Спеціальні потреби

Актуально

Пропозиції Заходу допомогти Україні наражаються на перешкоди

На думку Заходу, його найпотужніша зброя проти російської агресії в Україні – це багатомільйонний пакет допомоги Києву для відновлення майже збанкрутілої держави та втілення європейської мрії, яку плекають багато українців.

Існує лише одна проблема: іноземні уряди та міжнародні фінансові інституції не хочуть вливати гроші в неефективну державу. Тільки цього тижня підприємця, якому новий уряд доручив очистити податкову службу, самого відсторонили від виконання обов’язків на час здійснення розслідування щодо нього за підозрою в корупції.

За словами донорів, ця колишня радянська республіка, охоплена війною та корупцією, не може чи не хоче навіть визначити, скільки кілометрів доріг, енергетичних станцій і шкіл потрібно її 45-мільйонному населенню, не кажучи вже про увідповіднення новим європейським стандартам для сільськогосподарських угідь і фабрик.

«Існує сильний спротив, оскільки багато людей у різноманітні способи мали вигоду від старої неефективної та дуже корумпованої системи», – сказав голова дорадчої місії ЄС в Україні Калман Мішей.

Україна – одна з найкорумпованіших держав у світі, що займає 142 місце з 175 відповідно до індексу сприйняття корупції, підготованому Transparency International. За деякими оцінками, частка тіньової економіки становить 60% від обсягу виробництва.

Попри ентузіазм президента Петра Порошенка та його нового міністра фінансів, уродженки США, стабілізація економіки за допомогою МВФ – це лише початок.

За винятком Міністерства фінансів, де працюють не лише представники МВФ, а й фахівці з Німеччини, Канади та Польщі, інші урядові установи занедбані, мають мало комп’ютерів і працівників зі знанням іноземних мов, які могли б спілкуватися з іноземними радниками.

«Структури державного управління, необхідної для керівництва державою, просто не існує», – сказав консультант із західної донорської організації, який працює в Києві. Він описав бюрократів середньої ланки, відповідальних за виконання проектів, як «неефективних, демотивованих і низькооплачуваних».

Інший консультант з ЄС розповів, як у грудні намагався допомогти українському чиновникові визначити кількість державних шкіл у країні. Їм так і не вдалося знайти відповідь на це запитання.

Ситуація також може погіршитися через те, що такі донори, як ЄС, Норвегія та Канада остерігаються нецільового витрачання коштів і наполягають на тому, щоб їх вважали «інвесторами, які хочуть побачити всеосяжний план» Києва перед проведенням донорської конференції у квітні.

«Нам треба уникнути бездонної ями. Ми хочемо мати чіткий план, – сказав єврокомісар Йоганнес Ган, який відповідає за політику східного сусідства ЄС. – Я не можу покладатися на заяви про те, що щось має статися 2015 чи 2016 року».

Пропонуючи допомогу, Захід прагне вирвати Україну зі сфери впливу Росії та включити її в коло європейських націй. Скільки грошей вона може отримати, достеменно не відомо. Україна погодилася на програму МВФ в розмірі 17,5 млрд дол. США, плюс 7 млрд від ЄС, США та Світового банку. Також Україна очікує на 15 млрд від реструктуризації боргу. Україна отримала обіцянки про надання позик і гарантій за позиками від ЄС, Швейцарії, Японії та Канади на суму близько 10 млрд дол.

Донорська конференція в Києві може принести ще 15 млрд, за оцінкою Гана, хоча невідомо, коли саме донори будуть готові дати такі обіцянки.

Загалом, на його думку, допомога може сягти 64,5 млрд, що стане однією з найбільших міжнародних програм за останні роки. Однак без прориву в тому, як витрачаються кошти, кажуть офіційні особи у приватних розмовах, донорська допомога залишається примарною.

«Україна має реформувати свою судову систему. Компанії бояться потрапляти до українського суду, – сказав представник банку розвитку. – Ризик того що вони програють справу, становить 99%, оскільки судова система – у кишені тих, хто перебуває при владі в певний момент».

Згідно з новим дослідженням страхової компанії Wills Group Holding і консультативної фірми Oxford Analytica, фірми можуть втратити за десять років в Україні більше грошей, аніж у Венесуелі. Здійснювати бізнес в Україні лише трохи безпечніше, аніж у Північній Кореї.

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG