Спеціальні потреби

Актуально

Україна переможе, і ми допоможемо її відбудувати - глава МЗС Чехії

Ян Ліпавський, міністр закордонних справ Чехії 

Чехія - одна з країн Східної Європи, яка потужно підтримує Україну в час війни, з липня цього року перебирає президентство у Євросоюзі. Голос Америки розпитав у міністра закордонних справ Чеської республіки, як він бачить закінчення війни в Україні і на що Україна може розраховувати, коли відбудовуватиметься після військових дій.

ГА: Пане Ліпавський, як Чехія допомагає Україні в нинішній кризі?

Ян Ліпавський, глава МЗС Чехії: Ми зробили багато речей. Перш за все, ми прийняли триста тисяч біженців, надаємо їм притулок і забезпечуємо їхні основні потреби. Ми - 10-мільйонна країна, то ж 300 000 біженців для нас - це дуже значна цифра. Ми вважаємо себе державою на передовій української кризи, і ми також надсилаємо значні обсяги гуманітарної допомоги Україні, військову допомогу. І це не тільки дії уряду, це допомога, по суті, всього нашого народу.

Люди збирають і надсилають дійсно значні кошти, допомогу на зброю та гуманітарну підтримку. І ми також політично допомагаємо Україні. Ми виступаємо адвокатом України в Євросоюзі, в Європі. Ми хочемо допомогти українцям з їхніми європейськими амбіціями, допомогти Україні стати членом ЄС.

ГА: До речі, Чехія перебирає президентство в Євросоюзі 1 липня цього року.

ЯЛ: Так, це вірно.

Україна має право бути частиною європейського суспільства, Україна має право стати членом ЄС
Ян Ліповський, глава МЗС Чехії

ГА: Яким ви бачите статус прагнень України до членства в ЄС після завершення головування Чеської Республіки в ЄС?

ЯЛ: Дуже важко передбачити, але моє бачення нашого президентства – закарбувати, що Україна має право бути частиною європейського суспільства, що Україна має право стати членом ЄС. Я розумію, що є різні думки про це в ЄС, я ставлюся до цього дуже серйозно, я слухаю їх дуже серйозно. На мою думку, це точка, яку потрібно змінити та пояснити. І ми знаємо, як тільки війна закінчиться, ми заплатимо за повну відбудову України. Коли війна закінчиться, і Україна переможе в цій війні, я переконаний в цьому на 100%, ми будемо допомагати Україні відбудувати всю націю, відбудувати всю країну. Давайте зробимо це так, щоб Україна потім могла стати членом ЄС, ось у чому суть усієї справи».

ГА: Щодо допомоги на відбудову України, звідки ці гроші?

ЯЛ: Якщо чесно, це прийде з Європи, тому що Європа завжди платить за всі подібні речі, це очевидно. Під час нашого президентства ми хочемо провести конференцію пожертв. Звичайно, багато країн допомагають, ми отримали дарунок від Японії, ми отримали дарунок від Тайваню, США надають допомогу. То ж мова йде про те, щоб всі ці кошти об'єднати, але Україна все таки перебуває у сусідстві з ЄС. То ж Україна отримає найбільшу частку допомоги, звісно, від ЄС.

ГА: Ви переконані на 100%, що Україна виграє цю битву. Що таке українська перемога? Якою ви її бачите, як би ви її визначили чи описали?

ЯЛ: Не мені це визначати. Якусь угоду, напевне, мають укласти президент Зеленський і президент Путін. Але і я, і вся Чехія, стоїть на боці України та її права на самовизначення та збереження своєї країни у міжнародно визнаних кордонах.

ГА: Раніше розуміння, що таке бути європейцем, часто пов’язувалось із західноєвропейською ідентичністю. Зараз, коли люди в Україні так важко воюють, а такі нації, як Чехія, як інші країни Центральної та Східної Європи, країни Балтії привертають все більше уваги на міжнародному рівні. Розкажіть, як країнам Центральної та Східної Європи, Балтії вдається відігравати більшу роль у формуванні розуміння європейської ідентичності, ролі Європи у світовій спільноті?

ЯЛ: Я розумію, що Європу, як правило, пов’язують із найбільш традиційними та великими країнами, як то Німеччина, Франція, Велика Британія - яка також не є в Євросоюзі. І є цей регіон, який зараз реалізує своє прагнення бути частиною цього суспільства, і війна Росії проти України лише підкреслила страхи цієї частини Європи, що вони можуть втратити ці цінності, що ними знову може керувати Москва, щоб вони стали частиною російської імперіалістичної мрії.

Ми бачимо, що Фінляндія та Швеція думають про вступ до НАТО, довгий час вони вважали, що нейтрального статусу буде достатньо, щоб не провокувати "російського ведмедя". Але Україна була нейтральною, не була членом ЄС, не була членом НАТО, і все одно стала мішенню російської агресії. То ж ми повинні знову і знову доводити, ми хочемо бути частиною цього суспільства, заснованого на цінностях.

ГА: Як би ви пояснили своє розуміння європейських цінностей і глобальних загальнолюдських цінностей?

ЯЛ: Не думаю, що має бути якась велика різниця між глобальними та європейськими цінностями. Ми працюємо за Статутом ООН, за Хартією прав людини. Це основні документи, які були створені внаслідок жахів Другої світової війни. І це те, на чому базуються європейські суспільства, і решта світу їх прийняла. Тож це має бути основою нашого мислення».

ГА: Дехто каже, що ця війна – це війна Путіна, інші - що це війна Росії. Кажуть, російський народ також дуже залучений в цю війну. Чи бачите ви, як зміна часу і молоді покоління призводять до змін країнах, зокрема таких як Росія чи Китай? Вам самому лише за 30.

ЯЛ: Я бачу, що російським народом маніпулюють, щоб він повірив в цю жахливу пропаганду, що прикро бачити. Важко розрізнити державу, націю і пропаганду в такій оруеллівській системі, як у Росії чи Китай.

Як функціонує Запорізька АЕС після окупації. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Всі новини дня

Директор ЦРУ прокоментував мобілізацію РФ та ядерні погрози Путіна - CBS

Фото: Директор ЦРУ Вільям Бернс

В інтерв'ю американському каналу CBS, директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що наразі складно визначити, чи блефує російський президент Володимир Путін, коли говорить про готовність застосувати "всі заходи", включаючи ядерну зброю.

"Наразі важко сказати", наскільки слова Путіна є блефом, заявив Бернс в інтерв'ю ведучій CBS Норі О'Доннел, повну версію якого буде опубліковано 2 жовтня. Бернс зауважив, що до таких погроз Путіна варто ставитись дуже серйозно і "слідкувати за сигналами справжньої підготовки", а також дуже чітко повідомляти про наслідки, до яких призведе застосування ядерної зброї.

Коментуючи російську мобілізацію, Бернс зауважив, що російське військо має і інші проблеми, крім нестачі особового складу.

"Його військо має багато проблем і особовий склад - лише одна з них", - заявив посадовець. Він відзначив, що мобілізація не вирішить питань тренування, обладнання та логістичної підтримки.

Про те, що США наразі не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози Кремля сприймають дуже серйозно заявляла і речниця Білого дому Карін Жан-П’єр у понеділок 26 вересня.

"Що стосується будь-яких доказів чи шансів – наразі ми цього не бачимо. Але ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", – так речниця Білого дому відповіла на запитання, чи вважають США, що шанси застосування Росією ядерної зброї зараз вищі, ніж це було на початку повномасштабного вторгнення до України.

Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю одному з американських каналів заявив, що США закликають Кремль припинити розмови про можливе використання ядерної зброї.

Китай закликав РБ ООН виступити посередником для припинення війни в Україні

Ван Вейбін

ПЕКІН. Китай каже, що Рада Безпеки ООН має допомогти припинити війну в Україні.

Речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Венбін каже, що країна готова співпрацювати з рештою міжнародного співтовариства для деескалації бойових дій.

Ван сказав: «Китай завжди стояв на боці миру і був відданий сприянню мирним переговорам».

Китай мовчазно підтримав заяву Росії про те, що її спровокували на конфлікт США та НАТО, але не визнав територіальних претензій Росії в Україні.

Ван сказав: «Ми вважаємо, що Рада Безпеки, як основа механізму міжнародної безпеки, повинна повною мірою використовувати свої посередницькі функції, покладені на неї відповідно до Статуту ООН, слідувати правильному напрямку припинення війни та сприяння миру”.

Європа стурбована безпекою інфраструктури після імовірного саботажу газопроводу Північний потік

Прем’єр-мінітерка Швеції Маґдалена Андерссон (посередині) під час прес-конфренції 27 вересня у Стокгольмі щодо інцидентів на газопроводі Північний потік. Ліворуч від неї - міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде, а праворуч - міністр оборони Петер Гултквіст.

Чільні європейські посадовці вважають пошкодження трубопроводів Північного потоку у Балтійському морі результатом ймовірних навмисних дій, але не називають можливих зловмисників чи причин саботажу.

...Ми доходимо висновків, що це, можливо, навмисна дія. Це, ймовірно, саботаж.
Маґдалена Андерссон

Державний секретар США Ентоні Блінкен сказав, що «повідомлення про напад чи саботаж» ще не підтверджені, «але якщо вони підтвердяться, то очевидно, що в них ніхто не зацікавлений».

Після повідомлень про зареєстровані в районі витоків газу підводні вибухи увага звернена зокрема на Росію, яка використовує енергію як інструмент міжнародної політики, а також має великий флот у регіоні.

Газ є ключовим для енергетики Європи, і зменшення його постачання з Росії на тлі російської війни в Україні спричинило різке зростання цін на енергію та побоювання економічної кризи в багатьох країнах.

Європейський Союз у відповідь на російську війну наклав широкі санкції, але фактично оминув газову галузь.

Російський газ постачається до Європи кількома трубопроводами, зокрема через українську газотранспортну систему, але контрольована російським урядом компанія Газпром значно зменшила обсяги транспортування газу на захід.

Можливі напади на трубопроводи Північного потоку також підвищують стурбованість безпекою інших важливих для європейської інфраструктури об’єктів, транспортних мереж і каналів зв’язку зокрема у Балтійському морі.

Росія має значну військову присутність в регіоні Балтійського моря і ми очікуємо, що вона й далі потрясатиме зброєю.
Мортен Бодсков

Данський міністр оборони Мортен Бодсков у середу після зустрічі з генеральним секретарем НАТО заявив: «Росія має значну військову присутність в регіоні Балтійського моря і ми очікуємо, що вона й далі потрясатиме зброєю».

«У нас є шведські дані, а також інформація від Данії і на тих підставах ми доходимо висновків, що це, можливо, навмисна дія. Це, ймовірно, саботаж», - сказала прем’єр-міністр Швеції Маґдалена Андерссон.

Данські військово-повітряні сили оприлюднили фотографії місця, де вируюче з газом коло на морській поверхні сягає кілометра в діаметрі.

Газопровід Північний потік 1 був зупинений ще раніше з технічних причин, а новозбудований Північний потік 2 так і не починали використовувати через закриття проекту урядом Німеччини у лютому.

Але чотири нитки двох трубопроводів, що пролягають дном моря з Росії до Німеччини, були заповнені газом.

Маґдалена Андерссон підкреслила, що «вибухи відбулися не в територіальних водах Швеції чи Данії, а в економічних зонах наших країн. І Північний потік 1, і Північний потік 2 не є власністю Швеції або Данії. Це не напад на шведську чи данську територію. Але попри це уряд сприймає події дуже серйозно».

Росія хоче дестабілізувати економічну ситуацію в Європі та викликати паніку перед зимою.
Михайло Подоляк

В той час як європейці стримуються у вказуванні на можливих зловмисників, з України пролунали прямі звинувачення у тому, що за інциденти на балтійських газопроводах відповідає Росія.

«Це не що інше, як спланований Росією теракт та акт агресії в напрямку ЄС. Росія хоче дестабілізувати економічну ситуацію в Європі та викликати паніку перед зимою», - написав у Твіттері радник в адміністрації українського президента Михайло Подоляк.

Верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Боррелль сказав в інтерв’ю німецькому телеканалу NTV у вівторок, що думає про можливість саботажу, хоча не вдався до припущень про можливі причини чи ймовірних зловмисників.

Дивіться також:

США закликають Радбез ООН не визнавати фіктивні референдуми – проект резолюції

 «Ми разом з Албанією висуваємо резолюцію, яка засуджує фіктивні референдуми, закликає всі держави не визнавати будь-які зміни статусу України та зобов’язує Росію негайно вивести війська США з України» – американська посолка в ООН.

Сполучені Штати разом з Албанією, внесли на розгляд Ради Безпеки ООН резолюцію із засудженням фіктивного референдуму, який проводиться на окупованих територіях України. Про це після брифінгу щодо України в Радбезі ООН заявила представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд.

«Ми знаємо, що результати цих фіктивних референдумів були заздалегідь визначені в Москві. Український народ уже продемонстрував, що ніколи не погодиться підкоритись російському правлінню. Ця рада і міжнародне співтовариство має зробити те саме, тому ми разом з Албанією висуваємо резолюцію, яка засуджує фіктивні референдуми, закликає всі держави не визнавати будь-які зміни статусу України та зобов’язує Росію негайно вивести війська з України», – заявила американська посолка в ООН.

«Якщо нації зможуть реалізувати свої імперські амбіції без наслідків, тоді ми поставимо під загрозу все, за що ця інституція виступає», – наголосила Томас-Грінфілд.

За її словами, США усвідомлюють, що Росія, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН не підтримає її, але США, за словами Томас-Грінфілд «сподіваються побачити, що решта Ради твердо відмовляються прийняти перекроювання кордонів шляхом застосування сили».

«Якщо Росія використає своє право вето, щоб захистити себе від відповідальності, тоді ми звернемося до Генеральної Асамблеї ООН, щоб надіслати безпомилкове повідомлення Москві, що світ має об’єднатися та захистити статут Організації Об’єднаних Націй», – сказала Томас-Грінфілд.

За словами представниці США в ООН, голосування щодо резолюції на Генеральній Асамблеї ООН відбудеться наприкінці цього, або на початку наступного тижня.

Під час засідання Ради Безпеки ООН до неї звернувся відеозв'язком з Києва президент України Володимир Зеленський. Він заявив, що «Росія знищує всі правила цього світу, і це лише питання часу, коли Росія знищить цю інституцію, яка досі функціонує».

У своєму виступі президент України заявив про необхідність повної міжнародної ізоляції Росії та надання Україні міжнародних гарантій безпеки.

З 23 по 27 вересня влада чотирьох частково окупованих областей України провела нелігітимні голосування щодо приєднання цих регіонів до Росії. У Кремлі називають цю подію «референдумами», але Україна та багато інших країн вже визнали їх нелегітимними і такими, що не мають жодних міжнародно-правових наслідків.

Заступниця генерального секретаря ООН із політичних питань і Розмарі ДіКарло під час своєї доповіді на Раді Безпеки ООН заявила, що ці голосування проходили «під дулом» автоматів.

Представники окупаційних сил оголосили, що за попередніми даними, понад 90% тих, хто брав участь у псевдореферендумах, начебто висловилися «за входження» до складу Росії.

Тіна Кароль: про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті. Інтерв'ю

Співачка Тіна Кароль від початку повномасштабної російської агресії активно займається культурною дипломатією. Про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті Тіна Кароль розповіла під час візиту до Нью-Йорка.

Більше

XS
SM
MD
LG