Спеціальні потреби

Актуально

Губернатор Віталій Кім: "У нас є воля, є люди, з нами правда, але у нас немає достатньо зброї"

Віталій Кім, губернатор Миколаївьскої області. Фото: Telegram @mykolaivskaODA

З 24 лютого Україна недоотримала 1,5 мільярди доларів від експорту сільгосподарської продукції, такими були попередні підрахунки Мінекономіки наприкінці березня. До цього через порти Одеси та Миколаєва щомісяця експортувалось до 5 млн тонн сільгоспсировини. Але через блокаду цих портів Росією Україна зараз може щомісяця перевозити не більш ніж 0,5 млн тонн зернових. Попри це, українські аграрії розпочали посівну кампанію в усіх українських областях.

А тим часом влада шукає інші варіанти перевезення й збуту аграрної продукції, зазначив в інтерв'ю українській службі "Голосу Америки" губернатор Миколаївщини Віталій Кім. Він також розповів про безпекову ситуацію в області, роботу з відновлення водопостачання для Миколаєва та головні потреби ЗСУ.

Марія Прус, Голос Америки: Розкажіть, будь ласка, яка зараз ситуація у Миколаєві та області?

Віталій Кім: Зараз російські війська відкинуто із Миколаївщини назад до Криму, основні бойові дії на півдні України тривають на кордоні Херсонської та Миколаївської областей. Поки що лінія фронту не рухається, це позиційна війна.

Обстріли проходять щоночі, обстрілюють касетними боєприпасами «Смерч». Сьогодні вночі три людини були поранені, з них одна людина загинула в лікарні. Також обстрілюють ракетами типу «Калібр», вчора по лікарні в Баштанці вдарили теж мирний об'єкт, зруйнували там частину електропостачання, відновили вже. Так вони обстрілюють, а що до Олександрівки, то там точаться бої, інформацію розкривати не можу, але і зараз вони там йдуть дуже щільні.

У соцмережах поширюються чутки про ймовірний підрив мостів. Чи під загрозою зараз мости?

Мости є собі та є, якщо треба – розведемо, якщо треба – підірвемо. Але зараз немає таких передумов для того, щоб мости були під загрозою. Ну може в окупантів є такі плани, але мости не дуже легко зруйнувати. По-друге, є ПВО. По-третє, треба попасти. На зараз це спокійна ситуація, концентрується все більше на сході України. А руху ми не бачимо сильного. Так, тривають бої, так, вони тримають позиції, закопуються, але просування в сторону Миколаєва на зараз нема.

Чи вдається владі відновити постачання води до Миколаєва?

Щодо води ситуація – ми намагаємось її лагодити. Чесно кажучи, мені 20 хвилин тому доповіли, що не вдалось полагодити, бо два зварювальники… - там зона бойових дій, це не наша територія, там почався бій… - і вони відійшли. Будемо просити інших чи шукати тих, які зможуть під кулями працювати, варити, бо це не дуже проста задача, і для цивільних – вони ризикують. Це є проблема, там була бригада, є труба, яку треба полагодити, але почався бій, і вони відійшли.

Що зараз відбувається із посівною кампанією та яка ситуація у портах?

Порти закриті поки що без перспективи на відкриття, це основна проблема, є проблема зі збутом та з логістикою, тому що 80% експорту було через порти. Ми перебудовуємо логістику на Європу – складно, довше, дорожче, але робимо. Скажемо так, два райони з чотирьох повністю засіялись, а по частині Баштанського, частина Миколаївського району, там де ідуть по краю річки Інгул та Південний Буг, там важче з посівною. Плюс там не достатньо волого, і в нас багато озимих, тобто ми маємо зібрати врожай озимих, а потім будемо думати. Але трактори – в полі, пальне є, добрива теж – працюємо. Всі працюють, бо наша земля - годує нас.

Чимало воєнних експертів сходяться на думці, що якщо російській армії вдасться захопити схід України, то вони спробують просуватись на міста, які не вдавалось захопити раніше, зокрема, Київ, Миколаїв. Наскільки зараз ви оцінюєте загрозу для міста?

Звісно, під загрозою вся Україна, зокрема, південь України, якщо вони матимуть успіх на сході України. Але я переконаний, що наші друзі з Європи, Америки допоможуть нам із важким озброєнням, амуніцією. Адже ми боремось не лише за нашу країну, за нашу свободу. Ми - на кордоні, поряд із Європою. Я не думаю, що він (Путін - ред.) зупиниться тут. Він хоче захопити Молдову та Придністров'я. І на шляху до Молдови - Миколаїв та Одеса. Вони щодня кажуть, що хочуть захопити Польщу та інші європейські країни, вони не хочуть, щоб країни Європи вступали до НАТО. У них є свій план, а ми - стоїмо на їхньому шляху.

Яка допомога зараз найбільше потрібна Україні та ЗСУ?

Найбільше нам потрібна зброя, протиповітряна, протитанкова зброя, важка артилерія, щоб захищати нашу землю. Ми сподіваємось виграти війну і відновити кордони цілої України. Тож це залежить від допомоги наших партнерів. У нас є воля, у нас є люди, з нами правда, але у нас немає достатньо зброї, щоб здійснювати наступ.

Своє повномасштабне вторгнення Росія називає "спецоперацією" із "денацифікації". Що ви можете на це сказати, зокрема, закордонній аудиторії?

Ці заяви про нацизм в Україні цілковито фальшиві. Я на половину кореєць, народжений і живу в Україні, розмовляю російською, їм мацу. Це не проблема. У нас немає нацистів. У нас є національні сили, національна ідея, у кожної країни має бути національна ідея. І наша ідентичність дуже сильно проявилась після початку війни 24 лютого. Ми більше не сперечаємось між собою, ми не шукаємо ворогів у країні, ми не кажемо "Південна Україна", "Східна Україна", "Західна Україна", - ні, ми кажемо про південь України, північ, схід, - однієї Україні з єдиною національною ідеєю, і ми боремось проти ворога - російських окупантів.

У соцмережах місцеві жителі багато питають про генерала Дмитра Марченка, який керував обороною Миколаєва. Розкажіть, будь ласка, чому він був переведений.

Про генерала Марченка - він виконав завдання «на п'ять з плюсом». Коли було це дуже потрібно місту Миколаєву. Далі є військове рішення, він нікуди не дівся, ми з ним на зв'язку, він допомагає, виконуємо роботу. Військові вирішили, що він потрібен для більш важливого військового завдання. Я це коментувати не можу, але він свою роль дуже важливу роль відіграв у захисті Миколаєва.

Ви з початку війни багато особисто розповідали про ситуацію, зараз вашої присутності менше. Чому?

Тому що перші дні війни, не можна сказати, що вони були партизанські, але специфіка була інша. Вони проходили по територіях, були в колонах, окопувались, тільки заходили, і всі з ними воювали. Але потім вони змінили стратегію, почали стріляти по цивільних. І цивільні не змогли підходити на ту відстань, на якій може працювати невійськова людина, скажімо так, і зараз ці відстані дуже збільшились. Зараз вони окопались, перебувають у захисті, там ще чисто військова тема. І я ще про це розповідати не можу. Я міг розповідати про те, до чого мав відношення, і що я вважав за потрібне донести, щоб досягти якихось цілей. Зараз це секретна інформація, воєнна, працює ЗСУ зовсім на іншому рівні. І зараз ситуація інша, яку я не можу коментувати.

Ви називаєте себе оптимістом. За теперішньої ситуації, як і на початку війни, продовжуєте зберігати оптимізм?

Ну так, реаліст, оптиміст, - дуже схожі питання. Якщо хтось вірить в реальну картину чи робить щось задля досягнення мети, це може назватись оптимізмом. Все добре, багато роботи, є трохи втоми, але, як-то кажуть, зараз робота більш рутинна, її багато дрібної, треба вирішувати багато питань, тому такий вигляд, що це не весело. Такий вигляд, що весело, коли береш активну участь, багато рішень гострих чи швидких, які потрібно зробити. То зараз це робота, яку я робив раніше, але в іншому полі, в інших юридичних умовах та в обмежених у часі, по людях і ресурсах умовах. Все складніше, але все працює, ми все відбудуємо, ну, так треба.

Всі новини дня

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян".

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

G7 закликає ОПЕК вжити дій, щоб полегшити ситуацію на енергоринку

Архівне фото: проапори країн "Групи Семи"

"Ми закликаємо країни, що видобувають нафту та газ діяти відповідально на тлі жорстких умов на міжнародних ринках, вказуючи, що ОПЕК відіграє ключову роль", - йдеться в спільній заяві "Групи Семи".

З заявою виступили міністри енергетики та навколишнього середовища країн G7 за результатамми дводенного саміту в Берліні.

"Ми співпрацюватимемо з ними та всіма партнерами, щоб забезпечити стабільні і стійкі енергопоставки", - йдеться в заяві міністрів Сполучених Штатів, Франції, Канади, Німеччини, Італії, Японії та Великої Британії.

Країни також наголосили на важливості переходу на зелені джерела енергії "в контексті російської війни з використанням викопного палива".

Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон так описала завдання засідання міністрів "Групи Семи": "Ми мусимо заявити про те, що перехід на зелену енергію залишається пріоритетом а також продовжувати відповідати на незаконне російське вторгнення до України сильними та ефективними заходами".

Росія - великий виробник багатьох мінералів та металів, необхідних для переходу на чисту енергію, зауважили в Міжнародній енергетичній організації. "Вторгнення цієї країни до України підкреслює потребу диверсифікувати поставки і посилити енергобезпеку", - йдеться в дописі організації у Twitter.

На початку травня, повідомляє AFP, країни "Групи Семи"заявляли про намір припинити купувати російську нафту, однак строків зупинки закупівель названо не було.

Сполучені Штати, Британія та Канада вже запровадили нафтові ембарго проти Росії.

Як писав Голос Америки, зростання світових цін на енергоресурси збільшило надходження валюти до Росії, попри жорсткий режим міжнародних санкцій.

Вторгнення Путіна до України об'єднує Європу, говорить посол США

Посол США до Польщі Марек Бржезінскі вітає військових США в Польщі пид ччас військових навчань, 19 травня 2022 року

На початку травня Голос Америки поспілкувався з послом США у Польщі Мареком Бржезінскі. Інтерв'ю відредаговано для чіткості та за обсягом.

ГА: Пане посол, Польща активно допомагає Україні.

Бржезінскі: Саме так.

ГА: Як на вашу думку, чи поділяють Європейський Союз та інші країни ЄС таку ж відданість допомозі Україні?

Бржезінскі​: Польща - на передовій НАТО, коли йдеться про кризу в Україні і тому вона багато робить в плані безпеки а також в плані гуманітарних зусиль із допомоги біженцям.

Події в Україні турбують всіх - там відбувається геноцид, напади на цивільних, масштабні руйнування селищ, квартир, будинків для літніх людей, лікарень - це суперечить людяності. Гадаю, європейські союзники єдині щодо того, що ситуація є поганою і щось потрібно робити. Я не хочу оцінювати, хто має найбильш серйозне ставлення, бо не знаю жодного, хто б не сприймав це серйозно.

Є різна тактика і різна стратегія. Мене вразило, що президент Байден справді тримає єдність і консенсус альянсу, бо, думаю, Путін цього боїться найбільше. Йому би хотілось бачити розбіжності між Польщею та США, або Польщею та іншими частинами Європи, але йому це не вдасться. Власними діями він об'єднав країни Європи та трансатлантичну громаду у відповідб на його дії в Україні.

ГА: Все ж Польща в цій кризі стала одним із найголовниших союзників.

Бржезінскі​: Беззаперечно.

Посол Марк Бржезінські в Стокгольмі, Швеція, 2013 рік
Посол Марк Бржезінські в Стокгольмі, Швеція, 2013 рік

ГА: Для Сполучених Штатів раніше виникали питання щодо внутрішньої політики Польщі. Як тепер? Чи об'єднала дві країни підтримка України?

Бржезінскі: Однозначно, ця криза збільшила співпрацю, через свій масштаб. Америка завжди мала гарні відносини з Польщею. Ми маємо спільні інтереси і маємо розбіжности в інтересах, як и у відносинах Америки з будь-якою іншою країною.

Ця криза надала єдність цілі і спільне визначення викликів, які стоять перед Америкою та Польщею та іншими європейськими країнами. Тому ми співпрацюємо з Польщею, яка є близьким сусідом України а також робить багато, щоб прийняти людей з України і допомогти Україні у війні. Співпраця активна і вона зростає.

Інші країни визнають, що це не лише польська проблема. Це не лише американська проблема. Важливо, щоб всі брали участь в подоланні цієї кризи. Це розуміють не лише країни Європи, але і світу. Якщо піти в Жешуві на Арену G2A на засідання зацікавлених громад, то там будуть представники Японії, Австралії, далеких країн, які надають ресурси і беруть на себе зобов'язання діяти.

ГА: Ви говорите про лідерство Польщі. Очевидно, що ця криза і їхня позиція зробили їх ціллю для російських сил, російської агресії. Про це говорять і в керівництві Росії. Як, на вашу думку, польський уряд ставиться до такої загрози?

Бржезінскі: Я чув такі погрози від деяких російських "лідерів", і тому я йду на польське телебачення і говорю [фраза польською]: "Польща - в безпеці". І це не моя заява, це від президента Сполучених Штатів, який заявив, що захищатиме кожен дюйм території НАТО. Це він сказав у Польщі.

Тому кожен дюйм польської території буде захищено. Маємо 12 500 військових, щоб це виконати це зобов'язання. Воно базується на статті 5 НАТО. Це чітке зобов'язання. Ми пліч-о-пліч з поляками щодо військових дій, у підтримці військових України і допомозі Польщі з питання біженців.

Це однозначно визначальний момент для польського уряду. І вони відповідають на цей виклик. Ми з гордістю працюємо з польським керівництвом щодо України. І сьогодні третій за рангом посадовець США відвідав Польщу. Ненсі Пелосі, спікерка Палати представників вже була в Україні, в Києві. Вона прибула сюди насамперед, за її словами, щоб подякувати польському народові та урядові Польщі за зусилля щодо біженців.

Жодна країна у світовій історії не мала національної політики, яка б розмістила біженців у квартирах, оселях людей. Нас вражає це і ми вдячні польському народові та урядові за їхні дії.

Віце-президента США Камала Гарріс під час посвяти Марка Бржезінські на посаду посла США в Польщі, 2022 рік
Віце-президента США Камала Гарріс під час посвяти Марка Бржезінські на посаду посла США в Польщі, 2022 рік

ГА: Польща просить більше військових НАТО, більше військової підтримки. Чи є плани розвитку такої підтримки?

Бржезінскі: Мирославо, як ви знаєте, ми маємо тут 12 500 військових, F-35, системи "Патріот". Ми робимо велику передачу танків для Польщі, які вони придбали. Танки "Абрамс" найкращі в своєму класі для сухопутної війни.

Немає сумнівів, що ці військові та обладнання розміщені по всій території Польщі. Вони не лише в одному місці, а навмисно розміщені по всій країні, щоб її захистити. І так ми і зробимо.

ГА: Які загрози ви вбачаєте щодо регіональної безпеки?

Бржезінскі: Весь регіон перебуває під загрозою Росії і ми тяжко працюємо, щоб регіон було захищено. Ніхто не хоче дестабілізації регіону... Гадаю це має бажаний вплив, надає впевненість, просуває союзи і допомагає українцям, які сюди прибувають.

ГА: Що є ключовим у тому, щоб Україна перемогла у війні? Що є ключом до безпеки регіону?

Бржезінскі: По-перше, Мирославо, ми знаємо, що українці виграють цю війну. Ми знаємо, що вони прагнуть цього. Нас вразили слова президента України Зеленського, який розповідає про те, що відбувається в Україні. Це має місцеве коріння і сягає світу.

Всі ми відчуваємо страх матері та доньки в селі, яке можуть захопити російські військові і ми робимо все, щоб підтримати український спротив. І знаєте? Це працює.

Просування росіян зупинилось. Російське військо - серед найбільших в світі і вони зупинились. Багато мертвих росіян відправлено. Як це трагічно?

Молоді росіяни також заслуговують на гарне життя. Який лідер посилає їх на бійню? Це трагедія, те що робить Путін. Українці виграють і ми продовжуємо їх підтримувати. Світ об'єднується заради підтримки народу та керівництва України і це лише зростатиме...

ГА: Яким ви бачите кінець цієї війни?

Бржезінскі: Я бачу перемогу українців. Українці мають історію спротиву і російське військо це відчує і побачить. Справді це шкода, бо такого кровопролиття та руйнувань можна було уникнути.

Я знаю, що народ Польщі підтримує українських братів, адже багато в чому повторюється 1939 рік для людей в цій частині світу. І ми продовжимо підтримку боротьби, підтримку біженців. З кожнем днем ми все більш організовані, маємо більше ресурсів.

ГА: Чи завершиться ця війна в Кремлі, чи зі звільненням українських територій?

Бржезінскі: Вважаю, що українці виженуть росіян з України. Дякую

Більше

XS
SM
MD
LG