Спеціальні потреби

Бжезінський радить Заходу компроміс з Путіним, але з позиції сили


Прийнятним для Росії та США варіантом вирішення кризи в Україні могла би стати "фінська модель". Таку думку, виступаючи в Школі поглиблених міжнародних досліджень університету Джонса Гопкінса (SAIS), висловив відомий експерт Збігнев Бжезинський.

"Росія спробувала завоювати Фінляндію - це зробив Сталін. Але наприкінці Другої світової він зрозумів, що новий конфлікт у Скандинавії може нести загрозу процесу стабілізації вже підконтрольної йому на той час половини Європи. Відтак, він погодився на примирення з Фінляндією, яке підтримали і на Заході. В результаті, Фінляндія лишилась незалежною країною з власною зовнішньою політикою, але вона лишилась дружньою до Росії і не може приєднуватись до міжнародних альянсів, які Росія вважає загрозою".

"Фінляндія на приєднується до НАТО, але має хороші економічні стосунки з Європою, але також і відкриті дипломатичні та економічні стосунки з Росією. Ця формула виявилась вдалою для обох сторін, бо дозволила таким країнам, як Швеція не вступати до НАТО, а це - було в інтересах Росії; а також - дозволило мінімізувати можливу загрозу з боку Росії для Фінляндії та Скандинавії", - відзначив Бжезінський.

На його думку, подібне вирішення може бути розроблене і для української кризи.

"Ми могли б у приватних розмовах з росіянами надати запевнення, що незалежна Україна не стане членом НАТО. І хочу зазначити, що для нас це не має становити проблеми, бо лише 40% українців хочуть бути у НАТО. Вони дійсно прагнуть до ЄС, хочуть зближення з ним, тому з цього питання ми можемо дозволити собі розмиту позицію", - заявив Бжезінський.

За словами Бжезінського відповідну думку він вже озвучував в ході особистих зустрічей із російськими та американськими високопосадовцями.

Бжезінський відзначив, що досягнення подібних домовленностей з Росією не є питанням лише "доброї волі" з боку Заходу.

"Необхідно створити умови за яких вони не зможуть досягнути тих цілей, яких багато з них прагнуть, а саме підкорення України, через дестабілізацію, розкол та можливо навіть відкриту війну", - зазначив він.

На думку Бжезінського, частиною процесу переконування Росії у серйозному ставленні Заходу до кризи в Україні є санкції та ін.

"Потрібно більше. Треба буди здатними впевнено показати, що якщо Росія спробує піти іншим шляхом, спробує нав'язати в Україні свою волю - буде конфлікт зі ще сильнішими санкціями, і - головне - українці чинитимуть спротив".

"Не буває свободи, якщо людина її не прагне і не готова її захищати. Українці мають продемонструвати таку готовність, а для цього їм необхідні відповідні засоби", - зазначив експерт.

За словами Бжезінського, надання Україні засобів оборони може сприйнятись Росію, як акт агресії, тому Захід має діяти обережно і тихо.

"Ми маємо дати Україні зрозуміти, що якщо вони чинитимуть спротив Росії, їм нададуть зброю, яка унеможливить захоплення країни швидким бліцкригом за допомогою танків та ін. Я говорю про протитанкову зброю, зброю для ведення бою в умовах міст (гранатомети, кулемети та ін), яка зробить бойові дії у містах дуже витратною операцією для агресора. Міста це маленькі фортеці, і сучасний досвід ведення бойових дій свідчить, що затята оборона міст веде до численних жертв з боку наступаючої сторони", - розповів Бжезінський.

Бжезінський зазначив, що кінцевою метою надання Україні допомоги має бути створення сильної позиції для досягнення компромісу з Росією.

"Це робиться не для того, щоб створити ворога, а для того, щоб закласти базу для угоди у якій і ми і Росія, погодимось на щось подібне до Фінляндії", - відзначив Бжезінський.

З відео виступу ви можете ознайомитись на Youtube каналі SAIS.

Дивіться також : "Наступна ціль Путіна - Балкани" - екс-посол США
"Наступна ціль Путіна - Балкани" - екс-посол США
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Показати коментарі (10)

Цей форум було закрито

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG