Спеціальні потреби

Найближчі місяці – найнебезпечніший для України час – експерт. Відео


Україні треба уникати відповідальності за Схід - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Україні треба уникати відповідальності за Схід - експерт. Відео

Ситуація на Донбасі входить у фазу замороженого конфлікту – переконаний британський журналіст Тім Джуда, який висвітлює події на сході України від самого початку, а незабаром видасть про це книжку. Журналіст каже – проросійським сепаратистам буде важче атакувати, адже українська армія стала набагато сильніша, а окремі європейські країни готові надавати Києву зброю у разі ескалації. Із ним не погоджується військовий експерт Майкл Кофман. Він переконаний – так зване перемир’я – штучне, це лише пауза у жорстокій грі Кремля, і найближчі місяці – найнебезпечніший для України час.

За минулий рік британський журналіст Тім Джуда бачив донецькі терикони частіше, ніж води Темзи. Він на Донбасі – від початку конфлікту. Посвідчення західного журналіста дозволило йому побачити війну по обидва боки барикад. Каже – кремлівський сценарій не спрацював до кінця – Москва не розрахувала силу супротиву українців. І хоча Мінські домовленості не виконуються, ситуація на Донбасі змінилась. Нині вона поступово входить у фазу замороженого конфлікту. Тім Джуда каже:

«Особисто я вважаю, що ситуація досягла певного рівня стабільності. Я не бачу із жодної сторони особливого руху вперед. Українське військо набагато сильніше і краще організоване, ніж рік тому. Росія змушена буде надати повстанцям набагато більше підтримки, аби ті просунулись уперед».

До того ж, каже Джуда, деякі європейські країни дозріли до серйозніших, ніж дипломатія, дій. Журналіст, посилаючись на розмову із міністром однієї з держав, каже – принаймні кілька країн, за прикладом Литви, готові надати Україні зброю у випадку подальшої ескалації:

«Якщо Росія і повстанці вирішать здійснити серйозний прорив, взяти Маріуполь, наприклад, – це буде великий ризик. На цьому етапі, вони не зможуть бути впевненими, що європейські країни, які раніше утримувались від надання Україні зброї, не скажуть: забудьте, якщо українцям потрібна зброя – ми їм її дамо».

Однак, каже Джуда, у випадку із Путіним, прогнозувати наступний розвиток подій – марно:

«Це як приготування пирога. Якщо ти не кухар – ти не знаєш, що у ньому».

Військовий експерт Майкл Кофман не погоджується. Каже – інгредієнти кремлівського замісу – незмінні. Чинне перемир’я, вважає Кофман, штучно створене Москвою, це пауза у війні, яку Кремль відновить у будь-який момент. Атака на Мар’їнку якраз перед самітом «Великої сімки» була попередженням. Невідомою лишається лише дата наступної ескалації:

Військовий експерт Майкл Кофман з Центру Вільсона продовжує:

«Період між сьогоднішнім днем і початком осені – найбільш небезпечний для України. Якщо Росія атакує, а відтак стане зрозуміло, що Мінські домовленості провалилися, це створить величезний тиск на європейців і на Сполучені Штати. Це виглядатиме як поразка Мінська і поразка західної політики. І Захід спробує вирішити, що ж робити далі, аби встановити мир. Москва тиснутиме на Берлін і Вашингтон, аби ті тиснули на Київ, аби Київ сів за стіл переговорів. І, чесно сказати, думаю так і станеться».

Атака розцінюватиметься як напад сепаратистів, а Москва вчергове виступить таким собі «миротворцем», який може впливати на бойовиків.

Майкл Кофман так характеризує плани Москви:

«Росії треба, аби Київ прийняв відповідальність за Донбас, дав йому спеціальний статус, лишивши частиною України. Але Москва мала б по суті повноцінний контроль над територією і тримала б її як стратегічний гачок, через який могла б контролювати стратегічний напрямок України».

Найвигідніший для Києва варіант – аби підконтрольні сепаратистам території лишалися офіційно окупованими і українська влада не несла за них відповідальності. Але такий сценарій нереалістичний – каже Кофман. Київ досі не навчився грати на випередження, і тому реагує на наступні кроки Кремля уже постфактум.

«Для Росії це – дуже небезпечна гра,- додає Кофман - це по-суті гра в кішки-мишки. Але для кота – це все одно лише гра, в той час, як для миші – це питання життя чи смерті».

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Юлія Ярмоленко приєдналася до Української служби "Голосу Америки" 2015-го. До цього 6 років працювала кореспондентом міжнародного відділу новин на телеканалі “ICTV”. Висвітлювала знакові події у 15 країнах світу – від Всесвітнього економічного форуму в Давосі і до Венеційської бієнале. Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка із дипломом магістра. Киянка.

    Захоплюється фотографією, танцює румбу, співає італійською, зловживає словами «пацани» і «па-па». 

Відео - найголовніше

Як і чому британець записався до лав ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00
XS
SM
MD
LG