Спеціальні потреби

Чи віддасть Обама наказ атакувати Сирію?


Чи віддасть Обама наказ атакувати Сирію?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Чи віддасть Обама наказ атакувати Сирію?

Сполучені Штати вже найближчим часом можуть завдати військового удару по Сирії. За повідомленням джерел у Вашингтоні, адміністрація Обами схиляється до здійснення обмеженої у масштабах та тривалості атаки на стратегічні військові об’єкти у Сирії. Як заявив виданню Washington Post високопоставлений чиновник в Білому домі, метою удару буде покарати уряд Асада, та унеможливити майбутнє використання ним хімічної зброї проти цивільного населення.

Хто стояв за хімічною атакою у Сирії?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00
Відео та фотокадри з десятками загиблих дорослих і дітей у Сирії минулого тижня облетіли інформаційні агентства світу. У понеділок, державний секретар США Джон Керрі заявив, що в нього майже немає сумнівів, що уряд Башара аль-Асада застосував проти власного народу хімічну зброю:

«Те, що ми побачили у Сирії минулого тижня, повинно шокувати свідомість світу. Це перекреслює будь-які принципи моралі. Я хочу сказати чітко. Масове вбивство цивільних, вбивство жінок, дітей та невинних перехожих з застосуванням хімічної зброї - це моральна наруга. За усіма стандартами, це не можна вибачити. І попри будь-які виправдовування та пояснення, які дехто намагається вигадати, це неможливо заперечити».

Заяву Керрі назвали найжорсткішим коментарем з боку адміністрації США за весь час конфлікту у Сирії. Дехто побачив у ній непрозорий натяк сирійському уряду та Росії на абсурдність їх версій про те, що хімічну зброю застосували проти цивільних самі повстанці, аби спровокувати міжнародну реакцію проти Асада.

Американці не хочуть втручання у сирійський конфлікт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00
У словах Керрі також прозвучала неприхована погроза:

«Ті, хто застосовує найбільш жахливу зброю у світі проти найбільш вразливих цілей - невинних людей - повинні відповісти за свої дії».

Урядовці США кажуть, що мають беззаперечні докази того, президент Сирії Башар аль-Асад застосував хімічну зброю проти цивільних, навіть не чекаючи висновків комісії ООН, яка працює зараз в Сирії. У понеділок, колону машин ООН обстріляли снайпери по дорозі в пригород Дамаска, де, за повідомленням, була застосована бойова хімія. Втім, експертам, у касках та бронежилетах, таки вдалося дістатися до місця подій.

Речник генерального секретаря ООН Фара Гек каже, що інспектори прибули у визначений район, взяли деякі зразки та провели експертизу.

У вівторок, з міркувань безпеки, члени комісії залишилися під охороною в готелі і не виїжджали за його межі.

Табори біженців розрослись у злиденні містечка
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
З’являється все більше ознак того, що США готові завдати удару по Сирії. Вашингтон привів у бойову готовність чотири бойові кораблі, які перебувають у радіусі ракетного удару біля берегів Сирії. Американці скасували зустріч з росіянами стосовно Сирії, заплановану на середу.

Росія застерігає США від військового втручання без мандата Ради Безпеки ООН, де вона має право вето. Але Вашингтон вже не сподівається отримати дозвіл ООН і готовий діяти без нього. Надходять повідомлення про те, що Великобританія, Франція та Туреччина, ключові союзники США, готові підтримати удар американців по Сирії.

Глава МЗС США Чак Гейґел, по дорозі в Індонезію, заявив, що обмірковує варіанти:

«Ми вивчаґмо дані розвідки. Ми будемо мати факти. І якщо ми вирішимо діяти, це буде у згоді з міжнародною спільнотою та у відповідності з правовими нормами».

Після затяжних воєн в Іраку та Афганістані, адміністрація США має мало підтримки від громадськості щодо можливого втягнення у новий конфлікт на Близькому Сході.
Ті, хто застосовує найбільш жахливу зброю у світі проти найбільш вразливих цілей - невинних людей - повинні відповісти за свої дії
Джон Керрі, держсекретар США

Деякі експерти у Вашингтоні вважають, що Обама схиляється до обмеженого втручання – наприклад точкового ракетного удару чи бомбардування стратегічних військових та урядових об’єктів Асада. Але такі дії можуть перерости у затяжний конфлікт, каже Майкл Рубін з Американського інституту підприємництва, наслідки якого важко передбачити:

«Адміністрація Обами буде обережно аналізувати загрозу удару у відповідь. Він може бути спрямований не лише проти об’єктів США але і проти американських союзників у регіоні».

Серед таких - Ізраїль, мешканці якого сьогодні рекордними темпами розкуповують протигази та запасаються продуктами.

Долю Сирії вирішить Москва - експерти
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
Американці діють обережно, навчені гірким досвідом останньої кампанії в Іраку, яка мала бути швидкою, але затягнулася на роки.

При цьому аналітики вказують на позитивний досвід у Косові, де обмежене втручання США виявилося ефективним. Тоді у 1999-му США встановили прецедент, виправдавши ракетні удари наміром захистити цивільне населення від геноциду.

Сьогодні палець на кнопці тримає Барак Обама. Він поки не сказав свого слова.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG