Спеціальні потреби

Актуально

ЄС штовхнув Україну до невигідної газової угоди (світова преса)

Карта газопроводів в Україні

Умови газової угоди дуже невигідні для України, пише Пол Родерік Ґреґорі у Forbes. Як виявилося, справжньою метою цих переговорів, що відбувалися упродовж місяця, на його думку, було забезпечення Європи російським газом, а Україна була лише побічним питанням.

«Над дискусією тяжіла російська пропаганда – нібито перекриття газопостачання для України загрожує самій Європі. Європа штовхнула Україну до невигідної угоди, щоб захиститися самій», – пише оглядач.

За підсумками переговорів ціна газу, яку отримала Україна, одна з найвищих у Європі (378 дол. США, тимчасом як середня в Європі – 304 дол.). До того ж невідомо, скільки придбаного Україною газу піде на енерговитратну важку промисловість окупованого Донбасу– чиє вугілля, до того ж, Україна перестала отримувати і мусить закуповувати його деінде, наголошує автор. Водночас на оплату російського газу Україна буде змушена витратити приблизно третину фінансової допомоги, отриманої від МВФ та Євросоюзу.

«Навіть гірше, європейські посадовці вже затинаються про зближення з Росією. Єврокомісар з питань енергетики [Ґюнтер Оттінґер] описав угоду як можливий «перший проблиск» надії на послаблення напруги між Росією та Україною. (То що, ми повинні все забути та пробачити?)», – запитує автор.

Хотілося би знати, чи була серед умов угоди обіцянка Єврокомісії припинити розслідування монопольного становища «Газпрому» на європейському газовому ринку, продовжує він. Це заощадило б «Газпрому» мільярди доларів.

«Можна було б подумати, що Європа, двічі висячи на волосині (у 2009 та 2014 роках) через використання Росією природного газу як зброї, мала б напружено та наполегливо обстоювати кращі умови для України, а не штовхати її до наркотичної залежності від надмірних обсягів газу, оплаченого з мізерних кредитів, і на всіх парах здійснювала б заходи для забезпечення незалежності від газової зброї Путіна. Здається, цього не сталося», – підсумовує оглядач.

Псевдовибори на Донбасі висвітлює британська газета The Guardian у статті «Україна: Донецьк голосує за нову реальність у країні, якої не існує».

«З озброєними чоловіками на виборчих дільницях, за відсутності списків виборців і міжнародними спостерігачами з організації, зліпленої нашвидкуруч за ніч до голосування, ці вибори не були нормальними. Але й Донецька народна республіка не є нормальною країною. Це взагалі не країна, на думку більшості світових держав. Однак вибори прем’єр-міністра тут і в сусідньому Луганську в неділю стали ще одним кроком до створення нової реальності та відшматування частини України, яку більше не контролюватиме Київ», – пише кореспондент.

Домовленості, досягнені в Мінську, передбачали, що цим територіям буде надано особливий статус і вони залишаться у складі України, зазначає видання, однак план залишився на папері, і за «виборами» спостерігали європейські праві радикали зі щойно створеної «організації» ASCE.

«Той факт, що європейські політики-неонацисти – єдині, кого змогла залучити Східна Україна на підтримку свого так званого повстання проти «фашистської» української влади, є одним з парадоксів ситуації», – пише газета.

Попри всю сюрреалістичність цього «волевиявлення», багато хто, особливо зі старшого покоління, з ентузіазмом сприйняв ці вибори. Однак ставлення до теперішніх «господарів» Донбасу неоднозначне, люди тихо кажуть, що ті забагато собі дозволяють. А високопоставлений командир бойовиків, який приїхав з Росії, на умовах анонімності навіть сказав кореспондентові, що «багато хто з донецького керівництва надто корумпований і необхідна «чистка», яку, сподівається він, здійснять російські спецвійська».

Washington Post надрукувала статтю Майкла Бірнбаума «У європейському серці України втомилися від війни з проросійськими сепаратистами». Багато хто в Західній Україні хотів би позбутися баласту окупованого бойовиками Донбасу, який хоче увійти до складу Росії, пише автор. Серйозні політики не висловлюють таких думок через острах того, що, без опору, Росія захопить ще більше українських земель.

«Однак мало хто у Львові хоче воювати за території, з якими вони ніколи не відчували міцних зв’язків», – пише Бірнбаум, наводячи низку ключових відмінностей між двома частинами України, як-от історія збройного опору радянській окупації на заході, де УПА діяла аже до 1950-х років, а також розкол на греко-католиків і православних та україномовних і російськомовних.

Тож коли тисячі біженців зі Східної України переїхали на захід, їх прийом був дуже різним: одні їм допомагають, а інші звинувачують у розпалюванні конфлікту та не хочуть здавати житло «донецьким». Водночас багато хто на заході втомився від війни, а матері та дружини солдатів проводять акції протесту з вимогами ротації їхніх рідних.

«Після недільних виборів на окупованих бойовиками територіях розкол між частинами України посилиться ще більше. Решта України буде змушена давати відповідь на запитання, наскільки затято вона готова битися за ці території, які вона втратила», – пише автор.

Всі новини дня

США не бачать зацікавленості Росії в змістовній дипломатії - Блінкен

державний секретар Ентоні Блінкен

США не спостерігають інтересу Росії до змістовної дипломатії, щоб закінчити війну в Україні, сказав в програмі "Обличчям до нації" на каналі CBS державний секретар Ентоні Блінкен.

«Дипломатія завжди має вартість, якщо задіяні сторони, і в цьому випадку Росія, дійсно зацікавлені у змістовній дипломатії. І те, що ми бачили, принаймні нещодавно, є рівно протилежним», - сказав головний американський дипломат.

Він зазначив, що, у той час, як президент Зеленський звернувся до країн G-20, провідних економік світу, і висунув пропозицію щодо того, як рухатися вперед до миру, «Володимир Путін подвоїв і потроїв усе, що робив, а тепер намагається зробити зиму зброєю".

«Він не зміг перемогти на полі бою, тому він направляє свій гнів і вогонь на українських цивільних, нападаючи на енергетичну інфраструктуру, намагаючись вимкнути світло, вимкнути опалення, вимкнути електрику», - заявив Блінкен.

Поки Путін не продемонструє, що він дійсно зацікавлений у змістовній дипломатії, навряд чи щось вийде, додав він.

В неділю ж в іншому інтерв’ю, у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

Президент США Джо Байден заявив, що міг би вести переговори з Путіним у разі, якби той показав готовність завершити війну. Одним із критеріїв такої готовності могло би бути виведення російських військ з України. Речник Кремля Дмитро Пєсков 2 грудня заявив, що для Москви це неприйнятно.

В матеріалі використані джерела CBS та CNN

Путін "значно переоцінив" можливості своєї армії, а Китаю варто зробити висновки з війни Росії в Україні - посадовець Пентагону

China Russia Energy Ties

Президент Росії Володимир Путін "очевидно сильно переоцінив" можливості своєї армії. Про це секретар з питань Повітряних сил США Френк Кендалл заявив під час Форуму Рейгана з національної безпеки.

Він також заявив, що Китаю варто винести уроки з російської війни в Україні, що акт агресії може бути зустріти у відповідь потужні санкції, а військо може виявитись не таким сильним, як здається.

"По-перше, економічні наслідки агресивних дій можуть бути набагато серйознішими, ніж ви хотіли б", - сказав Кендалл. Другий урок, за його словами, полягає у тому, що "військові можуть бути не зовсім точними, коли говорять вам, наскільки вони хороші… [і третє], що коротка війна, яку ви очікуєте, може виявитись не тією, яку ви отримаєте".

Як пише Breaking Defense, від початку війни Росії в Україні 24 лютого існувало чимало побоювань, що Китай використає можливість для вторгнення на Тайвань. Раніше цього тижня Пентагон оприлюднив звіт про військову потужність Китаю, в якому сказано, що немає негайних ознак того, що Пекін готується розпочати вторгнення найближчим часом, але Китай посилив військову активність навколо острова.

Тим часом, на форумі міністр оборони США Ллойд Остін звинуватив Росію у "навмисній жорстокості" у війні проти України, заявивши, що Москва навмисно цілить у цивільних жителів: "Від російських нападів гинуть діти, руйнуються школи і лікарні", – сказав Остін. Водночас, він наголосив, що Пентагон стурбований можливою ескалацією конфлікту у війну США з Росією, пише Радіо Свобода: "Ми не будемо втягнуті у війну Путіна".

Раніше Голос Америки повідомляв, що Форуму Рейгана з нацбезпеки директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс заявила, що розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру.

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Більше

XS
SM
MD
LG