Спеціальні потреби

Актуально

Україна може стати причиною революції в Росії – бізнесмен Уткін

Я не вірю в результати кримського референдуму і не приймаю їх - Уткін.

Взагалі-то я росіянин. Я з півдня Росії, з ростовського регіону. Мій батько був гірником. Я вивчав мікроелектроніку в Москві, в Зеленограді, який був «силиконовою долиною» Радянського Союзу. Мої мати та сестра живуть у Москві. В Росії в мене багато друзів, є бізнес», розповідає про себе підприємець Євген Уткін, який, за версією журналу «Фокус», у 2013 році увійшов до списку «200 найбагатших людей України». Уткін відомий і своєю просвітницькою діяльністю. Він створив освітню компанію під назвою «Майстер-клас», головна мета якої – підвищити планку духовності в країні. У сфері його інтересів – культурні проекти «ГогольFest» та Jazz in Kiev. Кореспонденти Південнослов’янської редакції Радіо Свобода хотіли особисто познайомитися з цим росіянином із Києва, який на початку березня написав у зверненні, під назвою «Эй, Славяне!»: «Перед глазами всплывают кадры из «Жертвоприношения» Андрея Тарковского, в ушах «если только можешь Авва Отче, чашу эту мимо пронеси» Бориса Пастернака, а в сердце «боритесь и поборете, вам Бог помогает» Великого Кобзаря. (Інтерв’ю з Євгеном Уткіним було записано англійською мовою.)

– Як Ви – як росіянин, і доволі успішний – почуваєте себе в сьогоднішній Україні?

Ніколи в своєму житті я не уявляв, що буду проти Росії та російського режиму
Я був на Майдані зі своїм сином. Ми стояли там близько 100 днів, протестуючи проти кримінальної влади в Україні. Ніколи в своєму житті я не уявляв, що буду проти Росії та російського режиму. Саме тому мені важко описати свої почуття. Це смуток.


– Все ж, як можна описати ці відчуття росіянина?

– Я ніколи не ділив людей на українських та російських. Для мене – це завжди був один народ. Я росіянин, але живу в Києві майже 32 роки. В мене ніколи не було проблем через те, що я розмовляю тільки російською мовою. Але я люблю українські пісні. В мене четверо дітей, і вони розмовляють італійською, англійською, російською та українською. Моя мова ніколи не була для мене проблемою.

Якщо порівняти Київ з Москвою, Київ ніколи не був кримінальним. Це дуже чисте місто, і під час радянських часів, і за роки Незалежності. Я ніколи не уявляв собі цієї ситуації. Військові люди також ніколи не уявляли собі, що будуть проти Росії. Саме тому боротьби в Криму не було.

– Що Ви думаєте з приводу доволі популярної думки, що «Донецьк – наступний» (після Криму – ред.)?

– Ніхто не знає, що буде далі. Але ситуація в Криму була повністю штучною. Я не вірю в результати кримського референдуму і не приймаю їх. Згідно з реальною інформацією, лише 34 відсотки жителів взяли участь у цьому референдумі. Все це через брехню від російських ЗМІ та Кремля.

Україна може стати причиною для наступної революції в Росії.
Ми тут живемо 32 роки, у нас ніколи не було проблем з мовою
Ми тут живемо 32 роки, у нас ніколи не було проблем з мовою. Одного дня, Кремль та Путін вирішили підтримати цю кримінальну людину Януковича, через якого на Майдані загинули понад 100 людей. І Росія почала війну. Якщо російські люди вважають, що Крим – це частина Росії, чому про це не переговорити за столом, як це було, коли Америка купила Аляску. Чому не переговорити без армії? Я вважаю, що це абсолютно неприйнятно для 21-го століття.

– Ви бізнесмен. Чи є проблеми у Вашого бізнесу через цю кризу?

– Даруйте, але моя відповідь буде дуже прямою. Це дуже безглузде запитання. Зараз не час думати про бізнес. Це час думати про майбутнє моєї родини, моєї країни.

– Чи вважаєте Ви цей протест соціальним?
Ми повинні підтримати нашу країну. Ми розуміємо, що Росія проти нас. Росія зробить все можливе, щоб дестабілізувати Україну
– Ми повинні підтримати нашу країну, коли говоримо про соціальні протести і революції. Тепер я і всі ми розуміємо, що ми наодинці з собою, що Росія проти нас. Росія зробить все можливе, щоб дестабілізувати Україну. А у Європи неправильне ставлення до України. У Євросоюзу подвійні стандарти. Ми втратили Крим. А Крим, я не впевнений, але це точно понад 100 мільярдів доларів. В 1994 році ми підписали Будапештську угоду з Росією, Великобританією та США, бо Україна – мирна країна. Наша надія була – отримати допомогу від цих країн.

– Але допомога була, санкції проти Росії.

– Звичайно, але нам треба вірити в самих себе. Той час, коли ми вірили царю чи президенту, пройшов. Нам треба вірити в самих себе. Коли я кажу «ми», я маю на увазі народ. Це не опозиція, чи виконуючий обов’язки президента. Я кажу про народ. Нам треба вірити в самих себе, робити речі самим. А від Європи це був поганий сигнал. Вони що, чекають на іншу «Небесну Сотню»?

– Але ж вони не хочуть війни з Росією. Що їм робити?

– Потрібні справжні санкції. Мільярди доларів з російських компаній знаходяться на лондонській фондовій біржі, франкфуртській фондовій біржі. Багато грошей у Швейцарії, сотні мільярдів. Існують подвійні стандарти. Я особисто можу почати з нуля, якщо говорити…

– ... в ім’я української свободи?

– Абсолютно. Я вважаю, що у тисяч бізнесменів така сама позиція. Треба змінити фундаментальні цінності. Нам потрібно перейти з радянських цінностей, на інші, як я кажу, європейські без ГМО та ботоксу. Європейські – означає, що на верхівці піраміди люди, а не президент чи правління.

– Чи вважаєте Ви, що Україна може уникнути банкрутства?

– Мені здається, (а я неполітична людина), що МВФ не заплатить наш борг. Чому? Вони нас не підтримують. Де ці гроші? Ці гроші лише обіцянки.

– Вони будуть в Україні у квітні.

– Так, але давайте тоді й поговоримо про це. Нам потрібна підтримка зараз.

– Що Ви думаєте про Путіна? Яка це людина?

– Я зустрічався з ним декілька разів. Це дуже розумна та цинічна людина.

– Який Ваш месидж Путіну?

– Будь справжнім росіянином.

– Як Ви – справжній українець?

– Я росіянин, справжній росіянин. Я громадянин України, але справжній росіянин.
Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

"І Путін, і Лукашенко принизили Сі" - експерти реагують на намір Росії розмістити ядерну зброю у Білорусі 

"Усі сторони повинні зосередитися на дипломатичних зусиллях для мирного врегулювання української кризи", - заявила речниця МЗС Китаю.  Фото Reuters

МЗС Китаю нагадує, що ядерну війну виграти неможливо, і закликає до зниження напруги навколо "української кризи". Так прес-секретарка МЗС Китаю Мао Нін прокоментувала заяву Путіна про намір Росії виставити тактичну ядерну зброю у Білорусі.

"За нинішніх обставин усі сторони повинні зосередитися на дипломатичних зусиллях для мирного врегулювання української кризи та спільно працювати над деескалацією”, - заявила Мао Нін, речниця китайського МЗС, під час брифінгу у понеділок, 27 березня.

Вона також нагадала: “У січні минулого року лідери п’яти держав, які мають ядерну зброю, виступили зі спільною заявою, в якій вказали на те, що ядерну війну неможливо виграти і вона ніколи не мусить бути розв'язана. Вони наголосили, що слід уникати воєн між державами з ядерною зброєю, а стратегічні ризики мають бути зменшені”.

25 березня російський президент Володимир Путін заявив, що Кремль планує розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі. Він озвучив цей намір через кілька днів після візиту в Росію лідера Китаю Сі Цзіньпіна, де вони підписали спільну заяву, що "усі ядерні держави не повинні розгортати свою ядерну зброю за межами своїх національних територій, і повинні вивести всю ядерну зброю, розгорнуту за кордоном".

Український уряд скликав термінове засідання Радбезу ООН з цього приводу.

В уряді Польщі закликали європейських колег відреагувати на заяву Путіна “спокійно і твердо”. Як повідомляє "Польське радіо", міністр у справах Євросоюзу Польщі Шимон Шинковський вель Сенк у понеділок, 27 березня, заявив: «Ми не можемо дозволити їм налякати нас. Ми повинні продовжувати наші зусилля, щоб підтримати Україну, не дозволяючи емоціям стати на заваді».

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі в ефірі каналу CBS заявив, що «немає жодних ознак» того, що Путін виконав обіцянку передати ядерну зброю до Білорусі або що він планує використати цю зброю у війні в Україні.

“Насправді ми не бачимо жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю – і крапка – всередині України», - сказав Джон Кірбі.

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер у відповідь на намір Путіна, задається питанням у Twitter, як Китай сприйме оголошення від Путіна про намір розмістити ядерну зброю в Білорусі через 4 дні після спільної заяви, в якій обидва лідери проголосили недопустимість розміщення ядерної зброї на території третіх країн.

Йому відповідає його колега-дипломат, колишній посол США в Росії Майкл Макфол, мовляв, заява Путіна є приниженням для лідера Китаю.

“І Путін, і Лукашенко принизили Сі. Пам’ятайте, Лукашенко нещодавно зробив розкішний державний візит до Китаю. Сі тільки що їздив до Москви. Не можу уявити, щоб це рішення успішно сприйняли в Пекіні”, - зазначив Майкл Макфол.

Заява Путіна щодо ядерної зброї ставить під сумнів результат його зустрічі з головою КНР Сі Цзінпінем, пише Тарік Рауф, колишній директор МАГАТЕ з питань нерозповсюдження ядерної зброї для агенції Bloomberg.

«Він, як виглядає, сигналізує внутрішній аудиторії, намагаючись запевнити свою власну громадськість, що в Росії - все ок, що з війною в Україні все добре», - пише про президента Путіна експерт Тарік Рауф.

Видання Bloomberg додає, що за даними аналітиків з питань нерозповсюдження ядерної зброї, немає жодних технічних перешкод, які б заважали Росії розмістити зброю для захисту білоруських бункерів.

"Україна має цілковиту підтримку МАГАТЕ" - Гроссі після зустрічі із Зеленським у Запоріжжі

Генеральний директор МАГАТЕ та президент України Володимир Зеленський, Запоріжжя, 27 квітня 2023. Фото: Twitter Rafael MarianoGrossi @rafaelmgrossi/Reuters

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі та президент України Володимир Зеленський обговорили у Запоріжжі безпеку ЗАЕС та її персоналу. "Я ще раз підтвердив повну підтримку МАГАТЕ щодо ядерних об'єктів України", - повідомив Гроссі у Twitter.

Під час попереднього візиту на ЗАЕС 1 вересня минулого року Гроссі створив постійну місію експертів МАГАТЕ на станції, але попри їхню присутність ситуація й досі небезпечна, заявив він напередодні : "Загрози ядерній безпеці та фізичній безпеці надто очевидні, як і необхідність діяти зараз, щоб запобігти аварії з потенційними радіологічними наслідками для здоров’я та навколишнього середовища людей в Україні та за її межами".

Днями Гроссі заявив, що остання резервна лінія електропостачання на Запорізькій АЕС після трьох спроб ремонту залишалася пошкодженою, що створює небезпечну ситуацію на станції. За його словами, станції потрібне зовнішнє електропостачання для дотримання стандартів ядерної безпеки.

Окрім того, нині Гроссі приділив увагу питанню водопостачання на ЗАЕС. "Дніпровська ГЕС є невіддільною частиною системи гарантування ядерної безпеки Запорізької АЕС. Президент Зеленський показав мені нещодавні пошкодження дамби", - написав директор МАГАТЕ у твіті.

Як повідомляє Радіо Свобода, з початку 2023 року медіа почали повідомляти про зниження рівня води у басейні Каховського водосховища, що негативно впливає на забезпечення питною водою Бердянська, Приморська та понад 20 інших населених пунктів.

Також, як пояснюють експерти, з Каховського водосховища бралася вода для систем зі ставків охолодження ЗАЕС. Вони припускають, що греблю пошкодили російські сили, які окупували Нову Каховку, де знаходиться Каховська ГЕС.

Підписуйтесь на наш Telegram канал!

Зокрема директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Яцюк вважає, що подальше загострення ситуації матиме катастрофічні наслідки для півдня України. "Не буде можливості використовувати водні ресурси для зрошення, для питного водопостачання і поставить загрозу функціонування Запорізької АЕС, - сказав він в інтерв'ю Радіо Свобода. - Оскільки це зона активних бойових дій, бо це умовний такий військовий кордон між ЗСУ та окупованою Росією територією, то доступу, щоб відремонтувати ці споруди немає".

За даними ООН, війна Росії в Україні зруйнувала систему водопостачання країни, особливо в районах, розташованих поблизу лінії фронту, обмеживши доступ до води та санітарії для 16 мільйонів людей. Відключення електроенергії внаслідок російських атак на цивільну інфраструктуру вплинули на водопомпові станції та призвело до збоїв у водопостачанні по всій Україні, а внутрішньо переміщені особи в колективних центрах і громадах зіткнулися зі значними обмеженнями в доступі до води, гігієнічних і санітарних послуг.

Польща та ЄС обговорили, як збільшити виробництво артснарядів для України

Гаубиця ЗСУ TRF1 поблизу Кремінної, Луганська область, 24 березня 2023 року

ВАРШАВА, Польща (AP) — Посадовці Польщі та Європейського Союзу в понеділок обговорили виробництво артилерійських боєприпасів у рамках нової програми на 2 мільярди євро (2,2 мільярда доларів) для забезпечення України у її війні проти російських військ і для поповнення європейських запасів, що скорочуються.

Комісар ЄС із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон відвідав завод з виробництва боєприпасів DEZAMET S.A. у м. Нова Деба на південному сході Польщі у супроводі польського прем’єр-міністра Матеуша Моравецького та міністра оборони Маріуша Блащака.

Візит відбувся лише через кілька днів після того, як Брюссель оголосив про програму відшкодування країнам, які надають Україні артилерійські боєприпаси, з фонду в 1 мільярд євро (1,1 мільярда доларів). Програма також має на меті витратити однакову суму на збільшення виробництва в 11 країнах із такими виробничими потужностями.

Бретон сказав, що ЄС «рішуче налаштований» швидко зробити те, що необхідно у світлі конфлікту, який, як очікується, затягнеться. Він також закликав інші країни ЄС якнайшвидше передати Україні боєприпаси.

Моравецький сказав, що боєприпаси – це те, що найбільше потрібно Збройним силам України, а Київ має отримати мільйон снарядів пізніше цього року.

За його словами, Україна використовує до 6 тис. артилерійських снарядів щодня, на відміну від російських військ, які використовують 50 тис. різних видів боєприпасів на день.

Офіційні особи заявили, що Європі необхідно терміново збільшити виробництво боєприпасів, і закликали країни-члени ЄС передати свої наявні запаси Україні.

Російські війська продовжують обстрілювати райони на частково окупованому сході України Донецької області, вбиваючи та ранячи мирних жителів.

Пентагон хоче залучати стартапи до розробок озброєння - ЗМІ

Виробництво HIMARS, Арканзас, 27 лютого 2023. REUTERS/Kevin Lamarque

Міноборони США прагне залучати стартапи з Кремнієвої долини для фінансування та розробки нових технологій озброєння, пише The Wall Street Journal.

Нова тенденція відбувається на тлі занепокоєння тим, що консолідація оборонної промисловості США призвела до залежності від кількох великих компаній, які покладаються на державне фінансування досліджень, а це може ставати на перешкоді інноваціям.

Тим часом Китай просунувся вперед у деяких ключових технологіях, починаючи від невеликих безпілотників і закінчуючи гіперзвуковими ракетами, завдяки використанню Пекіном зовнішніх державно-приватних фондів, пише газета із посиланням на високопосадовців Пентагону.

Тому Білий дім пропонує план із фінансування нового підрозділу Пентагону "Офіс стратегічного капіталу", покликаного залучати більше інвестицій, зокрема венчурного капіталу, у компанії, що виробляють технології та продукти для військової галузі, зазначає видання.

Тим часом видання The New York Times зауважує, що військова допомога США Україні, що захищається від російської агресії, виявила нестачу виробничих потужностей у Сполучених Штатах, що сягає корінням ще часів Холодної війни.

Консолідація промисловості, завантажені виробничі лінії та проблеми з каналами постачання обмежують виробництво основних боєприпасів, таких як артилерійські снаряди, а також викликають занепокоєння щодо створення відповідних запасів складнішої зброї, включаючи ракети, системи протиповітряної оборони та протиартилерійські радари.

Пентагон, Білий дім, Конгрес та приватні компанії намагаються змінити ситуацію, але на ці зміни, ймовірно, піде значний час, а тим часом військовики спостерігатимуть за скороченням своїх запасів деяких ключових видів зброї, пише газета.

Раніше Голос Америки повідомляв, що США відчувають нестачу стратегічно важливої деталі для будь-якого високотехнологічного виробництва - мікрочипів, що є невід'ємним компонентом автомобілів, смартфонів та будь-якого іншого технологічного устаткування, включаючи озброєння.

У відповідь президент Джо Байден підписав закон про субсидії для напівпровідникової промисловості США та фінансування наукових досліджень, щоб підвищити конкурентоспроможність країни та розв'язувати проблеми каналів постачань.

«Це дві країни, які хочуть кинути виклик міжнародному порядку», – Джон Кірбі. Відео

«Це дві країни, які хочуть кинути виклик міжнародному порядку», – Джон Кірбі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

«Ці дві країни (Китай та Росія – ред.) бачать спільну справу в тому, щоб протистояти американському лідерству в усьому світі, лідерству Заходу та лідерству НАТО. Таким чином, вони начебто використовують одне одного», – представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі

Більше

XS
SM
MD
LG