Спеціальні потреби

До Киргизстану наразі не буде відправлено миротворців


Організація договору про колективну безпеку на чолі з Росією прийняла рішення не надсилати миротворчі війська до Киргизстану. Із цим проханням до країн ОДКБ напередодні звернулася лідер цієї країни Роза Отумбаєва.

ООН та Європейський Союз закликали Киргизстан не відкладати проведення референдуму та парламентських виборів, незважаючи на гуманітарну катастрофу та спалах насилля, що розгорілося на етнічному ґрунті на півдні країни. Представник ООН Мирослав Єнча сказав:

«Організація Об’єднаних Націй працює з центральною виборчою комісією, надає допомогу у підготовці до референдуму та виборів».

Друге за розміром місто у Киргизстані – Ош – в руїнах. За даними Міністерства охорони здоров’я Киргизстану, кількість загиблих у результаті сутичок за останні кілька днів склала 178 людей. З них восьмеро загинули у вівторок, 1 800 отримали поранення. Спостерігачі вважають, що реальна цифра загиблих набагато вища, оскільки багато родин ховали своїх близьких, не реєструючи смерть.

За даними ООН, близько 200 тисяч етнічних узбеків та представників інших національностей залишили свої домівки. Серед них більшість жінок, людей похилого віку та дітей. Деякі з них з вогнепальними пораненнями. Чимало дівчат стають жертвами зґвалтувань.

«Ціле місто у стані паніки. Самі знаєте. Адже у всіх є діти», – сказала одна жінка.

Сполучені Штати та Росія, країни, які мають військові бази у Киргизстані, відразу почали надавати гуманітарну допомогу біженцям. У понеділок у Москві президент Росії Дмитро Медведєв засудив кровопролиття:

«Загинули люди. Продовжує литися кров. Масові заворушення на етнічному ґрунті, що надзвичайно небезпечно у Центральній Азії. Тому мають бути задіяні абсолютно всі заходи для припинення подібного роду дій, згідно з законом, але жорсткі».

Гуманітарну допомогу – з великими труднощами – надає і ООН. «На сьогодні не просто доставляти гуманітарну допомогу через побоювання стосовно безпеки», – додає Мирослав Єнча.

Узбекистан спорудив тимчасової табори для біженців на прикордонній території. Згідно з даними Узбецького національного центру, близько 100 тисяч узбеків перебувають на кордоні, а 80 тисяч – вже знаходяться на території Узбекистану.

Пакистан та Китай також почали терміново евакуйовувати з Киргизстану своїх громадян.

Одна з узбецьких біженок каже: «Ми дуже щасливі, що прибули сюди безпечно. Ми нічого з собою не взяли, але дуже щасливі, що нам вдалося врятувати свої життя».

«Ситуація така, що словами просто не описати. Дуже погано. Насилля. Мертві тіла на вулицях. Люди вбивають один одного», – додає чоловік.

Насилля у Киргизстані вибухнуло в ніч з четверга на п’ятницю минулого тижня. Привід, що призвів до ескалації насилля, досі не відомий. Тимчасовий уряд на чолі з Розою Отумбаєвою звинувачує родину колишнього президента Курманбека Бакієва у сприянні організації заворушень з метою зірвати референдум, що має відбутися через два тижні. Бакієв, який утік з країни після бурхливих протестів у квітні цього року та зараз перебуває у Білорусі – усі звинувачення відкидає:

«Користуючись нашою зустріччю, я закликаю перш за все два братські народи – узбецький народ, киргизький народ – припинити кровопролиття, оскільки тимчасовий уряд не здатний це зробити».

У вівторок ситуація в містах Ош, Джалал-Абад та прилеглих територіях залишалася неспокійною. В окремих районах можна було чути постріли. Втім, етнічні киргизи наполягають, що вибух насилля вже позаду і можна повертатися у свої домівки.

Представник киргизької громади міста Ош Орунбай Сулейманов заявив:

«Я всіх узбеків закликаю, що не має чого боятися. Нехай живуть нормально. Ніхто нікого не ображає. Ніхто ні про кого погані слова не говорить. Все нормально. Нехай до мене узбек підійде, я і пальцем не доторкнусь. І інші не будуть чіпати. Ми всім допомагатимемо».

Але навряд чи біженці-узбеки поспішатимуть до дому. Ті, хто залишився, все ще побоюються за своє життя. Говорить представник узбецької громади міста Ош Гапар Козипаєв:

«Все нормально, спокійно. Але напруження залишається. Тому, що ми нічого не маємо. Ми сидимо тихо та охороняємо один одного».

Тим часом у вівторок офіс Верховного комісара з прав людини ООН заявив, що має докази того, що насилля було скоординовано та почалося із п’яти одночасних атак у місті Ош. ООН закликала уряд Киргизстану провести належне розслідування причин кровопролиття.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG