Спеціальні потреби

ЄС: зараз не час послаблювати санкції проти Росії


Федеріка Моґеріні

Міністри закордонних справ держав – членів Європейського Союзу сказали в понеділок, що підстав для зняття економічних санкцій проти Росії немає, попри пропозиції примирення, які висловила верховна представниця ЄС з питань закордонних справ.

Федеріка Моґеріні в конфіденційній записці, яка потрапила до агенції новин Reuters, припускала, що держави – члени ЄС можуть відновити переговори з Росією про світову дипломатію, торгівлю та інші питання, якщо Москва виконає домовленості про припинення конфлікту в Україні.

«Не думаю, що ми повинні думати, як відновити зв’язки. Це Росія повинна думати, як їх відновити», – сказав міністр закордонних справ Латвії Лінас Лінкевічус журналістам, прибувши на зустріч, де мали обговорювати документ Моґеріні.

Пропозицію Моґеріні розкритикували рішучіше налаштовані члени ЄС, такі як Латвія, яка сказала, що це подасть російському президентові Володимирові Путіну неправильний сигнал про готовність ЄС обстоювати свою позицію.

ЄС і США запровадили жорсткі санкції проти Росії за підтримку бойовиків в Україні, але не в усіх 28 держав – членів ЄС ці санкції викликають ентузіазм. За словами Лінкевічуса, в ЄС немає підстав змінювати свою політику чи скасовувати санкції.

Міністр закордонних справ Данії Мартін Лідеґаард сказав, що зараз не час «відмовлятися від будь-яких санкцій чи посилати якісь сигнали про те, що ми готові це зробити, але... ми повинні вивчити всі можливості знайти політичне рішення цієї кризи».

Міністр закордонних справ Швеції Марґот Вальстром сказала, що ЄС повинен залишити в дії санкції проти Росії, але водночас мати довготермінову перспективу налагодження діалогу з Москвою.

За словами Моґеріні, будь-яке ослаблення санкцій проти Росії можливе лише в разі поступу у вирішенні конфлікту в Україні.

Себастіан Курц, міністр закордонних справ Австрії, яка дотримується більш м’якої позиції щодо санкцій, сказав, що ЄС має розробити стратегію налагодження відносин з Росією в довгостроковій перспективі. «Річ не в посиленні чи послабленні санкцій, а у відмові від рефлекторної реакції... Я думаю, неправильно лише слідувати рефлексам», – сказав він журналістам.

ЄС прийматиме рішення щодо продовження санкцій проти Росії в березні, і для цього буде потрібна одностайна згода всіх його членів.

XS
SM
MD
LG