Спеціальні потреби

Актуально

Лещата, в яких «Газпром» тримає Європу, слабнуть

Генеральний директорат з питань конкуренції Європейської комісії – це дуже ефективна сила, що ослаблює лещата, в яких «Газпром» тримає європейський енергетичний сектор. Про це пише Джуді Демпсі на сайті Carnegie Europe.

Цей орган стежить за чітким дотриманням Третього енергетичного пакета ЄС, мета якого полягає у створенні лібералізованого газового ринку в ЄС.

Згаданий документ «розокремить вертикально інтегровані газові компанії, які донедавна могли володіти майже монопольним становищем у виробництві, закупівлі та розподілі газу. Навіть більше, пакет передбачає доступ третіх сторін до газопроводів і відкритості тарифів для сприяння конкуренції (та нижчих цін) у галузі», – пише авторка.

2012 року Комісія почала антимонопольне розслідування цінової політики «Газпрому» в кількох державах – членах ЄС Східної та Центральної Європи, результати якого можуть з’явитися вже найближчим часом.

Антимонопольні органи ЄС також поклали край планам «Газпрому» збудувати газопровід «Південний потік», який мав пролягти з Росії через Чорне море до Болгарії та Центральної Європи. Це послабило б залежність Москви від транзиту через Україну та дало б їй прямий доступ до енергетичних ринків Південно-Східної Європи. Однак ЄК наполягла на доступі третіх сторін до газопроводу та попередила Болгарію про серйозні штрафні санкції в разі порушення Третього енергетичного пакета.

Окрім того, антимонопольні органи також зайнялися німецьким газопроводом OPAL, яким російський газ подається по газпромівському Північному потоку до Німеччини через Балтійське море. Комісія звинуватила «Газпром» у монополізації OPAL і наполягла, що він має обмежити користування газопроводом до 50%. Унаслідок цього «Газпром» відклав будівництво ще однієї гілки Північного потоку.

Наступним потужним ударом по «Газпрому» стала відмова німецького хімічного концерну BASF від угоди з російським енергетичним гігантом. Згідно з цією угодою, частка «Газпрому» в дочерній компанії BASF, Wingas, збільшилася б з 50 до 100%, і «Газпром» отримав би суттєвий доступ до торгівлі та зберігання газу в Німеччині.

«Робота в Європейської комісії нелегка, особливо тому, що деякі країни ЄС досі тримаються «Газпрому», а не урізноманітнюють своїх постачальників. Однак завзяття Комісії в антимонопольних справах доводить, що колись цілковита влада «Газпрому» в газовому секторі Європи слабшає», – підсумовує Демпсі.

Всі новини дня

Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.

Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.

Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео

Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.  

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Більше

XS
SM
MD
LG