Спеціальні потреби

Актуально

Американський інвестор профінансує українські стартапи

Money

«Україна шукає стартапи» - конкурс бізнес-ідей організував у Києві американський інвестор Джон Вон Ейкен та міжнародна консалтингова компанія KPMG.

Українських бізнесменів-початківців навчають, як зацікавити інвесторів, та обіцяють профінансувати найкращі з проектів. Конкурс викликав ажіотаж серед молодих підприємців, і кажуть – восени буде новий. Можливо, навіть з’явиться телешоу «Україна шукає стартапи» за зразком «Україна шукає таланти».

Один з із бізнес-проектів, що бере участь у конкурсі – пекарня на дровах, що з’явилась у райцентрі Іваничі у Волинській області. У Ліди Василівни прабабця, бабуся і мама пекли вдома хліб. Ось і в самої пані Ліди пахтить із двору хлібним духом. ЇЇ буханці із пічки смакують краще, ніж пишні булки із супермаркету.

«Тому що то свій, домашній», - пояснює пекар.

Вона вивчилась на технолога й усе життя працювала по хлібзаводах. Але ніколи не забувала мамин рецепт, засвоєний з дитинства.

«Хліб печеться в печі, на дровах. Це ж чути на пів-Іваничів, коли хліб у печі печеться. І рум’янець, і шкоринка», - розповідає вона.

У тому рецепті – жодних барвників чи розпушувачів.

«Сіль, вода, дріжджі і мука, і все. І руки», - каже Ліда.

Традиційний хліб на дровах – такий, як пекли по селянських хатах тут на Волині – віднедавна з’явився на полицях райцентрівського магазину в Іваничах.

«Це наш, який фабричний! Це наш хліб, у нас випікається в Іваничівському районі, в Іваничах. Хороший, як домашній хліб. Не гірше, ніж печуть у селі вдома», - говорить пекар.

Нова невеличка пекарня запрацювала у покинутому приміщенні колишньої котельні. Тут зробили капремонт і побудували піч – прототип домашньої сільської, хіба що більших розмірів. І тепер випікають паляниці за старовинними технологіями. Житнє й пшеничне борошно, ніяких добавок. Вручну, на соснових та березових дровах. Засновники бізнесу кажуть – колись на Волині було повно таких маленьких пекарень, у кожної свій секрет випікання і своє фірмове тавро.

«Ми зібралися з нашими партнерами і подумали, що хтось же має і хліб пекти», - розповідає Генріх Шимонович з компанії «Хлібний майстер».

Стару культуру хлібопечення вони мріють відродити тут в Іваничівському районі. Щоб у кожному селі з’явилася своя пекаренька, а при ній крамниця та кав’ярня. Мріють збирати рецепти по віддалених селах і водити на екскурсії на виробництво дітей із місцевих шкіл.

Щоб реалізувати свою мрію і розширити пекарський бізнес, самого ентузіазму замало. Українським підприємцям-початківцям необхідні фінансові ресурси. Допомогти хлібопекарям з Волині й іншим новачкам у бізнесі взялась одна з найбільших світових консалтингових мереж KPMG та відомий американський інвестор, бізнес-тренер Джон Вон Ейкен. Він запустив програму «Україна шукає стартапи», на яку подалися тисячі претендентів. Найперспективніші бізнес-проекти відберуть на конкурсі і профінансують. За інтерес інвесторів змагаються найрізноманітніші ноу-хау. Наприклад, як з допомогою соцмереж в онлайн-режимі контролювати владу на місцях.

«Наша ідея – це можна це назвати соціологія онлайн, жива соціологія», - пояснює керівник проекту «Транай» Михайло Войтович.

Або як будувати дешеве житло з допомогою 3D-принтера.

А організатор конкурсу обіцяє не тільки привести в Україну нових інвесторів, але й сам проінвестувати котрусь із бізнес-ідей. Він каже, Україна - це зараз суцільний стартап. Хто ризикне вкласти гроші, той не програє.

«Якщо конкурс пройде успішно, я думаю, мені вдасться переконати більше людей інвестувати в ці бізнес-проекти. І якщо справи підуть так, як я це собі уявляю, то вже за років за два, як закінчиться війна на Сході, сюди прийде багато інвесторів і Україна стане фінансово успішною. Україна знаходиться в центрі Європи, вона надто велика і надто важлива. І по закінченні оцих кількох проблематичних років я бачу тут величезні можливості для інвестицій», - каже Джон Вон Ейкен.

Всі новини дня

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

“Україна отримає сучасні винищувачі та зможе розпочати тренування лише після узгодженого рішення країн НАТО”. Таку думку висловив сенатор-демократ, Дік Дурбін, у ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Діти полеглих героїв: десятки тисяч українських сімей переживають трагедію війни. Відео

Віталій Антощук, військовослужбовець української армії, загинув під час російського ракетного удару в Запорізькій області в травні.

На розмінування України після війни може піти близько десяти років – експерти. Відео

На розмінування України після війни, за оцінками низки експертів, може піти близько десяти років. США та інші країни уже зараз виділяють кошти для вирішення цієї проблеми на звільнених від російських окупантів територіях.

Блінкен: У бюджеті на 2024 рік США збережуть підтримку України - безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну

Державний секретар США Ентоні Блінкен на слуханнях щодо проекту бюджету на 2024 фінансовий рік. Вашингтон, США, 22 березня 2023 року. REUTERS/Jonathan Ernst

У проекті бюджету США на 2024 рік збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань щодо проекту бюджету США на 2024 рік.

Ентоні Блінкен зазначив, що США мають позитивне бачення майбутнього світу, який є "вільним, безпечним, відкритим і процвітаючим". Держсекретар висловив сподівання, що запропонований проект бюджету допоможе просунути це бачення та розв'язати проблеми, які дійсно важливі для американського народу.

"Перший – це виклик з боку наших стратегічних конкурентів, безпосередня гостра загроза з боку російського самодержавства та агресії. Найбільш руйнівний, звичайно, через його жорстоку агресію проти України", - зазначив Блінкен. Іншою загрозою держсекретар назвав довгостроковий виклик із боку Китайської Народної Республіки.

"Цей бюджет підтримуватиме нашу безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну підтримку України, щоб гарантувати, що війна президента Путіна залишиться стратегічною невдачею. Він посилить наші зусилля, щоб конкурувати з КНР", - зазначив Блінкен.

Він також додав, що друга група викликів для США спричинена глобальними випробуваннями, зокрема, кліматичною кризою, міграцією, продовольчою та енергетичною безпекою, пандеміями, які безпосередньо впливають на життя американців.

Війна завершиться перемир’ям, яке буде порушуватись і порушуватись, припускає колишня керівниця спецоперацій ЦРУ

Доцільність перемовин з російським президентом Путіним обговорювали під час дискусії в університеті Джорджтаун. Фото: Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File

Війна в Україні закінчиться “як усі війни” - припиненням вогню. Але небезпека триватиме. Так Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона висловилися під час дискусії “Україна через міжнародний об'єктив” у Джорджтаунському університеті (Вашингтон, Колумбія).

Перемир’я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером
Пола Дойл
“І ви знаєте, що перемир’я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером”, - сказала, відповідаючи на питання від Голосу Америки, Пола Дойл, яка має понад 30-річний досвід роботи у сфері національної безпеки та зовнішньої політики США, зокрема, очолювала глобальні операції ЦРУ.

Загалом дискусія у Джорджтауні була спробою “говорити про речі відвертіше, аніж в офіційних виступах”. Саме так зустріч прокоментувала для Голосу Америки старша викладачка The Bush School of Government & Public Service, кандидатка політичних наук Катерина Шинкарук.

За словами експертки, у виступах доповідачів було помітним намагання “побачити логіку у загальній нерішучості підтримки України” з боку Заходу, спільно США та Європи.

Під час дискусії звучали міркування про можливі сценарії завершення війни Росії проти України, варіанти перемовин з російським президентом та навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені.

“Важливо мати таку розмову, - каже Катерина Шинкарук, - але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії”.

“Розбите корито” для Путіна як непрочитаний Заходом культурний код Росії

Джеймс Джеффрі, колишній посол США в Іраку, Туреччині та Албанії висловив скептичну оцінку рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Дипломат вважає, що це нічого не означатиме для самих росіян, які не поважають міжнародне право. Але й США офіційно не визнають юрисдикцію МКС на своїй території, тож ордер - це більше сигнал для Європи, “до того ж більше для Німеччини, ніж для будь-кого іншого”, - вважає Джефрі.

Крім того, на його думку, не можна було оголошувати “недоговороздатним” агресора, з яким “потім все одно треба буде домовлятися”.

Натомість Катерина Шинкарук навела присутнім приклад народної казки “Золота рибка”, як наразі непрочитаного Заходом культурного коду Росії. Натомість освітленого свого часу і російським поетом Пушкіним.

Сьогодні він може слугувати метафорою до припущення, що Путін міг би задовольнитися шматками української території і відступити від масштабних загарбницьких планів.

“Образ старої із казки про золоту рибку - це чудова метафора про те, що Росію нічого не зможе задовольнити. Травма нарцисизму породжує, як відомо, бездонну потребу у визнанні, статусі. У старої ця потреба не просто не вичерпалася, а дійшла до бажання стати морською володаркою і мати саму рибку за підневільну. Моя ідея озвучити цю метафору полягала у тому, що немає такої точки, в якій Путін сказав би: “Все, більше не нападатиму”. Якщо робити йому поступки, то це стане лише тимчасовим перемир’ям і навіть запрошенням до подальшої агресії”, - каже Катерина Шинкарук.

За її словами, казка дає ще один промовистий образ - розбите корито. Стара зупиняється тільки тоді, коли опиняється біля нього. “І це прекрасна метафора того, чому Росія має залишитися “біля розбитого корита”. Якщо вона не зазнає поразки, то буде намагатися і далі захоплювати й інші території”, - вважає науковиця.

Наше завдання - пояснювати і розшифровувати оцю парадигму Росії, що можна бути лише господарем або рабом. На рівних спілкування неможливе.
Катерина Шинкарук

“Цей образ розбитого корита - це певний культурний код, який далеко не всі можуть розшифрувати на Заході, і це наше завдання його пояснювати і розшифровувати. Йдеться про оцю парадигму Росії, що можна бути лише господарем або рабом. На рівних спілкування неможливе. Розбите корито - це той фінал, якого наразі Росія шукає, щоб зупинитися у своїх бажаннях. Коли мова йде пошук якихось адекватних компромісів з Росією, слід розуміти, що вона не зупиниться, поки її не зупинять”, - каже Катерина Шинкарук.

Підтримка України від Заходу: реальні цілі і “список бажань”

Почесний посол Джефрі запропонував розділити “реальні цілі” офіційної підтримки України Сполученими Штатами та “список бажань” (чи мрій). А також проаналізувати, “скільки США готові інвестувати в це”, маючи на увазі не лише фінансові інвестиції, але і політичний капітал, вкладений у підтримку України.

Як один із варіантів реальних цілей, Джеффрі розглядає зупинку Росії від ведення агресивної війни. Для цього, за його словами, Україні і партнерам “не потрібно відвойовувати кожну захоплену частину території”. Джефрі порівнює розмір ціни, “сплаченої” за території і вигоди, які це приносить.

Якщо Крим залишатиметься окупованим Росією, то це буде джерелом постійної небезпеки у Європі.
Катерина Шинкарук

Своєю чергою, Катерина Шинкарук зауважує, що питання безпеки залишиться абсолютно не вирішеним, якщо, наприклад, Крим міститиме російські військові бази. “Якщо Крим залишатиметься окупованим Росією, то це буде джерелом постійної небезпеки у Європі”, - каже експертка.

За словами Шинкарук, на конференції в університеті Джорджтаун прозвучали більш обережні позиції, хоча загалом у Вашингтоні “є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України”.

Експертка наголосила, що подібні дискусії на усіх рівнях розглядають війну в Україні з різних точок зору: “Якщо ми говоримо про те, що є мінімально прийнятним для США з точки зору їх залучення у підтримку України, то це одна історія. І зовсім інша – коли говоримо, який розвиток подій є стратегічно стійким для європейської безпеки”.

Більше

XS
SM
MD
LG