати за користувачами, каже експерт.

За його словами, блокування доступу до сайтів і месенджерів на території Росії та окупованих територіях України відрізняється.

«В основної частини росіян досі доступні Google, YouTube, в той час, коли на окупованій частині України Google, YouTube, Facebook, Instagram недоступні. Тобто всі популярні соцмережі, крім «ВКонтакте», заблоковані – перший момент. Другий – не варто забувати, що український регулятор потребує блокування всього російського сегмента інтернету, фактично всього, там 600 з гаком автономних систем. Відповідно, через це блокування, якщо з боку Росії український ресурс не заблокований, то доступ до нього все одно неможливий», – пояснив експерт.

Також Тульєв зазначив, що для перемикання на російські канали росіяни захоплюють обладнання українських мобільних операторів, які працювали на окупованих територіях і частково завозять обладнання контрабандою.

«Найсумніше, що ні той, ні той спосіб не дозволяє їм мати його в достатній кількості та оперативно ремонтувати те, що зламалося. Якщо раніше завжди компанії мережеві, які виробляють мережеве обладнання, вони мали запаси обладнання, вони мали можливість оперативно відправляти його до Європи на ремонт, то зараз цієї можливості немає. Якщо щось зламалося, то зламалося зовсім», – розповів експерт.

«В них уже почалася деградація мереж. Кажуть, що користувачам буде ще більш некомфортно працювати. Це почнеться ближче до нового року: як в мобільних мережах, так і в стаціонарних», – прогнозує Тульєв.

«Імпровізовані оператори»

Експерт з питань телерадіокомунікацій Роман Хіміч стверджує, що на деяких частинах окупованих територій досі є можливість приєднатися до мереж українського стільникового зв’язку. Що стосується фіксованих мереж, то вони зараз захоплені російськими військовими.

«Завдяки тому, що радіохвилі розповсюджуються на досить велику відстань, навіть на непідконтрольних територіях, в залежності від рельєфу, 10-15 км, може, до 20 км вглиб від лінії фронту, є шанс під’єднуватися до мереж стільникового зв’язку», – каже він.

«Що стосується фіксованих мереж, такий парадокс військових конфліктів останніх 10-15 років, що ворожі сторони часто не тільки не знищують цілеспрямовано інфраструктуру зв’язку, а сприяють її існуванню. Тому що, як виявляється, в сучасному суспільстві зв’язок, можливість залишатися на зв’язку і байдуже – через власні мережі чи ворожі мережі, чи з третіх сторін, – вона надто цінна», – пояснив експерт.

Хіміч впевнений, що великі компанії російських мобільних операторів на окупованих територіях працювати не будуть.

«Той санкційний режим, який був запроваджений ще у 2014-16 роках, він ефективно стримував російський бізнес від експансії на окупованих територіях. Тому велика четвірка російських операторів уникала працювати в Криму та на сході України. Замість цього окупантам довелося розгортати своїх якихось імпровізованих операторів, у яких і послуги були відповідного типу. Єдиний, хто може працювати, – це Ростелеком», – повідомив Хіміч.

Експерт вважає, що після деокупації відновлення українського зв’язку на окупованій території потребуватиме ресурсів і певного часу. Оператори на це можуть витратити пів року, але за умови фінансової підтримки кілька місяців.

«Обмежити телефонні розмови»

Через відсутність на окупованих територіях півдня українського телефонного звʼязку місцевим жителям радять обмежити спілкування через мобільних операторів окупантів. Це може бути небезпечним, повідомили «Новинам Приазов'я».

«Радимо українцям бути максимально обережними, щоб не наразити себе на небезпеку. Обмежте телефонні розмови в мережі окупаційного оператора, а якщо це неможливо обговорюйте виключно побутові теми, які не можуть зацікавити ворога», – зазначив голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь.

У відомстві радять користуватися «месенджерами з відкритим кодом і шифруванням передачі даних, а у мережу інтернет заходити виключно використовуючи VPN».

«Підключення послуг доступу до мережі через російські канали дасть можливість російським спецслужбам відстежувати активність у мережі українців, отримувати інформацію про їхні політичні погляди та настрої. Саме у цьому криється найбільша небезпека, адже ми неодноразово отримували інформацію про викрадення чи зникнення проукраїнські настроєних громадян», – підкреслив голова відомства.

Він також нагадав, що окупаційні сили на тимчасово окупованих територіях вимкнули від мережі українських мобільних операторів, які забезпечували послуги голосового зв’язку та доступу до мобільного інтернету та операторів і провайдерів, які надавали послуги з доступу до інтернету громадянам.

«У захоплених південних регіонах країни місцевих операторів примусово підключали до російської мережі тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим. На сході – в ОРДЛО – за роки окупації були створені оператори, які також під’єднані до російських мереж», – додав голова Держспецзв'язку.

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG