Спеціальні потреби

Актуально

Чи опиниться Арктика під «крижаною завісою» Москви?

Барак Обама дозволив світовому гіганту Royal Dutch Shell почати буріння нафтових свердловин у водах Арктичного океану поблизу Аляски.

У понеділок президент США Барак Обама відвідає місто Анкорідж, що в штаті Аляска, щоби обговорити проблему глобального потепління з місцевим населенням, яке відчуває кліматичні зміни як ніхто інший. Обама стане першим чинним американським президентом, що відвідає арктичну Аляску. Втім, окрім турботи про природу регіону, аналітики пов’язують його візит із глобальними економічними інтересам США. Раніше цього місяця Барак Обама дозволив світовому гіганту Royal Dutch Shell почати буріння нафтових свердловин у водах Арктичного океану поблизу Аляски. І саме цей хід Обами може не на жарт розізлити президента Росії – Володимира Путіна й призвести до нового геополітичного змагання.

Під час поїздки до штату Аляска Барак Обама зустрінеться з місцевим населенням, для якого тема глобального потепління цілком конкретна загроза, а не страшна історія з новин.

«Сільські мешканці Аляски у буквальному сенсі слова бачать, як їхні села тануть в океані. Обама буде говорити з ними про це. Він також відвідає місцевості, де стались масштабні лісові пожежі, щоби побачити всі наслідки кліматичних змін», – розповідає Бентон Стронґ із «Центру для Американського прогресу».

Візит Обами на арктичну землю стане частиною широкомасштабної кампанії, яка має вплинути на підписання угоди про скорочення викидів вуглецю, яку він розраховує укласти за час, що лишається до кінця його президентського терміну. Політика Обами у питаннях кліматичних змін та енергетики неодноразово критикувалася експертами. Останні вже назвали її не послідовною. З одного боку Обама підштовхує світ зменшити викиди вуглецю в атмосферу, але водночас його адміністрація дає корпорації Шелл зелене світло на видобуток нафти в Чукотському морі. Останні дії Обамі вже довелося пояснювати екологам-активістам.

«Я знаю, що багато американців переживають через можливий видобуток нафти в настільки вразливих водах, – при цьому зауважив він. – Їх збентежило рішення моєї адміністрації надати компанії Шелл дозвіл на буріння нафтових свердловин на узбережжі Аляски. Я поділяю тривогу людей щодо морського буріння. Я пам’ятаю, витік нафти, який стався у компанії British Petrolium в Мексиканській затоці. Саме тому моя адміністрація зробила все, щоб пересвідчитися, що буріння в Алясці буде відбуватися за найвищими стандартами.

Дозвіл на видобуток нафти у арктичних водах світовий гігант Шелл намагався отримати протягом багатьох років. Тепер він може стати першою і поки що єдиною компанією, що буде видобувати нафту на Алясці. Все це відбувається на тлі спроб Росії розширити межі арктичного шельфу, яку теж приваблюють енергетичні ресурси Арктики. Цікаво, що наприкінці минулого року агентство Блумберґ прогнозувало, що через такий конфлікт інтересів Росія може почати війну у США та Канадою. Адже ціна питання – надзвичайно висока.

«За попередніми розрахунками приблизно 25% невідкритих досі світових нафтових і газових запасів знаходиться в Арктиці», – ділиться експерт університету Вільяма Райза Білл Арнольд.

Росія, половину кордону якої складає арктичний регіон, бачить цю полярну зону як життєво важливу для власного енергетичного сектора. Її просування в ньому дещо пригальмувала війна на cході України, санкції накладені на неї за анексію Криму та відмова західних компаній від співпраці.

Але в питанні освоєнні Арктики є ще один аспект. Порівняно з Росією, США не мають жодної військової бази і лише один криголам в арктичних водах. На будівництво останніх треба витратити мільярди доларів й близько десятка років. А отже, це дає карти у руки очільнику Росії Володимиру Путіну, який, за свідченнями експертів, вже почав відкривати в регіоні покинуті колись радянські бази й збільшив там військову активність.

Всі новини дня

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Відео

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Захід, за головування Держсекретаря Блінкена, був ініційований Постійним представництвом США при ООН.

$40 мільярдів допомоги для України. Подробиці, реакції з Конгресу та Білого Дому. Відео

Сенат схвалив законопроект, який передбачає 40 мільярдів доларів допомоги Україні. Наразі документ пішов на підпис до президента Байдена. Київ отримає посолку США – Сенат затвердив на посаді голови американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

Більше

XS
SM
MD
LG