Спеціальні потреби

Актуально

Газова війна Путіна. Загроза для єдності Європи і шлях нового нападу на Україну, говорять експерти

На тлі загрози нової наземної агресії Росії проти України, інша війна вже в розпалі - Путін активно використовує енергетику для того, щоб похитнути єдність Європи та США, ускладнити запровадження санкцій у випадку нової агресії Росії. Одним з елементів такої агресії може стати удар по українській енергетиці. В Білому домі назвали фізичний зрив газотранзиту через Україну одним із можливих сценаріїв ескалації, який спричинить найбільш руйнівний вплив на європейський ринок газу.

Напад на український газопровід є ймовірним, говорить Аура Сабадус, аналітик Міжнародної служби вивчення сировинних ринків, ICIS, Лондон. Однак, навіть у випадку масштабних економічних санкцій, які обіцяють Європа та США, Росія, скоріш за все, не буде повністю перекривати надходження газу до Європи, адже це боляче вдарить по валютних надходженнях Росії, погоджуються оглядачі.

Архівне фото: президент Росії Путін та голова "Газпрому" Міллер.
Архівне фото: президент Росії Путін та голова "Газпрому" Міллер.

А от удар по українському газопроводу ймовірний, бо також "дасть Росії нагоду вийти з довгострокового контракту", - додає Сабадус в коментарі Голосу Америки. Вона нагадує - за умовами теперішнього контракту на транзит газу через Україну, який діє до 2024 року, Росія повинна резервувати потужності і платити, навіть якщо вона їх не використовує. "Тому цей напад може виявитись гарною відмовкою, щоб вийти з контракту", - додає експертка.

Росія прагне зруйнувати єдність Європи та США з питання можливих санкції у випадку нападу на Україну, вказують експерти. Путін використовує газ, щоб погрожувати Європі і особливо тим, хто може грати роль в схваленні "Північного потоку-2", переконана Дебра Кейган, колишня високопосадовця Держдепу а тепер експертка Трансатлантичної мережі лідерства у Вашингтоні, США. Але, зазначає Кейган в коментарі Голосу Америки, стратегія Путіна на європейському ринку має багато нюансів.

"В той час як Росія зменшує потік через існуючі трубопроводи, щоб провчити Європу, вона не робить такого з Турецьким потоком", - зауважує Кейган. Росія все ще надсилає багато газу до Болгарії, Сербії, Угорщини, Туреччини вказує аналітик. Вона переконана, що таким чином Путін прагне підтримати своїх прихильників у Європі і заручитись підтримкою Туреччини у конфлікті з Україною.

Архівне фото: президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган
Архівне фото: президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган

Особливо ефективною ця стратегія може виявились щодо Туреччини, говорить Кейган. Туреччина переживає економічну кризу, курс турецької ліри значно впав, а інфляція прискорилась. На цьому тлі, країна втратила газові поставки з Ірану. Ці фактори збільшують залежність Туреччини від російського газу і це може вплинути на її політику щодо Україні, побоюється Кейган. Хоча Туреччина і виступає на підтримку кримських татар і надала Україні дрони, вона не перекриває доступ у Чорне море для військових кораблів, зазначає вона.

Поєднання політичних амбіцій Кремля та комерційних "Газпрому" було видно в ситуації з Молдовою, де новий проєвропейський уряд викликав роздратування Кремля, вказує Кейган. Щоб отримати довгострокові контракти, які є більш вигідними, ніж спотові, вони «викручували руки Молдові минулі два місяці і тепер зв’язали Молдову довгостроковим контрактом а також великим боргом перед Росією", - додає Кейган. Посадовці Молдови в жовтні заявляли, що Росія використовує питання газу для політичного тиску на владу країни. Росія відкидає звинувачення.

США та Європа готуються до погіршення енергетичної кризи в Європі, внаслідок подальшої агресії Росії проти України.

Президент США Джо Байден та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступили зі спільною заявою, в якій заявили про підтримку європейської енергобезпеки.

Фото президента США Джо Байдена та президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн
Фото президента США Джо Байдена та президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн

Лідери США та ЄС вказали на спільну роботу із протидії "шокам" в сфері енергопостачання, які "можуть виникнути в результаті подальшого вторгнення Росії до України". Зокрема йдеться про поставки газу до ЄС із різних джерел у світі а також співпрацю в сфері поставок зрідженого газу.

Європа ж, зі свого боку, заявила про намір розвивати термінали, які дозволять приймати більше зрідженого газу. Саме нестача таких потужностей, вказують експерти, обмежує можливі додаткові поставки газу до Європи.

"В січні імпорт зрідженого газу до Європи був практично рекордним і половина прийшла зі США", - вказує Сабадус. Вона зазначає – рекордні поставки повністю завантажили європейські потужності терміналів зрідженого газу.

Архівне фото: Танкер зі зрідженим газом прибуває до порту Польщі
Архівне фото: Танкер зі зрідженим газом прибуває до порту Польщі

Білий дім повідомив, що США закликали постачальників зрідженого газу збільшити поставки до Європи у випадку, якщо Росія ще більше обмежить надходження газу. "Це все комерційні компанії", які орієнтуються на вигоду вказує Сабадус. Вона згадує минулорічну ситуацію, коли ціна на зріджений газ в Азії була значно вище європейської і багато вантажів пішло туди.

США також прагнуть долучити додаткові поставки неросійського газу інших регіонів світу - від Північної Африки до Близького Сходу, Азії. Президент США Джо Байден планує зустрітись з керівником Катару в Білому домі 31 січня. Серед питань для обговорення - забезпечення стабільності світових енергопоставок, повідомили в Білому домі.

Не дозволити енергетичному питанню розділити США та Європу в стримуванні Росії – складне завдання, але досяжне, погоджуються експерти

Ці зусилля важливі, говорить Кейган, але зауважує, що США варто підтримати єдність з європейцями і самим шукати альтернативні джерела енергоресурсів. США збільшили поставки російської нафти, після того, як в 2019-му році були запроваджені санкції проти Венесуели. Імпорт російської нафти та нафтопродуктів становив 11% загального відповідного імпорту США з січня по жовтень 2021 року, згідно з даними Адміністрації енергетичної інформації США, які наводить S&P. Кейган переконана – Америка може вжити заходів, щоб полегшити можливості для своїх компаній закуповувати нафту у постачальників з інших країн.

В спільній заяві Байден та фон дер Ляєн також наголосили на "спільній меті забезпечити українську енергобезпеку і інтеграцію України до ринків ЄС газу та електроенергії"

На тиждень Україна повністю від’єднається від мережі Росії та Білорусі, щоб побачити, чи зможе вона так працювати. Можливо, наприкінці тесту, Росія відмовить у приєднанні
Аура Сабадус

Саме в сфері електроенергії атака Росії на українську інфраструктуру є ймовірною, говорить Сабадус. На лютий заплановані тестування роботи української електромережі в автономному режимі, адже Україна прагне від'єднатись від колишньої радянської електромережі.

"На тиждень Україна повністю від’єднається від мережі Росії та Білорусі, щоб побачити, чи зможе вона так працювати. Можливо, наприкінці тесту, Росія відмовить у приєднанні", - додає вона. Сабадус переконана - Україна має плани реагування на такі надзвичайні ситуації.

Не дозволити енергетичному питанню розділити США та Європу в стримуванні Росії – складне завдання, але досяжне, погоджуються експерти і вказують – багато залежатиме від позиції Німеччини.

Надію на зміцнення європейської єдності посилює і те, що в Німеччині останнім часом все частіше лунають заклики до рішучого протистояння Росії.

Посадовці США неодноразово наголошували на єдності з Європою з питання санкцій, включно з газотранзитим проектом "Північний потік-2".

"Стосовно "Північного потоку-2", ми продовжуємо проводити потужні і чіткі перемовини з нашими німецькими союзниками і хочемо чітко вказати – якщо Росія будь-яким чином вторгнеться до України, "Північний потік-2" не запрацює", - заявила заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд під час спілкування з пресою 27 січня.

Сигнали щодо "Північного потоку-2" від нового німецького уряду були більш суперечливими. Все ж минулого тижня з потужною заявою про готовність Німеччини притягнути Росію до відповідальності у випадку використання Росією енергетики в якості зброї, або порушення суверенітету України виступила посол Німеччини у США Емілі Габер. Вона вказала на можливість заходів і проти "Північного потоку-2" та нагадала відповідні заяви канцлера Німеччини Олафа Шольца та міністра закордонних справ країни Анналени Бербок.

Україна також робить важливі кроки, готуючись до можливих перебоїв у постачанні газу, говорить Сабадус. Вона вказує та те, що зараз відбувається тестування можливостей збільшення поставок газу з Угорщини. Також є можливості розширити поставки зі Словаччини.

Всі новини дня

У Сенаті зареєстрували резолюцію, що закликає Білий дім відреагувати на використання голоду як зброї в час війни

Колосся пшениці на полі біля села Гребені на Київщині, Україна, 17 липня 2020 року. REUTERS/Валентин Огіренко

У Сенаті США законодавці від обох партій презентували резолюцію, яка засуджує використання голоду в якості зброї війни в Україні та інших країнах.

«Навмисне морити мирних жителів голодом як знаряддя ведення війни є військовим злочином. Крапка", - заявив один з ініціаторів документу, сенатор від Демократичної партії Роберт Менендес.

“В час коли Путін продовжує демонструвати світові свою розбещеність, відрізаючи українські порти та руйнуючи сільське господарство, намагаючись морити голодом тих українців, які пережили його невибіркові бомбардування, я пишаюся тим, що приєднаюся до своїх колег у внесенні цієї резолюції, щоб підтвердити наше зобов’язання підтримувати гуманітарні зусилля та реагувати на кризу, щоб протистояти проблемам у глобальному ланцюгу поставок і притягнути до відповідальності будь-якого деспота, який наполягає на використанні голоду як зброї війни”, - додав Менендес.

Резолюція, серед іншого, закликає уряд США

  • Визначити пріоритетом дипломатичні зусилля із виявлення та вирішення випадків, коли голод і навмисне позбавлення їжі використовуються як зброя в час війни;
  • Продовжувати зусилля щодо подолання серйозної продовольчої безпеки шляхом гуманітарного реагування, зокрема надавати потребуючим країнам продовольчу допомогу;
  • Зробити так, щоб використання голоду як зброї війни підпадало під дію інструментів, що передбачають відповідальність за скоєне осіб, урядів, правоохоронних органів, організацій, наприклад, Глобального Акту Магнітського.

"Голод не повинен ставати зброєю війни, - заявив сенатор Джон Тун від Республіканської партії. - Сполучені Штати та їхні партнери мають працювати разом, щоб відновити глобальну стабільність і притягнути окремих осіб та уряди до відповідальності за конфлікти, які призводять до глобального голоду і ставлять під загрозу продовольчу безпеку”.

Його колега від демократів сенатор Джефф Мерклі додав, що ця резолюція “закликає адміністрацію Байдена засудити використання голоду як зброї в таких країнах, як Україна та Ефіопія, і зосередити гуманітарні зусилля на подоланні продовольчої безпеки та голоду”.

“Ця двопартійна резолюція засуджує тих, хто жорстоко використовує голод як зброю війни проти мирного населення. (Резолюція - ред.) закликає Сполучені Штати притягнути їх до відповідальності за ці звірства. Вона також закликає нашу країну продовжувати рішучі дипломатичні та гуманітарні зусилля, щоб зміцнити глобальні поставки продовольства та забезпечити стійкість у постачанні у випадку майбутніх потрясінь», - заявив під час представлення документу сенатор-демократ Корі Букер.

Сенатор від Республіканської партії Джеймс Ріш додав: “Ця двопартійна резолюція … заохочує адміністрацію Президента визначити пріоритетність зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки”.

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності. Експерти миттєво відреагували  

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG