Спеціальні потреби

Актуально

Звідки і як прибув «Бук», яким, ймовірно, збили «Боїнг» – дослідження Bellingcat

На сайті Bellingcat систематизовані фотографії і відеозаписи очевидців

Міжнародна розслідувальна група Bellingcat – команда добровольців, що вивчає і систематизує інформацію про військові конфлікти в інтернеті, – опублікувала новий матеріал, присвячений причинам катастрофи «Боїнга» Малайзійських авіаліній під Донецьком. Раніше Bellingcat стверджувала, що їй вдалося вирахувати «Бук», з якого, з великою часткою ймовірності, могла бути випущена ракета по літаку. На сайті Bellingcat були систематизовані фотографії і відеозаписи очевидців, на яких «Бук» із бортовим номером 3X2 (де X – цифра, яку не вдалося розібрати на знімках) проїжджає через Донецьк, Зугрес та Сніжне. У новому розслідуванні наочно показано, як «Буки» та інша військова техніка доставлялася з Росії до України, і які військові частини Міністерства оборони Росії були задіяні в цьому процесі.

Засновник Bellingcat – британець Еліот Хіггінс. Проект починався як хобі, але вже в 2012 році Хіггінс здобув популярність, розкривши схеми постачання озброєння зі Східної Європи до Сирії, а дані його розслідувань стали обговорюватися у британському парламенті. Зараз, як розповів Хіггінс в лютому цього року сайту Meduza, в його команді понад 20 осіб, включаючи декількох вихідців із Росії. Основний матеріал, із яким працюють співробітники проекту, – це записи в соціальних мережах, фотографії та відео очевидців, супутникові знімки Google, Yandex та інших сервісів.

Нова доповідь повністю присвячена тому, як «Буки» та інша військова техніка переправлялася з центру Росії до Ростовської області і далі до України. В його підсумкових висновках немає нічого сенсаційного, як немає і відповіді на питання, хто саме був за кермом тягача, який привіз до Донецька той самий «Бук» із номером 3X2. Тим не менш, цей документ становить інтерес як наочна ілюстрація того, як саме важке озброєння з Росії могло потрапити на українську територію. Радіо Свобода публікує переклад цієї доповіді з дозволу його авторів.

1. Номерні знаки

Колони з військовою технікою, в яких були ракетні системи «Бук», потрапляли в поле зору очевидців двічі – 23-25 червня 2014 року, коли техніка їхала в бік Ростовської області з Курська, і 19-21 липня, коли вони рухалася приблизно таким же маршрутом. Ми зберегли зображення всіх номерних знаків на цих фото і з’ясували, що три з них присутні і в червневій, і в липневій колонах. Особливу увагу було приділено номерним знакам на тягачі, який перевозив той самий «Бук» із номером 3х2 – саме його кілька разів сфотографували очевидці на українській території.

На фотографії ліворуч – тягач із «буком» №3Х2 в Старому Осколі (скріншот з цього відео, завантаженого в мережу «Однокласники» 25 червня). Праворуч – він же в Олексіївці Бєлгородської області. Номерні знаки причепа (ліворуч) і тягача (праворуч) – 4679АН50 і 4627АН50 відповідно.

Ми ідентифікували й інші номерні знаки з червневої і липневої колон. На відео, завантаженому 24 червня і знятому в селі Расковець під Бєлгородом, – два «КамАЗи», що везуть «Буки». Їхні номерні знаки – 8469НН50 і 3388АУ50.

На відео липневої колони, завантаженому в мережу 20 липня і знятому, як ми вирахували, у селі Федосіївка поблизу Старого Оскола, видно три номерних знаки причепів із «Буками» – XP4671 50, XP4682 50 і ХР4722 50.

2. Військова частина 11385 другого автомобільного батальйону 69-ї окремої бригади матеріально-технічного забезпечення (ОБрМТО) 20-ї загальновійськової армії Західного військового округу (основне місце дислокації – Нижегородська область, Новосмолинське-Муліно)

Розслідування Bellingcat, пов’язані з російсько-українським конфліктом, не обмежуються пошуками «Бука», який міг збити «Боїнг». Ми також створили спеціальний проект, в рамках якого фіксували свідоцтва масового пересування будь-якої військової техніки і наносили відомі нам точки, де вона була знята очевидцями, на карту, зберігаючи при цьому всі доступні зображення на випадок їх подальшого видалення авторами або адміністраторами спільнот у соціальних мережах. Серед інших даних у соціальній мережі «ВКонтакте» були виявлені знімки того самого причепа з номерним знаком ХР4679 50, який, імовірно, доставив один із «Буків» до України. Ми вирішили не називати ім’я користувача, який завантажив цей знімок, присвоївши йому псевдонім «Володимир П.». Дата завантаження цього фото – 26 липня, через місяць після проходження червневої колони в бік українського кордону і всього через 9 днів після катастрофи «Боїнга». Можливо, що людина, що стоїть поруч із причепом, є і водієм цього тягача.

Нам потрібно було зрозуміти, де зроблений знімок і наскільки близько це місце розташоване до тих точок, де раніше «засвітилися» колони з «Буками». На знаку праворуч від причепа видно перші три букви назви населеного пункту – «Бог». На декількох відео, викладених в інтернеті, видно військові колони, котрі проїжджають трасою М4 через місто Богучар. Ролики (1, 2, 3) зняті з естакади, яку легко помітити на панорамах Google.

Якщо розгорнути вид на знімках Google на 180 градусів, видно два знаки. Один з них – знак, що позначає межі міських кордонів Богучара.

Нам не відразу вдалося знайти профіль Володимира П. у мережі «ВКонтакте», а коли ми це зробили, фотографія причепа з номерним знаком ХР4679 50 із нього вже була видалена, як і інші фото військової техніки. Більшість фотографій, які залишилися в альбомах Володимира П., мають геолокацію «Володарський район», наприклад, ця:

Клікнувши на мітку «Володарський район», ми побачили таку карту:

Зменшивши масштаб карти, бачимо, що ця точка розташована поруч із населеним пунктом Новосмолинський Нижегородської області. На супутникових знімках Google в цьому місці видно військову базу, на території якої є тягачі та причепи. Те ж саме видно і на одному зі знімків сервісу Panoramio, прив’язаних до цієї точки.

Пошук на сервісі Wikimapia (його користувачі наносять на карту контури і описи відомих їм обєктів – ред.) показує, що це і є військова частина 11385:

Завдяки пошуку за спільнотами «ВКонтакте» ми виявили закриту групу «В/ч 11385 Автомобільна Рота». У соціальній мережі можна знайти й інші спільноти з такими цифрами в назві, але лише кілька з них, судячи зі змісту, мають стосунок до військової частини під Новосмолинським. В одній зі спільнот опубліковані фотографії військового табору під містом Міллерове Ростовської області, в іншому – фотографії таких же тягачів і трейлерів, як і на відео червневої і липневої колон із «Буками». На фото – причепи із зануреними на них танками, часом сильно пошкодженими. На одній з фотографій ми також побачили причеп із номерним знаком XP4674 50. Його не було на раніше виявлених відео, але від номерних знаків причепів, які везли «Буки», його відрізняє всього одна цифра. З цих фотографій випливає, що військова частина 11385 без сумніву брала участь у доставці військової техніки до кордону Росії з Україною, однак, немає чіткості в питанні, чи звідси приїхав до Донецька тягач із причепом, який віз «Бук» №3Х2.

Військова частина 11385 другого автомобільного батальйону 69-ї окремої бригади матеріально-технічного забезпечення має кілька підрозділів – 1138-2,11385-3 і так далі. За даними українських ЗМІ, автомобілі в/ч 11385-2 під виглядом машин МНС брали участь у так званих «гуманітарних конвоях», які Росія відправляла до України. Вивчаючи фотографії друзів Володимира П. у соціальній мережі «ВКонтакте», ми знайшли зображення солдата, зроблене на тлі монумента зі старим «ЗІЛом» і табличкою «2-й автомобільний батальйон військової частини 11385».

За допомогою простого пошуку в Google можна з’ясувати, що якщо в/ч 11385 знаходиться в Новосмолинському (офіційне місце «прописки» за документами – сусіднє Муліно), то її підрозділ з номером 11385-2 – в підмосковному селі Калинінець між Москвою і Наро-Фомінськом. Це підтверджується і вивченням групи частини в мережі «Однокласники». Серед друзів Володимира П. у мережі «ВКонтакте» можна знайти людину, яка місцем свого перебування вказує «11385-3, 2-й Автомобільний батальйон, 69 ОБрМТО». Географічна мітка на одній з фотографій в альбомі приводить на місцевість на північний захід від Бєлгорода. І в Калиніненці, і під Бєлгородом, на супутникових знімках Google (1, 2) ми виявили ці військові частини з припаркованими на їхніх території тягачами і причепами.

Якщо подивитися знімки з-під Білгорода, зроблені в різний час, можна побачити, що військові тягачі з’явилися тут лише в квітні 2014 року. Схожа картина спостерігається на знімках частини 11385-2 в Калинінці – тут техніка з’явилася між травнем і липнем 2014-го, а також на знімках частини 11385 у Новосмолинському (Муліно) – сюди тягачі з причепами приїхали між березнем і квітнем того ж року.

в/ч 11385-3. Ліворуч - березень 2014, праворуч - квітень 2014. Тягачі з'явилися ліворуч від дороги
в/ч 11385-2. Травень 2013 - липень 2014
В/ч 11385 у Новосмолинському (Муліно). Серпень 2013 - серпень 2014

Серед фотографій друзів Володимира П. можна знайти і кілька інших знімків, зроблених водіями, службовцями в Новосмолинську (Муліно). На них, зокрема, видно машини так званого «гуманітарного конвою», танк, що впав із причепа, «КамАЗи», які об’їжджають бездоріжжя на шляху до Міллерова Ростовської області.

3. Перевезення військової техніки до російсько-українському кордону

На українських сайтах (розслідування «Далекобійники з рубльовки» сайту Informnapalm) і в соціальній мережі «Однокласники» можна знайти фотознімки та відеозаписи того, як військова техніка рухається до Ростовської області, до кордону з Україною. На кадрах видно і деякі з машин та причепів, помічених у червневій і в липневій колонах із «Буками». Щоправда, з підписів уже випливає, що це не 2-й автомобільний батальйон, а «147 АМБО» – «автомобільний батальйон матеріального забезпечення». Утім, в одній зі спільнот в/ч 11385-2 є посилання на це розслідування українських блогерів із коментарем «Б .., прославилися!» – тобто військовослужбовці були в курсі, що їхня приналежність і пересування були зафіксовані спостерігачами.

У цій спільноті ми знайшли безліч фотографій перекидання російської військової техніки до українського кордону. Деякі з них супроводжуються географічними мітками і датою. Одна з серій знімків містить фото, зроблені за 100 кілометрів на південь від Москви, у Плавську, в Курську, потім у Воронежі, Міллерові і, нарешті, в станиці Митякінська Ростовської області.

Воронеж (ліворуч) - траса М4 (центр) - Міллерово (праворуч)

Шлях цієї колони, імовірно, закінчився в Кам’янському районі області, в полі, неподалік від хуторів Анікін та Берізка.

Техніка біля станиці Мітякінської (ліворуч) та хутору Анікін (праворуч)

Супутникові знімки цієї місцевості, зроблені в серпні 2014 року, також показують наявність великого військового табору:

Квітень 2013 - серпень 2014. Військова техніка з'являється ліворуч від темного поля

Наближений фрагмент правого знімку:

В альбомі ще одного учасника групи «ВКонтакте» в/ч 11385-2 ми знову побачили знімки, що показують військову техніку поблизу українського кордону:

Інший учасник цієї групи опублікував 20 червня фотографії, зроблені дорогою до кордону. За ними можна легко простежити шлях колони:

Цей же користувач «ВКонтакте» розмістив фотографію супутникового навігатора, на якому прокладений маршрут із Росії до Луганська. Під нею – коментар іншого користувача, жінки: «Вони послали вас в Україну?» І відповідь: «Практично. Веземо три танки. До кордону – 3 кілометри, до Луганська – 30».

Якщо порівняти маршрут на екрані навігатора з картою Google, видно, що його початкова точка – станиця Митякінська, яка справді розташована в 3 кілометрах від України.

Утім, якщо судити з фотографій, опублікованих пізніше цим же користувачем, прокладений навігатором маршрут – не той, яким техніка доставлялася на кордон і, можливо, далі до Луганська. Або, принаймні, не єдиний з них. П’ять днів по тому користувач завантажив фотографію дорожнього покажчика «Донецьк 23, Промзона 4». За знімками Google можна вирахувати, що вона зроблена в Кам’янську-Шахтинському Ростовської області, набагато південніше станиці Митякінської.

В альбомі ще одного учасника групи в/ч 11385-2 – фотографії колон військової техніки, зроблені в Калинінці, Новомосковську Тульської області, Курську, Міллеровому і Камянську-Шахтинському. Ось картинка, яка виходить, якщо нанести всі географічні мітки його фотографій на карту:

Ліворуч – фото, зроблене у Воронежі, праворуч – у станиці Митякінська.

Ліворуч – стела на в’їзді до Митякінскої, праворуч – поле біля станиці.

Один із записів на стіні цього користувача містить кілька фотографій, і навіть відео транспортування військової техніки, включаючи «Буки». Відео зняте 19 липня, через два дні після катастрофи «Боїнга», завантажене в мережу 31 липня, коли користувач знаходився в Старому Осколі. Воно також розміщено на YouTube.

4. Причетність 2-го автомобільного батальйону до транспортування «Буків» в червні і в липні 2014 року

Дослідження профілю Володимира П. і спільноти в/ч 11385-2 дало нам величезну кількість інформації, в тому числі про причетність 2-го автомобільного батальйону (насамперед підрозділу, розташованого в Калининці Московської області) до транспортування «Буків» у червні і липні 2014 року.

Насамперед відзначимо фотографії, розміщені на стіні спільноти і в особистому альбомі одного з її учасників, які підтверджують, що підрозділ №2 в/ч 11385 2-го автомобільного батальйону 69-ї окремої бригади матеріально-технічного забезпечення базується саме в селищі Калинінець:

Фотографії в спільноті також вказують на її причетність до транспортування «Буків». На фото, завантаженому 22 березня 2014 року з географічної міткою «Курськ, вулиця Карла Маркса», видно три «КамАЗи» з причепами та технікою на них, в тому числі з номером «312» на борту. Праворуч – фотографія цих же «КамАЗів» (знову бачимо на причепі техніку з номером «312»). Головна відмінність правої фотографії від лівої в тому, що на ній помітний номер причепа – XP4682 50.

Цей же причеп ще не раз зустрічається на фотографіях цього користувача:

В альбомі іншого учасника спільноти – фотографії іншого причепа зі знайомими номерними знаками, в тому числі ХР4671 50 – причеп із цим знаком був помічений в липневій колоні «Буків». Ці фото завантажені в мережу 22 березня:

В альбомі ще одного учасника спільноти – знову фотографії причепів, в тому числі з номерним знаком ХР4722 50, також «засвітився» з «Буком» у липні:

В альбомах різних користувачів співтовариства можна знайти і фотографії тягачів із липневої колони з «Буками», наприклад 8469НН50 і 3388АУ50. Фото ліворуч завантажене 27 листопада 2014 року, праворуч – 20 липня (на ньому на причепі стоїть закрита брезентом техніка). Обидва цих «КамАЗи» були присутні на відео липневої колони з «Буками», в якому також перевозився «Бук» 3Х2, імовірно причетний до катастрофи «Боїнга»:

Техніка, закрита брезентом на причепі вантажівки з номерним знаком 3388АУ50, обрисами нагадує саме установку «Бук». Дата завантаження фото (20 липня) дозволяє припустити, що воно зроблено під час проїзду колони 19-21 липня. Цей же тягач був помічений і в колоні, яка йшла в сторону українського кордону 23-25 червня. Він віз «Бук» під номером 221. Цілком імовірно, що на фото під брезентом – ця ж ракетна установка, що повертається «додому».

На фотографіях Володимира П. є і причеп, і тягач, які везли «Бук» №3Х2 в червні. Треба відзначити, що сам Володимир П. не є службовцем в/ч 11385-2 в Калинінці, він служить у в/ч 11385 в Новосмолинському (Муліно), де розташоване командування батальйону. Але серед фотографій його друзів можна знайти тягач із номерним знаком 4627АН50, той самий, що віз «Бук» територією України. Фотографія праворуч завантажена 16 жовтня 2014 року, є в альбомі і фотографії з водієм, який позує на тлі машини. Ліворуч – фотографія, завантажена 28 липня. Людина, яка завантажила її, з великою часткою ймовірності може бути водієм тягача із причепом, який перевозив «Бук» №3Х2.

5. Причетність 147-го автомобільного батальйону до транспортування «Буків»

Незадовго до цього розслідування у розпорядженні Bellingcat опинилася фотографія тягача з причепом, на якому стоїть «Бук» із номером 232 (ми не розкриваємо ім’я джерела, що передало нам це фото, в цілях його безпеки). «Бук» №232 був частиною червневої колони. Враховуючи, що на фото за ним стоїть ще один тягач із причепом, на якому також видно «Бук», вкрай імовірно, що це фотографія саме тієї колони, яка пройшла шлях із Курська в Міллерово із 23 по 25 червня. Невдовзі після того, як нам прислали цю фотографію, ми знайшли її джерело – профіль у соціальній мережі «ВКонтакте». Джерело було виявлене днем пізніше і одним українським блогером, однак він не стер ім’я і посилання на профіль у соціальній мережі, тому користувач, що спочатку опублікував знімок, незабаром видалив свій аккаунт. Ми, втім, встигли зберегти ці посилання і всю інформацію про користувача. З метою збереження його анонімності назвемо його Дмитро З.

Фотографія, як з’ясувалося, була завантажена 24 червня – це ще раз підтверджує, що на фото, швидше за все, та сама колона, в якій був і «Бук» №3Х2, імовірно причетний до катастрофи рейсу MH17.

Подивимося на фото ближче: у «Бука», що стоїть на задньому плані, не закриті передні фари. На одному з відео червневої колони, знятому на південь від Олексіївки Бєлгородської області, також є «Бук» з незакритою фарою. На цьому ж відео видно, що «Бук» із фарою – це і є «Бук» №3Х2, він їде в колоні за «буком» №232.

Визначити, де був зроблений знімок, досить складно. Ґрунтуючись на відомому нам маршруті колони і на географічних місцях фотографій цього ж користувача, зроблених трохи раніше, ми прийшли до висновку, що фотографія «Бука» 232 і «Бука» №3Х2, що стоїть за ним, із відкритою фарою, зроблені на трасі Р185 Білгород-Росош поблизу села Варварівка Бєлгородської області. Ми вивчили знімки цій місцевості в сервісі Google street view. Незважаючи на те що німок Google зроблений в 2013 році, а «Бук» проїжджав тут в 2014-му, місце, де він зроблений, вдалося знайти за збереженими характерними слідами ремонту асфальтового покриття дороги:

Інші фрагменти знімків Google і фотографії колони – поле, лінія горизонту, дерева – також підтверджують схожість:

Останнє, що варто відзначити, це номерний знак тягача, що везе «Бук» №232 – 6902НН50, який раніше не зустрічався на фото, ні на відеозаписах проходження червневої і липневої колон з «Буками».

Ще на одній фотографії Дмитра З. – причеп із «Буком», що проїжджає дорожній знак «Міллерово – 5 кілометрів». Ми знайшли це місце, воно виявилося зовсім неподалік від тієї точки, де червнева колона «Буків» востаннє потрапила на відео 25 червня. Ми не можемо зі стовідсотковою впевненістю говорити про те, куди поїхали «Буки» після Міллерово, але з великою часткою ймовірності кінцевою точкою колони був аеропорт, розташований поруч, де концентрувалася військова техніка і звідки вона розвозилася по різних точках. У третьому розділі ми писали про можливий маршрут із Росії до України через Кам’янськ-Шахтинський. Одна з фотографій Дмитра З., завантажена 28 червня, показує рух військової техніки в сторону Ростова-на-Дону, в околицях Кам’янська-Шахтинського і російського міста Донецьк (Ростовська область).

Нарешті, ще одна фотографія Дмитра З. (ліворуч) показує нам «Камаз» 6902НН50 із причепом, на якому видно БТ-ЛБ (багатоцільовий транспортер легкий броньований), самого водія і коментар «Останній рейс на моєму 6209НН». Нам не вдалося встановити, де зроблено фото, але ліворуч на ньому добре видно металеві конструкції, схожі на ті, що розташовані над залізничними коліями в районі Кам’янськ-Шахтинського. Остання фотографія Дмитра З. (праворуч) була завантажена 2 липня 2014 року, на ній видно тягачі з порожніми причепами, що рухаються в бік Міллерово. Другого липня, як випливає з коментарів до фото, було останнім днем армійської служби Дмитра З. В інтернеті також можна знайти відео, зняте в районі селища Тарасівське Ростовської області, на якому помітна імовірно ця ж колона.

У профілі Дмитра З. у мережі «ВКонтакте» говорилося, що він є службовцем в/ч 83466 147 АМБО, «автомобільного батальйону матеріального забезпечення». Дмитро З. був учасником спільноти «147 АМБО РФ», із постів в якій випливає, що вона базується в Москві. Однак, на фотографії, зробленій в останній день служби, Дмитро З. позує на тлі воріт в/ч 11385 2-го автомобільного батальйону в Новосмолинському (Муліно), що доводить прямий зв’язок між цими двома військовими підрозділами. В альбомах Дмитра З. є кілька фотографій із товаришами по службі – деякі з них можуть бути зроблені під час проходження колони з «Буками» в червні, оскільки фотографії містять географічні мітки (Тамбов і Воронеж) і завантажені в період із 14 по 19 червня.

Одна з більш ранніх фотографій в профілі Дмитра З. зроблена на Ходинському полі в Москві 19 квітня 2014 року, ймовірно, в період підготовки до параду Перемоги на Красній площі.

Якщо спробувати знайти розташування 147 АМБО в інтернеті, нескладний пошук в Google видає наступну адресу: «Рубльовське шосе 68/2». Об’єкт легко знайти на сайті Wikimapia: він розташований за торговим комплексом «Європарк» у районі перетину МКАД і Рубльовського шосе і носить назву «147 автомобільна база Міністерства оборони». Фотографії, зроблені всередині бази, є як в Google, так і на сервісі Panoramio:

Ліворуч - зображення Google, праворуч - Wikimapia.org

Внутрішній двір бази:

Остання фотографія, яка привернула нашу увагу в альбомі Дмитра З., завантажена 12 грудня 2013 року одним з його товаришів. На ній солдат позує на причепі з танком. Ліворуч – тягач із знайомим номером 4267АН50, той самий, що віз «Бук» №3Х2 в червні по території України:

Цілком імовірно, що людина на фото – сам Дмитро З., а той, хто зробив знімок і завантажив його в альбом, – водій тягача ліворуч. Його профіль у «ВКонтакте» вкрай скупий і містить всього кілька фотографій. Утім, одна з них зроблена ще одним військовим водієм (на ній також видно тягачі з танками), який, у свою чергу, є другом Дмитра З. Це говорить про безсумнівний зв’язок усіх трьох із 147-м автомобільним батальйоном.

Невдовзі після того, як Дмитро З. видалив свій профіль із «ВКонтакте», людина, яка розмітила його фото на причепі, також видалила свій профіль з цієї соціальної мережі. Чи попередив його Дмитро З. про те, що їх «розкрили»? Чи це збіг?

Хто ж міг перевозити «Бук» із номером 3х2 із Курська до Міллерово із 23 по 25 червня, а потім, імовірно, в Донецьк 16 липня? Є кілька можливих відповідей на це питання.

Ліворуч: Володимир П. поруч із причепом ХР4679 50 (фото завантажено 26 липня 2014 року). Праворуч: невідомий водій поруч із тягачем 4267АН50. Фото опубліковано 16 жовтня 2014 року, стверджувати, що ця ж людина везла «Бук», який ймовірно збив «Боїнг», в червні, не можна:

Ліворуч: невідомий водій, який опублікував у своєму альбомі в соціальній мережі «ВКонтакте» фото тягача 4267АН50 28 липня 2014 року. Праворуч: водій, який опублікував фото тягача 4267АН50 на стіні Дмитра З. 12 грудня 2013 року:

Можливо, втім, що «Бук» у складі червневої колони перевозив хтось інший, а не один із цих чотирьох чоловіків. Крім того, навіть якщо один із цієї четвірки і віз «Бук» до Міллерово, не виключено, що перед тим, як відправитися до України, або відразу після перетину кордону у тягача змінився водій.

6. Маршрути червневої і липневої колон із «Буками»

На фотографіях, розміщених у відкритому доступі в інтернеті військовослужбовцями 147-го і 2-го автомобільного батальйонів, міститься купа інформації про пересування російських військових колон до українського кордону. Ми з’ясували, що найчастіше військовий транспорт рухається з Курська і Воронежа трасою М4 у Міллерово, російський Донецьк і далі в Ростов-на-Дону. В рамках вже згаданого в цьому розслідуванні проекту з відстеження маршрутів пересування російської техніки ми вивчили сотні фотографій і відеозаписів військових колон, зроблених як у Росії, так і на території України. На карті нижче – географічні мітки, зроблені на основі нашого дослідження матеріалів, пов’язаних із транспортуванням «Буків» у червні та липні 2014 року:

І червнева, і липнева колони проїжджали через Старий Оскол. Ми також знаємо, що червнева колона проїжджала через Олексіївку. Червнева колона була також помічена в Росоші (Воронежська область), липнева – недалеко від неї, в Ольховатці. У загальному і цілому маршрути обох колон збігаються. Різниця в тому, що червнева колона зупинилася в Міллерово, а липнева попрямувала далі, в сторону Кам’янська-Шахтинського, у військовий табір, розташований поруч із хуторами Анікін та Берізка. Знайдені нами нещодавно нові знімки свідчать про те, що липнева колона проїхала Кам’яськ-Шахтинський і трасою М21 попрямувала у бік хутору Волченський, а не до російського Донецька. Табір, про який йдеться, добре помітно на супутникових знімках серпня 2014 року, він розташований між Волченським і Анікіним. Дуже ймовірно, що липнева колона прямувала саме сюди, в той час, як червнева – на військовий аеродром у Міллерово.

Примітно, що обидві колони намагалися уникати пересування трасою М4. Можливо, щоб не створювати зайвих корків на завантаженій цивільними машинами дорозі, до того ж різниця в часі між маршрутом по М4 і дорогою через Старий Оскол і Олексіївку складає всього близько години. Обидві колони рухалися досить повільно, шлях до точки призначення зайняв у них близько двох днів, в той час як маршрут, прокладений на карті Google, показує, що легковий автомобіль може подолати таку відстань за 8-9 годин.

Ліворуч: військовий аеродром в Міллерово, гаданий пункт призначення червневої колони. Праворуч: військовий табір на південь від Кам’янськ-Шахтинського, кінцева точка липневої колони:

Із цих двох точок «Буки», імовірно, розвозились за різними локаціями уздовж російсько-українського кордону, камуфлювалися сіткою, гілками і листям. Про це свідчать фотографії військових із соціальних мереж, зроблені, згідно з даними геолокації, біля сіл Куйбишеве і Волошине, поблизу українського кордону.

«Буки», закамуфльовані гілками, під Куйбишевим:

Ліворуч: військовослужбовець 53-ї зенітно-ракетної бригади позує, опершись на закамуфльований гілками «Бук». Перші дві цифри на шоломі позначають номери батальйону і батареї. Фото зроблено в серпні 2014 року. Праворуч: солдат цієї ж бригади сидить на «Буці». Географічна мітка – Волошине, село неподалік від Міллерово. Дата завантаження фото – серпень 2014 року:

В одного «Бука», однак, був зовсім інший пункт призначення: ракетна установка номер 3Х2 повинна була бути переправлена до України через кордон. Найкоротша відстань від Міллерово до українського кордону становить близько 20 кілометрів, проте цей шлях виводить нас до області, яка на той момент (кінець червняпочаток липня) була під контролем української армії. Тому «Буку» довелося перетинати кордон значно південніше. Найближче місце, де це можна було зробити, – російський Донецьк, розташований біля міжнародного пункту пропуску «Ізварине», який на той момент вже контролювався сепаратистами.

На відео, опублікованому Об’єднаною групою, що розслідує катастрофу «Боїнга», «Бук» відображений в ніч на 17 липня в українському прикордонному селищі Північний, а о 5-й ранку 18 липня – в Луганську, коли рухається назад. За даними СБУ України, в Луганську на зворотному шляху «Бук» був близько 2-ї години ночі 18 липня, тягач із ним їхав у напрямку Північного і російської Верхньої Оріхівки, яка межує з ним. Там, згідно з даними української сторони, вони перетнули кордон у зворотному напрямку, причому на одній з установок був повний комплект із 4 ракет, а на іншій – тільки 3.

В інтерв’ю керівника Департаменту інформаційної безпеки СБУ Віталія Найда сайту liga.net стверджувалося, що о 4-й годині ранку цього ж дня (18 липня) кордон у Північному/Верхній Оріхівці перетнули ще три військові тягача з причепами: один порожній, інший з ракетною установкою і 4 ракетами, третій – із невідомою військовою технікою, можливо, мобільним командним пунктом, що входить до складу системи «Бук» під час її розгортання на місцевості.

Супутниковий знімок Північного і фрагменти відео, опублікованого Спільною слідчою групою щодо з’ясування причин катастрофи рейсу MH17:

На картах Google межа, яка проходить через Північне/ Верхню Оріхівку, прокладена досить неточно, кілька разів перетинає головну вулицю і розрізає навпіл будинки. Набагато точніше прикордонна лінія прокладена на картах «Яндекса». У Північному/ Верхній Оріхівці є кілька вулиць, які перетинають кордон і якими міг би проїхати тягач із «Буком», наприклад, Прикордонна вулиця або Польова вулиця. Остання, втім, як видно на супутниковому знімку, давно не використовується і заросла деревами. Прикордонна вулиця, хоча і була до захоплення сепаратистами цього району єдиним офіційним способом перетнути кордон, має піщане покриття і занадто вузька, щоб по ній без проблем проїхала важка військова техніка.

Ліворуч – Прикордонна вулиця, праворуч – Польова вулиця:

Можливі точки перетину кордону:

Утім, якщо подивитися на супутникові знімки місцевості, зроблені в квітні 2013 року і в серпні 2014 року, стає зрозуміло, що «Бук» перевозили не по вулиці, а через поле, яке відокремлює Верхню Оріхівку від Північного – на другому знімку (праворуч) чітко видно сліди важкої техніки, яких немає на першому (ліворуч). Швидше за все, тут перекидалася й інша техніка, окрім «Буків»:

Знімки цієї місцевості на сервісі Google street view хоча і зроблені в 2013 році, дають хороше уявлення про те, як вона виглядає не згори, а на землі. Кордон в цьому місці є межею між двома полями, зберігся навіть старий іржавий знак «зона митного контролю». Відстань між деревами цілком достатня, щоб там проїхав тягач із причепом:

У розпорядженні Bellingcat немає знімків, на яких було би видно «Бук» №3Х2, який прямує з військової бази на аеродромі в Міллерово до Верхньої Оріхівки через російський Донецьк. Водночас, в альбомі користувача «ВКонтакте» Дмитра З. є безліч фотографій іншої техніки, яка пересувається таким маршрутом. Для цього, якщо судити зі знімків Дмитра З., зазвичай використовувалася траса М4 – манівці через села Краснівка і Зеленівка зайняли би в 4 рази більше часу.

У спільноті «Підслухано в Донецьку Р.О. (Ростовської області)» 22 липня був розміщений запис, в якому адміністратор групи просить її учасників не публікувати фотографій і відео техніки, «яка щойно пройшла» через місто. Невідомо, чи був у складі тієї колони «Бук», який за 4 дні до цього повернувся з Донецької області України до Верхньої Оріхівки, проте очевидно, що маршрут «Північний/Верхня Оріхівка – Донецьк (Ростовська область) – Міллерово» часто використовувався військовими:

Висновки

У рамках цього розслідування ми прийшли до наступних висновків:

1. Військова частина 11385 другого автомобільного батальйону 69-ї окремої бригади матеріально-технічного забезпечення (ОБрМТО) 20-ї загальновійськової армії Західного військового округу (основне місце дислокації – Нижегородська область, Новосмолинске-Муліно) причетна до транспортування військової техніки до місць дислокації уздовж російсько-українського кордону.

2. Військова частина 11385 цього ж батальйону (основне місце базування – Калинінець Московської області) причетна до транспортування ракетних систем «Бук» до різних точок дислокації уздовж російсько-українського кордону.

3. 147-й автомобільний батальйон (в/ч 83466), розташований в Москві, причетний до транспортування «Бука» №232 в колоні, яка пересувалась із Курська до Міллерова 23-25 червня, а також до транспортування іншої військової техніки до російського Донецька, поруч із українським кордоном.

3. Другий автомобільний батальйон (в/ч 11385) та/або 147-й автомобільний батальйон (в/ч 83466) причетний/причетні до транспортування «Бука» №3Х2, який, імовірно, збив «Боїнг», в колоні, яка пересувалась з Курська до Міллерово 23-25 червня.

4. Дмитро З., водій тягача з номерним знаком 6902 НН50, доставив «Бук» №232 до Міллерова, але не переправляв «Бук» №3Х2, імовірно причетного до катастрофи «Боїнга», через кордон Росії та України (в останній тиждень своєї служби він возив іншу військову техніку до кордону). Проте Дмитро З. може знати водія, який переправляв «Бук» до України, оскільки в колоні той прямував відразу за ним. Більш того, якщо оцінювати зв’язку водіїв у соціальній мережі «ВКонтакте», можна зробити висновок, що вони напевно знайомі особисто.

5. Є чотири людини, які могли доставити «Бук», який збив «Боїнг», в Міллерово, а потім у російський Донецьк:

Володимир П., який стоїть на фото, завантаженому 26 липня, поблизу причепа з номером XP4679 50 (див. Розділ 2);

невідомий водій, що розмістив у мережі «ВКонтакте» фотографію тягача з номером 4267АН50 16 жовтня 2014 року (див. розділ 4);

невідомий водій, що розмістив фото тягача з номером 4267АН 50 28 липня 2014 року (див. розділ 4);

водій, що розмістив фотографію тягача з номером 4267АН50 на стіні користувача Дмитра З. (див. розділ 5).

6. 25 червня колона тягачів, які везли «Буки», прибула до Міллерова, звідки ракетні установки були розвезені по різних точках в районі російсько-українського кордону. «Бук» №3Х2 був переправлений до російського Донецька трасою М4, а потім перетнув кордон в районі сіл Північне/Верхня Оріхівка в ніч на 17 липня. Після катастрофи «Боїнга» Малайзійських авіаліній 17 липня ракетна установка таким же шляхом повернулася в Росію.

7. Колона «Буків», помічена 19-21 липня, проїхала до військового табору на південному сході від міста Кам’янськ-Шахтинський, звідки ракетні установки були розвезені по різних точках в районі російсько-українського кордону.

Копії цього розслідування вже надані і отримані Міжнародною комісією з розслідування катастрофи рейсу MH17 та Спільною слідчою групою, що займається з’ясуванням обставин цієї трагедії.

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Відео

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Екс-прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розповів, що Путін перед вторгненням в Україну у лютому натякав йому про можливість ракетного удару по Британії. Деталі - від Богдана Цюпина.

МОК відкидає звинувачення у пропаганді війни Росії в Україні

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі у Парижі після того, як Франція отримала право проводити Олімпійські ігри 2024. 16 вересня 2017. REUTERS/Benoit Tessier

Міжнародний олімпійський комітет відкинув звинувачення з боку України в розпалюванні війни і назвав заяви українських посадовців наклепом, повідомляє Reuters.

У понеділок радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав у Твіттер, що МОК фактично став промоутером війни, убивств та руйнувань: «Міжнародний Олімпійський комітет із задоволенням спостерігає, як Росія знищує Україну, а потім пропонує Росії платформу для пропаганди геноциду та подальших вбивств. Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть українською кров'ю», - зазначив Подоляк.

Свою чергою, Міжнародний олімпійський комітет назвав такі заяви наклепом. «МОК рішуче відкидає цю та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть слугувати основою для будь-якої конструктивної дискусії», - йдеться в повідомленні комітету, яку цитує Reuters.

Напередодні президент України Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні засудив імовірні наміри МОК про допуск російських спортсменів до участі в Олімпійських іграх, і повідомив, що звернувся з відповідним листом до президента Франції Еммануеля Макрона.

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що Росія робить із Херсоном, із Харковом, із Бахмутом та Авдіївкою», - наголосив президент України.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у повідомленні у Twitter пригадав, що під час літніх Олімпійських ігор у Токіо росіяни завоювали 71 медаль. При цьому 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Тому, наголосив міністр, абсолютно неприпустимо дозволяти участь росіян у міжнародних змаганнях. "Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань", – зазначив Кулеба.

Президент Національного олімпійського комітету, міністр спорту України Вадим Гутцайт не відкидає, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо в них братимуть участь спортсмени з Росії й Білорусі. Про це він написав у Facebook 26 січня. "Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях! Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі,” - зазначив Гутцайт.

Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум керівництву Міжнародного олімпійського комітету, якщо росіян і білорусів допустять до Олімпійських ігор 2024 року. Про це 27 січня заявив міністр спорту Польщі Каміль Бортничук, повідомляє Polskie Radio.

"Ми вдаємося до низки заходів на міжнародній арені. Ідеться про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможливою", – зазначив Бортничук.

Міжнародний олімпійський комітет закликав спортивні федерації допустити російських та білоруських спортсменів на змагання у нейтральному статусі, про це йдеться в заяві комітету від 25 січня.

"Спортсмени можуть брати участь у змаганнях як «нейтральні» і жодним чином не представляти свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні... Лише спортсмени, які повністю дотримуються Олімпійської хартії, можуть брати участь у змаганнях. Це означає, що, по-перше, змагатися можуть лише ті, хто не виступав проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні", – ідеться в заяві організації.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що будь-яка спроба витіснити Москву з міжнародного спорту приречена на провал.

"Не лише жертви, а героїні". У Держдепі відзначили роль жінок у російській війні в Україні

Українка військовослужбовиця у Херсоні, 11 листопада 2022 р. Фото: AP Photo/Dagaz

Сполучені Штати залишаються глибоко відданими захисту прав жінок і поширенню їхніх голосів, заявила Катріна Фотоват, керівниця Офісу Держсекретаря США з глобальних питань жінок під час віртуальної зустрічі, присвяченої жіночому лідерству в Україні, ролі українських жінок на шляху до перемоги у війні та їхній боротьбі за майбутнє України. Упродовж історії України жінки відігравали вирішальну роль у боротьбі за свободу, наголосила Фотоват.

У зустрічі взяли участь зокрема посолка США в Україні Бріджит Брінк, посолка України в США Оксана Маркарова, співачка Руслана Лижичко й журналістка Наталія Гуменюк.

Обличчя майбутньої реконструкції також буде жіночим

Оксана Маркарова наголосила, що відсоток жінок в українській армії - один з найвищих у порівнянні із європейськими союзниками. Дипломатка згадала зусилля нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук, а також дружини президента України Олени Зеленської, яка представляла Київ на багатьох заходах за кордоном. Також Маркарова нагадала, що попри війну перша леді США Джил Байден побувала в Ужгороді у День матері торік.

"Після перемоги у війні обличчя нашої майбутньої реконструкції також буде жіночим, - заявила українська дипломатка. - Тому ми повинні дякувати нашим жінкам і підтримувати їх, підтримувати одна одну".

Більше зброї для жінок

Співачка Руслана Лижичко під час зустрічі звернулася до усіх знаменитостей - співаків та політиків, людей з бізнесу з проханням бути ще більш активними для допомоги Україні: "Це не тільки про Україну. Це про нас всіх, увесь світ. Якщо ми хочемо мати “завтра”, то нам потрібно припинити цю війну сьогодні". Руслана наголосила, що Україні потрібно більше зброї, у тому числі для 60 тисяч жінок, які воюють в українській армії.

Очільниця "Лабораторії журналістики суспільного інтересу" Наталія Гуменюк говорила про безцінний внесок жінок-репортерок, журналісток, а також тих експерток, які сьогодні вислуховують і документують злочини російських сил в Україні. Окрім важкої та виснажливої роботи ці жінки, нагадала Гуменюк, продовжують бути головними піклувальницями у власних сім'ях, відповідають за безпеку власних дітей.

Цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам

Експертка наголосила на важливій ролі старост - жінок, які очолюють величезну кількість громад, що перебували у небезпеці під час нападу російських військ. При цьому мери та сільські голови виконують аномально великий обсяг роботи за непропорційно низьку оплату їхньої праці, тож зазвичай цю роботу готові робити саме жінки, - зауважила Наталія Гуменюк.

За її словами, це і є неймовірний приклад жіночого лідерства. Нерідко цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам. "Будьмо чесними, іноді їм доводилося домовлятися з окупантами, щоб рятувати своїх людей. Іноді жінки, звертаючись до загарбників, намагалися просто прикинутись матерями літнього віку, щоб, можливо, отримати більше поваги. Але для них самих це була неймовірна небезпека. І ви знаєте про випадки, коли жінок в Україні вбито саме через те, що були очільницями громад", - сказала Гуменюк.

На її переконання, локальні громадські лідерки можуть врятувати країну, зменшуючи страждання у своїх громадах, та сприяти перемозі у війні.

Журналістка також відзначила роль вчителів і вчительок, які фактично роблять подвійну роботу сьогодні - не тільки навчають учнів у своїх містах і селах, які залишилися вдома, але і підтримують навчальний процес онлайні для тих дітей, які виїхали за кордон чи розпорошені по всій Україні після російського вторгнення.

Допомога потерпілим, підтримка жіночого лідерства, а також гранти "жіночому бізнесу" в Україні від США

Посолка США Бріджит Брінк в Україні зауважила: "Я абсолютно впевнена, що Україна не могла б так, як це є сьогодні, дати відсіч жахливій, варварській війні Росії, якби не її жінки, які роблять свій внесок усіма можливими способами".

Посолка відзначила внесок жінок у розвиток українського законодавства - від початку війни українськими депутатками внесено вже понад 100 законопроектів.

Сполучені Штати, наголосила Брінк, постійно допомагають Україні розширити можливості жінок, що включає допомогу у різних професійних сферах, а також тим, хто постраждав від війни, зокрема і від сексуального насильства. Крім того, триває американська підтримка жіночого політичного лідерства та жінок у бізнесі. Зокрема, йдеться і про надання грантів підприємствам, якими володіють жінки.

Франція не виключає надсилання винищувачів в Україну – Макрон

Президент Франції Емманюель Макрон та прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте під час прес-конференції у Гаазі, 30 січня 2023. (AP Photo/Peter Dejong)

Президент Франції Емманюель Макрон заявив 30 січня, що його країна не виключає надсилання військових літаків в Україну, але висунув кілька умов для такого кроку.

Як повідомляє Associated Press, відповідаючи на запитання журналістів у Гаазі, Макрон сказав, що «нічого не виключено». Водночас серед умов, за словами французького лідера, є те, щоб надання такого обладнання не призвело до ескалації напруженості або не використовувалося «для атаки російської землі», а також щоб це не «послабило потенціал французької армії».

Він також додав, що Україні доведеться офіційно подати запит на літаки. Макрон зазначив, що 31 січня в Парижі зустрінеться з міністром оборони України Олексієм Резніковим.

Українські офіційні особи посилили вимоги до західних союзників щодо більш важкого озброєння, щоб відкинути сили Росії.

Франція надіслала Україні системи протиповітряної оборони, ракетні установки, гармати та іншу військову техніку, а також пообіцяла надіслати броньовану техніку спостереження та бойові машини, але не надсилала бойові танки чи більш важке озброєння.

Раніше прем’єр-міністр Матеуш Моравецький припустив передачу Україні винищувачів F-16. «Як це було кілька місяців тому в контексті МіГів, будь-які інші літаки будуть реалізовуватися і, можливо, передаватися в координації з країнами НАТО. Тут ми будемо діяти в повній координації», – сказав голова польського уряду.

Шольцу не вдалось заручитися підтримкою Південної Америки у допомозі Україні - медіа

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час візиту до Чилі, 29 січня 2023. REUTERS/Ivan Alvarado

Канцлеру Німеччини Олафу Шольцу не вдалось заручитись підтримкою Чилі та Аргентини у питанні допомоги Україні, що засвідчує розбіжності між країнами Заходу та союзними державами з нижчим рівнем доходу.

Під час перших двох етапів своєї поїздки до Південної Америки Шольц намагався підкреслити єдність, зазначивши, що всі три країни, які він відвідує – Аргентина, Чилі та Бразилія – засудили вторгнення Росії на Генеральній Асамблеї ООН минулого року.

Однак наслідки війни та санкції Заходу щодо Росії, зокрема різке зростання цін на продовольство та енергоносії, особливо сильно вдарили по регіону, викликаючи сумніви щодо політики Європи.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

"Аргентина та Латинська Америка не планують надсилати зброю в Україну чи будь-яку іншу зону конфлікту", - заявив президент Аргентини Альберто Фернандес під час прес-конференції в Буенос-Айресі із Шольцем.

Президент Чилі Габріель Борич своєю чергою підтримав своє рішення засудити російське вторгнення, попри те, що "деякі засоби масової інформації чи громадські діячі могли вважати, що втручатися в політику інших країн було неправильним рішенням". Він не відповів на запитання про те, чи погоджується із Фернандесом щодо зброї, він сказав, що Чилі обіцяє допомогти Україні відновитися після війни, наприклад, із розмінуванням.

В обох країнах Шольц відвідав меморіали жертвам їхніх військових диктатур, що, за його словами, підкреслює необхідність боротьби за демократію та свободу: "Біля цього меморіалу численним жертвам диктатури я не можу не думати про молодих людей, яких вбивають в Ірані, бо вони борються за свободу та краще життя".

Представники уряду Німеччини визнають, що країни Латинської Америки мають різні погляди на причини війни Росії в Україні та способи боротьби із нею, але підкреслюють важливість продовження озвучення західної точки зору, як це зробив Шольц під час візитів в Африці та Азії.

У понеділок Шольц проводить зустрічі у Бразилії, зокрема, із президентом Луїсом Інасіо Лулою да Сілвою. Торік він сказав, що Росія не повинна була здійснювати вторгнення в Україну, але додав, що президент України Володимир Зеленський так само винен у війні, як і російський лідер Володимир Путін.

Більше

XS
SM
MD
LG