Спеціальні потреби

Головування України в ОБСЄ припало на складний для організації час - експерт


Україна не відповідає стандартам лідерства ОБСЄ
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00
Direct link

Україна не відповідає стандартам лідерства ОБСЄ

Україна сьогодні перейняла головування в Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Лідерство в ОБСЄ є символічним для України, адже засновники української незалежності, борці з радянським режимом беруть свої початки саме з Гельсінського процесу. Василь Стус, Олекса Тихий, Валерій Марченко – це лише три відомі активісти Українського гельсінського комітету, які жили і померли у боротьбі за права людини і свободу для України. Сьогодні ОБСЄ, яка була сформована на основі Гельсінської угоди у 1975 році, переживає великі виклики.

Засідання ОБСЄ в ірландському Дубліні продемонструвало деякі виклики, які сьогодні стоять перед ОБСЄ. Західні країни, зокрема США, наголошують на важливості місії організації захищати права людини, верховенство права, людські свободи - базові принципи, на яких була збудована ОБСЄ.

«Ми вітаємо всі зусилля з покращення діяльності організації. І це означає підсилення тих інституцій, які ми вже маємо, щоб вони функціонували вільно і без тиску ззовні. Це означає дотримання зобов’язань, які ми дали один одному і громадянам наших країн. Тому на шляху до 40 річчя Гельсінської угоди настав час для ОБСЄ стати лідером у боротьбі за права людини і захист людської гідності», - заявила в ході засідання державний секретар США Гіларі Клінтон.

Важливим аспектом при головуванні України багаторічний радник Гельсінської комісії називає необхідність дотримання визначених принципів і зобов’язань ОБСЄ
Але Росія, яка завойовує все більше впливу в середині ОБСЄ, намагається переключити увагу організації на питання безпеки і перенести питання захисту людських прав на другий план. Не виключено, що саме тому президент Росії Володимир Путін під час засідання СНД в Ашхабаді піддав критиці ОБСЄ. За його словами, ОБСЄ захищає лише інтереси окремих країн.

«ОБСЄ давно пора припинити обслуговувати інтереси окремих країн і зосередити свою увагу на порядку денному, який об’єднує. Ми розраховуємо, що Україна як головуюча країна в ОБСЄ в 2013 році займе саме таку позицію», - сказав президент Росії Володимир Путін.

Україна у цьому негласному протистоянні між двома потугами намагається знайти третій шлях. Міністерство закордонних справ України вже задекларувало, що фокусом уваги головування України буде боротьба з торгівлею людьми.

Старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США Орест Дейчаківський каже, що ОБСЄ вітає бажання України при головуванні в ОБСЄ зосередитись саме на цій проблемі. Водночас представник ОБСЄ вважає, що існує багато інших ключових проблем, у вирішенні яких Україна повинна показати приклад іншим країнам - членам організації.

«Україна не може сказати, ми будемо боротись з торгівлею людьми, але ігнорувати проблему дотримання прав людини чи порушення принципів демократії і верховенства права. Я мушу відмітити, що в цьому аспекті існують деякі застереження. Останні декілька років деякі країни ОБСЄ, зокрема Росія та Білорусь, намагаються послабити увагу організації до проблем, пов’язаних з правами людини. Ми сподіваємось і очікуємо, що Україна буде захищати людські аспекти порядку денного ОБСЄ і навіть зробить їх пріоритетними», - коментує Орейст Дейчаківський.

Ще одним важливим аспектом при головуванні України багаторічний радник Гельсінської комісії називає необхідність дотримання визначених принципів і зобов’язань ОБСЄ.
Отже, Україна вступає у головування в ОБСЄ з великими викликами та з дещо затьмареною репутацією
«Країна - член ОБСЄ повинна відповідати певним стандартам і зобов’язанням, під якими підписались усі учасники цієї організації. На жаль, Україна не відповідає усім стандартам. Два найбільш яскраві приклади цього - невмотивовані політичні переслідування і ув’язнення двох колишніх урядовців, Юлії Тимошенко та Юрія Луценко, як також якість останніх парламентських виборів, які були визнані найгіршими за останні чотири раунди загальнонаціональних виборів», - каже Дейчаківський.

На засіданні ж у Дубліні не оминула цю тему і Гілларі Клінтон, згадавши також сусіда України.

«У Білорусі уряд продовжує систематично порушувати права людини, затримувати політичних в’язнів та здійснювати тиск на журналістів. В Україні вибори у жовтні були відходом від демократії і ми продовжуємо бути глибоко занепокоєні вибірковим переслідуванням опозиційних лідерів», - відзначила Клінтон.

Отже, Україна вступає у головування в ОБСЄ з великими викликами та з дещо затьмареною репутацією. Влада України має цілий рік, щоб продемонструвати, на що вона здатна як лідер великої міждержавної інституції.
XS
SM
MD
LG