Спеціальні потреби

Законопроект Конгресу США про Україну: переваги та недоліки


Скільки закон про зброю для України чекатиме підпису Обами?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

Скільки закон про зброю для України чекатиме підпису Обами?

Закон надає президенту США повноваження надати Україні зброю та послуги для захисту та відновлення української територіальної цілісності та суверенітету.

Обидві палати американського конгресу 11 грудня підтримали так званий «Закон про підтримку свободи», що передбачає надання Україні військової допомоги, фінансової, та посилення санкцій проти Росії. Та щоб цей документ набув чиності, його має підписати Президент США Барак Обама і не пізніше, ніж через 13 днів. Що означає це голосування для України?

Без обговорення, гучних дискусій та суперечок американський Сенат 11 грудня пообіді ухвалив законопроект про допомогу Україні. Пізніше цього ж дня близько опівночі документ з схожим текстом за номером 5859 ухвалюють конгресмени – в останній день роботи сесії.

Тепер два законопроекти зведуть в один і віддадуть президенту Обамі на підпис. В наступні 13 днів його доля вирішиться, або документ набуде чинності, або помре і тоді процес доведеться розпочати знову.

«Відповідно до того, що я чув, очікується, що президент підпише ухвалені законопроекти. Стовідсоткової гарантії немає, але ми зберігаємо надію», - розповідає Орест Дейчаківський, старший співробітник Гельсінської комісії.

Закон надає президенту США повноваження надати Україні оборонну зброю та послуги для захисту та відновлення української територіальної цілісності та суверенітету. У переліку видів зброї називається протитанкова, протиартилерійські радари, дрони-розвідники та інше.

Загалом на зброю у 2015 році Сполучені Штати мають виділити 100 мільйонів доларів, а у наступні два роки 2016-2017 - по 125 мільйонів.

У документі офіційною політикою США визнається відновлення територіальної цілісності України та захист її від російської окупації.

Нові санкції США щодо Росії, мовиться у документі, торкнуться, головним чином, оборонної сфери, енергетичного, банківського, інвестиційного секторів, а також передбачає візові обмеження.

Інвестувати у нафтову галузь Росії чи продавати росіянам будь-яке обладнання практично забороняється. За умови, якщо президент США визнає, що «Газпром» використовує газ з метою політичного тиску на країни НАТО, Україну, Грузію чи Молдову, російський газовий монополіст також потрапляє під санкції.

Загалом, законопроект дозволяє застосувати санкції США проти будь-якої фінансової установи, що допомагає Росії в її діях щодо дестабілізації України.

При цьому, якщо закон набуде чинності, скасувати санкції проти Росії буде не так просто. Для цього президент США муситиме надати законодавцям докази, що Росія припинила будь-які дії з дестабілізації України.

Із законопроекту видалили тезу, на яку так сподівався Київ, про надання Україні статусу союзника поза межами НАТО. Цей пункт був каменем спотикання у Сенаті перед голосуванням, і щоб досягти компромісу, його видалили. Водночас експерти наголошують, що це формулювання - лише не принципова декларація. Україна і без цього має отримати значну допомогу у тому числі і зброю.

«Прибрано пункт про статус Україні союзника поза НАТО. Але іноді доводиться йти на компроміси, щоб законопроект мав шанс пройти. Не забувайте, синиця в руках краще журавля в небі. Це дуже сильний і дуже важливий законопроект, і він справді допоможе Україні протидіяти агресії Росії та стати сильнішою, більш економічно стабільною та демократичною країною», - пояснює Орест Дейчаківський.

Значна допомога, згідно документу, передбачається для тимчасових переселенців. Уряд США також уповноважується допомогти Україні у розв’язанні енергетичної кризи в Україні.

Крім того, закон передбачає протидію російській медіа-пропаганді. Пріоритетом американських державних мовників стануть країни колишнього радянського союзу, де програми мовитимуься російською мовою. Крім того, закон передбачає збільшення мовлення українською та румунською мовами.

Всі вищесказані умови, мовиться у законі, виконуватимуться за умови, якщо український уряд зобов’язується вжити всіх заходів для захисту своїх громадян.

Дивіться також: Журнал Таймс назвав борців з Еболою людьми року

Людиною року "Тайм" стали борці з Еболою
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

  • 16x9 Image

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на «Радіо Свобода» ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проекту «Україна – Куба». Своїм найбільшим хобі вважає 3-річну доньку Марійку та подорожі з родиною. Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG