Спеціальні потреби

Актуально

Економіка війни: МВФ надав допомогу

Міжнародний валютний фонд перерахував Україні 1,4 млрд дол. США в еквіваленті за програмою екстреної підтримки Rapid Financing Instrument, повідомив в соцмережах голова НБУ Кирило Шевченко. Кошти допоможуть профінансувати першочергові витрати державного бюджету та підтримати платіжний баланс України, додав він.

"Російське військове вторгнення до України принесло масштабні гуманітарні та економічні втрати", - заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва, після рішення Ради директорів МВФ. Вона висловила сподівання, що програма стане каталізатором для "масштабної мобілізації додаткового пільгового фінансування, необхідного для заповнення фінансової потреби а також для полегшення економічного впливу війни".

Підтримка МВФ є важливою, але коштів за програмою може вистачити лише на місяць, говорить економістка Міжнародного інституту фінансів, що у Вашигнтоні, Еліна Рібакова.

"Грошей наданих МВФ може вистачити на місяць не більше", - говорить Рібакова

"Розрив надзвичайний. Бюджетні надходження скорочуються, особливо через те, що є регіони, які не здатні більше виробляти, там війна. Витрати ростуть, особливо з соціальної допомоги громадянам, гуманітарної підтримки", - додає експертка.

В коментарі Голосу Америки член Ради НБУ Олександр Петрик вказує - в Нацбанку очікують на більшу підтримку міжнародних організацій та донорів.

"За оцінками Національного банку, ми очікуємо у найближчий період фінансову допомогу в розмірі 15 мільярдів доларів від міжнародних організацій, від наших країн-партнерів і так далі, - говорить Петрик. - Весь світ зараз підтримує Україну … все це складає суттєву підтримку наших міжнародних резервів, підтримку фінансової стабільності Національного банку".

Колишній заступник голови Нацбанку Олег Чурій додає - Україна могла б отримати додаткове фінансування, використовуючи спеціальні права запозичення (SDR) МВФ. Наразі Україна вже обміняла на валюту більшу частину SDR, які вона отримала під час додаткового розподілу, який Фонд провів минулого року у відповідь на пандемію.

"Я бачу можливість отримання додаткового фінансування, - говорить Чурій. - Минулого року було розподілення так званих SDR на суму 650 мільярдів доларів … було б непогано щоб частини тих SDR, які отримали розвинуті країни, такі як Сполучені Штати Америки або європейські країни, була можливість розподілити на користь України… якщо цей механізм розподілу SDR запрацює, то можна бути впевненим що бюджет буде мати необхідні суми".

В МВФ високо оцінили антикризову політику українсього уряду. Так, були введені обмеження на пересування капіталу, щоб забезпечити наявність міжнародних резервів і зменшити непевність щодо валютного курсу. Хоча обмежння на готвікові операції були введені, безготівкові операції відбуваються без обмежень, зазначили в МВФ.

Щоб втримати систему, Нацбанк терміново перерахував до бюджету 19 мільярдів гривень, обмежив валютні операції і контролює стабільність курсу, а банки ввели практично кредитні канікули для клієнтів, говорить Петрик.

"Безготівковий облік зараз без обмежень, - вказує посадовець, - звичайно на зняття готівки є певна міра обмежень не тільки з точки зору організаційних питань, але з точки зору того що навіть фізично доставити в банкомат готівку зараз є дуже ризиковано оскільки багато великих міст є під обстрілами, на територіях міст ведуться бойові дії. Але все-таки в цих умовах, навіть якщо порівняти відносно мирний час 2014 року, то очевидно, що реформа закладена після другого Майдану мала позитивний вплив і це дає змогу зараз підтримувати нашу економіку і армію". Петрик додав, що більше ніж 12 мільярдів гривень було переведено на рахунки для допомоги війську.

Віце-президентка Асоціації Українських банків Галина Хейло також відзначає - система платежів працює. Вона вказує, що готівку також можна отримати на касах в роздрібних крамницях. "Таким чином немає потреби в додаткових інкасаторських послугах і не треба ризикувати життям", - додає Хейло.

Попри складну ситуацію, Україна продовжує сплачувати за міжнародними боргами. "Мова не йде на сьогодні про мораторій на виплату зовнішніх боргів, - вказує Чурій. - Наразі об'єм виплат зовнішніх боргів на цей рік приблизно 4 млрд дол, в порівнянні з потребами фінансування, які складають десятки мільярдів доларів, це порівняно невелика сума".

Чурій переконаний - Україна може пройти цей важкий період без необхідності реструктуризації боргів чи мораторіїв на їх виплату.

В Україні - війна, але є надія. Якщо для кризи буде рішення, Україна зможе відновитись, отримати кошти з-за кордону. Росія ж іде, як видається єдиним шляхом – до стану Ірану та Північної Кореї
Еліна Рібакова

Порівнюючи ситуацію в Україні та Росії, де працюють санкції, Рібакова вказує на стратігечну різницю для країн.

"Гадаю порівняти дуже важко, - говорить Рібакова. - Однозначно, майбутнє Росії перекреслене. Вона йде до фінансової, економічної, ідеологічної автаркії. Ми дивились на Іран та Північну Корею як приклади найгіршого сценарію, але проти Росії вже є більше санкцій. В Україні - війна, але є надія. Якщо для кризи буде рішення, Україна зможе відновитись, отримати кошти з-за кордону. Росія ж іде, як видається єдиним шляхом – до стану Ірану та Північної Кореї".

Всі новини дня

Що казали про російську війну в Україні лідери коаліції Джорджії Мелоні?

Джорджія Мелоні і Маттео Сальвіні під час виборчого мітингу у Римі 22 вересня 2022 р.

Очільниця партії Брати Італії Брати Італії (Fratelli d'Italia) Джорджія Мелоні заявила про готовність формувати новий уряд після виборів 25 вересня, на які вона йшла в коаліції з партією Ліга (Lega per Salvini Premier) на чолі з Маттео Сальвіні і партією Вперед Італіє (Forza Italia) очолюваною Сильвіо Берлусконі.

Кілька нещодавніх і давніших висловлювань цих італійських політиків можуть допомогти складати уявлення про їхню позицію в одному з ключових питань для наступного уряду Італії: Що робити у відповідь на російську війну проти України?

Джорджія Мелоні 22 вересня 2022: «Ми хочемо міцної Італії, шанованої у світі і впевненої у собі Європи, високо піднятих голів у Європі і на Заході; вартої довіри, вірної, серйозної, починаючи з захисту українського народу від російської агресії, що буде для нас пріоритетом разом з можливістю твердіше вимагати розподілу тягаря санкцій».

Джорджія Мелоні 18 березня 2018: «Вітаємо Володимира Путіна з четвертим обранням на посаду президента Російської Федерації. Воля народу на цих російських виборах виглядає однозначною».

Маттео Сальвіні у Москві 2014 р.
Маттео Сальвіні у Москві 2014 р.

Маттео Сальвіні у Польщі 8 березня 2022: «Я засуджую війну. Я засуджую бомби. Я засуджую напади. Я засуджую ракети, як і всі. (Додаткове запитання: Чи можете ви засудити Путіна, а не лише війну) Так, звичайно, нумо засудимо Путіна, засудимо російську агресію».

Маттео Сальвіні у Москві 16 липня 2018: «На моє особисте переконання санкції загалом не вирішують проблеми. І це однаково стосується навіть найекстремістськіших режимів на Далекому Сході. Зустрічі і діалог завжди продуктивніші ніж санкції. Це однаково і у випадку Росії, і Ірану, і інших країн».

Сильвіо Берлусконі в гостях у президента Путіна 3 лютого 2003 року.
Сильвіо Берлусконі в гостях у президента Путіна 3 лютого 2003 року.

Сильвіо Берлусконі 22 вересня 2022: «Путін опинився у важкому становищі. Тоді до нього пішла делегація (з Донецька) і сказала йому, що Зеленський активізував напади військ на наші кордони, у нас 16 000 загиблих; будь ласка захистіть нас, бо якщо ні, то ми не знаємо, що з нами буде. На початку це називалося спеціальною операцією і війська з Росії мали увійти в Київ за тиждень, замінити уряд Зеленського на уряд порядних людей і наступного тижня вийти».

Сильвіо Берлусконі 23 вересня 2022: «Мої слова, мою думку і нашу позицію повністю перекрутили. Скільки разів нам проголошувати, що я і ми, Forza Italia, на боці теперішнього уряду і ми голосували за дуже багато рішень включно з наданням зброї Україні?»

Дивіться також:

Голос Америки в Ізюмі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

Зеленський: Україна отримала від США системи протиповітряної оборони NASAMS

Зенітно-ракетний комплекс середньої дальності NASAMS, фото надане повітряними силами США, Tech. Sgt. Daniel Asselta. 01.07.2022

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна отримала від США зенітно-ракетні комплекси NASAMS, які забезпечать додаткову протиповітряну оборону.

"Я хочу подякувати президенту Байдену за позитивне рішення, яке вже було ухвалене. І Конгресу США – ми отримали NASAMS. Це системи ППО. Але, повірте, цього навіть близько не вистачає, щоб покрити цивільну інфраструктуру, школи, лікарні, університети, домівки українців", – сказав Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу CBS 25 вересня. Скільки комплексів передали Україні – він не уточнив.

Зеленський також подякував США за HIMARS й інші реактивні системи залпового вогню. Влада США передачу Україні комплексів NASAMS поки не коментувала.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Вашингтон анонсував доставку для України двох комплексів NASAM, при цьому у серпні Міністерство оборони США повідомило, що анонсований того місяця президентом Джо Байденом пакет військової допомоги України на три мільярди доларів передбачає поставку шести додаткових ракетних систем NASAMS із додатковими боєприпасами.

NASAMS складається з передових ракет класу «повітря-повітря» середньої дальності AMRAAM, радара Sentinel і модуля центру розподілу вогню, розробленого норвезькою компанією Kongsberg Defense & Aerospace.

Як сказав в інтерв’ю ЗМІ президент Raytheon Land Warfare & Air Defence Том Ліберті, завдяки поєднанню цих технологій українські військові можуть максимально підвищити працездатність NASAMS у класифікації та застосуванні сучасних і нових поколінь літаків, безпілотників і крилатих ракет.

Наприкінці серпня американська оборонна компанія Raytheon отримала замовлення від Пентагону на виробництво зенітних ракетних комплексів NASAMS на 182 мільйони доларів, кошти були виділені в рамках Ініціативи США з безпекової допомоги Україні.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Росія може примусово мобілізувати українських військовополонених після примушення їх до голосування на "рефедендумах" - оглядачі

Проведення фіктивного "референдуму" про приєднання до Росії, Маріуполь, Україна, 24 вересня 2022 REUTERS/Alexander Ermochenko

Росія може готуватись примусово мобілізувати українських військовополонених для того, щоб воювати на боці РФ. Про це повідомляють експерти вашингтонського Інституту дослідження війни, посилаючись на повідомлення у російських медіа, що начебто українські військовополонені усно звернулись із проханням до угруповання ДНР із закликом дозволити їм воювати на стороні РФ у "козачому батальйоні" імені Богдана Хмельницького.

Якщо російські чи проросійські війська примушуватимуть українських військовополонених до бою, це стане порушенням Женевської конвенції про поводження із військовополоненими, яка передбачає, що "жоден військовополонений не може бути в будь-який час відправлений або утримуватись у місцях, де він може бути потрапити під вогонь у зоні бойових дій" і не повинний бути "залучений до робіт, які є шкідливими для здоров’я або небезпечними".

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко у Telegram повідомив, що таким чином сили РФ готують "інформаційно-психологічну операцію (ІПСО) з подальшою кривавою провокацією". За його словами, мета цієї операції - показати, що українські полонені начебто хочуть отримати так зване "громадянство" угруповання ДНР і вступити до батальону російських військ, а після того Кремль планує "ліквідувати всіх цих, начебто добровольців, щоб звинуватити в цьому ЗСУ".

Тим часом, російські медіа пишуть, що 57 військовополонених в Оленівці із паспортами України, "в яких поставлена відмітка про прописку" в самопроголошеній ДНР, начебто прийняли участь у псевдореферендумі "з питання про вступ регіону в склад Росії".

Український Центр протидії дезінформації повідомляє, що військовополонених з пропискою у Донецькій області примусили проголосувати. Зааяви про те, що "11 чоловіків і 23 жінок-військовослужбовців ЗСУ звернулись до бойовиків з проханням отримати паспорти терористичного утворення "ДНР"", там назвали - черговою маніпуляцією просування наративу, що начебто "серед полонених українських військових багато хто хоче приєднання до РФ".

Раніше світова спільнота, зокрема, США, ЄС та Україна, рішуче засудила проведення фіктивних "референдумів" і відмовились визнавати їхні результати.

У статті використано матеріали Інститут дослідження війни, "Новое время"

Канада розширить транспортний хаб, через який доставляється допомога Україні 

міністерка оборони Канади Аніта Ананд

Канада підсилює свої потужності свого транспортного хабу в Шотландії для того, щоб полегшити доставку в Україну та інші країни Східної Європи зброї та іншого устаткувння. Про це в інтерв’ю канадійському каналу CBC News міністерка оборони країни Аніта Ананд.

У планах – додати до арсеналу третій літак CC-130 та 55 військовослужбовців повітряних сил.

«Ми розширяємось таким чином, щоб допомогти Україні, щоб доставити військову допомогу Україні, збільшуючи поставки», - сказала посадовиця в неділю.

Ананд додала, що країни-члени НАТО всі намагаються балансувати між наданням України допомоги зброєю та забезпеченням поставками своїх власних військ. «Це у центрі моєї уваги», - запевнила міністерка.

Раніше цього тижня ЗМІ повідомили, що Україна звернулась до канадського уряду з проханням надіслати бронетехніку, гаубиці та зимовий одяг. Канада пообіцяла 39 бронетранспортерів. Ананд заявила, що зустрічатиметься з виробниками в Канаді, щоб обговорити питання поставок.

В матеріалі використані джерела CBC News

Застосування ядерної зброї в Україні матиме для Росії катастрофічні наслідки - Салліван

Радник президента з національної безпеки Джейк Салліван

Радник президента з національної безпеки Джейк Салліван заявив у неділю, що Москва зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України, оскільки США готові рішуче відповісти на такий крок, повідомляє агентство Рейтер.

Висловлювання Саллівана прозвучали після того, як минулої середи президент Росії Володимир Путін оголосив про мобілізацію 300 тисяч військовослужбовців, погрожуючи при цьому використовувати «всі наявні засоби» для захисту Росії.

«Якщо Росія перейде цю межу, то наслідки для неї будуть катастрофічними. США дадуть відповідь рішучим чином», – сказав Салліван в інтерв'ю каналу NBC.

Салліван не описав характеру «рішучої відповіді», але сказав, що США в закритому порядку повідомили Москві «докладніше, що саме це означатиме».

Салліван підкреслив, що США часто підтримують прямі контакти з Росією, зокрема протягом останніх кількох днів, щоб обговорити ситуацію в Україні, дії та погрози Путіна.

«Путін, як і раніше, має намір... стерти з лиця землі народ України, який, на його думку, не має права на існування. Тому він продовжуватиме наступати, а ми маємо продовжувати надавати зброю, боєприпаси, розвіддані та всю підтримку, яку ми можемо надати», – сказав Салліван.

Президент Джо Байден у своєму виступі на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку в середу звинуватив Путіна в «неприкритих ядерних погрозах на адресу Європи» та у безрозсудному зневаженні обов'язків щодо нерозповсюдження ядерної зброї.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Більше

Відео - найголовніше

Голос Америки в Ізюмі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00
XS
SM
MD
LG