Спеціальні потреби

Актуально

Реформи в Україні перевершили очікування - Гербст

"Оцінювати реформи в Україні – це як відповідати на тест Роршаха" (психодіагностичний тест, коли опитуваному пропонується розшифрувати зображення з чорнильних плям - ГА), - зазначив в своїй публікації голова Центру Євразії Atlantic Council та колишній посол США в Україні Джон Гербст.

Унікально, що в Україні після Майдану є група зацікавлених, молодих, нетерплячих лідерів, які ніколи не були частиною старих еліт
Джон Гербст

​Переважно, існує декілька оцінок українських реформ. "Для пропагандистів Кремля і їх свідомих, чи несвідомих послідовників на Заході, Україна є невиправно корумпованою. Для молодих реформаторів в Україні та тих, хто бажає країні добра, прогрес є болісно повільним і завжди загрожує розвернутись. А для керівництва України і для тих, кого найбільше непокоїть захист країни від московської агресії, країна досягла виняткового прогресу в дуже складних умовах", - зазначає Гербст.

На думку Гербста, остаточна оцінка є радше позитивною.

"Унікально, що в Україні після Майдану є група зацікавлених, молодих, нетерплячих лідерів, які ніколи не були частиною старих еліт. Вони змогли здобути представництво в Раді і очолити громадянське суспільство, яке, на відміну від часів після Помаранчевої революції, залишається мобілізованим. Дякі з них обійняли посади міністрів і заступників міністрів".

За останні три роки, молоді реформатори та західна спільнота сформували природній альянс у просуванні інтенсивних реформ. Це мало вражаючий успіх
Джон Гербст

Саме ці люди є рушієм швидких та глибоких реформ, відзначає Гербст, адже на відміну від найвищого керівництва, ця група, загалом, не процвітала за часів старої системи, і не бачить необхідності йти з нею на домовленості.

"Є також західна спільнота: Сполучені Штати, Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародний валютний фонд та Світовий банк – всі підтримують реформи. Вони розуміють, що люди на Майдані чітко висловили своє бажання створити відкрите демократичне суспільство і готові допомогти їм. Вони стали потужними прибічниками реформ, надаючи технічні поради і фінансову допомогу, обумовлену проходженням реформ".

За останні три роки, молоді реформатори та західна спільнота сформували природній альянс у просуванні інтенсивних реформ. Це мало вражаючий успіх, пише дослідник, наголошуючи, що Україна:

  • перейшла до ринкових цін на газ, скоротивши річний дефіцит бюджету на 8 мільярдів доларів, шляхом усунення найбільших зловживань;
  • закрила більше вісімдесяти корумпованих банків; та
  • створила прозору систему закупівель Pro-Zorro для викорінення корупції в урядових закупівлях.
Діяльність уряду України насправді набагато краще, ніж її публічно описують. Вона перевищила очікування деяких недостатньою поінформованих спостерігачів, включно з тими в міжнародних фінансових установах
Джон Гербст

Прем'єр-міністр Гройсман зміг довести, що він є самостійним державником, зазначає Гербст, адже саме Гройсман очолив остаточне затвердження реформи цін на газ, введення електронних декларацій і рішення стосовно ПриватБанку.

З наближенням парламентських виборів, дехто каже, що реформи добігають кінця і старі інтереси протидіють прогресу. На користь цього свідчить нове законодавство, яке вимагає від керівників неурядових організацій надавати детальну інформацію громадськості про свої активи, а також зменшення залучення реформаторів до нагляду за діяльністю Антикорупційного бюро та державних компаній. Вони вказують і на нестачу прогресу в боротьбі з судовою корупцією.

Критики мають рацію. Однак, навіть зараз зарано впадати у відчай, зазначає Гербст. В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун вживає героїчних кроків, щоб перетворити застарілу систему, уряд добивається значних результатів у пенсійній реформі.

Іншими словами, діяльність уряду України насправді набагато краща, ніж її публічно описують. Вона перевищила очікування деяких недостатньою поінформованих спостерігачів, включаючи тим у міжнародних фінансових установах.

Так, прогрес міг бути істотнішим, але він є суттєвим, завдяки уряду, молодим реформаторам та західним друзям, робить висновок Гербст.

Дивіться також: Сполучені Штати провели успішне випробовування системи протиракетної оборони

Сполучені Штати провели успішне випробовування системи протиракетної оборони. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

Всі новини дня

Фінляндія і Швеція вручили генеральному секретарю НАТО подання на членство в Альянсі

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ з офіційними заявками Швеції та Фінляндії на вступ до організації. Брюссель 18 травня 2022 р.

Фінляндія і Швеція у середу 18 травня офіційно вручили подання на членство в НАТО.

Заявки в штаб-квартирі організації в Брюсселі офіційно прийняв генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, який раніше заявляв, що ті дві країни можуть розраховувати на швидкий процес приєднання.

Очікують, що процес схвалення заявок може тривати кілька тижнів, а тоді, у разі згоди представників усіх 30-ти країн - членів НАТО, має відбутися підписання протоколу про вступ.

Далі країни альянсу повинні ратифікувати документи, що може тривати кілька місяців, але деякі країни вже заявили, що прагнутимуть завершити ратифікацію до того, як парламенти розійдуться на літні канікули.

Важливим етапом у процесі вступу Фінляндії та Швеції в НАТО буде планований на кінець червня саміт альянсу у Мадриді в Іспанії.

Наразі лише Туреччина висловила заперечення щодо прийому Фінляндії та Швеції, але чимало лідерів та оглядачів припускають, що проблеми, які турбують Анкару, будуть залагоджені.

Колишній командувач військами США у Європі Бен Годжес в Інтерв’ю Голосу Америки так прокоментував заяви турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана:

«Туреччина нагадала нам, що як союзниця в дуже важливому регіоні, вона очікує на повагу і на те, що її думки будуть враховані. Я вважаю, що зрештою Туреччина підтримає вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу, але вона нагадує нам про важливість Чорноморського регіону, а також про те, що Альянсу потрібна там стратегія, в якій Туреччина відіграє вирішальну роль. А ми - США та Альянс, не маємо її вже багато років. Це одне, а інше полягає в тому, що Туреччина користується своїми додатковими важелями впливу. Це не є чимось особливим. Я вважаю, що й інші країни це постійно роблять. Отже я переконаний, що Туреччина погодиться і підтримає вступ Швеції та Фінляндії».

Фінляндія та Швеція тривалий час дотримувалися державного курсу військового неприєднання, але громадська думка і позиція провідних партій в обох країнах різко змінилися на користь вступу в НАТО після того, як Москва в грудні 2021 року проголосила на адресу Заходу погрозливі ультиматуми, а 24 лютого 2022 року російська армія почала нове вторгнення в Україну.

Австрія не приєднується

Австрійський міністр закордонних справ сказав 18 травня, що його країна наразі не збирається йти за прикладом Фінляндії та Швеції і зберігатиме статус військового нейтралітету.

«Для нас ситуація виглядає трохи інакше», - цитує міністра Александра Шалленберґа Reuters з інтерв’ю німецькому радіо, де він вказав, що більшість австрійців зараз підтримують політику військового неприєднання.

Австрія, яка є членом Європейського Союзу з 1995 року, не має кордону з Росією, а натомість оточена країнами НАТО і межує з нейтральною Швейцарією.

Шалленберґ підкреслив, що його уряд і далі надаватиме Україні значну гуманітарну допомогу.

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Пентагон прокоментував ситуацію в Маріуполі

Речник Пентагону Джон Кірбі виступає під час брифінгу в Пентагоні у Вашингтоні, вівторок, 19 квітня 2022 року. (AP Photo/Andrew Harnik)

Дії солдатів, які продовжували чинити опір, будучи заблокованими на заводі "Азовсталь", викликають захоплення, - заявив речник Міністерства оборони США Джон Кірбі.

"Без сумніву, цивільні, які застрягли там на заводі, які врешті змогли вибратися, солдати, які продовжували чинити опір - так мужньо і вміло - це викликає захоплення, якщо лише подумати, як довго вони змогли протриматися. Президент Зеленський назвав їх героями. Я думаю, що ми усі можемо із цим погодитися", - сказав Кірбі під час брифінгу у Пентагоні у вівторок, 17 травня.

Раніше цього дня з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало щонайменше 7 автобусів з українськими захисниками під контролем російських окупантів, - про це повідомляє інформаційна агенція Reuters. За їхніми даними, частина українських військових, які сиділи в автобусах, не мали візуальних ознак поранення.

Російські війська продовжили блокаду металургійного заводу "Азовсталь", повідомив Генштаб ЗСУ у своєму оперативному інформаційному зведенні станом на 18:00 за київським часом: "У Маріуполі ворог основні зусилля зосереджував на блокуванні наших підрозділів в районі заводу “Азовсталь”.

Українська влада не розголошує кількості бійців, що залишаються на сталеливарному заводі, останньому форпості українського опору в Маріуполі, після того, як 264 солдати були вивезені в понеділок, 16 травня, на територію, окуповану російськими силами.

В екслюзивному інтерв`ю "Голосу Америки" мер Маріуполя Вадим Бойченко підтвердив, що на території заводу не залишилось цивільних.

У своєму щоденному зверненні Президент України Володимир Зеленський сказав, що "операція з порятунку оборонців Маріуполя розпочата нашими військовими, розвідниками", але не став повідомляти подробиць.

"Що це означає, важко зараз сказати, і я хочу бути обережним і не коментувати наміри Росії чи їхній процес планування, але ми вже давно говорили про значення Маріуполя як великого економічного порту на Азовському морі, а також географічно відповідного з точки зору бойових дій на сході", - сказав речник Пентагону.

За його словами, "росіяни хочуть спробувати оточити українські війська, які знаходяться на Донбасі та на сході, і щоб мати можливість звільнити сили для цього з півдня, Маріуполь був важливим для них", про що Пентагон неодноразово наголошував.

"Знову ж таки, я дозволю українцям говорити самим про свою місію. Але це очевидно, що росіяни досі мають намір оточити і окупувати Донбас і східну частину країни. Я утім хочу додати, що у них досі цього не вийшло. Не говорячи про Маіуполь, на Донбасі досі тривають бої, сторони обмінюються ударами. Це дуже, як ми кажемо у Пентагоні, кінетична боротьба. Там ще багато чого відбувається, і українці досі чинять дуже жорсткий опір у містах і селах по всьому Донбасу", - сказав речник Міністерства оборони США.

Дивіться також: Дружини військових "Азовсталі" закликають світову спільноту прийти їм на допомогу. Відео

Чому Анкара виступає проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО? Відео

Чому Анкара виступає проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:03 0:00

Турецький президент вкотре повторив, що Анкара виступає проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО. Свою позицію Ердоган пояснив тим, що не довіряє фінам і шведам.

«Онкохворі діти в Україні переживають зараз дві війни», — Ольга Кудиненко. Відео

«Онкохворі діти в Україні переживають зараз дві війни», — Ольга Кудиненко. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

В Україні, кожного року, у понад тисячі дітей діагностують онкологію. Через війну темпи діагностування ракових захворювань значно сповільнилися. Про те, як вплинула війна на онкохворих дітей, і з якими проблемами держава ще зіштовхнеться - розповідає засновниця фонду «Таблеточки»

Процес визнання Росії країною-спонсором тероризму: яка процедура, подальші кроки та наслідки? Відео

Hаразі США визнали спонсорами тероризму чотири країни світу – Північну Корею, Сирію, Кубу і Іран. Які наслідки це тягне за собою і що означатиме на практиці для Росії опинитися у цій компанії?

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG