Спеціальні потреби

Кількість громадських активістів на виборах в Україні вражає – екс-сенатор Кофман


Виборча дільниця в Києві, 26 жовтня 2014 р.

Політичні оглядачі у США оптимістично дивляться на вибори в Україні і називають їх «ключем до майбутнього України». Про це напередодні парламентських виборів говорили експерти у Вашингтоні на конференції «Результати, реформи і реальна політика». Американське експертне середовище здивоване різноманітністю політичних смаків в Україні, де поруч із поміркованою позицією блоку Порошенка стоять радикальні гасла Олега Ляшка.

Петра Порошенка називали президентом військового часу. Тут розуміють, що кредит довіри глави української держави тримається на oчікуваннях, що президент припинить війну з Росією. Водночас американські експерти не мають певності, яким шляхом піде Україна після виборів.

«Коли ти бачиш, що другим номером у списку йде Радикальна партія, це дивує. Ця політична різноманітність, де першим іде президент, який працює над припиненням вогню, а номер два здіймає тривогу, закликає до дії. В Україні є два протилежні сценарії, усе залежить, як виглядатиме коаліція», – розповідає Пейдж Александер, помічниця адміністратора Департаменту Європи та Євразії USAID.

За будь-якого сценарію, небезпечною є концентрація влади в одних руках, як це було в попереднього президента, кажуть учасники конференції. Утім, за українських військових реалій, щоб ухвалювати конкретні рішення, уряд потребує підтримки парламенту.

«З тими проблемами, які в України зараз, їм треба більшість у парламенті, яка погоджується щодо шляхів розв’язання проблеми. Там є великий рівень корупції, економічні проблеми, а також ця «маленька проблемка» на сході країни, з якою треба якось працювати. Тож він (президент – ред.) має працювати з усіма цими викликами одночасно. Він потребує якоїсь концентрації – якщо не влади, то хоча б концентрації ідей. Йому треба коацілія більшості, яка йтиме з ним тією ж дорогою», – каже колишній сенатор Едвард Кофман.

Пан Кофман застергіає українську владу від помилок минулого і закликає створити нову парламентську більшість якомога швидше. Якщо ж говорити про слабкі місця у виборчому законодавстві, Едвард Кофман, у першу чергу, радить упорядкувати питання прозорого фінансування виборчої кампанії.

Коли у вересні він відвідував Україну та спілкувався із представниками основних політичних сил, усі критикували опонетів, проте сенатора вразило, що жодна з політичних сил не звинуватила президента у використанні адмінресурсу. Він також позитивно оцінює появу у передвиборчих списках людей із активного громадського життя.

«Більшість із них – молоді люди. Є жінки-кандидати, є представники громадянського суспільства, є ціла купа журналістів, зокрема ті, хто займалися розслідуваннями і лишили професію, щоб балотуватися до парламенту. Це справді дуже й дуже вражає», – додав Едвард Кофман.

Велику ставку на молодих активістів, які від різних партій намагаються потрапити до парламенту, робить і Пейдж Александер. Їхня діяльність, каже вона, щодо лобіювання антикорупційного законодавства, люстраційного законопроекту продемонструвала, що українська молодь починає розуміти, як працює політика в країнах Заходу.

Пейдж Александер із Департаменту Європи та Євразії USAID буде насамперед спостерігати, чи лідери громадянського суспільства, які раніше ніколи разом не співпрацювали, зможуть змінити систему: «Вони з різних сфер життя – журналісти, актори, громадські активісти, екологи – і раптом вони збираються разом над пакетом реформ, до якого прагнуть. Водночас усі вони йдуть від різних партій. Ми з ними говорили, вони розуміють, що якби всі вони йшли від однієї партії, їх би загальмували, тож вони навмисне йдуть від різних партій, бо справді хочуть змінити систему. ... Вони вчаться хитрощів політичного торгу, до якого ми вдаємося, щоб зробити політику більш відкритою і прозорою. За цим буде цікаво поспостерігати».

Майже кожні вибори в країні вважають важливими, утім, як каже сенатор Кофман, цієї неділі не просто обиратимуть депутатів, цього дня українці підбиратимуть ключ до свого майбутнього.

  • 16x9 Image

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на «Радіо Свобода» ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проекту «Україна – Куба». Своїм найбільшим хобі вважає 3-річну доньку Марійку та подорожі з родиною. Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

XS
SM
MD
LG