Спеціальні потреби

Актуально

Україна переможе, і ми допоможемо її відбудувати - глава МЗС Чехії

Ян Ліпавський, міністр закордонних справ Чехії 

Чехія - одна з країн Східної Європи, яка потужно підтримує Україну в час війни, з липня цього року перебирає президентство у Євросоюзі. Голос Америки розпитав у міністра закордонних справ Чеської республіки, як він бачить закінчення війни в Україні і на що Україна може розраховувати, коли відбудовуватиметься після військових дій.

ГА: Пане Ліпавський, як Чехія допомагає Україні в нинішній кризі?

Ян Ліпавський, глава МЗС Чехії: Ми зробили багато речей. Перш за все, ми прийняли триста тисяч біженців, надаємо їм притулок і забезпечуємо їхні основні потреби. Ми - 10-мільйонна країна, то ж 300 000 біженців для нас - це дуже значна цифра. Ми вважаємо себе державою на передовій української кризи, і ми також надсилаємо значні обсяги гуманітарної допомоги Україні, військову допомогу. І це не тільки дії уряду, це допомога, по суті, всього нашого народу.

Люди збирають і надсилають дійсно значні кошти, допомогу на зброю та гуманітарну підтримку. І ми також політично допомагаємо Україні. Ми виступаємо адвокатом України в Євросоюзі, в Європі. Ми хочемо допомогти українцям з їхніми європейськими амбіціями, допомогти Україні стати членом ЄС.

ГА: До речі, Чехія перебирає президентство в Євросоюзі 1 липня цього року.

ЯЛ: Так, це вірно.

Україна має право бути частиною європейського суспільства, Україна має право стати членом ЄС
Ян Ліповський, глава МЗС Чехії

ГА: Яким ви бачите статус прагнень України до членства в ЄС після завершення головування Чеської Республіки в ЄС?

ЯЛ: Дуже важко передбачити, але моє бачення нашого президентства – закарбувати, що Україна має право бути частиною європейського суспільства, що Україна має право стати членом ЄС. Я розумію, що є різні думки про це в ЄС, я ставлюся до цього дуже серйозно, я слухаю їх дуже серйозно. На мою думку, це точка, яку потрібно змінити та пояснити. І ми знаємо, як тільки війна закінчиться, ми заплатимо за повну відбудову України. Коли війна закінчиться, і Україна переможе в цій війні, я переконаний в цьому на 100%, ми будемо допомагати Україні відбудувати всю націю, відбудувати всю країну. Давайте зробимо це так, щоб Україна потім могла стати членом ЄС, ось у чому суть усієї справи».

ГА: Щодо допомоги на відбудову України, звідки ці гроші?

ЯЛ: Якщо чесно, це прийде з Європи, тому що Європа завжди платить за всі подібні речі, це очевидно. Під час нашого президентства ми хочемо провести конференцію пожертв. Звичайно, багато країн допомагають, ми отримали дарунок від Японії, ми отримали дарунок від Тайваню, США надають допомогу. То ж мова йде про те, щоб всі ці кошти об'єднати, але Україна все таки перебуває у сусідстві з ЄС. То ж Україна отримає найбільшу частку допомоги, звісно, від ЄС.

ГА: Ви переконані на 100%, що Україна виграє цю битву. Що таке українська перемога? Якою ви її бачите, як би ви її визначили чи описали?

ЯЛ: Не мені це визначати. Якусь угоду, напевне, мають укласти президент Зеленський і президент Путін. Але і я, і вся Чехія, стоїть на боці України та її права на самовизначення та збереження своєї країни у міжнародно визнаних кордонах.

ГА: Раніше розуміння, що таке бути європейцем, часто пов’язувалось із західноєвропейською ідентичністю. Зараз, коли люди в Україні так важко воюють, а такі нації, як Чехія, як інші країни Центральної та Східної Європи, країни Балтії привертають все більше уваги на міжнародному рівні. Розкажіть, як країнам Центральної та Східної Європи, Балтії вдається відігравати більшу роль у формуванні розуміння європейської ідентичності, ролі Європи у світовій спільноті?

ЯЛ: Я розумію, що Європу, як правило, пов’язують із найбільш традиційними та великими країнами, як то Німеччина, Франція, Велика Британія - яка також не є в Євросоюзі. І є цей регіон, який зараз реалізує своє прагнення бути частиною цього суспільства, і війна Росії проти України лише підкреслила страхи цієї частини Європи, що вони можуть втратити ці цінності, що ними знову може керувати Москва, щоб вони стали частиною російської імперіалістичної мрії.

Ми бачимо, що Фінляндія та Швеція думають про вступ до НАТО, довгий час вони вважали, що нейтрального статусу буде достатньо, щоб не провокувати "російського ведмедя". Але Україна була нейтральною, не була членом ЄС, не була членом НАТО, і все одно стала мішенню російської агресії. То ж ми повинні знову і знову доводити, ми хочемо бути частиною цього суспільства, заснованого на цінностях.

ГА: Як би ви пояснили своє розуміння європейських цінностей і глобальних загальнолюдських цінностей?

ЯЛ: Не думаю, що має бути якась велика різниця між глобальними та європейськими цінностями. Ми працюємо за Статутом ООН, за Хартією прав людини. Це основні документи, які були створені внаслідок жахів Другої світової війни. І це те, на чому базуються європейські суспільства, і решта світу їх прийняла. Тож це має бути основою нашого мислення».

ГА: Дехто каже, що ця війна – це війна Путіна, інші - що це війна Росії. Кажуть, російський народ також дуже залучений в цю війну. Чи бачите ви, як зміна часу і молоді покоління призводять до змін країнах, зокрема таких як Росія чи Китай? Вам самому лише за 30.

ЯЛ: Я бачу, що російським народом маніпулюють, щоб він повірив в цю жахливу пропаганду, що прикро бачити. Важко розрізнити державу, націю і пропаганду в такій оруеллівській системі, як у Росії чи Китай.

Як функціонує Запорізька АЕС після окупації. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Всі новини дня

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян".

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

G7 закликає ОПЕК вжити дій, щоб полегшити ситуацію на енергоринку

Архівне фото: проапори країн "Групи Семи"

"Ми закликаємо країни, що видобувають нафту та газ діяти відповідально на тлі жорстких умов на міжнародних ринках, вказуючи, що ОПЕК відіграє ключову роль", - йдеться в спільній заяві "Групи Семи".

З заявою виступили міністри енергетики та навколишнього середовища країн G7 за результатамми дводенного саміту в Берліні.

"Ми співпрацюватимемо з ними та всіма партнерами, щоб забезпечити стабільні і стійкі енергопоставки", - йдеться в заяві міністрів Сполучених Штатів, Франції, Канади, Німеччини, Італії, Японії та Великої Британії.

Країни також наголосили на важливості переходу на зелені джерела енергії "в контексті російської війни з використанням викопного палива".

Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон так описала завдання засідання міністрів "Групи Семи": "Ми мусимо заявити про те, що перехід на зелену енергію залишається пріоритетом а також продовжувати відповідати на незаконне російське вторгнення до України сильними та ефективними заходами".

Росія - великий виробник багатьох мінералів та металів, необхідних для переходу на чисту енергію, зауважили в Міжнародній енергетичній організації. "Вторгнення цієї країни до України підкреслює потребу диверсифікувати поставки і посилити енергобезпеку", - йдеться в дописі організації у Twitter.

На початку травня, повідомляє AFP, країни "Групи Семи"заявляли про намір припинити купувати російську нафту, однак строків зупинки закупівель названо не було.

Сполучені Штати, Британія та Канада вже запровадили нафтові ембарго проти Росії.

Як писав Голос Америки, зростання світових цін на енергоресурси збільшило надходження валюти до Росії, попри жорсткий режим міжнародних санкцій.

Вторгнення Путіна до України об'єднує Європу, говорить посол США

Посол США до Польщі Марек Бржезінскі вітає військових США в Польщі пид ччас військових навчань, 19 травня 2022 року

На початку травня Голос Америки поспілкувався з послом США у Польщі Мареком Бржезінскі. Інтерв'ю відредаговано для чіткості та за обсягом.

ГА: Пане посол, Польща активно допомагає Україні.

Бржезінскі: Саме так.

ГА: Як на вашу думку, чи поділяють Європейський Союз та інші країни ЄС таку ж відданість допомозі Україні?

Бржезінскі​: Польща - на передовій НАТО, коли йдеться про кризу в Україні і тому вона багато робить в плані безпеки а також в плані гуманітарних зусиль із допомоги біженцям.

Події в Україні турбують всіх - там відбувається геноцид, напади на цивільних, масштабні руйнування селищ, квартир, будинків для літніх людей, лікарень - це суперечить людяності. Гадаю, європейські союзники єдині щодо того, що ситуація є поганою і щось потрібно робити. Я не хочу оцінювати, хто має найбильш серйозне ставлення, бо не знаю жодного, хто б не сприймав це серйозно.

Є різна тактика і різна стратегія. Мене вразило, що президент Байден справді тримає єдність і консенсус альянсу, бо, думаю, Путін цього боїться найбільше. Йому би хотілось бачити розбіжності між Польщею та США, або Польщею та іншими частинами Європи, але йому це не вдасться. Власними діями він об'єднав країни Європи та трансатлантичну громаду у відповідб на його дії в Україні.

ГА: Все ж Польща в цій кризі стала одним із найголовниших союзників.

Бржезінскі​: Беззаперечно.

Посол Марк Бржезінські в Стокгольмі, Швеція, 2013 рік
Посол Марк Бржезінські в Стокгольмі, Швеція, 2013 рік

ГА: Для Сполучених Штатів раніше виникали питання щодо внутрішньої політики Польщі. Як тепер? Чи об'єднала дві країни підтримка України?

Бржезінскі: Однозначно, ця криза збільшила співпрацю, через свій масштаб. Америка завжди мала гарні відносини з Польщею. Ми маємо спільні інтереси і маємо розбіжности в інтересах, як и у відносинах Америки з будь-якою іншою країною.

Ця криза надала єдність цілі і спільне визначення викликів, які стоять перед Америкою та Польщею та іншими європейськими країнами. Тому ми співпрацюємо з Польщею, яка є близьким сусідом України а також робить багато, щоб прийняти людей з України і допомогти Україні у війні. Співпраця активна і вона зростає.

Інші країни визнають, що це не лише польська проблема. Це не лише американська проблема. Важливо, щоб всі брали участь в подоланні цієї кризи. Це розуміють не лише країни Європи, але і світу. Якщо піти в Жешуві на Арену G2A на засідання зацікавлених громад, то там будуть представники Японії, Австралії, далеких країн, які надають ресурси і беруть на себе зобов'язання діяти.

ГА: Ви говорите про лідерство Польщі. Очевидно, що ця криза і їхня позиція зробили їх ціллю для російських сил, російської агресії. Про це говорять і в керівництві Росії. Як, на вашу думку, польський уряд ставиться до такої загрози?

Бржезінскі: Я чув такі погрози від деяких російських "лідерів", і тому я йду на польське телебачення і говорю [фраза польською]: "Польща - в безпеці". І це не моя заява, це від президента Сполучених Штатів, який заявив, що захищатиме кожен дюйм території НАТО. Це він сказав у Польщі.

Тому кожен дюйм польської території буде захищено. Маємо 12 500 військових, щоб це виконати це зобов'язання. Воно базується на статті 5 НАТО. Це чітке зобов'язання. Ми пліч-о-пліч з поляками щодо військових дій, у підтримці військових України і допомозі Польщі з питання біженців.

Це однозначно визначальний момент для польського уряду. І вони відповідають на цей виклик. Ми з гордістю працюємо з польським керівництвом щодо України. І сьогодні третій за рангом посадовець США відвідав Польщу. Ненсі Пелосі, спікерка Палати представників вже була в Україні, в Києві. Вона прибула сюди насамперед, за її словами, щоб подякувати польському народові та урядові Польщі за зусилля щодо біженців.

Жодна країна у світовій історії не мала національної політики, яка б розмістила біженців у квартирах, оселях людей. Нас вражає це і ми вдячні польському народові та урядові за їхні дії.

Віце-президента США Камала Гарріс під час посвяти Марка Бржезінські на посаду посла США в Польщі, 2022 рік
Віце-президента США Камала Гарріс під час посвяти Марка Бржезінські на посаду посла США в Польщі, 2022 рік

ГА: Польща просить більше військових НАТО, більше військової підтримки. Чи є плани розвитку такої підтримки?

Бржезінскі: Мирославо, як ви знаєте, ми маємо тут 12 500 військових, F-35, системи "Патріот". Ми робимо велику передачу танків для Польщі, які вони придбали. Танки "Абрамс" найкращі в своєму класі для сухопутної війни.

Немає сумнівів, що ці військові та обладнання розміщені по всій території Польщі. Вони не лише в одному місці, а навмисно розміщені по всій країні, щоб її захистити. І так ми і зробимо.

ГА: Які загрози ви вбачаєте щодо регіональної безпеки?

Бржезінскі: Весь регіон перебуває під загрозою Росії і ми тяжко працюємо, щоб регіон було захищено. Ніхто не хоче дестабілізації регіону... Гадаю це має бажаний вплив, надає впевненість, просуває союзи і допомагає українцям, які сюди прибувають.

ГА: Що є ключовим у тому, щоб Україна перемогла у війні? Що є ключом до безпеки регіону?

Бржезінскі: По-перше, Мирославо, ми знаємо, що українці виграють цю війну. Ми знаємо, що вони прагнуть цього. Нас вразили слова президента України Зеленського, який розповідає про те, що відбувається в Україні. Це має місцеве коріння і сягає світу.

Всі ми відчуваємо страх матері та доньки в селі, яке можуть захопити російські військові і ми робимо все, щоб підтримати український спротив. І знаєте? Це працює.

Просування росіян зупинилось. Російське військо - серед найбільших в світі і вони зупинились. Багато мертвих росіян відправлено. Як це трагічно?

Молоді росіяни також заслуговують на гарне життя. Який лідер посилає їх на бійню? Це трагедія, те що робить Путін. Українці виграють і ми продовжуємо їх підтримувати. Світ об'єднується заради підтримки народу та керівництва України і це лише зростатиме...

ГА: Яким ви бачите кінець цієї війни?

Бржезінскі: Я бачу перемогу українців. Українці мають історію спротиву і російське військо це відчує і побачить. Справді це шкода, бо такого кровопролиття та руйнувань можна було уникнути.

Я знаю, що народ Польщі підтримує українських братів, адже багато в чому повторюється 1939 рік для людей в цій частині світу. І ми продовжимо підтримку боротьби, підтримку біженців. З кожнем днем ми все більш організовані, маємо більше ресурсів.

ГА: Чи завершиться ця війна в Кремлі, чи зі звільненням українських територій?

Бржезінскі: Вважаю, що українці виженуть росіян з України. Дякую

Більше

XS
SM
MD
LG