Спеціальні потреби

Хто справді стоїть за хакерськими атаками під час президентської виборчої кампанії в США?


Hackers
Hackers

Американські медіа - про скандал навколо спроб дискредитувати політичну систему США

Нові повідомлення про те, що до хакерських атак під час передвиборчої кампанії в США можуть бути причетні вищі керівники Росії, стали причиною досить гострою публічної полеміки між представниками чинної адміністрації і штабу Дональда Трампа.

В ході щоденного брифінгу прес-секретар Білого дому Джош Ернест нагадав новообраному президенту про те, що він заздалегідь знав про дії російських хакерів, і навіть був готовий використовувати отриману інформацію в інтересах своєї передвиборчої кампанії.

«Існує безліч доказів зв'язку виборчого штабу Трампа з Росією, - підкреслив офіційний представник адміністрації. – Серед доказів: власні висловлювання кандидата від Республіканської партії, який публічно закликав Росію зламати (електронну поштову скриньку) його опонента. Це може говорити про те, що він знав і розумів, що Росія веде таку роботу».

Слід зазначити, що сам Дональд Трамп тоді наполягав, що його слова слід сприймати як сарказм.

Ця заява прес-секретаря Білого дому викликала роздратовану реакцію представників перехідного штабу Трампа. В ефірі телеканалу Fox News радниця новообраного президента Келіенн Конвей назвала звинувачення, що пролунали - «вражаючими».

«Все це неймовірно безвідповідально, і мене цікавить тільки, чи згоден з цими твердженнями Барак Обама?», - запитала вона.

Вранці в четвер свою радницю підтримав і сам Дональд Трамп, який звинуватив адміністрацію чинного президента в спробі поставити під сумніви результат минулих виборів.

«Якщо Росія, або будь-хто ще, брала участь в хакерських атаках, то чому Білий дім так довго нічого не робив? Чому вони почали скаржитися лише після того, як Гілларі програла?», - написав він у своєму Twitter.

Тим часом, офіційні представники національної розвідки у Вашингтоні покищо вважають за краще не коментувати інформацію телеканалу NBC про те, що президент Росії Володимир Путін особисто приймав рішення про організацію хакерських атак на сервери провідних політичних партій США.

«Ми з високою мірою впевненості вважаємо, що Володимир Путін був особисто задіяний в таємній російській кампанії з втручання в президентські вибори», - повідомив телеканал, пославшись на свідченнях двох високопоставлених співробітників спецслужб, а також на даних, отриманих «від дипломатичних джерел і розвідників з країн-союзниць Сполучених Штатів».

Ми з високою мірою впевненості вважаємо, що Володимир Путін був особисто задіяний в таємній російській кампанії з втручання в президентські вибори
телеканал NBC

Пізніше один з авторів телевізійного сюжету Вільям Аркін повідомив в своєму Twitter, що розслідування зайняло більше трьох місяців. За твердженням журналіста, саме Володимир Путін віддавав розпорядження про те, як використовувати інформацію, отриману хакерами в результаті зламу серверів Національного комітету Демократичної партії.

Джерела телеканалу вважають, що спочатку головним мотивом для організації комп'ютерних атак була особиста помста Гілларі Клінтон, яку російське керівництво вважає «натхненницею» протестних виступів в Москві в 2011 році. Пізніше перед хакерами поставили більш масштабне завдання - спробувати дискредитувати політичну систему США.

«Вони хотіли внести розкол в ряди ключових американських союзників, переконавши їх у тому, що (інші країни) більше не можуть розраховувати на Сполучені Штати, як надійного глобального лідера», - заявив в ефірі NBC високопоставлений представник спецслужб.

Увечері в середу цю інформацію підтвердили і власні джерела телеканалу CBS. З посиланням на дані ЦРУ журналісти повідомили, що ще однією метою організованих Кремлем хакерських атак було «надання допомоги в обранні президентом США Дональда Трампа».

Беручи до уваги масштаби і складність цієї операції, ми вважаємо, що вона могла бути схвалена тільки вищим керівництвом Росі
Розвідка США

Про причетність російського керівництва до кібератаки представники американської розвідувальної спільноти офіційно заявили ще 7 жовтня. У спільній заяві Національної служби розвідки і Міністерства внутрішньої безпеки прямо стверджувалося, що «російський уряд керував недавніми зламами електронних поштових скриньок, що належать організаціям і громадянам США, включаючи політичні партії».

За даними всіх 17 американських спецслужб, рішення про організацію атак приймалося на найвищому рівні. «Беручи до уваги масштаби і складність цієї операції, ми вважаємо, що вона могла бути схвалена тільки вищим керівництвом Росії», - йдеться в офіційній заяві.

При цьому, Національна служба розвідки і ФБР вважали за потрібне підкреслити, що на відміну від ЦРУ вони поки що не мають у своєму розпорядженні «достатню кількість доказів», щоб стверджувати, що метою хакерів була підтримка Дональда Трампа.

Такі дії повністю відповідають характеру Путіна
Майкл Макфол

«Такі дії повністю відповідають характеру Путіна, - сказав в інтерв'ю телеканалу NBC колишній посол США в Росії Майкл Макфол. - Уже давно відомо, що він оголосив «вендету» Гілларі Клінтон після того, як вона зробила кілька (критичних) заяв про вибори в Росії в 2011 році. Він хоче дискредитувати американську демократію, хоче послабити нас».

Білий дім вже оголосив про те, що почав «офіційне розслідування фактів російського втручання в передвиборчу кампанію в США».

У середу про те, що власне розслідування готова почати і верхня палата Конгресу, оголосив голова сенатського комітету з міжнародних відносин Боб Коркер. За його словами, перші закриті слухання за участю представників спецслужб пройдуть на початку січня, а попередні висновки можуть бути оприлюднені вже в середині наступного місяця.

Можливо, Путіну все одно, знають чи ні громадяни Росії, наскільки він корумпований
Ілай Лейк

Видання Foreign Policy, втім, вважає що відповідь на дії Росії повинні бути більш масштабними і «агресивними», а розслідуванням дій хакерів повинна зайнятися спеціально створена незалежна комісія, подібна до тієї, що розслідувала події 11 вересня 2011 року.

Крім цього, у Вашингтоні обговорюють, якою може бути відповідь Білого дому на агресивні дії Кремля. «Ця тема стала настільки «гарячої», що просто забути про неї вже не вийде», - повідомив в ефірі NBC колишній високопоставлений співробітник ЦРУ, який вважає, що у відповідь кроки можуть бути зроблені ще до того, як Барак Обама залишить свою посаду.

У числі можливих дій може бути оприлюднення інформації про корупційні зв'язки російського президента і належних йому офшорних компаніях і іноземних рахунках. За деякими даними, пошуком цих відомостей зараз активно займаються американські спецслужби.

Як вважає оглядач агентства Bloomberg Ілай Лейк, розсекретити всю вже наявну інформацію про фінансовий стан російського президента повинен і Білий дім.

«Можливо, Путіну все одно, знають чи ні громадяни Росії, наскільки він корумпований, - пише публіцист. - Але я впевнений, що західним банкірам і (його) бізнес-партнерам це дуже не сподобається».

За словами впливового сенатора Ліндсі Ґрема як республіканці, так і демократи в Конгресі готові запровадити нові санкції проти Росії.

Дивіться також: Яким бачать економічне майбунє України західні експерти і дипломати?

Яким бачать економічне майбунє України західні експерти і дипломати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG