Спеціальні потреби

Актуально

Джон Кіртон: перспективи Росії у «Великій двадцятці» туманні

Президент Росії Володимир Путін прибуває на зустріч "Великої двадцятки" в Брісбені, Австралія, 15 листопада 2014 р.

Президента Росії на саміті «Великої двадцятки» в Брісбені, Австралія чекав холодний прийом – лідери країн Заходу недвозначно дали зрозуміти, що не стануть миритися з військовим втручанням Росії в Україні.

Прем'єр-міністр Канади Стівен Гарпер, зустрівшись з Володимиром Путіним, сказав: «Мабуть, я потисну вам руку, але можу сказати вам тільки одне: ви повинні забратися з України».

Директор Центру вивчення G8 і G20 при університеті Торонто, професор Джон Кіртон, який перебував у Брісбені на саміті «великої двадцятки», в інтерв'ю «Голосу Америки» розповів про перспективи перебування Росії в цьому міжнародному клубі.

Данила Гальперович: Чи має, на вашу думку, саміт у Брісбені, незважаючи на заявлену програму, загалом економічну, помітний «російський акцент»?

Джон Кіртон: Це перший саміт «Великої двадцятки» з моменту утворення цього формату, що відбувається під час військового вторгнення одного з членів G20 на територію сусідньої держави. І навіть після того, як прем'єр Австралії Тоні Еббот поговорив з Володимиром Путіним у рамках саміту АТЕС в Китаї, щоб, так би мовити, не псувати атмосферу на «двадцятці», російські війська тільки посилили свою присутність в Україні, а російський військовий флот у провокаційній манері рушив у район Австралії.

Військові кораблі Росії, що рухалися в сторону Брісбена, були, звичайно, додатковим приниженням для Тоні Еббота, який, як я вже сказав, відступив перед самітом G20 від своєї обіцянки «зіткнутися» з Путіним на цьому саміті та начебто зробив крок доброї волі, який Путіним не оцінив.

Д.Г.: Як ця проблема – втручання Росії в українську ситуацію – відбивається на «двадцятці» загалом?

Д.К.: Результатом агресії Росії на сході України, що триває, можуть бути цілком передбачувані речі: по-перше, посилення санкцій Заходу, по-друге, чіткі рухи гравців на ринку, що йдуть з Росії, падіння рубля, відсутність економічного зростання російської економіки . З позицій здорового глузду, звичайно, абсолютно незрозуміло, чому Росія хоче збільшити й так уже високу ціну своїх дій, у сенсі наслідків для власної економічної системи.

Але курс Москви зараз завдає серйозної шкоди і російській, і європейській економіці, і почасти – світовий економіці загалом. А саміти «Великої двадцятки» – це саме ті зустрічі, на яких учасники обговорюють можливості зростання і зміцнення світової економіки. І тут раптом одна з країн-членів G20 робить усе для того, щоб це зростання підірвати! Можливо, це не дуже виявляється публічно, але навіть для партнерів Росії в БРІКС стає незрозумілим, чому Росія перетворює сама себе на ненадійного економічного партнера.

Д.Г.: Чи може вийти так, що Росію змусять покинути G20?

Д.К.: Все це – ще одне підтвердження того, що Володимир Путін не повинен бути членом цього клубу. У якийсь момент, з таким швидким скороченням економіки, неминуче порушать питання: чи є Росія настільки системно значущою державою, щоб і далі запрошувати її в G20? Тому що «системно значуща держава» – це головний критерій членства у «великій двадцятці», і, можливо, у майбутньому Росію просто перестануть кликати на такі саміти.

Д.Г.: Коли лідери G20 зберуться на пленарне засідання, коли сядуть за один стіл – чи є ймовірність того, що головна розмова йтиме саме про Україну?

Д.К.: Очевидно, що Володимир Путін і далі заперечує будь-яку участь Росії у військовому конфлікті в Україні, заперечує можливу причетність підтримуваних Росією сепаратистів до того, що було збито цивільний літак, він узагалі все заперечує. За цих умов, можливо, у світових лідерів взагалі не буде особливого бажання на пленарних засіданнях «Великої двадцятки» порушувати питання про Україну – це може просто перетворитися на обмін докорами в стилі «ваше слово проти мого», що цілковито отруїть атмосферу саміту. Але, взагалі-то, лідерам «двадцятки» буде важко обговорювати будь-яке з питань порядку денного – зростання світової економіки, торгівлю або, наприклад, корупцію та фінансування тероризму – без порушення теми Росії та України.

Д.Г.: Якщо на пленарному засіданні тему України не буде порушено, чи означає це, що Кремль загалом має рацію, припускаючи (про це говорять близькі до російської влади аналітики), що в Заходу не вистачить сміливості почати діяти щодо Росії серйозніше?

Д.К.: Те, що Володимира Путіна взагалі запросили на «велику двадцятку», він сам, найімовірніше, розцінив як вияв боягузтва світових лідерів і підтвердження того, що G20 щонайменше розділена щодо питання Росії. Ну, і він, звичайно, сподівається на те, що Китай, наприклад, не дасть західним членам «двадцятки» прийняти будь-які рішення, які шкодять Росії.

Але Китай щойно досяг досить важливих домовленостей зі Сполученими Штатами, він хоче зберігати стабільність і рівновагу в міжнародних відносинах, і не виключено, що з часом Пекін почне ставитися до Москви як до такого молодшого брата, чогось на зразок Північної Кореї. А якщо так, то й у Китаю за якийсь час може урватися терпець щодо Росії. Так, вдома в Путіна підтримка зараз дуже висока – він усіх переконує, що Росія безплатно отримала Крим, що він успішно протистоїть Заходу, що він захищає інтереси країни.

Але потім росіяни вимикають телевізор і бачать, як стрімко знецінюється рубль, і намагаються поміняти цей рубль на долар або євро, тому що, попри все теперішнє ставлення до Заходу, вони більше довіряють американській і європейській фінансовій системам. І вся ця ситуація дуже сумна для самих росіян і всіх, хто їм співчуває, зокрема й для мене.

Всі новини дня

Байден сподівається на співпрацю в Конгресі у питанні фінансування України та боротьби з COVID-19

Президент Джо Байден з лідером республіканців у Палаті представників Кевіном Маккарті, лідером більшості в Сенаті Чаком Шумером, спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі та лідером республіканців у Сенаті Мітчем Макконнелом. Білий дім. Вашингтоні. 29 листопада 2022 року.

На зустрічі з представниками Конгресу президент США Джо Байден заявив, що забезпечення фінансування для України та на боротьбу з епідемією COVID-19 є його пріоритетами до того, як республіканці переберуть контроль над палатою представників на початку наступного року.

У вівторок президент Байден провів переговори з лідерами демократів і республіканців Палати представників і Сенату про плани спільної роботи до кінця року, доки не зміниться баланс сил у Конгресі.

У результаті листопадових проміжних виборів до Конгресу США, республіканці отримали незначну більшість у Палаті представників і з січня можуть ускладнити голосування за порядок денний Байдена на наступні два роки. Демократи Байдена зберегли контроль над Сенатом.

Президент Байден запросив до Білого дому нинішнього лідера сенатської більшості Чака Шумера, лідера республіканців у Сенаті Мітча Макконнелла, діючу спікерку Палати представників демократку Ненсі Пелосі та лідера республіканців у нижній палаті Конгресу Кевіна Маккарті.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер виходять після зустрічі з президентом США Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу в Білому домі у Вашингтоні, США, 29 листопада 2022 року. REUTERS/Kevin Lamarque
Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер виходять після зустрічі з президентом США Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу в Білому домі у Вашингтоні, США, 29 листопада 2022 року. REUTERS/Kevin Lamarque

Вони обговорили питання внутрішньої політики, зокрема, фінансування необхідне для продовження боротьби з COVID-19, та головне питання зовнішньої політики і політики національної безпеки – підтримку боротьби України проти незаконного вторгнення Росії.

Президент Байден сказав, що після підписання понад 200 двопартійних законопроектів, які стали законами, він прагне продовжувати сумлінно працювати над зближенням позицій обох партій.

Тим часом Кевін Маккарті дав зрозуміти, що якщо він обійме посаду спікера Палати представників, як він сподівається, співпраця не піде дуже гладко. Зокрема, у питанні України, він сказав, що готовий працювати з демократами, якщо вони «бажають взяти наші витрати під контроль».

Після зустрічі у Білому Домі Кевін Маккарті сказав, що мав три послання до президента Байдена: забезпечити щільність кордонів, скасувати обов'язкову вакцинацію проти COVID в армії та зупинити «необдумані витрати».
Після зустрічі у Білому Домі Кевін Маккарті сказав, що мав три послання до президента Байдена: забезпечити щільність кордонів, скасувати обов'язкову вакцинацію проти COVID в армії та зупинити «необдумані витрати».

«Я вважаю те, що зробила путінська Росія – це неправильно, це звірство. Я вважаю, що якби ми пішли на певні кроки зазделегідь, це, певно могло б запобігти вторгненню. Але я – не за безлімітні чеки на будь-що. Це важкозароблені гроші платників податків, і я хочу переконатися, що будь-яке фінансування, яке ми виділяємо, потрапляє у правильне місце», – заявив Маккрті, чякий раніше багато разів заявляв, що не проти допомоги Україні, але проти того, щоб Україні давали «необмежений чек».

Маккарті також нагадав, що, ще у 2015 році на зустрічі з президентом Байденом «закликав до того, щоб продавати Україні Джавеліни, захисну зброю, яка б зупинила російські танки», але «на жаль, у той день я не досягнув успіху, хоч привів із собою двопартійну групу законодавців».

15 листопада адміністрація Байдена направила до Конгресу на схвалення додаткове фінансування на 9,25 мільярда доларів на боротьбу з COVID-19 і на 37,7 мільярда доларів на підтримку України.

США надали Україні – майже 66 мільярдів доларів з часу російського вторгнення, більша частина цієї суми була виділена на оборону. На думку багатьох експертів, американці не жертвують ці гроші Україні, а інвестують у свою власну безпеку та безпеку союзників. Бо якщо українці переможуть, вони дадуть поштовх для просування свободи по цілому світу, що є в інтересах США.

«Ми – оркестр нової генерації». Тетяна Калініченко про виступ у Вашингтоні Київського Оркестру «Нова Ера». Інтерв'ю

Тетяна Калініченко: «у Вашингтоні відзначили «дуже особливий дух» і атмосферару, яку оркестр несе у концертний зал».

«Класичний концерт засвідчує демонстративну відповідь України на російське вторгнення», «По-справжньому «нова ера». Жоден музикант не старше 42 років, це – нова Україна, це – нове покоління, і вони рясніють талантом», – такі відгуки про виступ українського оркестру «Нова ера» лунали у Вашингтоні.

Благодійний концерт на підримку України, що відбувся у середині жовтня на сцені найбільшого концертного залу Вашингтона The Kennedy Center, об'єднав зусилля молодих українських музикантів з Київського Оркестру «Нова Ера» та відомого у всьому світі скрипаля Джошуа Белла. Кошти з концерту, включно з гонораром відомого скрипаля, відправили для платформи United 24, що збирає гроші на боротьбу з російською агресією. Про дебют українських музикантів у США та культурну дипломатію диригентка оркестру Тетяна Калініченко розповіла в ексклюзивному інтерв'ю «Голосу Америки».

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Ілона Войтович: 18 жовтня оркестр Нова ера дебютував на сцені Кеннеді Центру у Вашингтоні. Це також була ювілейна дата - 15-річчя оркестру. Але концерт був організований для збору коштів для платформи United 24 на підтримку України. Чи таким Ви собі уявляли ювілей оркестру?

Ми не лише інноваційний оркестр, ми - оркестр нової генерації.

Тетяна Калініченко: Коротка відповідь – не таким я уявляла наш ювілей. Але парадоксально, він відбувся на одній із визначних сцен світу. Я собі й навіть уявити не могла, що ми будемо грати перший концерт цього року разом на сцені Кеннеді Центру у Вашингтоні. У залі було 2500 глядачів. Концерт готувався майже сім з половиною місяців – робота, якої можливо зараз не видно але це є результат зусиль дуже багатьох людей, особливо організаторів Chopivsky Family Foundation завдяки, яким цей концерт взагалі відбувся.

Я думаю, що ми і надалі будемо працювати в цьому напрямку і організовувати благодійні збори коштів і концерти. Єдине, що коли такий великий склад - 45 музикантів - це відбувається не так швидко як хотілось би.

І. В. У концерті також брав участь відомий скрипаль, лауреат премії Grammy Джошуа Белл. Розкажіть про його роль в оркестрі і, зокрема, про його виступ Вашингтоні.

Т. К. Він видатна суперзірка, видатний американський скрипаль. Він є наш давній партнер і друг. Ми співпрацюємо починаючи 2015 року. Ми договго вирішували питання відносно репертуару, що саме будемо грати. Опція саме із його концертом - скрипки із оркестром – декілька разів змінювалася, але після довгих місяців перемовин, ми вирішили зупинитися на концерті Макса Бруха. Це концерт для скрипки з оркестром.

На біс він виконав за власним бажання гімн України. Це з його боку був величезний жест на підтримку України.


І. В. Ваш оркестр називають інноваційним у жанрі класичної музики. У складі у вас міжнародні музиканти українського походження. Яким було ваше бачення в його заснування, і чи змінилося воно сьогодні в контексті культурної дипломатії?

З моменту заснування оркестру у 2007 році, був вибраний фокус на міжнародне співробітництво. Це є одим із наших основних напрямків і ми його не змінювали.

Т. К. Так, наші музиканти міжнародного рівня, вони всі з України. Якась частина зараз тимчасово перебуває за кордоном. Я також. З моменту заснування оркестру у 2007 році, був вибраний фокус на міжнародне співробітництво. Це є одим із наших основних напрямків і ми його не змінювали. Ми зараз тимчасово, нажаль, не можемо активно втілювати проекти але міжнародне визнання для мене було величезним пріоритетом з першого дня.

Окільки зараз Україна звучить скрізь, я бачу нас, як яскравих представників сучасної України. Я б сказала, що ми не лише інноваційний оркестр, ми – оркестр нової генерації. Тим більше ми є незалежний оркестр і наше місце в світі – активно представляти українську культуру. Я роблю все, щоб розширити спектр діяльності оркестру, гастрольні маршрути і, щоб саме «Нову Еру» з України почули якнайбільше у світі.

І. В. Щоб ви хотіли сьогодні сказати українцям? Можливо передати через музику, через мистецтво?

Т. К. Ми сказали зі сцени дуже багато. У нас була в програмі Симфонія № 7 Бетховена. Це одна з найоптимістичніших симфоній. Там дуже сильно відчувається дух перемоги. Разом з тим, там є дуже трагічна друга частина, яку часто називають реквієм. Але сам дух, загальний, цієї симфонії - це жага до життя і дух перемоги.

Ми на декілька кроків у чомусь випереджує увесь світ. І зараз Україна демонструє - цей нереальний дух, який не лише не можна зламати, навпаки - ми ще й його передає іншим.

Що би я хотіла сказати українцям? Наша країна – найкраща в світі. Саме зараз стало зрозуміло, коли багато, хто знаходиться за кордон, що у нас є дуже багато чого, що ми можемо повчити інші країни. Стало зрозуміло, що у нас країна майбутнього в прямому сенсі цього слова. Ми на декілька кроків у чомусь випереджуємо увесь світ. І зараз Україна демонструє цей нереальний дух, який не лише не можна зламати, навпаки - ми ще й його передає іншим.

Коли ми грали у Вашингтоні це дуже відчувалася. Було дуже багато відгуків, де відзначили «дуже особливий дух» і атмосферару, яку оркестр несе у концертний зал. І те саме стосується всіх українців.

Сподіваюся, що ми можемо передати і показати це, якомога більше глядачів у всьому світі. Я із нетерпінням чекаю, коли ми зможемо зіграти концерт в Києві удома, тому що це ні з чим не можна порівняти.

Що в Пентагоні та Білому Домі кажуть про перспективи надання Україні систем ППО. Відео

Що в Пентагоні та Білому Домі кажуть про перспективи надання Україні систем ППО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Більше про перспективи надання Україні систем протиповітряної оборони розповідає Юлія Ярмоленко, що стежила за сьогоднішніми повідомленнями з Пентагону.

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00

НАТО посилить підтримку України, допоможе із захистом від російських атак та відновленням інфраструктури. Про це йдеться у заяві міністрів закордонних справ членів НАТО, які завершили перший  день зустрічей у Бухаресті.

«Наразі ми не плануємо постачати батареї Patriot до України», – речник Пентагону Пет Райдер. Відео

«Протиповітряна оборона лишається головним пріоритетом для Міноборони США та міжнародної спільноти, коли йдеться про підтримку України. Що ж стосується батарей Patriot зі США – наразі ми не плануємо постачати батареї Patriot до України», – речник Пентагону Пет Райдер.

Більше

XS
SM
MD
LG