Спеціальні потреби

Актуально

Головне завдання заручника - вижити

Як вижити в полоні у сепаратистів? - радить екс-агент ФБР
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Як вижити в полоні у сепаратистів? - радить екс-агент ФБР

Наступним кроком має бути полегшання умови свого утримання. Про звільнення треба думати потім, - радить експерт ФБР.

За 24 роки у команді міжнародних переговірників ФБР, Кристофер Восс побував у гарячих точках по всій планеті, провів численні переговори з викрадачами, звільнив сотні заручників. Восс каже, найголовніше завдання людини, яку захопили в полон – це вижити. А для цього їй треба зробити дві речі.

"З самого початку потрібно персоналізувати себе. Просто, скажіть їм як вас звати. Вони мають знати ваше ім‘я. Змусьте їх бачити у вас людину, пробудіть у них симпатію. Якщо б мене хтось взяв у заручники – я би подивився йому в очі і сказав – я піду з вами, мене звати Крис. Я Крис, ви головний. Повторюйте ваше ім’я постійно. Кожен раз вам кажуть щось робити – ви це робите і завжди повторюйте своє ім’я. Фактично ви тренуєте їх, що найпростіший спосіб щоб ви щось зробили – це звернутися до вас по імені. Тоді змінюється психологічна динаміка – для них вже стає важче завдати вам болю. Це перший крок.

Другий крок – ваше завдання зробити так, щоб вони поводилися з вами краще. Одразу змиріться з фактом, що ви заручник. Не опирайтеся цьому. Робіть все, що вам кажуть, в обмін на краще ставлення до вас. Тобто ваша позиція має бути така: я визнаю, що ви мене захопили, тепер я у ваших руках, роблю як ви скажете і тому ви маєте поводитись зі мною добре. Це захопить їх зненацька. Вони не готові до такої згоди з вашого боку. Психологічна динаміка змінюється і їм стає важче заподіяти вам шкоди", - заявив Кристофер Восс.

За словами експерта ФБР, як тільки людина потрапила в полон, вона одразу мусить зорієнтуватися, до якого з трьох типів належить її викрадач.

"Таких людей можна розділити на три основні групи: фанатики, бандити і божевільні. Подивіться ким є той, хто тримає вас.

Переший тип – фанатики. Серед викрадачів можуть бути люди, які справді вірять у якусь ідею. Але таких меншість.

Більшість викрадачів – це звичайні бандити. Вони там заради грошей. Вони не хочуть напружуватися а лише хочуть щоб їм по швидше заплатили. І тому чим простіше їм буде з вами діяти, ти більша ймовірність, що вони будуть до вас краще ставитися. Бо все, що їм треба – це гроші. Кожна революція, кожен такий сепаратистський рух завжди приваблює багато злочинців.

Третій, найнебезпечніший тип людей – це особи з нестабільною психікою. Це тип, який отримує задоволення від того що завдає болю іншим людям. Найкращий спосіб взаємодії з ними – треба бути якомога пасивнішим. Якщо людина опирається, нападник стає жорстокішим, безжалісним. Він отримує задоволення від болю інших. Тому чим менше ви опираєтесь, тим швидше нападнику набридне з вами мати справу і тим швидше він залишить вас у спокої", - сказав Восс.

Потрапивши в полон, можна спробувати дізнатися більше інформації про нападників, але робити це треба вкрай обережно, каже Кристофер Восс.

"Ви можете спробувати дізнатися про них більше і таким чином це може налаштувати їх більш прихильно до вас. Але не ставте їм запитань, це їх лише насторожить і роздратує. Краще розкажіть їм про себе, свою сім‘ю. Люди природно люблять обмінюватися історіями. Скажіть їм щось дуже особисте, щоб вони захотіли поділитися особистим з вами. Вам важливо дізнатися про них будь-яку додаткову інформацію. Їхній захист буде меншим, якщо вони захочуть добровільно вам щось розказати, а не коли ви будете їх розпитувати. І це ще більше робить вас в їхніх очах живою людиною, а не об‘єктом нападу", - відзначив експерт ФБР.

У певний момент, заручник може спробувати дізнатися, що він може запропонувати своїм викрадачам, каже Восс. Але робити це треба не одразу, і пропонувати треба спочатку невеликий викуп.

"Як тільки ви запропонуєте їм гроші, починаються торги. Інша сторона одразу вирішить, що у вас є більше грошей. І буде вимагати від вас набагато більший викуп. Тому треба починати з малої суми", - сказав Восс.

Колишній переговірник ФБР радить всім уникати найбільш типових помилок, які роблять люди коли потрапляють в полон.

"З точки зору людини, яку захопили, найбільш типова помилка - це почати сперечатися з нападниками. Дратувати їх. Заручників вбивали, тільки тому що вони пручалися, сперечалися чи просто з ними було важко. Якщо є група заручників, і нападник хоче показати для всіх приклад своєї сили, він майже завжди вибирає вбити найбільш незгодного з усієї групи. Того, хто скаржиться", - зазначив Кристофер Восс.

Вести ж переговори про звільнення повинен найбільш врівноважений представник родини заручника, чи компанії, на яку він працює, каже Кристофер Восс.

"З точки зору переговірника, треба одразу чітко дати зрозуміти нападнику, ви дасте йому те що ви може дати, лише якщо ви будете чітко розуміти, що заручник після цього буде звільнений. Це вимагає великої сміливості, але ви мусите їм сказати, що вони не отримають того чого вимагають, якщо не відпустять заручника", - додав він.

Кристофер Вос повторює, першим завданням людини, яку взяли в заручники, є вижити, наступним - полегшити умови свого утримання. Скажіть нападникам як вас звати, не опирайтеся, не дратуйте їх. Оцініть до якого типу людей відносяться ваші кривдники і спробуйте дізнатися що їм насправді від вас треба. Така поведінка в рази збільшує шанс виживання і успішне звільнення людини з полону.

Дивіться також: "Я люблю Донбас" примусили писати кров'ю - жертва сепаратистів

"Я люблю Донбас" примусили писати кров'ю - жертва сепаратистів
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Всі новини дня

"Я злітав на F-16 з місць на Близькому Сході, де не проїхав би машиною" – екс-пілот F-16 Ден Гемптон. Інтерв'ю

Винищувачі F-16 не лише мають широкий функціонал, а й можуть працювати у досить складних умовах і не потребують занадто складної інфраструктури, хоча мають і слабкі місця. Про це в інтерв’ю Марії Прус розповів "найсмертоносніший пілот F-16" американської авіації підполковник у відставці Ден Гемптон.

Ердоган оголосив про перемогу на виборах

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час виступу перед прибічниками, Стамбул, 28 травня. REUTERS/Murad Sezer

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здобув перемогу у другому турі президентських виборів. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Туреччини, оприлюднені у день голосування, 28 травня.

За результатом підрахунку 99,49 % відсотка голосів Реджеп Таїп Ердоган переміг із 52,1 % голосів проти 47,9 % у його суперника Кемаля Киличдароглу.

Ердоган особисто оголосив про свою перемогу. "З Божою допомогою, будемо гідні вашої довіри", - цитує президента Deutsche Welle з посиланням на інформаційну агенцію AFP.

Деякі представники опозиції у Туреччині вже привітали Ердогана із перемогою, а Киличдароглу заявив, що продовжуватиме боротьбу після того, як перші результати показали, що він програв на, за його словами, "найбільш несправедливих виборах за останні роки".

На противагу прагненням до світської демократії Кемаля Киличдароглу, Ердоган планує завершити свою багаторічну політику: перехід Туреччини від демократії західного типу до "поміркованої ісламської країни з особливими місцем у світовій політиці", кажуть оглядачі.

За даними турецької ЦВК, активність виборців у другому турі становила близько 85,6 %, що на два пункти менше, ніж у першому турі голосування. Як повідомляв Голос Америки, другий тур виборів президента у Туреччині відбувся вперше в історії.

69-річний Ердоган править країною протягом двох десятиліть. У 2003-2014 роках він був прем'єр-міністром, після чого став першим обраним народом, а не парламентом, президентом. Відтепер, у разі визнання перемоги, він продовжить своє правління на третє десятиліття, - нагадує DW.

Опоненти Ердогана закидали йому надмірне зближення з Росією. Із перемогою турецького президента привітали лідери Єгипту, Катару, ОАЕ, а також російський президент Путін.

В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Вибух безпілотника у небі над Києвом під час російської атаки 28 травня 2023 р. REUTERS/Gleb Garanich

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.

CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.

Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.

Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".

У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.

Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.

Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.

Сотні нових безпілотників-камікадзе?

У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.
CNN

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.

Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.

Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.

Наслідки для Ірану

"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".

Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".

Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.

Чому атаки посилились саме зараз

Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.

Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.

Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.

Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".

Дивіться також:

У Туреччині підраховано понад 97% голосів. Ердоган лідирує

Бюлетень на виборах президента Туреччини, 28 травня 2023. AP Photo/Emrah Gurel

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган лідирує у другому турі виборів президента за результатами опрацювання понад 97% бюлетенів. Зараз він набирає понад 52% відсотки голосів, його супротивник Кемаль Киличдароглу - менш ніж 48%.

За даними турецького агентства Anadolu, пише Радіо Свобода, понад 64,1 мільйона виборців зареєструвалися, аби проголосувати, з них більше ніж 1,92 мільйона вже віддали свої голоси на закордонних дільницях. Голосування за кордоном тривало до 24 травня.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Анкара від початку повномасштабного російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.

Разом з тим Киличдароглу перед другим туром виборів звинуватив Ердогана у надто тісних відносинах із президентом РФ Путіним, які "можуть спричинити залежність від Росії".

Туреччина відіграла ключову роль у питанні звільнення з полону українських військових та заручників, а також при укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.

Сутички на кордоні Афганістану й Ірану вщухли, ідуть перемовини про мир і доступ до води

Охоронці Талібану у залі готелю Imperial Continental, Кабул, Афганістан, 27 травня 2023 року. AP Photo/Rodrigo Abd

Афганський Талібан і влада Ірану заявили, що збройні сутички між їхніми прикордонними силами безпеки вщухли, і обидві сторони ведуть переговори щодо послаблення напруженості.

У суботу внаслідок зіткнень загинули двоє іранських силовиків та прикордонник Талібану, що посилило напруженість мж країнами на тлі суперечки щодо водних ресурсів.

У неділю іранське державне інформаційне агентство IRNA зацитувало заяву високопосадовця, що "ситуація під контролем".

Речник Міністерства внутрішніх справ Афганістану заявив, що його уряд "не хоче воювати зі своїми сусідами", і наполіг на тому, що іранські сили розпочали конфлікт, що змусило афганських прикордонників вжити заходів у відповідь.

Двостороння напруженість нещодавно загострилася через звинувачення Ірану в тому, що Талібан порушує угоду про розподіл води 1973 року між Тегераном і Кабулом, блокуючи потік води з річки Гільменд, яка тече з Афганістану в посушливі східні прикордонні регіони Ірану.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі під час візиту до прикордонної провінції закликав талібів поважати договір, який передбачає спільне користування водними ресурсами та окреслює доступ до моніторингу рівня води.

"Виправдання війни та негативних дій не служать інтересам жодної зі сторін", - написав речник Міноборони Афганістану Енаятулла Ховаразмі у Твіттері.

ООН повідомляла, що Афганістан та Іран значно постраждали від тривалої посухи.

Більше

XS
SM
MD
LG