Актуально
Не дочекались. Єгиптян обурила відстороненість США у критичні моменти

Сенатори Маккейн та Ліндсі Ґрем, голова Держдепу Джон Керрі намагаються допомогти стабілізувати країну, яка прямує до повномасштабного громадянського конфлікту. Після відсторонення військовими Мохамеда Мурсі демократично обраного президента - який за рік прославився не надто демократичними методами – у країні не вщухають криваві сутички між армією та ісламістами, які прагнуть повернути Мурсі до влади. Огладачі зауважують, що у Єгипті представники Америки не стільки сприяють примиренню, скільки намагаються врятувати обличчя США.
Америка надто довго зволікала
Генерала обурило те, що США не спішили підтримати відсторонення від влади ісламіста Мухаммеда Мурсі. Америка бо підтримує «Мусульманське братство» - вважає військовий.
У самому братстві так не вважають. Надто після того, як голова держдепу Джон Керрі обережно висловився на підтримку військових.
"Країною тепер керує цивільний уряд. Тож фактично вони відновлюють демократію", - заявив в ТВ ефірі Джон Керрі.
Єгиптян, які підтримують Мурсі ця заява обурила.
Наприклад ісламіст Сафват Хегазі взагалі каже, що відсторонення Мурсі це справа рук Вашингтону.
У 2011-му році Америка так само вагалась під час революції, яка скинула Хосні Мубарака
"Джон Керрі та Америка і влаштували цей заколот. Спланували його та виконали. То чого від них ще можна чекати?", - каже Хегазі.
Антиамериканських настроїв у Єгипті вистачало і до відсторонення Мурсі. У 2011-му році Америка так само вагалась під час революції, яка скинула Хосні Мубарака.
З того часу кожна політична сила Єгипту попереджає про «зовнішній вплив», а єгиптяни – відповідно до опитувань громадської думки, сприймають Америку негативно.
Причиною цього може бути непрозорість у стосунках США з керівництвом Єгипту.
"За Мубарака це було табу! Простих смертних до відносин зі США не допускали. Діалог з Вашингтоном відбувався за зачиненими дверима. Тож не дивно, що зараз теорії змови заповнюють цей вакуум", - каже політичний аналітик Гішам Кассім.
Єгипет, здається, готовий відмовитись від вигідної співпраці зі США у військовій сфері.
Протягом десятків років Вашингтон виділяв по мільярду щороку на підтримку Єгипту. Аж ось після відсторонення Мурсі країни Перської затоки пообіцяли новій владі 12 мільярдів!
Однак, на думку Гішама Кассіма, складний період у стосунках США та Єгипту мине.
"Переконаний, що доброзичливі відносини буде відновлено, але ймовірно на це під кілька років", - каже Кассім.
Над відновленням доброзичливості у стосунках країн і працюють в Каїрі американські сенатори та високопосадовці.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум