Спеціальні потреби

Блоги "Моя Америка"

вівторок 18 Червень 2019

Calendar
2019 2018
Січень Лютий Березень Квітень Травень Червень Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень
Червень 2019 р.
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

Моє дитинство, як і у багатьох моїх ровесників, проходило на природі. Ми годинами грали в лісі, який починався відразу за сусіднім будинком і тягся на кілометри, лазили по деревах, рвали квіти, купалися в річці, збирали гриби і ягоди, будували курені і прикладали до ранки подорожник. У школі ми вели «Щоденник спостереження за природою», а влітку їздили на море і ходили в гори. Але при цьому мало що знали про екологію, а турбота про навколишнє середовище в кращому випадку полягала в зборі макулатури.

Тоді я цього не помітила, але в юності природа зникла з мого життя. Контакт з нею обмежувався нечастими поїздками на дачу або в Болгарію на море, а також - бродячими псами перед будівлею телецентру на київському Сирці.

Коли я у США познайомилася з майбутнім чоловіком, на одне з наших перших побачень він запросив мене на так званий «хайк». Я не знала, чого очікувати, тому, як порядна українська жінка одягла сукню і туфлі на підборах. Хайк, як виявилося, - це ходіння по вкритій гравієм або асфальтованій «стежці здоров'я», куди американці приходять в спортивному одязі, іноді з собаками або приїжджають кататися на велосипедах.

Такі «хайки» - дуже популярний відпочинок у американців. У США - сотні, якщо не тисячі стежок для прогулянок в лісі, а найвідоміша з них – Аппалачська стежка тягнеться на 3488 км через 15 штатів. Майже всі вони в прекрасному стані. Кожен бажаючий може «усиновити» стежку, тобто регулярно перераховувати кошти на її утримання, за що благодійнику встановлять іменну табличку. Майже всі лавки в парках або уздовж стежок з іменами тих, хто їх профінансував.

Аппалачська стежка тягнеться на 3488 км через 15 штатів.

Величезна у США і кількість парків - 59 тільки національних, які займають територію в десятки і сотні кілометрів, а в кожному містечку є і свої місцеві.

Після того, як американці звернули увагу на екологію, тут виконали величезну роботу. Коли приїжджаєш з України, перше, на що звертаєш увагу, - це чисте повітря і величезна кількість зелені навколо. Складно уявити, але річка, що протікає вздовж студентського містечка Університету Огайо, де я навчалася, колись була настільки брудною, що самозапалилась. На честь цієї події варять місцеве пиво «Палаюча річка». Тепер там можна ловити рибу.

І все це робить американців розумнішими, спокійнішими і здоровішими. Щоправда, цими досягненнями може не скористатися наступне покоління американців, оскільки у молоді порушується контакт з навколишнім середовищем. У своїй книзі «Остання дитина в лісі» дослідник Річард Люв, опитавши три тисячі дітей і батьків, прийшов до висновку, що нинішнє покоління зовсім не буває на природі. Він цитує хлопчика, який зізнався, що любить грати вдома, тому що там …розетки. Для багатьох з них природа - один з варіантів заставки на комп'ютері.

Сандра Хофферф з Мерілендського Університету підрахувала, що з 1997 по 2003 рік кількість дітей 9-12 років, які гуляють в лісі, ловлять рибу, грають на пляжі або займаються садівництвом, зменшилася вдвічі.

Серед малечі справи ще гірше. У Шотландському університеті, встановивши датчики на зап'ястя трирічних дітей, виявили, що фізично активними вони бувають всього 20 хвилин в день! І проблема ця - міжнародна. Люв наводить витяги зі статті в газеті міста Аддис-Абеба, де журналіст журиться, що ефіопські діти зовсім перестали грати на природі.

Одна сім'я обурювалася, що їхній дочці забороняють крейдою малювати на парковці біля будинку.

Звичайно, серед очевидних причин в США - боязнь випускати дітей одних з дому, а також популярність телевізора і комп'ютерних ігор. Але є й інші.

Одне з таких Люв називає збільшенням ролі «приватного уряду» - кондомініумів, кооперативів мешканців і асоціацій. Вони встановлюють власні правила, які можуть обмежувати гри дітей в житлових селищах: і по газонах не ходи, і квіти не рви, і по деревам лазити зась. І навіть у власному подвір’ї може бути заборонено будувати курені (не по всій країні, а там, де місцева влада запровадила таке правило).

Одна сім'я обурювалася, що їхній дочці забороняють крейдою малювати на парковці біля будинку. Хоча там, крім як малювати на асфальті, дитині взагалі нічого робити. З одного боку, почуття мешканців зрозумілі, а з іншого - це відбиває у дітей охоту виходити з дому. Їм не цікаво просто ходити по доріжках і дивитися по сторонах, особливо, якщо це заняття порівнювати з комп'ютерними іграми.

Подібні правила встановлюються і місцевою владою в парках з метою захисту навколишнього середовища. Наприклад, в місті Сан-Дієго потрібен особливий дозвіл, щоб зірвати рослину, а також забороняється «ранити» дерева. Якщо дитина залізе на дерево і зламає гілку, то ось, є стаття.

Хоча у багатьох американців власні будинки, дворики в них часто мініатюрні, а в таунхаузах – так і зовсім розміром з могилку. Спільних дворів тут практично немає. З дітьми, як правило, гуляють на дитячих майданчиках, що добре робити із найменшими дітьми, а от вже семирічна дитина, з власного досвіду, з мамою на гойдалку може не захотіти йти.

По-перше, зменшується використання почуттів і, як наслідок, гальмується їх розвиток.

І втрата зв'язку дітей з природою, як, втім, і дорослих, веде до психічних і фізіологічних порушень. Це покоління дітей, твердять американські ЗМІ, може стати першим в історії США з тривалістю життя коротше, ніж у їхніх батьків.

Спираючись на дослідження, Люв в своїй книзі називає такі наслідки. По-перше, зменшується використання почуттів і, як наслідок, гальмується їх розвиток. Жуючи попкорн перед телевізором, діти використовують зір, слух і смак, але почуттів-то у нас п'ять, а не три.

По-друге, це, звичайно, ожиріння. Організований спорт - три години, а то й менше в тиждень, яким займаються не всі діти, - не врятує. Ми і спортом займалися, і бігали годинами у дворі та в лісі. Існує пряма задокументована залежність між тим, скільки часу діти проводять на природі, і їх фізичною формою.

По-третє, це такі психологічні розлади як синдром дефіциту уваги з гіперактивністю і дитяча депресія. Деякі дослідження вказують, що час, проведений на природі, допомагає дітям краще концентруватися і протистояти стресам, а також - покращує їх когнітивні здібності. Діти, та й дорослі, в лісі заспокоюються і розумнішають. Люв підозрює, що про це замовчують через підступи психіатрів і фармацевтичних компаній. Спробуй конкурувати з сусіднім гаєм!

І для того, щоб отримати позитивний ефект від контакту з природою, зовсім необов'язково переїжджати в Амазонські джунглі. Навіть фікус в горщику - вже якийсь внесок в покращення здоров'я сім'ї.

Біг в парку або в лісі набагато кориснішій для здоров'я, ніж на біговій доріжці в спортзалі.

Дослідження в Норвегії і Швеції показали, що дошкільнята, які грають на майданчику з природним покриттям, кущиками і травою, випереджають у фізичному розвитку однолітків, які грають на майданчику зі штучним покриттям.

Англійські і шведські дослідження вказують на те, що біг в парку або в лісі набагато кориснішій для здоров'я, ніж на біговій доріжці в спортзалі.

І хоча сучасні діти на природі проводять менше часу, ніж їхні батьки, необхідність берегти навколишнє середовище їм прищеплюється досить активно. Мій син ще з садочка приносив наклейки, що пояснюють на доступному для дошкільнят рівні необхідність сортувати сміття. Однак, без особистого досвіду і знання місцевої флори і фауни захист природи перетворюється в чисту абстракцію - на зразок боротьби за мир у всьому світі - і набрані темпи піклування про неї в США, турбується Люв, згодом загальмуються.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: 5 необхідних кожному навичок, які дає американська освіта. Відеоблог

5 необхідних кожному навичок, які дає американська освіта. Відеоблог
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:05 0:00

Britain Game of Thrones Season 8 Premiere

Думки, висловлені у рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

У світах, створеним Джорджем Мартіном, насправді, стільки літературних посилань і прихованих цитат, що перерахувати всі, звичайно, неможливо. Так що я назву лише найголовніше - ті тексти, з якими багато хто з нас знайомі і які приходять в голову, коли дивишся фільм або читаєш книгу.

Отже, почнемо з відсилань до одного з найдавніших джерел - до Біблії, причому як до Старого, так і до нового Заповіту

Біблійних цитат в книзі і серіалі досить багато, приведу лише один приклад: побиття немовлят. Юний король Джоффрі, який славиться жорстокістю і садистськими нахилами, наказує знайти і вбити всіх бастардів, тобто незаконнонароджених дітей свого батька, щоб вони не могли претендувати на трон.

Одна з найжорстокіших і страшних сцен в серіалі - коли у повії вбивають новонароджену дитину на її очах. Однак у образу Джоффрі є й інші джерела, не тільки цар Ірод, але про це пізніше.


Ще одне древнє джерело, "заховане в серіалі", - це кельтські легенди. Світ за стіною, де живуть Діти Лісу та Білі Ходаки, схожий на Сід, потойбічний світ з кельтської міфології. Панування тих, хто населяв Сід, закінчилося тоді, коли з'явилися перші люди. Приблизно те ж саме відбулося і в світі Мартіна - Діти Лісу жили в Вестеросі до прибуття туди перших людей. Можна знайти і ще багато спільного.

Але найцікавіше, мабуть, - це зв'язок міфології з конкретним персонажем. Короля Британії у вельській міфології звали Браном Благословенним, а Бран в перекладі з валлійського означає "ворон". Не випадково Бран Старк, що володіє надзвичайними здібностями, весь час зустрічає триокого ворона.

Фактично пряма цитата з творів Гомера - це ім'я королеви, Серсі Ланністер.

В "Грі Престолів" можна знайти і безліч міфів Стародавньої Греції, а також - відсилань до творів Гомера.

Наприклад, епізод у фінальній серії шостого сезону, коли Арья Старк подає Уолдеру Фрею пиріг, зроблений з його синів, нагадує нам міф про Тантала, який пропонував богам з Олімпу плоть його власного сина Пелопа.

Червоне весілля в кінці третього сезону, в свою чергу, змушує нас згадати про епізод в "Одіссею", коли Одіссей, повернувшись нарешті до дому, під час бенкету вбиває женихів Пенелопи.

Нарешті, фактично пряма цитата з творів Гомера - це ім'я королеви, Серсі Ланністер.

Наступна літературна відсилка - Шекспір

Цирцеєй звали чарівницю - підступну і жорстоку - до якої занесло під час мандрівок Одіссея. Цирцея перетворила його друзів в свиней. Тут, до речі, згадується ще й те, що короля Роберта на полюванні вбила саме свиня - дикий вепр.

Наступна літературна відсилка - Шекспір. У шекспірівському циклі "Річард II", "Генріх IV", "Генріх V", "Генріх VI", "Річард III" показана низка міжусобних воєн за владу між Ланкастерами і Йорками, а у Джорджа Мартіна воюють між собою Ланістери і Старкі.

До речі, цікаво, що паралелей з Шекспіром виявилося так багато, що фанати серіалу і книги навіть створили сайт "Шекспір престолів". Він порівнює твори Шекспіра з серіалом.

Зокрема, Джона Сноу і здичавілу Ігрітт порівнюють з Ромео і Джульєттою, Станніса Баратеона - з Макбет, а Тіріона - з Гамлетом. Також деякі порівнюють Джона Сноу з Юлієм Цезарем, а Брона Черноводного - з венеціанським купцем.

Лицарські турніри в "Грі престолів" нагадують нам про роман Вальтера Скотта "Айвенго". Цікава деталь: цей роман - єдиний, в якому згадується традиція, яка навряд чи реально існувала в середні віки: зброєносці лицарів, що програли, приводять Айвенго коней, нав'ючених обладунками своїх панів. До появи книг Мартіна така практика була невідома широкій аудиторії.

Очевидна спорідненість світів Мартіна світів "Володаря кілець", "Гаррі Поттера" і "Хронік Нарнії".


Ще одне джерело - цикл французького письменника Моріса Дрюона "Прокляті королі". Мартін і сам зізнавався, що надихався його творами. Замок Харенхолл нагадує нам Шато-Гайяр. А Серсея - звичайно, королеву Маргариту Анжуйську - дружину короля, яка фактично захопила управління країною через його божевілля. Маргарита Анжуйська - ключова фігура у війні Червоної та Білої Троянди. Інтриганка, владна і жорстока жінка.
До речі, історичний прототип Джоффрі - не хто інший, як син Маргарити Анжуйской і Генріха VI. Про його народження ходило багато чуток, стверджували, що він насправді не син короля - прямо як Джоффрі. А ще Едуард Ланкастерский теж "славився" схильністю до садизму.

Зрозуміло, очевидна спорідненість світів Мартіна світів "Володаря кілець", "Гаррі Поттера" і "Хронік Нарнії".

Сам Джордж Мартін зізнавався, що позичив у Толкієна сюжетний поворот з вбивством головних героїв. «Я навіть не можу описати, як мене, в 13 років, вразила ця подія. Не можна було вбивати Гендальфа», - говорив автор «Гри престолів», а пізніше в своїй книзі вирішив вбити Неда Старка.

А з "Гаррі Поттером" книгу і серіал "Гра престолів" ріднять не тільки дракони. Флешбек в історію Ліан Старк, яка померла, але врятувала дитину, звичайно, нагадує історію батьків Гаррі Поттера. У них навіть імена співзвучні - Ліан і Лілі.

Хтось, на мій подив, виявив в світах Мартіна навіть роман "Майстер і Маргарита"

Про Нарнію, в свою чергу, нагадує нерегулярна зміна сезонів. Літо, яке триває роками, і зима, яка близько і яка теж може затягнутися надовго. Зима в Нарнії триває, поки править Біла Чаклунка. Зима і холод наближаються до Вестерос в міру того, як посилюється магія.

Ну а хтось, на мій подив, виявив в світах Мартіна навіть роман "Майстер і Маргарита". У Тіріона, як і у Воланда, в книзі (але не в серіалі) очі різного кольору.

Словом, світи Мартіна схожі на велику бібліотеку, в якій кожен може знайти книги різних епох, різних авторів і різних жанрів.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео

Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG