Спеціальні потреби

Керрі зустрівся з міністром закордонних справ Ірану


Міністр закордонних справ Ірану Мохамад Джавад Зариф, радниця ЄС Кетрін Ештон, міністр закордонних справ Оману Юссеф бін Алаві та держсекретар США Джон Керрі на зустрічі в Маскаті, 9 листопада 2014 р.

Тема зустрічі в Омані – іранська ядерна програма

Держсекретар США Джон Керрі та міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Зариф провели переговори віч-на-віч в Омані лише за два тижні до запланованого терміну завершення переговорів щодо іранської ядерної програми.

У розмові, що відбулася в неділю, 9 листопада, взяла участь високий представник ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон.

Готуючись почати свою зустріч у Маскаті – столиці Оману, Керрі та Зариф обмінялися рукостисканнями, не зробивши, утім, жодних заяв для преси.

Зариф, який виступив напередодні зустрічі, заявив, що санкції Заходу не сприяють врегулюванню розбіжностей навколо іранської ядерної програми.

За його словами, між сторонами зберігаються розбіжності щодо кількості урану, який Іран може збагачувати, а також того, як саме будуть скасовувати санкції.

Минулої суботи, виступаючи перед від'їздом з Пекіна, Керрі заявив, що існують «реальні розбіжності в думках», які не дозволяють досягти згоди на переговорах щодо іранської ядерної програми. Він наголосив, що переговори з ядерної проблеми слід розглядати окремо від інших питань, зокрема щодо можливої співпраці з Іраном в боротьбі проти «Ісламської держави».

Недавно президент Барак Обама заявив, що Сполучені Штати та країни, які беруть участь у переговорах з Іраном у форматі «П5 плюс 1», запропонували Ірану загальну структуру угоди щодо ядерної програми.

Як наголосив президент Обама, на основі цієї структури Іран міг би поступово вжити заходи, які дали б західним країнам змогу скасувати санкції, і країна змогла б знову стати частиною міжнародного співтовариства. Водночас президент зазначив, що питання про те, чи ухвалить іранське керівництво оптимальне рішення, залишається відкритим.

П'ять постійних членів Ради Безпеки ООН і Німеччина (П5 плюс 1) хотіли б, щоб Іран скоротив масштаби програми збагачення урану та не мав можливості створити ядерну зброю. В обмін на це західні країни готові скасувати економічні санкції.

Іранська сторона далі стверджує, що Іран не прагне до створення ядерної зброї.

XS
SM
MD
LG