Спеціальні потреби

Актуально

Газова війна Путіна. Загроза для єдності Європи і шлях нового нападу на Україну, говорять експерти

На тлі загрози нової наземної агресії Росії проти України, інша війна вже в розпалі - Путін активно використовує енергетику для того, щоб похитнути єдність Європи та США, ускладнити запровадження санкцій у випадку нової агресії Росії. Одним з елементів такої агресії може стати удар по українській енергетиці. В Білому домі назвали фізичний зрив газотранзиту через Україну одним із можливих сценаріїв ескалації, який спричинить найбільш руйнівний вплив на європейський ринок газу.

Напад на український газопровід є ймовірним, говорить Аура Сабадус, аналітик Міжнародної служби вивчення сировинних ринків, ICIS, Лондон. Однак, навіть у випадку масштабних економічних санкцій, які обіцяють Європа та США, Росія, скоріш за все, не буде повністю перекривати надходження газу до Європи, адже це боляче вдарить по валютних надходженнях Росії, погоджуються оглядачі.

Архівне фото: президент Росії Путін та голова "Газпрому" Міллер.
Архівне фото: президент Росії Путін та голова "Газпрому" Міллер.

А от удар по українському газопроводу ймовірний, бо також "дасть Росії нагоду вийти з довгострокового контракту", - додає Сабадус в коментарі Голосу Америки. Вона нагадує - за умовами теперішнього контракту на транзит газу через Україну, який діє до 2024 року, Росія повинна резервувати потужності і платити, навіть якщо вона їх не використовує. "Тому цей напад може виявитись гарною відмовкою, щоб вийти з контракту", - додає експертка.

Росія прагне зруйнувати єдність Європи та США з питання можливих санкції у випадку нападу на Україну, вказують експерти. Путін використовує газ, щоб погрожувати Європі і особливо тим, хто може грати роль в схваленні "Північного потоку-2", переконана Дебра Кейган, колишня високопосадовця Держдепу а тепер експертка Трансатлантичної мережі лідерства у Вашингтоні, США. Але, зазначає Кейган в коментарі Голосу Америки, стратегія Путіна на європейському ринку має багато нюансів.

"В той час як Росія зменшує потік через існуючі трубопроводи, щоб провчити Європу, вона не робить такого з Турецьким потоком", - зауважує Кейган. Росія все ще надсилає багато газу до Болгарії, Сербії, Угорщини, Туреччини вказує аналітик. Вона переконана, що таким чином Путін прагне підтримати своїх прихильників у Європі і заручитись підтримкою Туреччини у конфлікті з Україною.

Архівне фото: президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган
Архівне фото: президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган

Особливо ефективною ця стратегія може виявились щодо Туреччини, говорить Кейган. Туреччина переживає економічну кризу, курс турецької ліри значно впав, а інфляція прискорилась. На цьому тлі, країна втратила газові поставки з Ірану. Ці фактори збільшують залежність Туреччини від російського газу і це може вплинути на її політику щодо Україні, побоюється Кейган. Хоча Туреччина і виступає на підтримку кримських татар і надала Україні дрони, вона не перекриває доступ у Чорне море для військових кораблів, зазначає вона.

Поєднання політичних амбіцій Кремля та комерційних "Газпрому" було видно в ситуації з Молдовою, де новий проєвропейський уряд викликав роздратування Кремля, вказує Кейган. Щоб отримати довгострокові контракти, які є більш вигідними, ніж спотові, вони «викручували руки Молдові минулі два місяці і тепер зв’язали Молдову довгостроковим контрактом а також великим боргом перед Росією", - додає Кейган. Посадовці Молдови в жовтні заявляли, що Росія використовує питання газу для політичного тиску на владу країни. Росія відкидає звинувачення.

США та Європа готуються до погіршення енергетичної кризи в Європі, внаслідок подальшої агресії Росії проти України.

Президент США Джо Байден та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступили зі спільною заявою, в якій заявили про підтримку європейської енергобезпеки.

Фото президента США Джо Байдена та президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн
Фото президента США Джо Байдена та президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн

Лідери США та ЄС вказали на спільну роботу із протидії "шокам" в сфері енергопостачання, які "можуть виникнути в результаті подальшого вторгнення Росії до України". Зокрема йдеться про поставки газу до ЄС із різних джерел у світі а також співпрацю в сфері поставок зрідженого газу.

Європа ж, зі свого боку, заявила про намір розвивати термінали, які дозволять приймати більше зрідженого газу. Саме нестача таких потужностей, вказують експерти, обмежує можливі додаткові поставки газу до Європи.

"В січні імпорт зрідженого газу до Європи був практично рекордним і половина прийшла зі США", - вказує Сабадус. Вона зазначає – рекордні поставки повністю завантажили європейські потужності терміналів зрідженого газу.

Архівне фото: Танкер зі зрідженим газом прибуває до порту Польщі
Архівне фото: Танкер зі зрідженим газом прибуває до порту Польщі

Білий дім повідомив, що США закликали постачальників зрідженого газу збільшити поставки до Європи у випадку, якщо Росія ще більше обмежить надходження газу. "Це все комерційні компанії", які орієнтуються на вигоду вказує Сабадус. Вона згадує минулорічну ситуацію, коли ціна на зріджений газ в Азії була значно вище європейської і багато вантажів пішло туди.

США також прагнуть долучити додаткові поставки неросійського газу інших регіонів світу - від Північної Африки до Близького Сходу, Азії. Президент США Джо Байден планує зустрітись з керівником Катару в Білому домі 31 січня. Серед питань для обговорення - забезпечення стабільності світових енергопоставок, повідомили в Білому домі.

Не дозволити енергетичному питанню розділити США та Європу в стримуванні Росії – складне завдання, але досяжне, погоджуються експерти

Ці зусилля важливі, говорить Кейган, але зауважує, що США варто підтримати єдність з європейцями і самим шукати альтернативні джерела енергоресурсів. США збільшили поставки російської нафти, після того, як в 2019-му році були запроваджені санкції проти Венесуели. Імпорт російської нафти та нафтопродуктів становив 11% загального відповідного імпорту США з січня по жовтень 2021 року, згідно з даними Адміністрації енергетичної інформації США, які наводить S&P. Кейган переконана – Америка може вжити заходів, щоб полегшити можливості для своїх компаній закуповувати нафту у постачальників з інших країн.

В спільній заяві Байден та фон дер Ляєн також наголосили на "спільній меті забезпечити українську енергобезпеку і інтеграцію України до ринків ЄС газу та електроенергії"

На тиждень Україна повністю від’єднається від мережі Росії та Білорусі, щоб побачити, чи зможе вона так працювати. Можливо, наприкінці тесту, Росія відмовить у приєднанні
Аура Сабадус

Саме в сфері електроенергії атака Росії на українську інфраструктуру є ймовірною, говорить Сабадус. На лютий заплановані тестування роботи української електромережі в автономному режимі, адже Україна прагне від'єднатись від колишньої радянської електромережі.

"На тиждень Україна повністю від’єднається від мережі Росії та Білорусі, щоб побачити, чи зможе вона так працювати. Можливо, наприкінці тесту, Росія відмовить у приєднанні", - додає вона. Сабадус переконана - Україна має плани реагування на такі надзвичайні ситуації.

Не дозволити енергетичному питанню розділити США та Європу в стримуванні Росії – складне завдання, але досяжне, погоджуються експерти і вказують – багато залежатиме від позиції Німеччини.

Надію на зміцнення європейської єдності посилює і те, що в Німеччині останнім часом все частіше лунають заклики до рішучого протистояння Росії.

Посадовці США неодноразово наголошували на єдності з Європою з питання санкцій, включно з газотранзитим проектом "Північний потік-2".

"Стосовно "Північного потоку-2", ми продовжуємо проводити потужні і чіткі перемовини з нашими німецькими союзниками і хочемо чітко вказати – якщо Росія будь-яким чином вторгнеться до України, "Північний потік-2" не запрацює", - заявила заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд під час спілкування з пресою 27 січня.

Сигнали щодо "Північного потоку-2" від нового німецького уряду були більш суперечливими. Все ж минулого тижня з потужною заявою про готовність Німеччини притягнути Росію до відповідальності у випадку використання Росією енергетики в якості зброї, або порушення суверенітету України виступила посол Німеччини у США Емілі Габер. Вона вказала на можливість заходів і проти "Північного потоку-2" та нагадала відповідні заяви канцлера Німеччини Олафа Шольца та міністра закордонних справ країни Анналени Бербок.

Україна також робить важливі кроки, готуючись до можливих перебоїв у постачанні газу, говорить Сабадус. Вона вказує та те, що зараз відбувається тестування можливостей збільшення поставок газу з Угорщини. Також є можливості розширити поставки зі Словаччини.

Всі новини дня

Землетрус у Туреччині й Сирії: понад 1500 загиблих, тисячі поранених

Порятунок дівчинки з будівлі, обваленої внаслідок землетрусу на півдні Туреччини, Діярбакир, 6 лютого 2023. REUTERS/Sertac Kayar

Потужний землетрус на півдні Туреччини за останніми даними турецької влади забрав щонайменше 1014 життів, понад п'ять тисяч людей поранені, три тисячі будинків знищено.

У Сирії за повідомленнями державних медіа лише на підконтрольних уряду територіях загинула принаймні 371 людина, 1089 - поранені, в утримуваних опозиційними силами регіонах відомо про 211 жертв і 419 поранених.

Епіцентр землетрусу у 7,8 балів знаходився у місті Газіантеп, неподалік кордону із Сирією. Підземні поштовхи були відчутні також у Лівані та Ізраїлі.

Пошук вцілілих у землетрусі в місті Азмарін, Сирія, 6 січня 2023. (AP Photo/Ghaith Alsayed)
Пошук вцілілих у землетрусі в місті Азмарін, Сирія, 6 січня 2023. (AP Photo/Ghaith Alsayed)

"Я думаю, ми можемо очікувати, що кількість загиблих значно зросте", - заявив Reuters Рік Бреннан, директор ВООЗ із надзвичайних ситуацій у Східному Середземномор'ї.

За його словами, зусиллям рятувальників із пошуку вцілілих заважали подальші афтершоки магнітудою у 7,7 балів, адже вже пошкоджені будівлі можуть обвалитись. Бреннан відзначив також особливо складну ситуацію у Сирії, адже через війну держава роками бореться з гуманітарною кризою, серйозними економічними проблемами та спалахом холери.

Наслідки землетрусу у Діярбакирі, 6 лютого 2023. REUTERS/Sertac Kayar
Наслідки землетрусу у Діярбакирі, 6 лютого 2023. REUTERS/Sertac Kayar

Низка країн світу вже оголосили про готовність терміново відправити до регіону пошуково-рятувальні команди.

Велика Британія відправить 76 спеціалістів, чотирьох пошукових собак і рятувальне обладнання, які прибудуть до Туреччини вже ввечері, повідомило британське МЗС. Про готовність відправити рятувальників до Туреччини заявив німецький канцлер Олаф Шольц.

Україна також готова направити велику групу рятувальників до Туреччини, "ми тісно співпрацюємо з турецькою стороною для координації їхнього розгортання", - повідомив у Twitter український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Наслідки землетрусу у Діярбакирі, Туреччина, 6 лютого 2023. REUTERS/Sertac Kayar
Наслідки землетрусу у Діярбакирі, Туреччина, 6 лютого 2023. REUTERS/Sertac Kayar

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху повідомив, що розпорядився відправити допомогу до Туреччини, включаючи авіаційний транспорт. "Оскільки також надійшло прохання зробити це для багатьох постраждалих від землетрусу в Сирії, я доручив зробити це теж", - сказав він, не уточнивши, чи прохання надійшло від офіційного Дамаска або опозиційних сил.

У статті використано матеріали Reuters

G-7, ЄС і Австралія далі закручують крани російській нафті й пальному

Міністерка фінансів США Дженет Єллен сказала, що санкції проти російських енергоносіїв спрямовані «на зменшення здатності Росії вести незаконну війну» проти України.

З наближенням річниці лютневого вторгнення Росії в Україну країни G-7 і Європейського Союзу розширили ембарго на російські нафтопродукти, щоб зменшити ресурси Москви для ведення війни проти України.

ЄС та G-7 і Австралія погодилися запроваджувати на міжнародному ринку цінову стелю для російських нафтопродуктів зокрема $100 для дизельного пального і $45 для мазуту.

«Запроваджені нами цінові стелі будуть відігравати вирішальну роль у намаганнях глобальної коаліції, спрямованих на зменшення здатності Росії вести свою незаконну війну», - сказала міністерка фінансів США Дженет Єллен.

Тим часом у Європі набрала чинності заборона на імпорт дизельного пального та інших нафтопродуктів вироблених в Росії.

США, ЄС, Велика Британія та деякі інші ще раніше відмовилися повністю або частково від купівлі в Росії вугілля й транспортованої морем нафти, а також запровадили в грудні цінову стелю для російської нафти на міжнародного ринку - $60 за барель.

Західні уряди сподіваються, що поєднання ембарго з ціновими обмеженнями означатиме, що світовий ринок буде забезпечений нафтопродуктами, але ціни на російський експорт і зменшаться, скорочуючи прибутки Москви.

Надходження від експорту енергоносіїв є життєвоважливим для російського державного бюджету, і згідно з деякими західними оцінками бажана мінімальна ціна нафти для Росії становить $70 за барель.

Загалом запроваджені проти Росії 2022 року міжнародні санкції не мали такого глибокого впливу на російську економіку, якого сподівалися деякі західні лідери, бо Росія зокрема отримала вигоду від світового стрибка цін енергію спричиненого її вторгненням в Україну.

Але агентство Reuters повідомляє, що згідно з офіційними даними міністерства фінансів Росії за минулий січень рівень місячних доходів від продажу російської нафти й газу впав до найнижчого рівня з серпня 2020 р.

Росія намагається компенсувати втрати, переспрямовуючи свій експорт енергоносіїв до таких країн як Китай, Індія та інші, які збільшили споживання російської нафти, користуючись зокрема ціновими знижками.

У Москві західні санкції називають незаконними і такими, що шкодять світовій економіці.

Дивіться також:

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Більше

XS
SM
MD
LG