Актуально
- Голос Америки
Опозиція і журналісти в Росії повідомляють про масові порушення на виборах в Держдуму

Російська опозиція і журналісти, що працюють на виборах в одну з палат парламенту Росії - Державну Думу - повідомляють про масштабні порушення з боку співробітників виборчих комісій і груп громадян, організовано привезених на виборчі дільниці.
Спостерігачі від опозиційних партій «Яблоко» і ПАРНАС публікують в соціальних мережах дані про те, що на декількох ділянках в Росії масово голосували військовослужбовці - службовці строкову службу і курсанти військових навчальних закладів, які мають право проголосувати лише за партійними списками, але отримали від чиновників виборчих комісій бюлетені і для голосування в одномандатних округах. Фото-докази такого голосування на одній з дільниць в Москві опублікував кандидат в депутати Держдуми від ПАРНАС Микола Ляскін.
В одному з російських регіонів опозиціонерів з ПАРНАС взагалі відзначили як таких, які не беруть участі у виборах. В Краснодарському краї на декількох ділянках після того, як один з кандидатів від ПАРНАС вирішив знятися з виборів, у виборчих бюлетенях закреслили назву партії і заклеїли папером інформаційний стенд з викладом партійної позиції ПАРНАС.
«Новая Газета» повідомляє в своїй текстової онлайн-трансляції про порушення, помічені спостерігачами від парламентських партій в Москві: «Масовий підвіз виборців за відкріпними посвідченнями. Близько 50 гастарбайтерів з сусіднього будівництва, пішки прийшли на ділянку. Спостерігачеві від партії «Справедлива Росія» вдалося простежити за ними: два керівника групи відвели тих, хто проголосував назад на будівництво ЖК «Рідне місто», розташоване біля метро «Каховська». Більше ста людей були організовано доставлені на дільниці на газелях з номерами республіки Чувашія.
На одній з дільниць в Дагестані відеокамери зафіксували співробітницю виборчої комісії, яка методично опускає бюлетені один за іншим в прозору урну для голосування. В іншому регіоні Росії члени виборчої комісії, також згідно з офіційною відеозйомці, загородили собою колегу, яка вкидала в урну для голосування значну кількість бюлетенів.
Журналісти незалежних видань, які висвітлюють вибори і намагаються домогтися їх прозорості, стикаються з протидією. Зокрема, в Санкт-Петербурзі кореспондент видання «Фонтанка.ру» Денис Коротков був затриманий поліцією після того, як виявив порушення на одній з дільниць для голосування, що полягали у використанні «каруселі» - багаторазовому участю в голосуванні одних і тих же людей. Журналіст у якості експерименту взяв участь в «каруселі», після чого привернув до цього увагу співробітників виборчої комісії. Ті викликали поліцію, проте поліцейські не стали розбиратися з порушенням закону з боку виборчкому, а затримали самого журналіста.
Голова Центральної виборчої комісії Росії Елла Памфілова заперечує дані про масовість порушень. Спілкуючись з журналістами в кінці дня голосування, вона заявила: «Фактів, що дозволяють говорити про нелегітимність виборів в Росії, немає, але і стерильними вони не були. В даний час у нас немає підстав для скасування виборів в тому чи іншому одномандатному окрузі».
Офіційні дані про явку виборців говорять про те, що в великих містах населення розчарувалося у виборах як спосіб розв'язання проблем країни: зокрема, в Москві явка виборців за дві години до закінчення голосування становила 28,62 відсотка (у 2011 році під час виборів Держдуми в російській столиці на 18:00 за московським часом явка була 50,03 відсотка, в 2007 році - 51,33 відсотка, в 2003 році - 50,99) відсотків. У той же час в регіонах Росії, де голосування, за багаторічними спостереженнями фахівців, сильно піддається впливу адміністративного ресурсу, явка була високою: в Чечні, Татарстані, Кабардино-Балкарії і Кемеровській області вона наближалася до 80 відсоткам або навіть перевищувала цю цифру.
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум