Спеціальні потреби

Росія, можливо, щойно зірвала мирний процес у Сирії, підірвавши лідера опозиції до Асада - думки експертів


У результаті удару російської авіації по нараді лідерів опозиційних до президента Сирії Башара Асада груп вбито Захрана Аллуша, який очолював «Джаіш-аль-Іслам», найпотужнішну, за оцінками оглядачів, групу, яка протидіяла уряду Башара Асада. Про це з посиланням на джерела у Сирії повідомив ряд західних ЗМІ. Також повідомляється, що угрупування «Джаіш-аль-Іслам» послідовно вело бойові дії проти терористів з так званої «Ісламської держави».

Аллуша було вбивто у передмісті Дамаска, Східній Ґуті - інформують ЗМІ.

На думку деяких міжнародних оглядачів, вбивство Аллуша, якого підтримували ряд країн регіону, може зірвати дипломатичний процес, спрямований на вирішення кризи у Сирії.

Про це у Твіттері зокрема заявив відомий європейський політик Хав'єр Солана.

«На жаль, це так», - відзначив колишній генсект НАТО та високопосадовець ЄС, коментуючи повідомлення про те, що вбивство Аллуша ставить під сумнів переговорний процес щодо Сирії.

Характерно, що діяльність Аллуша була суперечливою, а на його адресу озвучувались звинувачення у воєнних злочинах. При цьому у поточній політичній ситуації у Сирії він, на думку деяких оглядачів, відгравав конструктивну роль.

«Що б ви не думали про "Джаіш-аль-Іслам" та Аллуша, вони підтримували політичний процес у Сирії. Вбивство його та лідерів цього процесу це удар по замиренню», - пише у Твіттері колишній експерт аналітичного центру Brookings Doha Center Салман Шейх.

Він також попередив, що після вбивства Аллуша ситуація у Сирії може загостритись ще більше і назвав Аллуша «заклятим ворогом ІДІЛ».

«Цей авіаудар загрожує зривом дипломатичного процесу на зустрічі у Женеві. І раніше було складно зібрати за одним столом представників усіх груп. Тепер це завдання здається неможливим. Очікуйте посилення війни», - твітує сьогодні оглядач.

Шейх також відзначив, що вбивство Аллуша припало на час візиту до Росії міністра закордонних справ Катару, країни, яка підтримувала діяльність Алуша.

«Якщо авіаудар справді був російським, це потужний сигнал від Москви країнам, які підтримують сирійську опозицію: Саудівській Аравії, Катару та Туреччині», - пише у Твіттері інший близькосхідний експерт Чарльз Лістер з Близькосхідного інституту у Вашингтоні.

Лістер також назвав загибель Аллуша «однією із найбільших втрат революції».

Натомість Абді Яганех з дипломатичної групи Independent Diplomat загострив увагу на тому, що вбивство Росією Аллуша грає на руку Асаду та ІДІЛ і зриває переговорний процес у справі Сирії.

«Якщо Росія збереже такий темп, скоро не залишиться сирійської опозиції для переговорів. Велика стратегічна перемога для Асада та ІДІЛ», - твітує експерт.

Яганех також відзначив, що не очікує, що США спроможуться на будь-яку відповідь Росії на вбивство Аллуша.

При цьому інші коментатори відзначили, що і в середовищі опозиції до Асада було чимало бажаючих позбутись Аллуша.

«Екс-лідер сирійської опозиції Моаса аль-Катіб заявив, що "деякі прихильники опозиції" намагались вбити Аллуша», - відзначив у Твіттері Гассан Гассан, співавтор бестселлеру про діяльність ІДІЛ «Всередині армії терору».

Водночас Гассан назвав Аллуша та очолюване ним угрупування «послідовним та ефективним опонентом найбільших ворогів Сирії - Асада та ІДІЛ» та попередив, що якщо "Джаіш-аль-Іслам" переживе втрату лідера, група "стане сильнішою».

Натомість інші оглядачі відзначили, що вбивство Аллуша може призвести до кривавих розборок за його місце.

«Вбивство лідера повстанців послабить групу, але також призведе до боротьби за владу та підштовхне претендентів активніше використовувати насильство», - пише у Твіттері близькосхідний експерт Геннадій Рудькевич.

Раніше Аллуш в інтерв'ю американському виданню The Daily Beast назвав очолювану ним групу частиною сирійською революції проти Асада та відкинув «ментальність» терористів з ІДІЛ.

Він також відзначив, що Росія кілька разів завдвала ударів по "Джаіш-аль-Іслам", але припинила їх.

При цьому він відзначив, що очолювана ним сила «не потребує підтримки Росії для війни з ІДІЛ».

Аллуш також розкритикував відповідь США на кризу у Сирії.

«США потужна країна і може відіграти потужну роль у завершенні кризи у Сирії, якщо захоче цього. Але чинна адміністрація відмовляється брати на себе цю роль у Сирії. Вона неспромоглась ефективно відповісти на звірства Асада, коли було очевидно, що він перетнув "червону лінію" використавши хімічну зброю. Америка могла попередити використання Асадом хімічної зброї, але їй було байдуже», - заявив виданню Аллуш.

Дивіться також: Чого чекати від Росії у 2016-му попередили експерти Atlantic Council

Чого чекати від Росії у 2016-му попередили експерти Atlantic Council. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

XS
SM
MD
LG