Спеціальні потреби

Актуально

Кримський сценарій для Придністров'я

На відкриту експансію щодо Молдови Росія все-таки не піде - Андрієвський.

Після анексії Криму Росією з'явилися прогнози, що Молдова може розділити долю України , а Придністров'я і, можливо, Гагаузія стануть суб'єктами Російської Федерації .

У російському офіціозі в останні тижні наполегливо висловлюється ідея федералізації України з тим, щоб південно-східні регіони, де більш сильні проросійські настрої, перейшли б під протекторат Кремля, і, таким чином, Росія отримає прямий вихід до Придністров'я для подальшої анексії цієї частини Молдови по кримському зразком.

Кореспондент Російської служби «Голосу Америки» поспілкувалася з кількома молдавськими експертами , щоб дізнатися про їхні оцінки подій, що відбуваються .

Напередодні було оголошено, що Європейський Союз з 28 квітня надає громадянам Молдови безвізовий режим для короткострокових поїздок до країн Шенгенської угоди. Наскільки здатна ця міра вплинути політичну ситуацію в Молдові, та чи здатна вона поліпшити економічне становище в республіці ?

Керівник інформаційно -аналітичної мережі інтернет- порталів Молдови та України політолог Віталій Андрієвський вважає скасування візового режиму дуже важливою подією. «Впала незрима стіна між Молдовою та Європою, ми нарешті стали виїзними, спокійно можемо відвідувати будь-яку країну Європейського Союзу за винятком Великобританії та Ірландії », - зазначає експерт.

І додає, що відтепер громадяни Молдови відчувають себе вільними і відкритими Заходу. «Це дуже важливо з психологічної точки зору, - підкреслює Андрієвський , - але це, безумовно, важливо і для економіки, і для соціальної сфери. Тому що люди більше будуть подорожувати, бачити, як живе Європа, знайомитися з позитивним досвідом, більше буде контактів по усіх напрямках ».

Політолог Богдан Цирдя ставиться до події більш стримано. Насамперед, він нагадує, що безвізовий статус для короткострокових поїздок не дає громадянам Молдови права працювати в країнах Євросоюзу. Тому він не поспішає оцінювати економічний ефект даного рішення Брюсселя. «Але якщо розглядати Угоду про зону вільної торгівлі , підписану Молдовою та ЄС, то тут потрібно розібратися, по яких категоріях товарів ми отримали експортні преференції, а по яких ні. Тобто, тут є привід для дискусії », - попереджає Богдан Цирдя і пропонує почекати з висновками роки два, коли буде зрозуміло, яку економічну вигоду, в тому числі в плані збільшення ВВ , цей крок принесе молдавській державі .

«Ну, а з електоральної точки зору, - вважає політолог, - " партія влади " в Молдові завдяки безвізовому режиму знаходить друге дихання, бо громадяни отримують вільний доступ до подорожей по Європі. Однак, вирішити головні економічні проблеми країни - безробіття, високі ціни і корупцію - безвізовий режим з Євросоюзом не в силах » .

Повідомлення про введення безвізового режиму Молдови з країнами ЄС з'явилося практично одночасно з інформацією про те, що Північноатлантичний Альянс посилює свою присутність в країнах колишнього «радянського блоку». Зокрема, додатковий контингент американських морських піхотинців буде направлений на базу в Румунії поблизу чорноморського узбережжя.

Які настрої у зв'язку з цим панують в Молдові? Богдан Цирдя наводить свіжі соціологічні дані, згідно з якими ідею вступу до НАТО підтримують 25 % громадян Молдови, в той час, як близько 58% опитаних сприймають таку перспективу, за словами політолога, «прохолодно ».

«У зв'язку з анексією Криму, в аналітичних та експертних колах нашої країни виникла істерика, що наступним буде Придністров'я», - продовжує Богдан Цирдя.

У цьому зв'язку в республіці зростає переконання, що Молдові слід подумати про зміцнення своєї безпеки , «у тому числі і у такий спосіб, як співпраця з блоком НАТО. Оскільки це допоможе вирішити , на їх думку, проблему безпеки країни в даному контексті » , - підсумовує політолог.

Президент Асоціації незалежних політологів Придністров'я Андрій Сафонов підкреслює, що в самопроголошеній республіці ставлення до зміцнення позицій НАТО в країнах, що раніше входили у Варшавський пакт, в цілому, негативне. «Придністров'я зорієнтоване на Російську Федерацію і розглядає її як свого союзника, - підкреслює Сафонов. - Що ж до Республіки Молдова, то тут сформоване ставлення чітко ділиться на дві частини. У тих, хто зорієнтований на вступ Молдови до Митного Союзу, інформація про передислокацію військ викликають тривогу, оскільки розглядаються як спосіб тиску. А ті політичні сили, які зорієнтовані на Захід і Румунію, вони розглядають дислокацію натівських військ як захисний фактор від політики Росії».

Ще один співрозмовник «Голосу Америки», колишній депутат Парламенту Молдови, а нині директор програм Інституту публічної політики Оазу Нантой зазначає, що багато його співвітчизників стривожені подіями в Україні, і насамперед - російської анексією Криму. «Тому посилення позицій НАТО в Центральній і Східній Європі нами не сприймається як якась загроза, оскільки країни НАТО не анексували територію інших держав, а саме це спостерігається з боку Росії», - зазначає Нантой .

Говорячи про ймовірність включення Придністров'я до складу Росії по кримському зразком, Нантой, насамперед, підкреслює, що він категорично не згоден з терміном «самопроголошена республіка» по відношенню до Придністров'я .

«Є частина Республіки Молдова, яка знаходиться під окупацією Російської Федерації» , - наполягає він. Крім того, на думку Оазу Нантоу, людей, які направили до Москви звернення з проханням про приєднання даної території до Росії, не можна назвати «керівництвом Придністров'я»: «Це - російські маріонетки, які читають з папірця все, що їм присилають з Кремля».

Нарешті, директор програм Інституту публічної політики вважає, що саме по собі Придністров'я не представляє інтересу для російської влади, оскільки завжди використовувалося ними як інструмент контролю над ситуацією в Молдові в цілому. Як приклад Оазу Нантой нагадує про «план Козака» , згідно з яким передбачалася федералізація Молдови за тим же зразком, який зараз пропонується Кремлем Україні.

Цей план, продовжує він, не був здійснений завдяки енергійному протидії Заходу. Однак, російське керівництво не припинило спроб надати Придністров'ю і Гагаузії статусу особливих суб'єктів міжнародної політики.

«Тому ми не очікуємо, що Російська Федерація визнає Придністров'я, тому що це - вузька смужка землі, затиснута між Україною і рештою території Республіки Молдова, і нікому не потрібна як незалежний суб'єкт і не має ніякої перспективи» , - вважає Нантой .

Разом з тим, у Молдові побоюються продовження російської експансії, зокрема за рахунок південно-східних регіонів України, де Москва підігріває сепаратистські настрої , використовуючи для цього Віктора Януковича. «У цьому плані ризики для Молдови ставали смертельно небезпечними, коли б Крим і Придністров'я злились, ставши територією, що знаходиться під контролем Російської Федерації», - визнає Оазу Нантой. І робить висновок, що , на його думку, такий сценарій стає все менш імовірним.

У свою чергу, Андрій Сафонов також не вважає, що зараз можна говорити про швидкий приєднання Придністров'я до Росії. На думку президента Асоціації незалежних політологів Придністров'я, зараз слід говорити про зміцнення співробітництва між Москвою і Тирасполем, до чого ПМР прагнула і до кримських подій. Але тепер Придністров'ї ще більш, ніж коли б то не було, прагне заручитися підтримкою Росії .

«Мені здається, що зараз Російська Федерація у своїй політичній діяльності зацікавлена більше в федералізації України . І основне поле бою між Москвою і Заходом - насамперед, Сполученими Штатами - пролягає, як кажуть жартома," в степах України ". Що ж до Придністров'я, а також Республіки Молдова, то це хоч і на першому плані зараз для багатьох політиків, але не настільки , як українська тематика », - зазначає Андрій Сафонов.

Своя точка зору на перспективи анексії Придністров'я і у Віталія Андрієвського . За його словами, «після Криму реальні всі варіанти». Це означає, що гіпотетично Росія може підпорядкувати собі південний схід України і приєднати Придністров'я . Але, враховуючи всі пов'язані з цим ризики, Андрієвський вважає, що російське керівництво не піде на ці кроки. «Тому що однозначно призведе до вступу України та Молдови в НАТО. І те, що буде завойовано , викликавши при цьому піднесення, обернеться величезними втратами для Росії, тому що кордон НАТО підійде безпосередньо до кордонів Росії. А це вимагатиме величезних витрат на оборону, вдарить по економіці, по соціальній сфері» , - попереджає експерт.

Тому політику активної підтримки Придністров'я Кремль продовжуватиме, тим більше, що з власної скарбниці Тирасполь забезпечує лише 30 % потреб регіону. Решта грошей надає Москва через різні соціальні програми.

Віталій Андрієвський вважає, що на відкриту експансію щодо Молдови Росія все-таки не піде. «Росія завжди офіційно визнавала Придністров'я територією Молдови. Ніколи не було заяв про те, що це - не молдавська територія, на відміну від Криму, де постійно нарікали на "неправильну передачу Україні ". Тому, я думаю, і Молдова, і Україна жорстко відреагують на російський анклав у себе в тилах » , - підсумовує Віталій Андрієвський , повторивши ще раз, що, на його думку, Росія не стане анексувати Придністров'я .

Всі новини дня

Радники Байдена й Ердогана обговорили війну в Україні та обмін полоненими

Родичі українських військовополонених вимагають їхнього звільнення під час акції у Києві, 1 жовтня 2022 REUTERS/Valentyn Ogirenko

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Стамбулі з речником і головним радником президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана - Ібрагімом Каліном. Під час зустрічі вони обговорили війну Росії в Україні та зусилля зі звільнення полонених, повідомила речниця Ради національної безпеки Адрієн Уотсон.

"Вони обговорили свою подальшу підтримку України перед обличчям агресії Росії, включаючи засудження спроби Росії незаконної анексії української території. Пан Салліван висловив свою вдячність за зусилля Туреччини щодо поліпшення глобальної продовольчої безпеки шляхом сприяння експорту українського зерна та її дипломатичну роботу щодо звільнення українських військовополонених, зокрема, двох американських громадян, утримуваних Росією". Як пояснює CNN, йдеться про арештованих у Росії американців Пола Вілана та Бріттні Ґрінер.

Салліван і Калін також обговорили питання регіональної безпеки, включаючи підтримку мирних переговорів між Вірменією та Азербайджаном, важливість діалогу та дипломатії для вирішення будь-яких розбіжностей у Східному Середземномор’ї та прогрес щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, - повідомляє Білий дім.

Раніше "Голос Америки" розповідав про спогади американських військовиків, які воювали на стороні України й опинились в російському полоні, а нещодавно були звільнені під час останнього обміну полоненими.

Вони відмовилися надавати подробиці, але сказали, що поводження із ними у російській тюрмі було жорстоким: "Кожне з наших прав людини порушили. Нас катували”.

Про страти, катування та інші порушення прав людини у полоні розповідають й українські військовики та цивільні. Низку свідчень і доказів цього зібрали в Організації об'єднаних націй. "Ми були шоковані кількістю страт у місцях, які відвідали", - сказав Ерік Моз, очільник слідчої групи ООН.

Росія відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.

У статті використано матеріали CNN

Остін про звільнення Лиману: «Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо»   

Міністр оборони США Ллойд Остін

Міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані, заявивши, що цей успіх українців на полі бою створить нові дилеми для російської армії, повідомляє агентство Рейтер.

«Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - сказав очільник Петагону Ллойд Остін суботу 1 жовтня в Гонолулу під час спільної прес-конференції з міністром оборони Австралії Річардом Марлзом.

«Лиман розташований поперек ліній постачання росіян. Вони використовували ці шляхи для перекидання військових та техніки на південь та захід. А без цих маршрутів буде складніше. Так що це свого роду дилема для росіян в майбутньому», - сказав Остін.

Остін не сказав, чи перемога українських військових може спричинити ескалацію з боку росіян, однак американські офіційні особи відкинули ядерну риторику росіян, яка звучить останні кілька днів.

«Що це означає з точки зору потенційної ескалації, не буду припускати. Але щодо ситуації на полі бою, це означає, що українці продовжують робити поступ. Вони продовжують створювати для росіян проблеми, які вони повинні будуть вирішувати», - сказав Остін.

Щодо членства України в НАТО, Остін наголосив, що США прагнуть підтримувати політику відкритих дверей.

«Але те, як це відбуватиметься, - це справді питання, яке вирішується між 30-ма країнами, які за це голосують, та країною-претендентом. У майбутньому має бути проведена ця робота. Наразі ми зосереджені на тому, щоб зробити усе можливе, щоб Україна мала те, що їй потрібно для успіху. І ми бачимо дійсно хороші результати, досягнуті зараз українськими силами, коли вони продовжують працювати над поверненням окупованих територій», - додав він.

В матеріалі викорстані джерела Рейтер

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць для України

Солдати ЗСУ прочищають гаубицю D-30 поблизу Сіверська, Донеччина, 1 жовтня 2022. (AP Photo/Inna Varenytsia)

Міністерство оборони ФРН повідомило, що Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць Zuzana-2 для України.

Ці нові поставки, що обійдуться країнам у 92 мільйони євро, відбудуться наступного року, пише Reuters.

Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 дозволяє здійснювати 6 пострілів за хвилину на відстань у 40 кілометрів.

Напередодні французька газета Le Monde повідомила, що Франція може доставити Україні від 6 до 12 нових гаубиць Caesar, які спочатку призначалися для Данії.

Речник міністерства оборони Франції сказав, що, хоча Франція підтримує Україну, але подробиці нового рішення "не розголошуються". Єлисейський палац також відмовився від коментарів.

Видання зазначає, що президент Франції Еммануель Макрон останніми тижнями обговорював цю тему з президентом України Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.

Париж уже поставив Києву 18 гаубиць Caesar виробництва французької групи Nexter. Зброя була забрана зі складів французької армії.

Президент України Володимир Зеленський наголошував раніше, що Україні необхідно більше допомоги Заходу для деокупації українських територій від російських сил: "Від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість нашої держави, а й безпека всієї Європи".

У Росії твердять, що постачання зброї для України "продовжать конфлікт на її території".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києве відправлять зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

А загалом від початку неспровокованого повномастабного вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги.

У статті використано матеріали Reuters, Le Monde, Tagesschau

Більше

XS
SM
MD
LG