Спеціальні потреби

Актуально

Путіну краще мовчати (світова преса)

Один з небагатьох друзів Володимира Путіна в Європейському Союзі – це угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан, пише угорський аналітик Петер Креко у The Moscow Times. Цікаво, що під час свого першого терміну на посаді прем’єра, з 1998 до 2002 року, він притримувався чіткого євроатлантичного політичного курсу та багато зробив для підготовки Угорщини до вступу до ЄС 2004 року.

Водночас від самого початку уряд Орбана наголошував необхідність поліпшувати відносини з державами за межами ЄС, насамперед з Китаєм, Росією, Азербайджаном і Туреччиною, та відкривати для них свої ринки. Тоді така політика виглядала прагматичною та раціональною, оскільки стосувалася передусім економіки, пише автор.

Однак після 2011 року ця стратегія, яку назвали «Відкриттям на схід», ставала дедалі більш ідеологічною. Орбан почав зустрічатися з главами Албанії, Азербайджану (який він навіть назвав «зразковою країною») та Туркменістану, наголошуючи на зміцненні політичних зв’язків.

Ще 2008 року Орбан критикував Росію, кажучи про «путінських маріонеток» в інших європейських урядах
Петер Креко

«Стало зрозуміло, що ця стратегія в поєднанні з протекціоністською економічною політикою призвела до погіршення у відносинах із Заходом», – пише Креко.

Зміна у відносинах між Угорщиною та Росією була ще несподіванішою: ще 2008 року Орбан критикував Росію, кажучи про «путінських маріонеток» в інших європейських урядах, але тепер він один з найважливіших друзів Путіна в ЄС, пише аналітик.

Існує три причини, які пояснюють стратегію Орбана.

«По-перше, він справді вірить, що Захід і ЄС занепадають, тому відкриватися на Схід і готуватися до світу, в якому вже не домінуватиме Захід – цілком раціонально», – пише автор.

По-друге, Орбан сподівається на дешеві енергоносії – основу його популістської політики – з Росії, Азербайджану та Туреччини. І, по-третє, «він дедалі сильніше відчуває, що неліберальна політична система, що кишить повсюдною корупцією, яку він будує в Угорщині, несумісна з європейськими цінностями, тож авторитарні та гібридні режими стають природними союзниками».

Проте план Орбана навряд чи спрацює, пише автор: «Ми не бачили жодних успішних результатів політики «Відкриття на схід» угорського уряду, а тим часом дипломатичні відносини із західними країнами, особливо зі США, у найгіршому стані з 1990 року. Навіть якщо Орбан зараз спробує змінити курс, може вже бути надто пізно».

А Пол Родерік Ґреґорі присвятив чергову статтю у Forbes кремлівським інтернет-тролям, назвавши їх новою зброєю Путіна у пропагандистській війні проти України.

«Армія інтернет-тролів, які нав’язують паралельну реальність, вигадану Кремлем, росіянам і скептичній західній аудиторії, – це питання життя та смерті для путінського режиму. Якщо росіяни не повірять у ці історії, то Путін втратить високі рейтинги, завдяки яким тримається його режим», – пише автор.

Ця армія заполонила секції коментарів в інтернет-виданнях, унеможлививши будь-який змістовний діалог: редактор британської газети The Guardian повідомляв, що статті про Україну збирають по 40 тис. коментарів на день як наслідок «оркестрованої Кремлем кампанії» проросійських тролів. Тому багато видань закривають статті для коментарів.

Ґреґорі ділиться спостереженнями за поведінкою та висловлюваннями тролів у коментарях до його власних статей: зазвичай це загальні фрази з «супового набору» заготовок на всі випадки, серед яких найпоширенішими є особисті образи.

Крім того, пише автор, для тролів дуже важлива моральна рівновага («Так, збиття літака Малайзійських авіаліній було трагедією, але хіба США не збили колись іранський пасажирський літак?»).

Також тролі ніколи не визнають помилок, навіть якщо їх «приперти до стіни» неспростовними доказами, та не вагаючись заперечують очевидне.

Тролі – це не жарт, але мені здається, що вони програють у цій битві
Пол Родерік Ґреґорі

Оскільки тролі завжди слідують спущеним згори логічним структурам і сценаріям, то їх аналіз може виявити картину сподівань і страхів Путіна та його оточення, пише автор. Україна в наративі Кремля – це незаконне та злочинне державне утворення, нацисти, негідні допомоги та довіри Заходу. Допомога США призведе до третьої світової війни, і «рішучий Путін не вагаючись застосує ядерну зброю (тим часом як боягузливий Захід цього не зробить), і Захід програє», пише Ґреґорі. Російських військових в Україні, переконані тролі, немає (поодинокі солдати або заблукали під час навчань, або «у відпустці»), тому немає і загиблих росіян – дарма що російська громадська організація називає цифру від 15 до 20 тис. жертв з російського боку.

«Тролі – це не жарт, але мені здається, що вони програють у цій битві», – пише автор. Захід підтримує Україну, у Києві сформовано новий уряд реформаторів, а санкції та падіння цін на нафту руйнує російську економіку; і підтримка Путіна падатиме мірою збільшення кількості жертв...

«У своєму щорічному зверненні до народу 4 грудня Путін міг лише похвалитися поверенням «сакрального» Криму в лоно Матері-Росії та пояснити всі проблеми Росії ненавистю Заходу. Володимире, якщо це все, що в тебе є – краще мовчати», – підсумовує автор.

Дивіться також: Лідери республіканців США розповіли, як допомагатимуть Україні

<iframe src="http://chastime.share.voanews.eu/flashembed.aspx?t=vid&id=2546258&w=640&h=363&skin=embeded" scrolling="no" frameborder="0" width="640" height="363"></iframe>

Всі новини дня

Що дає Росії анексія українських територій? Експерти прогнозують наступні кроки Кремля

Російські новобранці біля військового призовного центру в Краснодарі, Росія, неділя, 25 вересня 2022 року. (Фото AP, файл)

Російська влада зробила останніми днями низку кроків і заяв, які можуть здатись суперечливими – у розмовах з лідерами Китаю, Індії та Туреччини президент Росії Володимир Путін обіцяв швидко закінчити війну і одночасно він оголошує про нову мобілізацію, що триватиме і наступного року. Керівництво Росії натякає на бажання проводити мирні переговори з Києвом і одночасно проводить анексію українських територій та погрожує ядерним ударом. Яка стратегія може стояти за цими кроками? Провідні західні дослідники намагаються розібратися з логікою дій Кремля.

Дослідниця з впливового американського дослідницького інституту RAND Дара Масікот вважає, що Росії потрібно якнайшвидше припинити інтенсивні бої, зупинити підтримку України Заходом та виграти для себе час, щоб відновити свою армію. Всього цього Кремль хоче домогтися через анексію, вважає дослідниця.

«Не виключено, що незвдовзі після незаконної анексії Кремль може запропонувати Україні «припинення вогню» на лінії зіткнення, щоб спробувати заморозити конфлікт. Це була б неприйнятна угода для Києва – Київ дав сигнал, що не погодиться на анексію», – пише Масікот у серії твітів.

У цьому випадку Кремль може зобразити Київ як «агресора» для російського населення – це особливо важливо для них зараз, коли оголошено мобілізацію, і їм потрібні численні виправдання, вважає дослідниця.

Щодо попередження Кремля, що він захищатиме нові анексовані території всіма засобами, включно з ядерною зброєю, то Кремль зробив це також після анексії Криму, нагадує Масікот.

«Російський план ґрунтується на тому, що він зможе шокувати Києв та прихильників України загрозою ескалації, щоб змусити їх зупинитися. Одна проблема для плану Росії: Україна та її прихильники готові продовжувати свої зусилля», – каже дослідниця.

Як каже, Масікот, російське військо є в найгіршому стані з початку війни, і будуть потрібні місяці і роки для того, щоб його відродити, тому продовжувати наступ має сенс для Києва і союзників.

Питання, яке залишається поки що без відповіді, полягає у тому, як поведеться Кремль, коли його анексію просто ігноруватимуть.

«Їхня реакція залежатиме від кількох факторів, і поки що її важко передбачити. Ядерна зброя – не перший крок до ескалації», – каже дослідниця. На її думку, великою кількістю мобілізованих росіяни намагатимуться підкріпити владу на окупованих територіях і поповнити військо на передовій.

Один з провідних фахівців у галузі стратегічних досліджень Великої Британії Лоуренс Фрідман каже, що російські призовники, яких відправлять на фронт негайно, за його підрахунками, в кількості від 60 до 120 тисяч, будуть не лише непідготовленими до боїв, їм не вистачатиме найелементарнішого спорядження.

Але, на думку Фрідмана, головною метою Кремля є стабілізація фронту, щоб допомогти зменшити підтримку Заходу, бо за розрахунком Кремля, Захід поступиться, якщо патова ситуація на фронті протримається щонайменше півроку.

Усіма способами Кремль намагається налякати європейців, щоб вони пішли на поступки, каже у своїй статті почесний професор військових досліджень в Королівському коледжі Лондона. В хід, на думку Фрідмана, іде і енергетичний саботаж підводних газогонів.

«Якщо Росія несе відповідальність за ці таємничі вибухи, і важко уявити, хто ще це може бути, ми можемо здогадуватись, яким міг бути посил: продемонструвати, що російський газ може бути втрачений назавжди, або свого роду сигнал північним країнам, щоб нагадати їм про їхню вразливість, незважаючи на те, що вони є частиною НАТО, чи конкретна загроза новому трубопроводу з Норвегії до Балтії або більш загальне, темніше попередження про вразливість усіх підводних труб і кабелів, якщо Росія захоче спричинити додаткові збої», – розмірковує британський дослідник.

Але він каже, що сигнали, які змушують одержувачів здогадуватися про їхнє значення, рідко бувають ефективними.

Також, на думку Фрідмана, легітимізувати захоплення українських територій через «абсурдні референдуми з 98% підтримки», не лише не отримають міжнародного схвалення, але і ще більше підрірвуть аргументи Росії щодо утримання Криму.

Тож військові невдачі, на думку британського дослідника, роблять малоймовірною більш тривалу гру, в якій росіяни сподіваються втримати захоплені території за допомогою нових підкріплень та шантажу Заходу.

Підтримка США допомогла українцям протистояти агресії Путіна, але боротьба далека від завершення - сенатори про додаткові $12 млрд Києву

Навчання з використанням високомобільних артилетійських рактних систем HIMARS, Аляска, 22 жовтня 2020. (U.S. Air Force photo by Senior Airman Beaux Hebert)

"Через сім місяців від початку конфлікту стало абсолютно очевидним, що американська підтримка значною мірою допомогла українському народу протистояти злій, жорстокій агресії Путіна", - заявив Чак Шумер, лідер демократичної більшості в Сенаті, анонсуючи бюджетний законопроект США, який, зокрема, містить положення про допомогу Україні у 12,4 мільярда доларів.

"Але боротьба далека від завершення, і ми повинні продовжувати допомагати сміливому, доблесному українському народу", - підкреслив він і додав, що законопроект допоможе українцям "отримати більше зброї, зібрати розвіддані та втримали уряд на плаву під час війни".

Мітч МакКоннелл, лідер республіканської меншості в Сенаті, пояснив: "Допомога Україні – це не якийсь доброзичливий, символічний жест. Це буквально інвестиція в нашу власну національну безпеку та безпеку наших союзників. Припинення наступу Путіна на Україну зменшить його здатність загрожувати іншим цілям у всьому вільному світі. Це також допоможе стримувати інші авторитарні режими, такі як Китай".

За словами сенатора-республіканця, "послідовна підтримка Сенатом України, в розумних рамках, відіграє вирішальну роль і спонукає наших союзників активізуватися".

Україні потрібно більше танків, бойових машин, ракет більшої дальності, артилерії та систем протиповітряної оборони, HIMARS, безпілотників, а також - підготовчі тренування на західних винищувачах, сказав МакКонелл. Він закликав адміністрацію президента Джо Байдена "діяти оперативно, щоб якомогашвидше передати усе необхідне українським силам на передовій".

"Справжня сила та рішучість не провокують хулігана, - його провокують зволікання та слабкість", - сказав республіканець.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, законопроект, що забезпечує урядове фінансування до 16 грудня, серед іншого, передбачає 35 мільйонів доларів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти в Україні", що допоможе зміцнити ядерну безпеку в Україні на тлі загроз для найбільшої атомної електростанції в Європі ЗАЕС.

Очікується, що Сенат проголосує за законопроект уже нині, а вступить в силу документ після голосування Палати представників і підпису президента США.

Підприємець Андрій Ставніцер: про відкриття в Україні клініки «Суперлюди» для протезування військових. Інтервʼю

Підприємець Андрій Ставніцер – власник одного з найбільших контейнерних терміналів в Україні. Він з командою працює над відкриттям в Україні клініки «Суперлюди», яка буде займатися протезуванням військових. Про цей та інші гуманітарні і благодійні проекти підприємець розповів Ірині Соломко.

Чорногорія затримала росіян і чорногорців за підозрою в шпигунстві

Прем'єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович

За даними Чорногорської газети Pobjeda, затримано 6 російських дипломатів, 30 росіян з тимчасовими видами на проживання та 2 громадян Чорногорії.

У четвер представник влади Чорногорії повідомив, що в країні розпочато розслідування щодо невстановленої кількості осіб за звинуваченням у шпигунстві.

Чорногорська газета Pobjeda, з посиланням на неназвані джерела, з'ясувала, що за підозрою у шпигунстві затримано 38 осіб, переважно громадян Росії. За даними газети, оперативники агентства національної безпеки (ANB) та спеціальної державної прокуратури Чорногорії (SDT) затримали шістьох російських дипломатів, 30 громадян Росії з тимчасовим посвідкою на проживання та двох чорногорців.

Прем'єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович, у прямій трансляції засідання кабінету міністрів, заявив, що для захисту інтересів країни, проводиться «міжнародна операція» з іноземними партнерами та прокуратурою, але не навів подробиць.

Вукас Радонич, представник SDT, повідомив агентству Reuters, що поліція провела обшуки в кількох квартирах, шукаючи докази змови і шпигунства. «Відповідно до запиту SDT і ухвали суду, поліція обшукує низку квартир та інших приміщень через обґрунтовану підозру в змові з метою створення злочинної діяльності та шпигунстві», — заявив він по телефону Reuters.

Радонич також повідомив, що після завершення обшуків «буде визначено, кому будуть пред'явлені звинувачення і хто буде заарештований». Проте, він не уточнив, скільки підозрюваних було викликано на допит.

Чорногорія, член НАТО і кандидат на членство в Європейському Союзі, приєдналася до міжнародних санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну. У минулому Чорногорія вже надсилала російських дипломатів.

У 2016 році Чорногорія звинуватила російських агентів у причетності до змови з метою привести до влади проросійську опозицію, вбити тодішнього прем'єр-міністра Міло Джукановича та зупинити вступ країни до НАТО.

У статті використано матеріали Reuters.

Анексія Росією регіонів чотирьох областей України не матиме юридичної сили - генсек ООН

Військовик ЗСУ біля захопленого російського танка, Ізюм, Харківщина, 19 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Якщо Росія продовжить реалізацію своїх планів з анексії чотирьох українських регіонів, це означатиме "небезпечну ескалацію", яка поставить під загрозу перспективи миру в регіоні, попередив у четвер Генеральний секретар ООН.

"Будь-яке рішення про анексію Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України не матиме юридичної сили і заслуговує на засудження, – сказав Антоніу Гутерріш. - Будь-яке рішення Росії продовжувати ще більше поставить під загрозу перспективи миру".

Генсек додав: "Це продовжить потужний вплив на світову економіку, особливо в країнах, що розвиваються, і завадить нашій здатності доставляти життєво необхідну допомогу по всій Україні та за її межами".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що заплановане на 30 вересня оголошення Росією про анексію окупованих українських територій після так званих "референдумів", відбувається у час "численних невдач росіян на війні" в Україні та "вразливого становища" президента РФ Володимира Путіна, зокрема, зниження його рейтингів. Однак ця ескалація, вважають оглядачі, може показати його "як людину, яка вже програла".

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG