Спеціальні потреби

Актуально

Стівен Бланк: «В окупованих регіонах діють терористичні режими, якими по суті управляють члени московської мафії»

Якщо ти читаєш російські видання щодня, може виникнути відчуття, що ти знаходишся в палаті № 6 – Стівен Бланк.

«Міноборони України повинно бути стабільним і високоефективним. Вам треба позбутись корупції. Робити це доведеться за найбільш несприятливих обставин, але у вас немає вибору, - констатує старший науковий співробітник Американської ради з міжнародної політики – Стівен Бланк. Він переконаний, армія і ефективний уряд – саме те, що зараз може врятувати Україну. Адже Москва навряд відмовиться від загарбницьких дій, а Володимир Путін зможе залишатися при владі настільки довго, наскільки готовий буде вбивати і матиме прихильність армії та пасивність власних громадян. Прознози для України й Росії загалом та для Північного Кавказу, зокрема, Стівен Бланк дав у інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки».

Тетяна Харченко: Докторе Бланк, як Ви вважає, яким став головний урок для України у 2014-му і яких помилок треба уникнути вже цьогоріч?

Стівен Бланк: Найбільший урок, який Україна може винести – це те, що їй вкрай необхідно мати ефективну структуру країни і армії. Якщо Україна не буде цього мати – ніхто її не захистить. (...) Росія ставить перед собою невгамовні цілі, серед яких – бажання знищити незалежність і суверинітет України, за будь-яких обставин. Тому, на жаль, треба ще більше посилювати тиск на Росію. Я постійно наполягаю на тому, що Захід мусить надіслати Україні військове обладнання, допомогти провести трейнінги для військових та пересвідчитись, що Україна може уникнути економічного та політичного колапсу, на який нині розраховує Москва. Адже за нинішніх умов, Путін однозначно не збирається повертати Крим.

ТХ: Чого чекати від цієї зими? Чи можливий наступ із боку Росії?

С.Б.: Військова операція, радше за все, не буде продовжена цієї зими. Причина очевидна – погода. Ну, і тому що будь-який прямий російський наступ підняв би питання участі НАТО в цьому конфлікті. З іншого боку, я також не можу сказати: чого слід чекати від весни, коли погода покращиться і перспектива військової операції поновиться. (...)

ТХ.: Напередодні Нового року прозвучала заява від командира батальйону «Донбас» Семена Семенченка, де він казав, що атака може статись вже за два місяці. Що Ви про це думаєте?

С.Б.: Можливо, але таке дуже тяжко спрогнозувати, що от за два місяці, Москва знову атакує. Через два місяці буде все та ж таки зима, а взимку важко просуватися з точки зору проведення операцій. Проте, відтепер ви маєте враховувати таку можливість як реальну завжди.

Т.Х.: Але ми вже бачимо напруження в Одесі, Харкові та інших містах. Можливо, взимку просто зміниться стратегія?

С.Б.: Це не стратегія. Стратегія завжди полягала в тому, щоб зруйнувати Україну, як незалежну, функціональну, суверенну державу, а от тактика зміниться. Тактика буде визначатися ситуацією на місці. Повстанці чи сепаратисти – називайте їх як хочете – думаю, правильніше сказати – російські сили – з вересня й до грудня 2014 року зазнали провалу, попри всі переваги, які здавалося б вони мають... але ж справа не лише в Донбасі, а й в Криму. Як на мене те, що сталося з Україною – це найбільша неприхована агресія з часів, коли Саддам Хусейн вторгся в Кувейт. Ми не маємо права залишити все такому стані, інакше – підірвемо не лише стабільність України, але й безпеку всієї Європи! Ми заохотимо ріст того, що я міг би назвати фашизмом у Росії.

Т.Х.: Якими джерелами інформації щодо ситуації з українського фронту Ви послуговуєтесь? Чи маєте Ви незалежні джерела? Адже офіційні і неофіційні цифри втрат на фронті дуже різняться.

С.Б.: Я не знаю, яка кількість росіян була вбита офіційно чи неофіційно, але вірю, що ці цифри вимірюються тисячами. Щодо українських втрат – офіційно це 4,5-5 тисяч чоловік. Я підозрюю, що насправді ця цифра більша, однак, шляху отримати зараз об’єктивний підрахунок нема. Але треба розуміти, що це не самі тільки втрачені життя – це також абсолютно зруйнована інфраструктура й цивілізація. Щодо Криму – там зараз також засилля терору і криміналітету. Тамтешні керівники були мафією до того, як вони стали тими, ким зараз є. Отже, якщо бути прямолінійним, зараз у цих (окупованих – авт.) регіонах ми маємо терористичні режими, якими по суті управляють члени московської мафії.

Т.Х.: Україна зупинила постачання електроенергії в Крим...

С.Б.: Так, і радше за все відключить і воду... Бачите, Москва взяла цю територію силою і поширила теорію про те, що Крим – споконвічна територія Росії, що є абсолютним нонсенсом. У Криму зараз справжні хижаки і, якщо вони хочуть Крим, їм доведеться заплатити за нього. Санкції на Росію і на Крим накладені настільки жорсткі, а ціна утримання Криму така велика, що вона призведе до зубожіння Росії і питання в тому – чого росіяни хочуть більше: бідності чи імперії?

Т.Х.: Я знаю, що давати будь-які оцінки зараз тяжко, але все ж таки – дайте прогноз розвитку ситуацї у 2015 році. До чого слід бути готовими?

С.Б.: Найперше, треба бути готовими до неймовірного тиску з боку Росії. Російська стратегія завжди була тим, що ми тут називаємо інтрументами впливу. Це дипломатія, інформаційний, військовий, економічний вплив. Він буде задіяний для того, щоб і далі підірвати, зруйнувати український суверинітет і незалежність. Чи закінчаться при цьому військові дії? Цього ми поки що не знаємо. Адже, якщо буде нова ініціатива провести переговори, і вона буде рухатися вперед – це може відвернути військові дії, і навпаки – проблеми в політичному процесі будуть лише поглиблювати цей конфлікт. Багато людей вважає, що ціль Путіна – заморожений конфлікт. Думаю, Путін може піти на це, якщо не зможе задовільнити свої зазіхання, бо таким чином він принаймні зможе утримувати Крим.

Тому ми маємо надіслати (Україні – авт.) озброєння й провести військові тренування, надавати політичну й економічну допомогу. Тобто допомогати будувати справжню державу. Щодо санкцій – їх треба не просто утримувати, а й навіть збільшити. Якщо США і НАТО не збираються висилати на допомогу свої війська (а вони вже визнали це), тоді треба зробити так, щоб Росії було дуже тяжко утримувати Крим. Крим – є найпершим злочином. Крим настільки ж не належить Росії, як їй не належить Нью-Йорк. Але зараз, не думаю, що є щось, що може змусити росіян піти з Криму чи Донбасу.

Т.Х.: Як зміниться політика США у 2015 році?

С.Б.: Конгрес стане більш антиросійським, ніж він був у 2014 році. Він вже був близьким до такого зразка наприкінці 2014-го року, коли коли «Акт на підтримку свободи в Україні» (акт передбачає фінансову підтримку України та надання їй війського обладнання – авт.) був одобрений обома партіями. Все буде залежати від того, що буде робити американський уряд і це, в свою чергу, також залежатиме від ситуації на місцях. Якщо не буде прогресу, думаю, санкції будуть продовжені. Також буде надано і озброєння, відповідні трейнінги, мобілізовану підтримку НАТО і допомогу ЄС. Я сподіваюсь, що ми переберемо на себе стратегічну ініціативу, роблячи ці кроки зараз, і це змусить Путіна відповідати. Це краще, аніж чекати доки він щось зробить. Тому що в нинішній ситуації – він утримує стратегіну ініціативу навіть попри російську кризу. Ми повинні зберігати і збільшувати тиск.

Т.Х.: Ви зазначили, що новий Конгрес буде більш антиросійським. Чи буде він також в більшій опозиції до адміністрації Барака Обами, яка часто піддавалася критиці через її ставлення до ситуації в Україні.

С.Б.: Ну, тут взагалі не лише зовнішня політика, а й весь внутрішній порядок може стати свого роду мінним полем. Від лідерів у Білому Домі та Конгресі, буде залежати, щоб зовнішня й оборонна політика США загалом, і це стосується не лише України, проводилась в національних інтересах США, а не лише в інтересах якоїсь однієї політичної сили.

Т.Х.: Раніше Ви казали, що Україна не стане членом НАТО в найближчій перспективі. Звідки у Вас така впевненість?

С.Б.: Україна не буде членом НАТО найближчим часом, тому що, перш за все, вона не реформована. Точніше навіть не так – перш за все, вона перебуває в стані війни. і прийняття її в НАТО значило б, що НАТО вступає у війну із Росією, а цього не хоче бачити ніхто з жодного боку фронту. Крім того, Україна не здатна була б утримувати своє члентво в НАТО. Прийти в НАТО це вам не прийти у якийсь клуб і віддати певні гроші, щоб бути прийнятим. Є цілий ряд речей, які ти маєш зробити для того, щоб бути прийнятим і щось привнести в організацію. Україна не здатна це зробити через нинішню ситуацію. В майбутньому, якщо Україна все таки буде прагнути вступити в НАТО, і зробить відповідні кроки, це буде можливим. (...)

Але я також хочу зазначити, що Україна стала лакмусовим папірцем, який, по-перше, показав імперіалістичну політику Росії, а по-друге, те, що НАТО досі є затребуваною організацією. Віра, яку ми мали ще 25 років тому, що нова війна в Європі неможлива – виявилася ілюзією. Але це сталося в тому числі через те, що Україна не змогла управляти собою ефективно. Вона ослабла і це створило вакуум і спокусу.

Т.Х.: Експерти пророкують Україні дуже різні шляхи. Від виграшу й відродженя після кризи в образі нового економічного «тигра» до розпаду за прикладом Сирії. Як Ви ставитесь до таких оцінок?

С.Б.: Академіки й експерти люблять все спрощувти. Давати якихось два-три сценарії або казати – все буде так або ось так – і не інакше. Реальність завжди набагато більш складна. Послухайте, ваша країна в стані війни! Її економіка в руїнах! На відновлення, навіть за найкращих обставин, підуть роки. Розпад держави – це справжня катастрофа. Це нагорода агресору і запрошення для подальших воєн у всій Східній Європі. Це надихає російський імперіалістичний і, якщо вам завгодно – мафіозний режим.

Чи Україна стане тигром? Спершу треба, щоб настав мир і був збудований каркас економічної активності. (...) Українці доволі освідчені люди. Ваша країна має достатньо хорошу мережу таких освідчених людей. Тому у вас є всі можливості. Але, не можна з мілини одразу дострибнути до рівня тигра. Вам потрібно для цього кілька років миру, врівноваженості й ефективного уряду.

Т.Х.: Запорука миру реформована і сильна армія. Як Україна має її змінити?

С.Б.: Ваша армія повинна вміти реагувати на специфічні загрози. Вона мусить справлятися з воєнізованими російськими силами. Бути здатною проводити традиційні військові операції невеликого масштабу. І, коли ця ціль буде досягнута, вчитися здійснювати масштабні операції. Також українській армії вкрай необідне ефективне командування і керівництво. Потрібні кваліфіковані високомотивовані професіонали, які знають, як проводити операції. Зараз ми бачимо, що вони мають мотивацію. Українська армія воювала набагато краще, ніж можна було очікувати. Але вона не має згуртованої організації. Міноборони (України – авт.) повинно бути стабільним і високоефективним. Вам треба позбутись корупції. Робити це доведеться за найбільш несприятливих обставин, але у вас немає вибору.

Втім, я не думаю, що російський уряд прийме рішення про відкрите вторгнення в Україну, в класичному значенні цього слова. Тому що тоді, НАТО просто мусило б втрутитися у ситуацію, а це створило б іще більшу кризу. Значно більшу, ніж та, яка є у нас зараз.

Т.Х.: Українська льотчиця Надія Савченко, що зараз перебуває у російській тюрмі, в одному зі своїх останніх інтерв’ю розповіла анекдот, який там почула. Про те, що Америка і Росія будуть боротися за Україну до останнього живого українця. Загалом, російська пропаганда дуже активно змальовує Америку як учасницю цієї війни. Водночас, якщо не враховувати війну в Україні, США також має свої інтереси щодо співпраці з Росією. Зокрема, у «Вашингтон Пост» можна побачити статті про необхідність кооперації між США і Росією задля боротьби з ІДІЛ. Кооперація США і Росії однозначно більш перспективна, ніж скажімо США і Китаю. Чи не так?

По-перше, США не бореться з Росією. Україна бореться з Росією і її підтримує не лише США, а й Європа. І чим далі, тим Росії важче. Не Україні, зауважте, а саме Росії. Тому що вона пройшла кульмінацію своїх можливостей. Ви питали про кооперацію в питанні ІДІЛ – це дуже невелика кооперація. Путін має фантазію чи навіть оману, що США хочуть підірвати російську державну систему. Контролюючи медіа і посилюючи пропаганду він (президент РФ – авт.) створив колективний психоз в Росії. Якщо ти читаєш російські видання щодня – може виникнути відчуття, що ти знаходишся в палаті № 6. У них дуже дивне уявлення щодо того, що таке західна політика щодо Росії. Його розвідці дуже хочеться згущувати фарби і представляти все набагато гірше, воно є. Тому я не бачу шансів для поліпшення в 2015 році.

Настільки довго, наскільки Росія буде в Україні – вони не можуть розраховувати на співіснування, і я навіть не говорю про співпрацю. Термін мирне співіснування – буде неможливий доти, поки вони будуть залишатися в Криму чи на Донбасі. Це неможливо і неприйнятно, в тому числі і для Європи. Для Великобританії та Німеччини, зокрема. Так само, як для Франції, Італії та Польщі. Якщо виникне необхідність кооперації з Росією з інших питань – Росія повинна буде покинути Крим і Донбас, але Путін цього не зробить. Він відчуває, що втратить свою силу, якщо зробить це. Це буде кінець його місії. І, швидше за все, це правильні здогади. Майбутнє Росії в якості імперії значить війну, а війна робить все нестійким.

Т.Х.: Як довго Путін може лишатись при владі за тієї економічної ситуації, що склалась в Росії?

С.Б.: Настільки довго, наскільки він готовий вбивати людей. Настільки довго, наскільки у нього залишатиметься підтримка армії, а населення перебуватиме в омані – він може лишатись при владі, але країна буде зруйнована.

Т.Х.: То який сценарій ви вважаєте найбільш реальним для Росії?

С.Б.: Я бачив Росію в стані кризи і раніше. Те саме було і за радянської системи. Все провалилось через ті ж причини. (...) Путін відродив культ самодержавства, ортодоксії, російського націоналізму. І зараз він лишає країну без опори. Психологічно й емоційно країна не може цього витримати. В міжнародній політиці він все більше стає залежним від Китаю. Китай скуповує активи і вичавлює Росію економічно. Тому вся іронія в тому, що Росія в цій ситуації не виграє. Найбільше виграє Китай.

Т.Х.: Наприкінці 2014-го року в Грозному пролунали вибухи. Ті події в Чечні були символічними чи там справді є сили готові боротись за незалежність? Якою взагалі є ймовірність відколу цілих регіонів від Росії?

С.Б.: Я думаю, що ті дії були символічними. У них нема можливості скинути Росію. Але, якщо криза в Росії буде поглиблюватися, ми побачимо набагато сильніші прояви, тому що утримувати Північний Кавказ буде все важче економічно. Інфраструктурні проекти в Росії вже були відкладені, був встановлений абсолютний контроль і примус компаній продавати долари, тобто це вже державний контроль. При цьому вони (російські урядовці – авт.) відмовились урізати військові витрати. Але економіку не можна розтягувати до безкінечності – в якийсь момент вона просто вибухне. І вона може вибухнути на Північному Кавказі, тому що там війна триває отанні 20 років і російський уряд, здається, не має жодної уяви – як в ній перемогти, а ще менше – як її утримувати з меншою кількістю ресурсів.

Т.Х.: Михайло Ходорковський, що є в опозиції до нинішьої російської влади, достатньо активізувався останнім часом. Зокрема, він опублікував списки російських військових, які загинули на війні в Україні та говорив про можливість перевороту проти Путіна. Такий переворот справді можливий?

С.Б.: Дуже мило тішитись такими думками. (Посміхається). Там (в Кремлі – авт.) можуть бути люди, які є незадоволеними, але Путін – єдина особа, яка зараз тримає це все разом. Якщо він піде його лейтенанти почнуть вбивати одне одного. І мені чомусь не віриться, що російські люди чекають на Ходорковського як на рятівника. Сподіваюсь, із ним все гаразд, але я не бачу такого розвитку подій.

Т.Х.: Які інші сили могли б змінити ситуацію? Якої Ви думки про російську опозицію?

С.Б.: Думаю, що внутрішні і зовнішні сили можуть змінити ситуацію в Росії. Це не питання зміни Путіна. Це питання зміни політики для початку. Саме тому я вважаю, що тиск на Росію має бути посилений.

Всі новини дня

Блінкен розповів, чому Росія програє війну, і як санкції з'їдають російську економіку   

Недільні ракетні обстріли Києва та інших українських міст - це чергова спроба Росії налякати українців. Так коментує посилення російських обстрілів Державний секретар США Ентоні Блінкен.

“Ми бачимо час від часу, відколи Путін програв боротьбу за Київ і змушений був змістити свою увагу на східну та південну Україну, що вони запускають ракети, в основному, щоб тероризувати людей. Вони стріляють у житлові будинки. Є повідомлення, що вони влучили у дитячий садочок. Тут немає іншої мети, крім як спроба налякати українців”, - зазначив американський дипломат.

В інтерв’ю американському каналу CNN в рамках саміту “Групи семи” глава зовнішньополітичного відомства США заявив, що стратегічно Путін уже зазнав поразки на війні в Україні.

“Давайте не плутати тактичне і стратегічне. Якщо брати до уваги стратегічні цілі Путіна, він уже зазнав поразки. Його стратегічна мета була - покінчити з українським суверенітетом та незалежністю, стерти її (Україну - ред.) з карти, приєднати до Росії. Тут вони програли. І суверенна та незалежна Україна буде існувати довше, ніж Путін”, - сказав Ентоні Блінкен у розмові з американським журналістом Джейком Таппером.

Колективно ми продовжуватимемо робити все можливе, щоб українці мали в руках все необхідне, аби відбити російську агресію.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

Відступ українських військових із Сєвєродонецька та посилення ракетних обстрілів Блінкен називає тактичними військовими діями.

“В той же час зараз у східній Україні триває тактична жорстока боротьба проти російської агресії, українські сили відштовхують, ці лінії постійно змінюються, є здобутки то з одного боку, то з другого. Але що справді важливо - стратегічна теза, що Путін не досягне успіху в тому, що він намагається досягти”.

Блінкен висловив переконання, що країни НАТО під час саміту у Мадриді цього тижня продемонструють велику єдність і силу.

“Колективно ми продовжуватимемо робити все можливе, щоб українці мали в руках все необхідне, аби відбити російську агресію”, - запевнив Блінкен.

Ми бачимо прогнози, що російська економіка сторотиться на 8-15% наступного року.
Держсекретар США Ентоні Блінкен

У неділю, 26 червня, країни “Групи семи” оголосили заборону на імпорт російського золота. За словами Блінкена, ці санкції значною мірою послаблять російську економіку.

“Це другий за прибутковістю експорт Росії після енергетики. Це близько 19 мільярдів доларів на рік. І переважко це експорт в межах країн “Групи семи”. Не дати доступ до прибутку на 19 мільярдів доларів в рік - це значна річ”, - коментує заборону екпорту російського золота Державний секретар США.

За словами Блінкена, санкції Заходу щодо Росії “мають драматичний ефект” на економіку країни.

“Ми вже бачимо прогнози, що російська економіка сторотиться на 8-15% наступного року”, - аналізує Держсекретар. За його словами, Кремль штучно наразі тримає курс рубля, втім це їм обходиться у велику ціну.

Блінкен також пояснив накопичувальний ефект санкцій на російську еукономіку:

“Тисяча великих міжнародних компаній залишили Росію. Ще є товари, які лишились на полицях, коли вони лишали, але вони закінчаться. І росіяни не матимуть змоги купувати речі, до яких вони звикли. Стандарти життя росіян знижуються. Ми бачимо витік мізків з Росії. 200 тисяч росіян, серед яких ті, що мають найкращу освіту, які працюють у найважливіших галузях, вони залишили країну. Багато іноземців, які працювали у важливих галузях, також залишили країну. Все це з часом буде накопичуватись і накопичуватись”.

У неділю, 26 червня, у Німеччині почався саміт "Групи семи". А наступного тижня, з 28 до 30 червня, у Мадриді відбудеться саміт НАТО.

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00


Джо Байден: "Весь світ відчуває вплив жорстокої війни Росії в Україні, зокрема, на наші енергетичні ринки". Відео

"Весь світ відчуває вплив жорстокої війни Росії в Україні, зокрема, на наші енергетичні ринки" - президент США Джо Байден на саміті G7 в Німеччині

Джонсон та Макрон на саміті "Групи семи" домовились активізувати військову підтримку України - заява британського уряду 

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон та президент Франції Еммануель Макрон у кулуарах саміту "Групи семи", 26 червня 2022 року 

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон та президент Франції Еммануель Макрон під час зустрічі у кулуарах саміту “Групи семи” обговорили, серед іншого, питання допомоги Україні.

За даними британського уряду, сторони погодились забезпечити більше підтримки Україні в час війни проти російського вторгнення.

“Вони погодилися, що це критичний момент для перебігу конфлікту, і є можливість переламати хід війни”, - мовиться у заяві речника британського уряду.

“Президент Макрон привітав постійну військову підтримку України з боку прем'єр-міністра (Бориса Джонсона - ред.), і лідери погодилися активізувати цю роботу", – додав речник.

На своїй Твітер-сторінці британський прем'єр заявив: “Ми повинні підтримати Україну, щоб посилити її руку як у війні, так і в будь-яких майбутніх переговорах. Президент Макрон і я погодилися активізувати нашу військову підтримку України в цей критичний момент, а також посилити англо-французьку співпрацю у сферах оборони та безпеки”.

Також видання Politico із посиланням на заяву британського уряду повідомляє, Борис Джонсон під час цієї зустрічі попередив Еммануеля Макрона, що будь-які спроби зараз врегулювати конфлікт в Україні лише призведуть до “тривалої нестабільності”.

За словами глави британського уряду, такий крок “дасть Путіну дозвіл маніпулювати обома суверенними державами та міжнародними ринками назавжди”.

Президент Франції раніше закликав "не принижувати Росію" через "історичну і фундаментальну помилку Путіна".

Водночас, як повідомляє видання Reuters із посиланням на представника французької сторони, президент Макрон під час зустрічі із прем'єр-міністром Великобританії підняв тему створення Європейської політичної спільноти.

Минулого місяця президент Франції запропонував створити Європейську політичну спільноту, яка б стала новою структурою. Як вважає французький лідер, це сприяло б тіснішій співпраці з країнами, що прагнуть до членства в ЄС. Британія також може бути частиною такої спільноти.

У неділю, 26 червня, у Німеччині відкрився саміт "Групи семи" - семи найбільших економік світу. Одне з головних питань їхнього порядку денного - підтримка України в час війни проти російського вторгнення. У кулуарах саміту в неділю відбулась також зустріч Президента США Джо Байдена із канцлером Німеччини Олафом Шольцем.

Дивіться також: Законодавці США - про резолюцію щодо визнання Росії державною-спонсором тероризму

Резолюція про визнання Росії державою-спонсором тероризму – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00

Росія - близько до технічного дефолту за зовнішнім боргом

Росія може найближчим часом зіткнутися з технічним дефолтом із зовнішнього боргу. Через економічні санкції, оголошені США та Євросоюзом після вторгнення Росії в Україну, Москва відчуває труднощі з обслуговуванням свого зовнішнього боргу.

У неділю спливає термін платежу за позикою обсягом 100 мільйонів доларів. Після запровадження санкцій Росія більше не може здійснювати виплати у доларах. За заявою Міністерства фінансів Росії, Москва сплачує борг у повному обсязі в рублях. Однак європейський банк Euroclear, через який проводяться платежі, не може конвертувати їх у валюту, тому кредитор їх не отримує.

Платіж мав бути зроблений 27 травня; далі позичальник має ще 30 днів на погашення боргу із затримкою. Якщо після цього терміну кредитор не отримає платіж, позичальнику може бути оголошено технічний дефолт. Якщо це станеться, це буде перший дефолт Росії із 1998 року.

Раніше Міністерство фінансів США відмовилося продовжувати після 25 травня ліцензію, яка дозволяла Росії продовжувати обслуговування суверенного боргу в іноземних валютах.

Представниця Білого дому припустила, що Росія, ймовірно, не зможе виконувати свої зобов'язання та зіткнеться з перспективою дефолту та статусом вигнанця у глобальній фінансовій системі на тривалу перспективу.

У відповідь на це Мінфін Росії заявив, що продовжить обслуговувати свій зовнішній борг у рублях. Банк Euroclear, який виступав посередником у платежах між Росією та міжнародними кредиторами, у своєму прес-релізі заявив, що через накладені на Росію економічні санкції він практично перестає працювати з рублями, за кількома невеликими винятками.

Міністр фінансів Росії Антон Силуанов звинуватив Захід у тому, що той навмисне створює перепони для обслуговування зовнішнього боргу РФ, щоб Росія опинилася у ситуації дефолту.

Близько 40 мільярдів доларів зовнішнього боргу Росії номіновано в американській та європейській валюті.

Дивіться також: Харчування 50-ти мільйонів людей під загрозою через Росію - Держсекретар Блінкен

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

Президент Байден похвалив зусилля канцлера Шольца у реагуванні на війну в Україні 

Президент США Джо Байден та канцлер Німеччини Олаф Шольц під час саміту "Групи семи" у Німеччині. 26 червня 2022 року 

Президент США Джо Байден подякував канцлеру Німеччини Олафу Шольцу за його лідерство у реагуванні на українську війну та підтримав єдність союзників у підтримці України.

Зустріч лідерів США та Німеччини відбулася у неділю, 26 червня, у Баварському альпійському курорті напередодні саміту “Групи семи”.

За словами Джо Байдена, лідерство Шольца відіграло вирішальне значення в плануванні того, як Європа відреагувала на вторгнення Росії в Україну.

"Я хочу зробити вам комплімент за виступ вперед - те, що ви зробили, коли стали канцлером", - сказав Джо Байден. - “Путін від самого початку розраховував на те, що НАТО і “Група семи” якось розколяться, але ми не розкололись і цього не станеться”.

Президент США віддав належне Німеччині за те, що погодилася збільшити свої військові витрати за допомогою спеціального фонду в 100 мільярдів євро та за згоду надати Україні озброєння.

Деякі західні союзники та Україна неодноразово звинувачували Німеччину в тому, що вона затягує свою допомогу Києву. Глава німецького уряду заперечує ці закиди.

Шольц назвав позитивом те, що союзникам “вдалося залишитися об'єднаними, чого, очевидно, Путін ніколи не очікував”.

В неділю, 26 червня, канцлер Німеччини Олаф Шольц також засудив “жорстоку” ракетну атаку росіян на Київ і наголосив, що це тільки посилює потребу лідерів “Групи семи” бути об'єднаними і “підтримувати українців у захисті своєї країни”.

Після робочого засідання "Групи семи" глава німецького уряду заявив, що "всі країни “Групи семи” стурбовані кризою, з якою ми зараз маємо справу”.

“У деяких країнах спостерігається падіння темпів зростання, зростає інфляція, дефіцит сировини та порушені ланцюги поставок”, - ці слова Олафа Шольца цитує видання Aljazeera.

“Я дуже, дуже, дуже впевнений, що нам вдасться надіслати з цього саміту дуже чіткий сигнал єдності та рішучих дій”, - додав канцлер Німеччини.

26 червня у Німеччині розпочався триденний саміт "Групи семи". Питання підтримки України в час російського вторгнення - серед головних на порядку денному цієї зустрічі.

У цій статті використані матеріали видань Reuters, Aljazeera.

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG