Спеціальні потреби

Актуально

«Життя через VPN». Як Росія «відрізає» від України окуповану частину півдня, блокуючи зв’язок

Фото для ілюстрації: лого соцмедійних платформ: Facebook, Twitter, Tik Tok, Snapchat, Instragram . (Photo by Деніс Шарле / AFP)

Яким зараз є доступ до інтернету на окупованих територіях півдня України і чи безпечно ним користуватися? Які сайти й сервіси заблоковані? Як люди отримують інформацію через блокаду? Як російські військові розгортають свій звʼязок і як вони використовують захоплене українське обладнання? Наскільки швидко після деокупації можливо перезапустити український мобільний звʼязок та інтернет? Ці та інші актуальні питання зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Вперше інформація про зникнення мобільного зв’язку та інтернету в Херсонській та частині Запорізької областей з’явилася 1 травня. Тоді, за словами голови Держспецзв’язку Юрія Щиголя, була перебита волоконно-оптична мережа між Херсоном і Миколаєвом, де постійно велися обстріли.
  • Тоді фахівці операторів та Державної служби спеціального зв’язку змогли відновити зв’язок. Також Україна звернулася до Міжнародного союзу електрозв’язку щодо застосування санкцій проти Росії за спрямування трафіку з Херсонщини на окуповану територію, зазначив Щиголь.
  • 30 травня тодішній голова Херсонської обласної державної адміністрації Геннадій Лагута повідомив, що російські військові відключили інтернет і український мобільний зв’язок по всій окупованій частині області.

Дослідження The New York Times

Видання The New York Times 9 серпня опублікувало дослідження щодо захоплення Росією українського інтернету на окупованих територіях. На графічних зображеннях показано, що 29 травня Херсон залишався підключеним до української глобальної мережі інтернет, а 1 червня з’єднання закрилося і російські окупанти перенаправили трафік Херсону через підконтрольну Росії мережу в окупованому з 2014 року Криму. 5 червня Росія додала до мережевої інфраструктури більше трафіку через Москву, щоб посилити свій контроль над інтернетом в Херсоні, пише видання.

The New York Times також наводить свідчення окремих представників інтернет-провайдерів з окупованого регіону – вони розповіли про те, як відбувалася російська окупація інтернет-мережі. За їхніми даними, через кілька тижнів після захоплення Херсону «російські солдати прибули до офісів місцевих інтернет-провайдерів і наказали їм відмовитися від контролю над своїми мережами».

«Вони підійшли до них, приставили пістолети до їхніх голів і просто сказали: «Зробіть це. Вони зробили це крок за кроком в кожній компанії», – цитує газета Максима Смілянця, власника інтернет-провайдера з Херсонщини, який зараз перебуває в Києві.

Також у виданні зазначають, що «перенаправлення та цензура Росією українського інтернету не мають історичного прецеденту в інших країнах світу».

«Навіть після того, як Пекін взяв під більший контроль Гонконг, починаючи з 2019 року, інтернет у місті не зазнав такої ж цензури, як у материковому Китаї. І хоча тактику Росії можна обійти – люди використовують віртуальні приватні мережі або VPN, які приховують місцеперебування та ідентичність користувача, щоб обійти інтернет-блоки, – вони можуть бути застосовані до майбутніх окупацій», – зазначається у дослідженні The New York Times.

Українські стільникові мережі у Херсоні також були вимкнені, і місцеві жителі були змушені почати користуватися послугами російських мобільних операторів. Схожа ситуація склалася і в інших українських регіонах, які опинилися під російською окупацією, йдеться у публікації.

Також жителі цих територій мають доступ лише до російського телебачення та радіо, а в деяких районах інтернет та стільникові мережі взагалі відключені, зазначає газета.

В дослідженні видання, з посиланням на уряд, вказано, що «станом на червень близько 15 відсотків української інтернет-інфраструктури по всій країні було пошкоджено або знищено». Принаймні 11 відсотків усіх базових станцій стільникового зв’язку, які є обладнанням, що підключає телефони до мобільних мереж, не працюють через пошкодження або брак живлення, сказано в матеріалі The New York Times.

Тотальне блокування

Після повного відключення українського зв’язку окупанти розгорнули десятки точок з продажу сім-карток свого «кримського» оператора стільникового зв'язку, повідомляєХерсонське видання «Мост». Проте придбати сім-карту у Херсоні можна тільки за паспортом.

Головний редактор видання «Мост» Сергій Нікітенко в коментарі для «Новин Приазовʼя» зазначив, що тепер доступ до мережі інтернет є майже на всій території Херсонщини. У більшості випадків його надають місцеві провайдери.

«Наш сайт ще донедавна відкривався у частини херсонців без проблем, а от у частини не працював. Зрозуміло, що провайдери його десь замикали. Три тижні тому, за рішенням Генеральної прокуратури Росії, нас відімкнули взагалі – «Роскомнагляд», – повідомив головний редактор херсонського видання.

«Заблокували майже всі соцмережі – Facebook, Instagram, YouTube, намагалися заблокувати месенджер Viber. Зрозуміло, що блокування YouTube – це найбільш болюче для людей, бо з березня вони не мають доступу до українського телебачення, а тільки до російського. І зрозуміло, що це була альтернатива, яку росіяни швиденько прибрали», – додав він.

Нікітенко каже, що херсонці продовжують дізнаватись новини з підконтрольної території України. Найчастіше вони користуються Тelegram.

«Тelegram – це основна зараз соцмережа для херсонців і, звісно, VPN. Тут заслуга самих журналістів, адміністраторів пабліків, які вели роз’яснювальну роботу, пояснювали, як налаштувати VPN, які підходять в Херсоні, які ще не заблокували росіяни. І ми бачимо, що це дає результат, що трафік йде звідти, люди продовжують читати українські новини, дивитися контент український на YouTube, але не всі», – розповів Нікітенко.

Вчитель історії України з Херсонщини Сергій Шишковськийповідомив, що доступ до певних сайтів і сервісів на Херсонщині обмежений, навіть з використанням VPN.

«Навіть із VPN-сервісом заходити на Facebook дуже складно, тому що вони (окупаційні сили – ред.) й VPN-сервіси блокують. І сайти, які мають закінчення сом.ua, дуже вибірково. Знаю, що новинні сайти зовсім не працюють. Не можна зайти на пошту. Google заходить, я знаю. Зараз працює без обмежень Telegram, працює Twitter, також працює Viber, але вилітає, тобто працює нестабільно. YouTube не працює – це точно знаю», – розповів херсонець.

З 30 травня український мобільний зв’язок зник і на тимчасово окупованій території на півдні Запорізької області, зокрема в Бердянську і Мелітополі. Про це повідомляли виконком Бердянської міської ради та місцеві медіа Мелітополя.

Про ситуацію з доступом до інтернету та мобільного зв’язку у Бердянську «Новинам Приазовʼя» розповів місцевий житель, який просить не називати свого прізвища з міркувань безпеки. Він зазначив, що у місті працює стаціонарний інтернет, проте деякі сайти можна відкрити тільки за допомогою VPN.

«Через домашній інтернет не працюють соціальні мережі, за виключенням «ВКонтакте», де вже ніхто не сидить з українців. YouTube відкривається, але не можна подивитися відео – довго прогружається. Google відкривається, але не завантажуються українські сайти. Щодо Тelegram, то він працює без VPN, а ось інші месенджери – потрібно з VPN ними користуватися. Так само на мобільному інтернеті, взагалі майже все потребує увімкненого VPN. А VPN доводиться встановлювати декілька, тому що один працює з мобільним інтернетом, інший з домашнім», – розповів бердянець.

«Деградація мереж»

Як зазначив член правління Інтернет-асоціації України Максим Тульєв, зараз окупанти намагаються перемикнути всіх українських провайдерів на російські канали. Це, на його думку, сприятиме посиленню цензури та активізації системи «СОРМ», яка дозволяє слідкувати за користувачами, каже експерт.

За його словами, блокування доступу до сайтів і месенджерів на території Росії та окупованих територіях України відрізняється.

«В основної частини росіян досі доступні Google, YouTube, в той час, коли на окупованій частині України Google, YouTube, Facebook, Instagram недоступні. Тобто всі популярні соцмережі, крім «ВКонтакте», заблоковані – перший момент. Другий – не варто забувати, що український регулятор потребує блокування всього російського сегмента інтернету, фактично всього, там 600 з гаком автономних систем. Відповідно, через це блокування, якщо з боку Росії український ресурс не заблокований, то доступ до нього все одно неможливий», – пояснив експерт.

Також Тульєв зазначив, що для перемикання на російські канали росіяни захоплюють обладнання українських мобільних операторів, які працювали на окупованих територіях і частково завозять обладнання контрабандою.

«Найсумніше, що ні той, ні той спосіб не дозволяє їм мати його в достатній кількості та оперативно ремонтувати те, що зламалося. Якщо раніше завжди компанії мережеві, які виробляють мережеве обладнання, вони мали запаси обладнання, вони мали можливість оперативно відправляти його до Європи на ремонт, то зараз цієї можливості немає. Якщо щось зламалося, то зламалося зовсім», – розповів експерт.

«В них уже почалася деградація мереж. Кажуть, що користувачам буде ще більш некомфортно працювати. Це почнеться ближче до нового року: як в мобільних мережах, так і в стаціонарних», – прогнозує Тульєв.

«Імпровізовані оператори»

Експерт з питань телерадіокомунікацій Роман Хіміч стверджує, що на деяких частинах окупованих територій досі є можливість приєднатися до мереж українського стільникового зв’язку. Що стосується фіксованих мереж, то вони зараз захоплені російськими військовими.

«Завдяки тому, що радіохвилі розповсюджуються на досить велику відстань, навіть на непідконтрольних територіях, в залежності від рельєфу, 10-15 км, може, до 20 км вглиб від лінії фронту, є шанс під’єднуватися до мереж стільникового зв’язку», – каже він.

«Що стосується фіксованих мереж, такий парадокс військових конфліктів останніх 10-15 років, що ворожі сторони часто не тільки не знищують цілеспрямовано інфраструктуру зв’язку, а сприяють її існуванню. Тому що, як виявляється, в сучасному суспільстві зв’язок, можливість залишатися на зв’язку і байдуже – через власні мережі чи ворожі мережі, чи з третіх сторін, – вона надто цінна», – пояснив експерт.

Хіміч впевнений, що великі компанії російських мобільних операторів на окупованих територіях працювати не будуть.

«Той санкційний режим, який був запроваджений ще у 2014-16 роках, він ефективно стримував російський бізнес від експансії на окупованих територіях. Тому велика четвірка російських операторів уникала працювати в Криму та на сході України. Замість цього окупантам довелося розгортати своїх якихось імпровізованих операторів, у яких і послуги були відповідного типу. Єдиний, хто може працювати, – це Ростелеком», – повідомив Хіміч.

Експерт вважає, що після деокупації відновлення українського зв’язку на окупованій території потребуватиме ресурсів і певного часу. Оператори на це можуть витратити пів року, але за умови фінансової підтримки кілька місяців.

«Обмежити телефонні розмови»

Через відсутність на окупованих територіях півдня українського телефонного звʼязку місцевим жителям радять обмежити спілкування через мобільних операторів окупантів. Це може бути небезпечним, повідомили «Новинам Приазов'я».

«Радимо українцям бути максимально обережними, щоб не наразити себе на небезпеку. Обмежте телефонні розмови в мережі окупаційного оператора, а якщо це неможливо обговорюйте виключно побутові теми, які не можуть зацікавити ворога», – зазначив голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь.

У відомстві радять користуватися «месенджерами з відкритим кодом і шифруванням передачі даних, а у мережу інтернет заходити виключно використовуючи VPN».

«Підключення послуг доступу до мережі через російські канали дасть можливість російським спецслужбам відстежувати активність у мережі українців, отримувати інформацію про їхні політичні погляди та настрої. Саме у цьому криється найбільша небезпека, адже ми неодноразово отримували інформацію про викрадення чи зникнення проукраїнські настроєних громадян», – підкреслив голова відомства.

Він також нагадав, що окупаційні сили на тимчасово окупованих територіях вимкнули від мережі українських мобільних операторів, які забезпечували послуги голосового зв’язку та доступу до мобільного інтернету та операторів і провайдерів, які надавали послуги з доступу до інтернету громадянам.

«У захоплених південних регіонах країни місцевих операторів примусово підключали до російської мережі тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим. На сході – в ОРДЛО – за роки окупації були створені оператори, які також під’єднані до російських мереж», – додав голова Держспецзв'язку.

Всі новини дня

Десантіс уточнює позицію щодо України і називає Путіна «воєнним злочинцем»

Рон Десантіс

Впливовий американський політик губернатор штату Флорида Рон Десантіс в інтерв’ю британській телепрограмі уточнив свою позицію щодо російської війни в Україні після того, як його попередні оцінки викликали критику зокрема від його однопартійців у Республіканської партії США.

Я би не хотів там участі американських військ. Але ідея, що я думаю про виправданість дій Росії - це нісенітниці.

Десантіс, відповідаючи на запитання тележурналіста Пірса Морґана про те, що він раніше назвав російсько-українську війну далекою від сфери інтересів Америки «територіальною суперечкою», тепер сказав, що його оцінки «були неправильно охарактеризовані».

У тих попередніх оцінках, які політик озвучив в розмові 14 березня з американським тележурналістом Такером Карлсоном для каналу Fox News, Десантіс розкритикував те, що він назвав «необмеженим чеком» адміністрації Байдена на допомогу Україні.

Раніше: МЗС України запрошує Десантіса в Україну, а політики в США просять його не ставати “зброєю Путіна”

Оцінки Десантіса підштовхнули дискусії стосовно того, яку політику мають вести США щодо Росії й Путіна, і якою має бути позиція Республіканської партії, в час, коли починається процес визначення претендентів на змагання за президентську посаду на виборах 2024 року.

Тепер Рон Десантіс в оприлюднених 22 березня уривках інтерв’ю для телепрограми «Пірс Морґан без цензури» гостріше скритикував Росію.

«Очевидно, що Росія вторглася - це було неправильно. Вони вторглися в Крим і захопили його 2014 - це було неправильно», - сказав він.

Вторгнення Росії в Україну Десантіс назвав великим прорахунком Путіна, який дорого коштуватиме.

Десантіс підкреслив, що російський президент «ворожий до США», і заявив, що Путіна треба притягати до відповідальності за злочини війни в Україні.

«Я вважаю, що він воєнний злочинець», - сказав Десантіс, зауваживши, що США не член договору щодо Міжнародного кримінального суду.

Далі у витягах з інтерв’ю Рон Десантіс також зауважує: «Я просто не думаю, що для нас є достатній інтерес, щоб розвивати більше залучення. Я би не хотів там участі американських військ. Але ідея, що я думаю про виправданість дій Росії - це нісенітниці».

Дивіться також:

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

Блінкен: агресія Росії проти України та авторитарне керівництво президента Путіна є «гострою загрозою» для інтересів США

Державний секретар США Ентоні Блінкен дає свідчення на слуханнях у підкомітеті з асигнувань Сенату щодо запропонованого президентом Байденом бюджетного запиту для Державного департаменту на 2024 фінансовий рік на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні, США, 22 березня 2023 року.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у середу назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна «гострою загрозою» для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Про це Блінкен заявив на післяобідньому слуханні Комітету Сенату з міжнародних відносин, яке відбувалося в рамках виступів керівника американської дипломатії перед законодавцями, на яких він має обґрунтувати політику адміністрації президента США Джо Байдена та запропоновані витрати на міжнародні справи на наступний фінансовий рік, який починається 1 жовтня 2023 року. Державний департамент розраховує отримати у новому фінансовому році 63,1 мільярда доларів США.

«Цей бюджет підтримуватиме нашу безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну допомогу Україні, щоб гарантувати, що війна президента Путіна залишиться стратегічним провалом», – сказав Блінкен, виступаючи перед сенаторами.

Деякі з них виступали з гострою критикою політики Байдена в Україні. Зокрема, республіканець Джим Ріш з Айдахо звинуватив адміністрацію Байдена у тому, що вона «затягує» постачання зброї в Україну і додав, що потрібно брати «приклад з таких союзників, як Польща, і відправити F-16».

Чорноморська угода дала можливість Україні вивезти 24 мільйони тонн зерна

Сенатор-демократ Корі Брукер зі штату Нью-Джерсі запитав про те, що Державний департамент робить для того, щоб Росія дотримувалася домовленості про експорт українського зерна через Чорне море. Він нагадав, що Чорноморську угоду було продовжено 18 березня, але «лише на 60 днів».

Відповідаючи на це запитання Блінкен сказав, що угода про транспортний коридор була необхідна лише тому, що Росія блокувала український експорт зернових на світовий ринок і вона продовжує «гратися» з правилами, щоб зменшити кількість кораблів, що вивозять українське зерно.

«Росіяни продовжують маніпулювати та гратися з кількістю кораблів, яким дозволено пройти. Вони гралися в ігри, щоб зменшити кількість кораблів. Ми щодня наполягаємо в ООН, та в ООН разом з іншими, щоб переконатися, що ця угода виконується і вона є ефективною, результативною», – сказав Блінкен.

Він додав, що завдяки угоді Україна змогла експортувати 24 мільйони тонн зерна, «що дорівнює 8 мільярдам хлібин».

Блінкен також додав, що США є одним з найбільших донорів Світової продовольчої програми, більшість бюджету якої формується за рахунок внесків Америки. При цьому американські служби допомагають не лише нагодувати країни, де населення потерпає від нестачі продовольства, але і допомогти їм створити власні можливості для забезпечення продуктами харчування.

Блінкен: визнання Росії державою, що спонсорує тероризм, може потягти за собою небажані наслідки. Відео

Визнання Росії державою-спонсоркою тероризму може стати вагомим важелем у стримуванні інших держав, таких як Китай, надавати допомогу Москві для продовження її війни проти України. Таку думку висловив сенатор-республіканець Ліндсі Грем,

Гельсінська комісія США відзначила сміливих українських жінок

Дар’я Каленюк - виконавча директорка громадської організації Центр протидії корупції, членкиня Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України

Гельсінська комісія 22 березня відзначила українку Дар’ю Каленюк, виконавчу директорку та членкиню правління Центру протидії корупції, як одну зі сміливих жінок, що невтомно виступають за перемогу України. Відзначення відбулось в рамках місяця жіночої історії у США, про це йдеться на сторінці Гельсінської комісії у Твіттер.

“Дар'я Каленюк перебуває на передовій зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. Її відданість захисту верховенства права не похитнулася навіть у розпал повномасштабного вторгнення Росії. Скоріше, вона її подвоїла, та додала до свого портфоліо підтримку перемоги України”, - зазначили в Гельсінській комісії.

Протягом Місяця жіночої історії Гельсінська комісія відзначила також інших українок. Зокрема, 21 березня в комісії наголосили на хоробрості медика-волонтерки Юлії “Тайри” Паєвської, яка разом зі своєю командою "Ангели Тайри" врятувала сотні життів.

“Юлія Паєвська була захоплена в полон російськими військами, зазнавала тортур і побоїв протягом 3 місяців. Вона таємно перевезла відеодокази російських воєнних злочинів у Маріуполі та продовжує виступати на захист своєї країни, особливо потреб медиків”, - йдеться в повідомленні комісії.

Також у березні Гельсінська комісія відзначила доброволицю Ірину “Джоконду”, "маму двох дітей, яка взяла до рук зброю, щоб захистити свою країну під час нападу Росії", і бойову медикиню Анну Олсен, яка служила в останні дні блокади Маріуполя, потрапила в полон і була звільнена під час обміну.

"Олсен провела 6 місяців в ув'язненні як військовополонена, зазнаючи жорстоких фізичних і психологічних тортур, а її донька залишалася в окупованому Херсоні. Вона була звільнена в жовтні 2022 року і продовжує виступати за звільнення в'язнів і притягнення Росії до відповідальності", - зазначили в комісії.

Місяць жіночої історії – щорічна міжнародна акція, що має на меті наголосити на внеску жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Офіційно відзначається у березні у США, Великій Британії та Австралії, у зв'язку з Міжнародним днем прав жінок 8 березня.

Дивіться також:

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00

65 українських військовиків, які від січня проходять навчання на системі ППО Patriot в США, завершують програму вже найближчими днями. Чому американці вчаться від українців та з якими головними викликами зіткнулися українські військовики?

Більше

XS
SM
MD
LG