Актуально
Лещата, в яких «Газпром» тримає Європу, слабнуть

Генеральний директорат з питань конкуренції Європейської комісії – це дуже ефективна сила, що ослаблює лещата, в яких «Газпром» тримає європейський енергетичний сектор. Про це пише Джуді Демпсі на сайті Carnegie Europe.
Цей орган стежить за чітким дотриманням Третього енергетичного пакета ЄС, мета якого полягає у створенні лібералізованого газового ринку в ЄС.
Згаданий документ «розокремить вертикально інтегровані газові компанії, які донедавна могли володіти майже монопольним становищем у виробництві, закупівлі та розподілі газу. Навіть більше, пакет передбачає доступ третіх сторін до газопроводів і відкритості тарифів для сприяння конкуренції (та нижчих цін) у галузі», – пише авторка.
2012 року Комісія почала антимонопольне розслідування цінової політики «Газпрому» в кількох державах – членах ЄС Східної та Центральної Європи, результати якого можуть з’явитися вже найближчим часом.
Антимонопольні органи ЄС також поклали край планам «Газпрому» збудувати газопровід «Південний потік», який мав пролягти з Росії через Чорне море до Болгарії та Центральної Європи. Це послабило б залежність Москви від транзиту через Україну та дало б їй прямий доступ до енергетичних ринків Південно-Східної Європи. Однак ЄК наполягла на доступі третіх сторін до газопроводу та попередила Болгарію про серйозні штрафні санкції в разі порушення Третього енергетичного пакета.
Окрім того, антимонопольні органи також зайнялися німецьким газопроводом OPAL, яким російський газ подається по газпромівському Північному потоку до Німеччини через Балтійське море. Комісія звинуватила «Газпром» у монополізації OPAL і наполягла, що він має обмежити користування газопроводом до 50%. Унаслідок цього «Газпром» відклав будівництво ще однієї гілки Північного потоку.
Наступним потужним ударом по «Газпрому» стала відмова німецького хімічного концерну BASF від угоди з російським енергетичним гігантом. Згідно з цією угодою, частка «Газпрому» в дочерній компанії BASF, Wingas, збільшилася б з 50 до 100%, і «Газпром» отримав би суттєвий доступ до торгівлі та зберігання газу в Німеччині.
«Робота в Європейської комісії нелегка, особливо тому, що деякі країни ЄС досі тримаються «Газпрому», а не урізноманітнюють своїх постачальників. Однак завзяття Комісії в антимонопольних справах доводить, що колись цілковита влада «Газпрому» в газовому секторі Європи слабшає», – підсумовує Демпсі.
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.
Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.
- Голос Америки
Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео
Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.
- Голос Америки
США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).
Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.
“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.
За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.
Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:
- 18 пускових установок M142 HIMARS;
- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;
- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);
- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);
Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.
За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.
Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.
Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я
Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.
Форум