Спеціальні потреби

Путін тепер ворог ісламістів, а постраждати може Україна - експерти про російських солдатів у Сирії


Розміщення військ Росії у Сирії підкреслило ступінь провалу близькосхідної політики Барака Обами, а Москва змогла значно посилити свою позицію для майбутніх переговорів зі США як щодо України, так і щодо майбутнього режиму Асада у Сирії. У цій ситуації рішучі дії Вашингтона щодо України можуть стати відповіддю на ескалацію з боку Росії на Близькому Сході. Такі думки, коментуючи останні повідомлення про російсьих військових у Сирії, висловлюють ряд міжнародних оглядачів.
Значну частину коментарів присвячених відправці російських військ, винищувачів та техніки до Сирії можна схарактеризувати словом шок.

"У результаті громадянської війни вже загинуло 200 тисяч осіб, хвилі біженців накочують на Європу, а Росія відправляє до Сирії зброю та військових. Обама опинився у центрі геополітичної та гуманітарної кризи, яка навряд буде вирішена у ті 16 місяців, які лишились йому на посаді", - пише The New York Times.

"Ми знову у Великій Грі, тільки тепер перемагає Росія. Путін заслужив на 240-річне вино, яке нібито сьорбав у Криму", - пише Аншель Пфеффер кореспондент The Economist та Haaretz.

"Єдиний позитив провалу США у Сирії це те, що Америка підготувала так мало сирійських повстанців, що російським винищувачам просто немає сенсу їх бомбити. Однією із провідних цілей «холодної війни» було не допустити Росії на Близький Схід. Можна про це забути", - пише Макс Бут, дослідник аналітичного центру Council for Foreign Relations.
Обамі закидають і неспроможність вчасно озброїти поміркованих повстанців (зараз у Сирії діє 9-ро підготовлених коштом США повстанців) і повну відсутність будь-якої послідовної політики щодо Сирії.
Натомість, послідовною виглядає Москва. Кремль називає своєю метою у Сирії підтримку Башара Асада у боротьбі проти бойовиків угрупування "Ісламська держава", але експерти бачать інші варіанти - від примусу США до поступок по Україні, до наступних провокацій проти сил коаліції на чолі із США у регіоні з невідомими наслідками.
Чимало оглядачів переконані: демонстрація сили з боку Москви покликана максимально посилити позиції Кремля напередодні можливої зустрічі Путіна та Обами у Нью-Йорку за лаштунками Генеральної Асамблеї ООН.
Прикметно, що з цим погоджується Дмитро Тренін з Московського центру Карнеґі. Дослідник, який на думку деяких критиків може озвучувати офіційну позицію Кремля, відзначає: кроки Москви у Сирії мають на меті відвести на другий план та зменшити конфронтацію між США та Росією щодо України. Остання, на думку Треніна - найбільше турбує Кремль.
"Навряд випадковість те, що з 1-го вересня обстріли на Донбасі стихли, а верхівку Донбасу почистили від неслухняних. Очікується і прогрес на місцевих виборах наступного місяця. Одразу після Генеральної Асамблеї ООН Путін зустрінеться у Парижі з канцлером Меркель, президентом Франції Олландом та Петром Порошенком", - пише експерт.
Натомість Майкл Вайс, відомий дослідник сирійської та української криз, старший редактор видання The Daily Beast у четвер у ході круглого столу в аналітичному центрі Atlantic Council заявив: російські солдати прибули у Сирію не для того, щоб воювати із ІДІЛ, а для того, щоб воювати з усіма - крім ІДІЛ.
Британський журналіст Тім Джуда у Twitter коротко підсумував наслідки останніх подій у Сирії для України.
"Те, що росіяни воюють у Сирії добре для України тим, що знімає військовий тиск, а погано тим, що зближення Росії та США через Сирію нашкодить Україні", - пише Джуда.
Дії Росії у Сирії - чи то вони мають на меті посилення Асада, чи то вплив на позицію США по Україні - вже приносять результат. Сьогодні стало відомо, що військові США та Росії відновили прямі переговори, які було перервано після захоплення Росією Криму.
Метою цих контактів є обмін інформацією з метою не допустити можливих зіткнень російських та американських військових у Сирії (міноборони США підтвердило присутність спецпризначенців США у країні -прим. ГА). Між тим критики побоюються, що відновлення контактів між військовими - лише перший дзвіночок після якого будуть нові і нові поступки США Росії.



Майкл Вайс у серії твітів сьогодні жорстко "пройшовся" по ситуації навколо відправки Росією зброї до Сирії та відновленню контактів між військовими США та Росії.

"Міністр оборони США Картер каже міністру оборони Росії Шойгу: "Сергію, ось тобі координати наших повстанців. Підтвердь, що отримав". А Шойгу йому: "Отримав. Дякую дуже, Ештон", - фантазує Вайс щодо змісту розмови міністрів оборони США та Росії.


"Не знаю, як вам, а мені затишно на серці, знаючи, що російські винищувачі незабаром можуть літати над головами американських спецпризначенців", - відзначив дослідник.

Вайс також поспішив відкинути аргументи інших коментаторів, що у Сирії Росія зазнає серйозних втрат, які можуть призвести до заворушень у самій Росії.

"Чи буде Сирія новим Афганістаном для Росії? Можливо. Але Путін втратив 600 військових в Україні, і зумів це достатньо зам'яти, щоб не допустити кризи у Росії", - пише Вайс.

При цьому дослідник поділився і своїми оцінками масштабу присутності Росії у Сирії. За інформацією Вайса, Кремль планує відправити до Сирії до 2 000 солдатів.

Якщо козирем Кремля у суперечці зі США за Україну є Сирія, то сама Україна може бути козирем Вашингтона у суперечці за Сирію - відзначають інші оглядачі.

Професор Колумбійського університету, дослідник аналітичного центру Council for Foreign Relations Стівен Сестанович напередодні на сторінках впливового видання The Wall Street Journal писав:

"Якщо президент Обама розпочне зустріч із Путіним, після оголошення про нову, потужну підтримку України, це збільшить його шанси отримати плідну розмову з Путіним".

Якими б не були плани Кремля, чи позиція Вашингтона, не лише від них буде залежати розвиток ситуації слідом за розміщенням у Сирії російських військових. На це звертає увагу близькосхідний аналітик впливового аналітичного центру IIS Еміль Гокаєм.


"Боюся, що ми можемо запам'ятати цю російську ескалацію у Сирії як крок, який дав новий імпульс глобальному руху джихадистів, як це свого часу сталось після вторгнення США до Іраку", - пише експерт.

"Суть у тому, що тепер джихадисти всього світу отримали єдиного ворога, новий потужний міф та конкретні цілі. ІДІЛ використає цю ситуацію наповну", - вважає Гокаєм.
Дивіться також: Про "управу" на Путіна розповіли республіканські кандидати у президенти
Про "управу" на Путіна розповіли республіканські кандидати у президенти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Відео - найголовніше

Законопроєкт Джонсона: важливе для України та терміни. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00
XS
SM
MD
LG