Спеціальні потреби

Актуально

Путін зазнав поразки, він забрехався – Євген Сверстюк

Старі радянські сили, котрі відходять у небуття, раптом конвульсивно спробували реалізувати чи не свій останній шанс із метою повернення у минуле - Сверстюк.

Україна переживає у цей час гігантське суспільне випробовування на міцність. І боротьба з авторитарним режимом, і перемога революції Майдану, доповнена фактично здавна відомою історичною схемою іноземної інтервенції – все це є закономірним одним із класичних поворотів історії, котрі ставали іспитом чи не для всіх народів у тій же Європі. Все це вкупі і означає надзвичайно відповідальне випробовування для свободи та незалежності українців, яке треба з гідністю пройти.

Ясно, що відкрита лють та ненависть до незалежної України з боку спадкоємців «менеджера Сталіна» у Кремлі означає одне: ця неприхована агресія є лише ознакою слабкості так званого «старшого брата», і вона приречена від самого початку на поразку. Старі радянські сили, котрі відходять у небуття, раптом конвульсивно спробували реалізувати чи не свій останній шанс із метою повернення у минуле. Але всім зрозуміло, що це лише конвульсія конаючої системи насилля, яка болюча для світу, особливо для України, але її необхідно пережити, цю інтервенцію конвульсивної, вмираючої вже сили, і рухатися далі по шляху свободи.

Про небезпеки, які таїть у собі такий етап розвитку історії для України, ми розмовляли з відомим українським громадським діячем, учасником ініціативи «Першого грудня», філософом, колишнім радянським дисидентом, в’язнем сумління Євгеном Сверстюком. Насамперед він охарактеризував нам головні особливості перебігу подій в Україні, починаючи з осені минулого року і до сьогодні.

– Видиму частину подій ми, звичайно, характеризуємо в пресі, невидиму більше переживаємо і відчуваємо її, можливо, так би мовити, інтуїтивно. Цілком ясно, що видима частина подій несподівано повернулася, я би сказав, у дуже добрий бік, бо для нас головним бар’єром був кримінальним режим, який дуже міцно закорінився і який дуже міцно об’єднався з російським, також кримінальним по суті своїй. І раптом цей режим в Україні падає, скандально падає. І той народ, який здавався нам всім обезсилений, не організований, раптом набирає сили і скидає оцю кримінальну, тимчасову камарилью, чим великою мірою розчищає собі свою властиву, справжню дорогу до свободи. І це, на мою думку, дуже фортунний поворот історії.

Революція була дуже достойною. Вона й називається Революцією Гідності. Другий важливий момент – національне і релігійне пробудження стало фантастичним

Але ми схильні переживати труднощі, ми схильні переживати болі сучасної доби, сучасного моменту та схильні надавати їм занадто великого значення. Ясно, що це цілком відома схема, що слідом за революцією йде національне укріплення, а за ним відразу ж іноземна інтервенція. Це ніби класична схема. І воно, власне, так відбувається у нас, за цією схемою. Революція була, я сказав би, дуже достойною. Вона й називається Революцією Гідності. Другий важливий момент – національне і релігійне пробудження стало фантастичним. Ми цього не очікували. Особливо ми не очікували, що таку велику роль у цих подіях відіграє релігія, релігійний дух народу. Фактично він проявляється і у виконанні того гімну – «Ще не вмерла…», який нарешті доходить до серця народу.

Маємо третій етап – інтервенцію. На жаль, інтервенція – це дуже деструктивне начало, це маніяки з цвинтаря совєтської імперії

І нарешті, ми маємо третій етап – інтервенцію. На жаль, інтервенція – це дуже деструктивне начало, це дуже брутальна сила. У даному разі, окрім всього іншого, це сила віджилої епохи, це маніяки з цвинтаря совєтської імперії. Всі їхні методи як дві каплі води нагадують те, що вони робили під час завоювання Західної України, Балтики й інших країн. І ті методи, та брутальність, і той принцип насильства, і та ж безвідповідальність. Ясно, що це багатьох людей жахає, і ясно, що воно діє усіма силами залякування. Але, разом з тим, оце залякування є духовно імпотентним. Воно є безперспективним. За цією силою є більше відчаю, аніж справді сили, тупої злості, мовляв, «ето єсть наш послєдній і решітельний бой», і я думаю, що і «послєднєє поражєніє».

– Мабуть, ці події – це дуже важливий шанс для всіх українців, історична нагода, битва, війна, у якій вони могли б самоутвердитися?

Це нам послано як випробування, як іспит на самоствердження. Не випадково при поганому озброєнні, при поганій підготовці дух наших захисників дуже високий

– Я думаю, що це нам послано як випробування, як іспит на самоствердження. І це самоствердження відбувається на всіх рівнях. Не випадково при поганому озброєнні, при поганій підготовці дух наших захисників дуже високий. Є, правда, прикрий момент, що їхня зброя, зброя дезінформації, фальшивих мітів Кремля, зброя позавчорашня, зужита, загнила все ж пускається в хід, і, очевидно, це її останній шанс. Не може брехня, нанизана на брехню, створити щось. Чи є тут щось нове? Якщо підійти аналітично до зброї Путіна і зброї Сталіна – то це одне й теж саме.

– Ну не дарма ж Путін назвав Сталіна «добрим менеджером»?

– Так, звичайно, він (Путін) також хоче бути «добрим менеджером». Отже, чому те саме? Справа у тому, що Сталін ніколи не цікавився справжньою реальністю, щоб назвати її відповідним словом. Він навіть не цікавився подіями на якомусь відтинку фронту, він не цікавився правдою подій. І це характерно для большевицького способу мислення. Для них важливіше було запустити примітивну брехню, якусь абсолютно абсурдну, в яку повірять і яка придатна для їхньої агітації. Я ж кажу, що доходило то того, що на якомусь відтинку фронту люди виявляли справжній, нечуваний героїзм, сміливість, …але цьому не надавали згори значення, а посилали кореспондента газети «Красная Звєзда» з відповідними інструкціями і той складав дешеву байку, героїчну, чи про панфіловців, чи щось таке інше. І все, а істина не має ніякого значення. Таким чином міфи Сталіна мали пропагандистський успіх. Ця війна не була ніякою вітчизняною, яка вітчизняна, коли мільйонні армії здаються в полон, мільйони одягають ворожу уніформу проти Сталіна? Яка ж це вітчизняна війна? Але пущено у хід, що вітчизняна, і спробуй скажи, що не так.

Поразка Путіна в тому, що він не має належного озвучення у світі. Він всюди викритий, він як паяц, котрий забрехався

Таким чином плодилися насильно контрольовані міти. Вони мали успіх, і я думаю, що поразка нинішнього режиму, й совєтського, і постсовєтського режиму Путіна, в тому, що він не має належного озвучення у світі. Він всюди викритий, він як паяц, котрий забрехався. І ніхто йому не вірить. Я думаю, що тим людям, які схильні абсолютизувати лихо даної хвилини, лихо даного часу у нас, треба зрозуміти, що проти Путіна світло світу, коли він з його шизофренічним чи маніакальним «дранґом» на Україну, з його брехнею просто засвітився. Він зрозумілий, його ніхто не підхопить. Нині немає тієї колосальної совєтської агентури на Заході, у світі, і тієї кон’юнктури, яка підтримує переможця. Тому це необхідно осмислити, осмислити як вже його поразку. І ця сила тримається лише на певних реальних факторах тимчасового характеру.

– Пане Сверстюк, а от як в умовах нинішніх, коли триває війна, інтервенція, як Ви кажете, реформувати Україну, уникнути спокуси концентрації влади, йти саме європейським шляхом?

Буде витрачено багато коштів, змушено покладено на те, щоб той схід підняти до якогось елементарного рівня інформації і культури

– Звичайно, є дуже багато ризиків і є дуже багато несподіваних загострень. Але Ви знаєте, що вони дрімали й раніше. Ми мали кримінального президента, а чому, ну як міг бути в країні президент-кримінал? Він був «данєцкій», він був «наш», як вони кажуть. Ми вже тоді мали справу з іншою психікою, з іншою ментальністю. І вона була ворожою культурі, і вона була ворожою українству. А нині це все вилізло на поверхню. Ну очевидно, має бути хірургічне лікування у даній ситуації. Бо так його, це мислення, використовували всі, кому не лінь. Схід, Україна, Схід і Захід… це все підживлювалось, замість того, щоб інтегрувати культурно Схід і Захід, то, навпаки, розігрували це. А нині багатьом це буде занадто дорого коштувати . Тобто це вже коштує життя багатьох людей. І ще буде витрачено багато коштів, змушено покладено на те, щоб той схід підняти до якогось елементарного рівня інформації і культури. Це дуже важко при тій величезній бідності, і моральній, і матеріальній, яка там панує.

– Але все-таки, як це не парадоксально, все ж події показують, що там люди прозрівають набагато скоріше, аніж це могло бути у нібито спокійних умовах.

У таких умовах, бойових, небезпечних, військових і може бути прозрівання. На тлі такої жорсткої реальності люди мають прокидатися і приходити до тями

– Так, звичайно, і я думаю, що тільки у таких умовах, бойових, небезпечних, військових, де є багато експериментів, де є багато несподіванок, які приводять до свідомості, до тями – лише у таких умовах і може бути прозрівання. Бо якщо говорити про агітацію, то люди не вірять в неї, часто не розрізняючи агітації та правдивої інформації, коли звикли до того, що постійно брешуть. І ті, і ті, мовляв, брешуть. То якраз на тлі такої жорсткої реальності люди мають прокидатися і приходити до тями.

– Що Ви думаєте про загрозу відкритої агресії режиму Путіна проти України, коли він може конвульсивно, у страху від можливої втрати влади, піти на відкриту війну?

Чи може Путін розв’язати світову війну, чи ще більшу війну – це є питання для психіатра

– Ви знаєте, розігрування різних варіантів і демонізація Путіна – це справа журналістів. Це їхнє поле, їхній хліб… І я думаю, що занадто багато його цитують, занадто багато думають про нього і занадто слабо оцінюють насправді дуже невеликий його інтелектуальний і ще менший моральний потенціал. Чи може Путін розв’язати світову війну, чи ще більшу війну – це є питання для психіатра. Звичайно, тут можна прикинути різні варіанти розвитку такої незрівноваженої психіки, але цілком ясно, що це не є здорова психіка. Це не є психіка державного керівника. А якщо говорити про розв’язування ще й світової війни, то він у цьому зацікавлений. Справа у тому, що він вже виклав усі козирі. Але є ще один, атомний козир, і він дрімає у чорному ящику. І цей шизофренік вирішив і ним також пограти. Пограти на слабих нервах. От і це є, власне кажучи, відповідь на Ваше запитання.

– Пане Сверстюк, от від влади нинішньої в Україні чимало людей очікували більш рішучих кроків. Чи нова влада мусіла б діяти значно скоріше на шляху позитивних змін?

– Якщо говорити про нинішню владу, то у мене немає достатніх знань, щоб судити про вагомість різних діючих осіб у владі. Але те, що в яких умовах з’явився новий президент, і в який спосіб він розв’язує питання, то мені здається що це дуже достойно для України. Я думаю, що це дуже достойна фіґура. Я думаю, що народ не помилився, коли виявив йому такий ранг довіри.

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

ЄС створює платформу з відбудови України

Президент нацради Швейцарії Ірен Еклін, Прем'єр-міністр України Шмигаль, президент Швейцарії Ігнасіо Кассіс, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, депутат Руслан Стефанчук на конференції  в Лугано, Швейцарія, 4 липня 2022 року. Майкл Бухолцер/Pool via REUTERS

Швейцарія, 4 липня (Reuters) - Вартість відновлення України після вторгнення Росії може сягнути 750 мільярдів доларів, і багаті росіяни повинні допомогти покрити ці витрати, заявив у понеділок прем’єр-міністр України Денис Шмигаль

"Ми вважаємо, що ключовим джерелом повернення повинні бути конфісковані активи Росії та російських олігархів", — сказав він на конференції в швейцарському місті Лугано, посилаючись на оцінки, що заморожені російські активи становлять 300-500 мільярдів доларів.

«Цю кровопролитну війну розв'язала російська влада. Вона спричинила ці масові руйнування і має за це відповідати», - додав він.

Також виступаючи на Конференції з відбудови України, президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що Європейський Союз створить центральну платформу для координації зусиль з відновлення, а також допоможе зміцнити статус України як кандидата на членство в ЄС, наданий минулого місяця.

"З початку війни Європейський Союз мобілізував близько 6,2 мільярда євро (6,48 мільярда доларів) фінансової підтримки, - сказала фон дер Ляєн. - І буде більше. Ми будемо активно долучатися до середньо- та довгострокової відбудови".

Після років тісної співпраці з Україною фон дер Ляєн сказала, що Європа несе особливу відповідальність і має стратегічну зацікавленість їй допомагати.

“Мета Кремля - військово-політичне та економічне знищення України, - сказала вона. - Вони хочуть підірвати саме існування України як держави. Ми не можемо і не допустимо цього”.

Росія називає вторгнення в Україну, розпочате 24 лютого, "спеціальною військовою операцією".

Платформа акумулюватиме запити на інвестиції та спрямовуватиме ресурси, сказала фон дер Ляєн.

Новий майданчик об’єднає країни, приватний сектор, громадянське суспільство, а також міжнародні організації, такі як Європейський банк реконструкції та розвитку та Європейський інвестиційний банк.

Європейський інвестиційний банк, кредитний підрозділ Європейського Союзу, пропонує механізми фінансування, які раніше використовували під час пандемії COVID-19, щоб допомогти відбудувати Україну.

Президент України Володимир Зеленський привітав зусилля з реконструкції.

“Відбудувати Україну – це відновити принципи життя, відновити простори життя, відновити те, що робить людей людьми”, – сказав він у зверненні через відеозв’язок.

"Нагода для РФ заявити про перемогу", успіх ЗСУ "із виснаження сил" Росії - експерти про вихід сил України з Лисичанська

Лисичанськ, червень 2022 року

Українські сили вийшли з Лисичанська, ймовірно на підготовані оборонні позиції, пише британське Міністерство оборони. Президент України Володимир Зеленський визнав виведення сил, однак вказав, що Україна зможе повернути ці території завдяки тактиці та сучасній зброї.

"Якщо командування нашої армії й забирає людей із певних точок фронту, де ворог має найбільшу вогневу перевагу, – зокрема це стосується й Лисичанська, – це означає тільки одне: що ми повернемося завдяки нашій тактиці, завдяки нарощуванню постачання сучасної зброї", - виголосив Зеленський у неділю.

Російський президент Путін привітав своє військо з "звільненням" Луганської області.

У минулі тижні бойові дії навколо Лисичанська інтенсифікувались і російські сили проводили постійне просування. Лисичанськ був останнім основним населеним пунктом в Луганській області, який контролювала Україна, повідомило британське Міністерство оборони.

Оглядачі розходяться в оцінках важливості контролю над Лисичанському для ЗСУ.

Українські військові успішно виснажили росіян в цьому регіоні. Так прокоментував для Sky News бої за Лисичанськ колишній офіцер британської розвідки Фордс Маккензі. "Вони [ЗСУ] дуже успішно тактично виснажили росіян в цьому регіоні, - сказав Маккензі. - Лисичанськ не є ключовим - їм не потрібно мати це місто, щоб виграти війну". Маккензі переконаний - наступна фаза війни вирішить багато. Він припускає, що українці перейдуть на західний бік дороги між Слов'янськом та Бахмутом і готуватимуться до нової атаки.

Інші ж кажуть про важливість Лисичанська як бази для наступу на Донецьку область. Якщо Краматорськ та Слов'янськ, які вже зазнають масштабних ударів з боку Росії, падуть, то це означатиме фактичний контроль Росії над Донбасом, "що стане демонстрацією перемоги для Путіна у війні, яка, за всіма ознаками, триває довше, ніж Кремль спочатку очікував", пише американське видання NPR. Подібні оцінки озвучує і американське оборонне видання Stripes."Захоплення Луганської [області] надає російським військам більш міцну базу для просування на Донбасі", - йдеться у статті видання.

Британське оборонне відомство прогнозує, що виснажливі бойові дії триватимуть впродовж наступних тижнів. "Битва за Донбас є затяжною і виснажливою і це навряд чи змінеться у наступні тижні", - йдеться в повідомленні.

Як і українські посадовці, британське відомство вважає, що наступною ціллю РосіЇ, "практично напевно" стане Донецька область, значна частина якої залишається під контролем українських сил.

Росія не бажає США щасливого Дня незалежності

Репетиція святкування Дня незалежності в Бостоні, США, 3 липня 2022 року

У понеділок Росія заявила, що не надсилатиме добрих слів на День незалежності в Сполучених Штатах.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що привітання "навряд чи доцільні", і посилався на те, що він назвав "недружньою політикою" Сполучених Штатів.

США виступають проти війни Росії в Україні, надсилають зброю та допомагають навчати українські сили а також очолюють зусилля щодо запровадження санкцій проти Росії.

Президент Росії Володимир Путін вітав зі святом попередніх лідерів США, зокрема колишніх президентів Дональда Трампа та Барака Обаму.

У понеділок президент України Володимир Зеленський побажав «миру та процвітання» президенту США Джо Байдену та американському народу.

«Ціную лідерську допомогу Сполучених Штатів у відстоюванні Україною спільних цінностей — Свободи, Демократії та Незалежності», — написав Зеленський.

Деяка інформація для цієї статті надійшла від Reuters.

В Китаї посол США розкритикував Росію за війну в Україні

Фото: посол США в Китаї Ніколас Бернс виступає на Світовому форумі миру в Пекіні, 4 липня 2022 року. (AP Photo/Нг Хан Гуан)

На Світовому форумі миру в понеділок в Пекіні західні дипломати розкритикували Росію за війну проти України а також закликали Китай не поширювати російську дезінформацію про війну.

Подія, на якій виступили представники держав - п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН, стала рідкісною нагодою для західних дипломатів висловити опозицію до війни в Україні, вказують ЗМІ.

Фото: посол США в Китаї Ніколас Бернс, посол Росії в Китаї Андрій Денисов та інші учасники Світового форуму миру в Китаї
Фото: посол США в Китаї Ніколас Бернс, посол Росії в Китаї Андрій Денисов та інші учасники Світового форуму миру в Китаї

Посол США в Китаї Ніколас Бернс назвав російську агресію "найбільшою загрозою для світового порядку".

"Той факт, що Росія без провокації перетнула кордон збройними силами і розпочала війну, що принесла такі людські страждання, таку кількість загиблих цивільних в Україні, є прямим порушенням Статуту ООН, прямим порушенням того, що підписала Росія, коли набула членства", - вказав Бернс.

У відповідь російський посол в Китаї Андрій Денисов заявив, що провокацією для Росії стали п'ять років розширення НАТО і сказав про "надзвичайні зусилля моєї країни із просування Мінських домовленостей".

Напад Росії та Україну "є неприйнятним і безперечно порушує Статут ООН", додав Лорен Білі, посол Франції в Китаї. Британська посол в Китаї Керолайн Вілсон підтримала західних колег, запитавши риторично у Денисова про розширення НАТО: "Хто напав на Грузію? Хто напав на Україну? Хто розмістив війска в Молдові без їхньої згоди?".

Звертаючись до посла Росії, Бернс заявив, що Росія блокує українські порти, що погіршує проблему голоду в світі. Денисов же вказав, що найшвидшим і найдешевшим шляхом було б доставити зерно через Білорусь до портів Балтії. Питання вивезення зерна з України іншими шляхами розглядають країни під егідою ООН, однак морський шлях, на який припадало до 70% експорту українського зерна, поки не вдалось замінити.

Бернс також звернувся до Міністерства закордонних справ Китаю і висловив сподівання, що відомство "припинить поширювати брехню про американські біолабораторії, яких в Україні не існує". В той же день речниця китайського зовнішньополітичного відомства на брифінгу для преси заявила, що "це американська, а не китайська сторона поширює неправдиву інформацію".

В статті використані матеріали АР, Reuters

Якісна відбудова України можлива лише з міжнародним сприянням, каже Зеленський

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, швейцарський президент Іґнаціо Касссіс та український прем’єр-міністр Денис Шмигаль на міжнародній конференції з відбудови України в Луґано 4 липня 2022 р.

Президент Володимир Зеленський у відеозверненні до учасників міжнародної конференції з відбудови України повідомив, що після 24 лютого від бойових дій в Україні постраждали 10 областей України, де більшість населених пунктів потребують відбудови, «а 100 були повністю знищені російською армією».

Зеленський наголосив, що проводити масштабну відбудову за новими стандартами і з новою якістю життя «можливо лише залучивши міжнародні можливості».

Це покаже Путіну, що результатом його намагань зруйнувати Україну стала сильніша, заможніша і більш об'єднана країна.
Ліз Трасс.

Він сказав, що у деяких частинах України, звільнених нещодавно від російського вторгнення, повертається життя, але застеріг, що «війна не закінчилася».

«На жаль її жорстокість подекуди тільки наростає. Не можна про неї забувати, тому обов’язково допомагайте армії, допомагайте волонтерам», - сказав Зеленський, закликавши аудиторію «використовувати контакти за кордоном, всі інформаційні можливості навіть просто соціальні мережі, щоб поширювати правду про війну і про злочини окупантів на нашій землі».

У дводенній конференції (4-5 липня) в швейцарському місті Луґано бере участь, зокрема президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс.

Швейцарський президент Іґнаціо Кассіс вітав українського прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та представників установ, організацій та активістів.

Завданням конференції називають створення плану відбудови України та збір коштів.

Велика Британія з нагоди конференції оголосила, що виділить на підтримку України 100 мільйонів фунтів ($120 млн.), а також гарантуватиме міжнародних позик на 1,5 мільярда доларів.

Британський уряд також повідомив, що планує провести у себе наступну міжнародну конференцію з відбудови України 2023 року.

«Відродження України від наслідків російської агресивної війни стане символом переваги демократії над автократією. Це покаже Путіну, що результатом його намагань зруйнувати Україну стала сильніша, заможніша і більш об'єднана країна», - проголосила британська міністерка закордонних справ Ліз Трасс.

У Лондоні повідомили, що президент Зеленський просив Велику Британію очолити відбудову Києва та регіонів довкола.

Більше

XS
SM
MD
LG