Спеціальні потреби

Блоги "Моя Америка"

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

Моє дитинство, як і у багатьох моїх ровесників, проходило на природі. Ми годинами грали в лісі, який починався відразу за сусіднім будинком і тягся на кілометри, лазили по деревах, рвали квіти, купалися в річці, збирали гриби і ягоди, будували курені і прикладали до ранки подорожник. У школі ми вели «Щоденник спостереження за природою», а влітку їздили на море і ходили в гори. Але при цьому мало що знали про екологію, а турбота про навколишнє середовище в кращому випадку полягала в зборі макулатури.

Тоді я цього не помітила, але в юності природа зникла з мого життя. Контакт з нею обмежувався нечастими поїздками на дачу або в Болгарію на море, а також - бродячими псами перед будівлею телецентру на київському Сирці.

Коли я у США познайомилася з майбутнім чоловіком, на одне з наших перших побачень він запросив мене на так званий «хайк». Я не знала, чого очікувати, тому, як порядна українська жінка одягла сукню і туфлі на підборах. Хайк, як виявилося, - це ходіння по вкритій гравієм або асфальтованій «стежці здоров'я», куди американці приходять в спортивному одязі, іноді з собаками або приїжджають кататися на велосипедах.

Такі «хайки» - дуже популярний відпочинок у американців. У США - сотні, якщо не тисячі стежок для прогулянок в лісі, а найвідоміша з них – Аппалачська стежка тягнеться на 3488 км через 15 штатів. Майже всі вони в прекрасному стані. Кожен бажаючий може «усиновити» стежку, тобто регулярно перераховувати кошти на її утримання, за що благодійнику встановлять іменну табличку. Майже всі лавки в парках або уздовж стежок з іменами тих, хто їх профінансував.

Аппалачська стежка тягнеться на 3488 км через 15 штатів.

Величезна у США і кількість парків - 59 тільки національних, які займають територію в десятки і сотні кілометрів, а в кожному містечку є і свої місцеві.

Після того, як американці звернули увагу на екологію, тут виконали величезну роботу. Коли приїжджаєш з України, перше, на що звертаєш увагу, - це чисте повітря і величезна кількість зелені навколо. Складно уявити, але річка, що протікає вздовж студентського містечка Університету Огайо, де я навчалася, колись була настільки брудною, що самозапалилась. На честь цієї події варять місцеве пиво «Палаюча річка». Тепер там можна ловити рибу.

І все це робить американців розумнішими, спокійнішими і здоровішими. Щоправда, цими досягненнями може не скористатися наступне покоління американців, оскільки у молоді порушується контакт з навколишнім середовищем. У своїй книзі «Остання дитина в лісі» дослідник Річард Люв, опитавши три тисячі дітей і батьків, прийшов до висновку, що нинішнє покоління зовсім не буває на природі. Він цитує хлопчика, який зізнався, що любить грати вдома, тому що там …розетки. Для багатьох з них природа - один з варіантів заставки на комп'ютері.

Сандра Хофферф з Мерілендського Університету підрахувала, що з 1997 по 2003 рік кількість дітей 9-12 років, які гуляють в лісі, ловлять рибу, грають на пляжі або займаються садівництвом, зменшилася вдвічі.

Серед малечі справи ще гірше. У Шотландському університеті, встановивши датчики на зап'ястя трирічних дітей, виявили, що фізично активними вони бувають всього 20 хвилин в день! І проблема ця - міжнародна. Люв наводить витяги зі статті в газеті міста Аддис-Абеба, де журналіст журиться, що ефіопські діти зовсім перестали грати на природі.

Одна сім'я обурювалася, що їхній дочці забороняють крейдою малювати на парковці біля будинку.

Звичайно, серед очевидних причин в США - боязнь випускати дітей одних з дому, а також популярність телевізора і комп'ютерних ігор. Але є й інші.

Одне з таких Люв називає збільшенням ролі «приватного уряду» - кондомініумів, кооперативів мешканців і асоціацій. Вони встановлюють власні правила, які можуть обмежувати гри дітей в житлових селищах: і по газонах не ходи, і квіти не рви, і по деревам лазити зась. І навіть у власному подвір’ї може бути заборонено будувати курені (не по всій країні, а там, де місцева влада запровадила таке правило).

Одна сім'я обурювалася, що їхній дочці забороняють крейдою малювати на парковці біля будинку. Хоча там, крім як малювати на асфальті, дитині взагалі нічого робити. З одного боку, почуття мешканців зрозумілі, а з іншого - це відбиває у дітей охоту виходити з дому. Їм не цікаво просто ходити по доріжках і дивитися по сторонах, особливо, якщо це заняття порівнювати з комп'ютерними іграми.

Подібні правила встановлюються і місцевою владою в парках з метою захисту навколишнього середовища. Наприклад, в місті Сан-Дієго потрібен особливий дозвіл, щоб зірвати рослину, а також забороняється «ранити» дерева. Якщо дитина залізе на дерево і зламає гілку, то ось, є стаття.

Хоча у багатьох американців власні будинки, дворики в них часто мініатюрні, а в таунхаузах – так і зовсім розміром з могилку. Спільних дворів тут практично немає. З дітьми, як правило, гуляють на дитячих майданчиках, що добре робити із найменшими дітьми, а от вже семирічна дитина, з власного досвіду, з мамою на гойдалку може не захотіти йти.

По-перше, зменшується використання почуттів і, як наслідок, гальмується їх розвиток.

І втрата зв'язку дітей з природою, як, втім, і дорослих, веде до психічних і фізіологічних порушень. Це покоління дітей, твердять американські ЗМІ, може стати першим в історії США з тривалістю життя коротше, ніж у їхніх батьків.

Спираючись на дослідження, Люв в своїй книзі називає такі наслідки. По-перше, зменшується використання почуттів і, як наслідок, гальмується їх розвиток. Жуючи попкорн перед телевізором, діти використовують зір, слух і смак, але почуттів-то у нас п'ять, а не три.

По-друге, це, звичайно, ожиріння. Організований спорт - три години, а то й менше в тиждень, яким займаються не всі діти, - не врятує. Ми і спортом займалися, і бігали годинами у дворі та в лісі. Існує пряма задокументована залежність між тим, скільки часу діти проводять на природі, і їх фізичною формою.

По-третє, це такі психологічні розлади як синдром дефіциту уваги з гіперактивністю і дитяча депресія. Деякі дослідження вказують, що час, проведений на природі, допомагає дітям краще концентруватися і протистояти стресам, а також - покращує їх когнітивні здібності. Діти, та й дорослі, в лісі заспокоюються і розумнішають. Люв підозрює, що про це замовчують через підступи психіатрів і фармацевтичних компаній. Спробуй конкурувати з сусіднім гаєм!

І для того, щоб отримати позитивний ефект від контакту з природою, зовсім необов'язково переїжджати в Амазонські джунглі. Навіть фікус в горщику - вже якийсь внесок в покращення здоров'я сім'ї.

Біг в парку або в лісі набагато кориснішій для здоров'я, ніж на біговій доріжці в спортзалі.

Дослідження в Норвегії і Швеції показали, що дошкільнята, які грають на майданчику з природним покриттям, кущиками і травою, випереджають у фізичному розвитку однолітків, які грають на майданчику зі штучним покриттям.

Англійські і шведські дослідження вказують на те, що біг в парку або в лісі набагато кориснішій для здоров'я, ніж на біговій доріжці в спортзалі.

І хоча сучасні діти на природі проводять менше часу, ніж їхні батьки, необхідність берегти навколишнє середовище їм прищеплюється досить активно. Мій син ще з садочка приносив наклейки, що пояснюють на доступному для дошкільнят рівні необхідність сортувати сміття. Однак, без особистого досвіду і знання місцевої флори і фауни захист природи перетворюється в чисту абстракцію - на зразок боротьби за мир у всьому світі - і набрані темпи піклування про неї в США, турбується Люв, згодом загальмуються.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: 5 необхідних кожному навичок, які дає американська освіта. Відеоблог

5 необхідних кожному навичок, які дає американська освіта. Відеоблог
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:05 0:00

Britain Game of Thrones Season 8 Premiere

Думки, висловлені у рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

У світах, створеним Джорджем Мартіном, насправді, стільки літературних посилань і прихованих цитат, що перерахувати всі, звичайно, неможливо. Так що я назву лише найголовніше - ті тексти, з якими багато хто з нас знайомі і які приходять в голову, коли дивишся фільм або читаєш книгу.

Отже, почнемо з відсилань до одного з найдавніших джерел - до Біблії, причому як до Старого, так і до нового Заповіту

Біблійних цитат в книзі і серіалі досить багато, приведу лише один приклад: побиття немовлят. Юний король Джоффрі, який славиться жорстокістю і садистськими нахилами, наказує знайти і вбити всіх бастардів, тобто незаконнонароджених дітей свого батька, щоб вони не могли претендувати на трон.

Одна з найжорстокіших і страшних сцен в серіалі - коли у повії вбивають новонароджену дитину на її очах. Однак у образу Джоффрі є й інші джерела, не тільки цар Ірод, але про це пізніше.


Ще одне древнє джерело, "заховане в серіалі", - це кельтські легенди. Світ за стіною, де живуть Діти Лісу та Білі Ходаки, схожий на Сід, потойбічний світ з кельтської міфології. Панування тих, хто населяв Сід, закінчилося тоді, коли з'явилися перші люди. Приблизно те ж саме відбулося і в світі Мартіна - Діти Лісу жили в Вестеросі до прибуття туди перших людей. Можна знайти і ще багато спільного.

Але найцікавіше, мабуть, - це зв'язок міфології з конкретним персонажем. Короля Британії у вельській міфології звали Браном Благословенним, а Бран в перекладі з валлійського означає "ворон". Не випадково Бран Старк, що володіє надзвичайними здібностями, весь час зустрічає триокого ворона.

Фактично пряма цитата з творів Гомера - це ім'я королеви, Серсі Ланністер.

В "Грі Престолів" можна знайти і безліч міфів Стародавньої Греції, а також - відсилань до творів Гомера.

Наприклад, епізод у фінальній серії шостого сезону, коли Арья Старк подає Уолдеру Фрею пиріг, зроблений з його синів, нагадує нам міф про Тантала, який пропонував богам з Олімпу плоть його власного сина Пелопа.

Червоне весілля в кінці третього сезону, в свою чергу, змушує нас згадати про епізод в "Одіссею", коли Одіссей, повернувшись нарешті до дому, під час бенкету вбиває женихів Пенелопи.

Нарешті, фактично пряма цитата з творів Гомера - це ім'я королеви, Серсі Ланністер.

Наступна літературна відсилка - Шекспір

Цирцеєй звали чарівницю - підступну і жорстоку - до якої занесло під час мандрівок Одіссея. Цирцея перетворила його друзів в свиней. Тут, до речі, згадується ще й те, що короля Роберта на полюванні вбила саме свиня - дикий вепр.

Наступна літературна відсилка - Шекспір. У шекспірівському циклі "Річард II", "Генріх IV", "Генріх V", "Генріх VI", "Річард III" показана низка міжусобних воєн за владу між Ланкастерами і Йорками, а у Джорджа Мартіна воюють між собою Ланістери і Старкі.

До речі, цікаво, що паралелей з Шекспіром виявилося так багато, що фанати серіалу і книги навіть створили сайт "Шекспір престолів". Він порівнює твори Шекспіра з серіалом.

Зокрема, Джона Сноу і здичавілу Ігрітт порівнюють з Ромео і Джульєттою, Станніса Баратеона - з Макбет, а Тіріона - з Гамлетом. Також деякі порівнюють Джона Сноу з Юлієм Цезарем, а Брона Черноводного - з венеціанським купцем.

Лицарські турніри в "Грі престолів" нагадують нам про роман Вальтера Скотта "Айвенго". Цікава деталь: цей роман - єдиний, в якому згадується традиція, яка навряд чи реально існувала в середні віки: зброєносці лицарів, що програли, приводять Айвенго коней, нав'ючених обладунками своїх панів. До появи книг Мартіна така практика була невідома широкій аудиторії.

Очевидна спорідненість світів Мартіна світів "Володаря кілець", "Гаррі Поттера" і "Хронік Нарнії".


Ще одне джерело - цикл французького письменника Моріса Дрюона "Прокляті королі". Мартін і сам зізнавався, що надихався його творами. Замок Харенхолл нагадує нам Шато-Гайяр. А Серсея - звичайно, королеву Маргариту Анжуйську - дружину короля, яка фактично захопила управління країною через його божевілля. Маргарита Анжуйська - ключова фігура у війні Червоної та Білої Троянди. Інтриганка, владна і жорстока жінка.
До речі, історичний прототип Джоффрі - не хто інший, як син Маргарити Анжуйской і Генріха VI. Про його народження ходило багато чуток, стверджували, що він насправді не син короля - прямо як Джоффрі. А ще Едуард Ланкастерский теж "славився" схильністю до садизму.

Зрозуміло, очевидна спорідненість світів Мартіна світів "Володаря кілець", "Гаррі Поттера" і "Хронік Нарнії".

Сам Джордж Мартін зізнавався, що позичив у Толкієна сюжетний поворот з вбивством головних героїв. «Я навіть не можу описати, як мене, в 13 років, вразила ця подія. Не можна було вбивати Гендальфа», - говорив автор «Гри престолів», а пізніше в своїй книзі вирішив вбити Неда Старка.

А з "Гаррі Поттером" книгу і серіал "Гра престолів" ріднять не тільки дракони. Флешбек в історію Ліан Старк, яка померла, але врятувала дитину, звичайно, нагадує історію батьків Гаррі Поттера. У них навіть імена співзвучні - Ліан і Лілі.

Хтось, на мій подив, виявив в світах Мартіна навіть роман "Майстер і Маргарита"

Про Нарнію, в свою чергу, нагадує нерегулярна зміна сезонів. Літо, яке триває роками, і зима, яка близько і яка теж може затягнутися надовго. Зима в Нарнії триває, поки править Біла Чаклунка. Зима і холод наближаються до Вестерос в міру того, як посилюється магія.

Ну а хтось, на мій подив, виявив в світах Мартіна навіть роман "Майстер і Маргарита". У Тіріона, як і у Воланда, в книзі (але не в серіалі) очі різного кольору.

Словом, світи Мартіна схожі на велику бібліотеку, в якій кожен може знайти книги різних епох, різних авторів і різних жанрів.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео

Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG