Спеціальні потреби

Актуально

Україна переможе, і ми допоможемо її відбудувати - глава МЗС Чехії

Ян Ліпавський, міністр закордонних справ Чехії 

Чехія - одна з країн Східної Європи, яка потужно підтримує Україну в час війни, з липня цього року перебирає президентство у Євросоюзі. Голос Америки розпитав у міністра закордонних справ Чеської республіки, як він бачить закінчення війни в Україні і на що Україна може розраховувати, коли відбудовуватиметься після військових дій.

ГА: Пане Ліпавський, як Чехія допомагає Україні в нинішній кризі?

Ян Ліпавський, глава МЗС Чехії: Ми зробили багато речей. Перш за все, ми прийняли триста тисяч біженців, надаємо їм притулок і забезпечуємо їхні основні потреби. Ми - 10-мільйонна країна, то ж 300 000 біженців для нас - це дуже значна цифра. Ми вважаємо себе державою на передовій української кризи, і ми також надсилаємо значні обсяги гуманітарної допомоги Україні, військову допомогу. І це не тільки дії уряду, це допомога, по суті, всього нашого народу.

Люди збирають і надсилають дійсно значні кошти, допомогу на зброю та гуманітарну підтримку. І ми також політично допомагаємо Україні. Ми виступаємо адвокатом України в Євросоюзі, в Європі. Ми хочемо допомогти українцям з їхніми європейськими амбіціями, допомогти Україні стати членом ЄС.

ГА: До речі, Чехія перебирає президентство в Євросоюзі 1 липня цього року.

ЯЛ: Так, це вірно.

Україна має право бути частиною європейського суспільства, Україна має право стати членом ЄС
Ян Ліповський, глава МЗС Чехії

ГА: Яким ви бачите статус прагнень України до членства в ЄС після завершення головування Чеської Республіки в ЄС?

ЯЛ: Дуже важко передбачити, але моє бачення нашого президентства – закарбувати, що Україна має право бути частиною європейського суспільства, що Україна має право стати членом ЄС. Я розумію, що є різні думки про це в ЄС, я ставлюся до цього дуже серйозно, я слухаю їх дуже серйозно. На мою думку, це точка, яку потрібно змінити та пояснити. І ми знаємо, як тільки війна закінчиться, ми заплатимо за повну відбудову України. Коли війна закінчиться, і Україна переможе в цій війні, я переконаний в цьому на 100%, ми будемо допомагати Україні відбудувати всю націю, відбудувати всю країну. Давайте зробимо це так, щоб Україна потім могла стати членом ЄС, ось у чому суть усієї справи».

ГА: Щодо допомоги на відбудову України, звідки ці гроші?

ЯЛ: Якщо чесно, це прийде з Європи, тому що Європа завжди платить за всі подібні речі, це очевидно. Під час нашого президентства ми хочемо провести конференцію пожертв. Звичайно, багато країн допомагають, ми отримали дарунок від Японії, ми отримали дарунок від Тайваню, США надають допомогу. То ж мова йде про те, щоб всі ці кошти об'єднати, але Україна все таки перебуває у сусідстві з ЄС. То ж Україна отримає найбільшу частку допомоги, звісно, від ЄС.

ГА: Ви переконані на 100%, що Україна виграє цю битву. Що таке українська перемога? Якою ви її бачите, як би ви її визначили чи описали?

ЯЛ: Не мені це визначати. Якусь угоду, напевне, мають укласти президент Зеленський і президент Путін. Але і я, і вся Чехія, стоїть на боці України та її права на самовизначення та збереження своєї країни у міжнародно визнаних кордонах.

ГА: Раніше розуміння, що таке бути європейцем, часто пов’язувалось із західноєвропейською ідентичністю. Зараз, коли люди в Україні так важко воюють, а такі нації, як Чехія, як інші країни Центральної та Східної Європи, країни Балтії привертають все більше уваги на міжнародному рівні. Розкажіть, як країнам Центральної та Східної Європи, Балтії вдається відігравати більшу роль у формуванні розуміння європейської ідентичності, ролі Європи у світовій спільноті?

ЯЛ: Я розумію, що Європу, як правило, пов’язують із найбільш традиційними та великими країнами, як то Німеччина, Франція, Велика Британія - яка також не є в Євросоюзі. І є цей регіон, який зараз реалізує своє прагнення бути частиною цього суспільства, і війна Росії проти України лише підкреслила страхи цієї частини Європи, що вони можуть втратити ці цінності, що ними знову може керувати Москва, щоб вони стали частиною російської імперіалістичної мрії.

Ми бачимо, що Фінляндія та Швеція думають про вступ до НАТО, довгий час вони вважали, що нейтрального статусу буде достатньо, щоб не провокувати "російського ведмедя". Але Україна була нейтральною, не була членом ЄС, не була членом НАТО, і все одно стала мішенню російської агресії. То ж ми повинні знову і знову доводити, ми хочемо бути частиною цього суспільства, заснованого на цінностях.

ГА: Як би ви пояснили своє розуміння європейських цінностей і глобальних загальнолюдських цінностей?

ЯЛ: Не думаю, що має бути якась велика різниця між глобальними та європейськими цінностями. Ми працюємо за Статутом ООН, за Хартією прав людини. Це основні документи, які були створені внаслідок жахів Другої світової війни. І це те, на чому базуються європейські суспільства, і решта світу їх прийняла. Тож це має бути основою нашого мислення».

ГА: Дехто каже, що ця війна – це війна Путіна, інші - що це війна Росії. Кажуть, російський народ також дуже залучений в цю війну. Чи бачите ви, як зміна часу і молоді покоління призводять до змін країнах, зокрема таких як Росія чи Китай? Вам самому лише за 30.

ЯЛ: Я бачу, що російським народом маніпулюють, щоб він повірив в цю жахливу пропаганду, що прикро бачити. Важко розрізнити державу, націю і пропаганду в такій оруеллівській системі, як у Росії чи Китай.

Як функціонує Запорізька АЕС після окупації. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Всі новини дня

Зеленський у Лондоні починає перші візити в західній Європі з часу лютневого російського вторгнення

Британський уряд повідомив, що у середу 8 лютого президент України Володимир Зеленський відвідує Лондон, вперше офіційно перебуваючи в західній Європі за рік з часу вторгнення Росії 24 лютого 2022 р.

Раніше були повідомлення, що Володимир Зеленський ймовірно братиме участь у саміті ЄС у Брюсселі 9-10 лютого.

Я пишаюся, що сьогодні ми розширимо програму навчання українських військових на морських піхотинців та пілотів літаків - винищувачів, щоб забезпечити Україні військо здатне захищати її інтереси у майбутньому.
Ріші Сунак

З офісу прем’єр-міністра Ріші Сунака на Давніґ стріт 10 повідомляють, що Зеленський відвідає українських військових, які проходять навчання на британських базах, а також виступить у парламенті.

Досі впродовж року активної фази російської війни президент Зеленський здійснив лише один офіційний візит за кордон у грудні 2022 року до США, де зустрівся з президентом Джо Байденом і виступив у Конгресі, а на шляху він зупинявся у Польщі, де вів переговори з польськими керівниками.

Візит до Лондона буде визнанням провідної ролі Великої Британії, яка стала найбільшим після США донором міжнародної військової допомоги Україні.

З нагоди візиту Зеленського британський уряд оголосив новий набір допомоги включно з планом навчання українських пілотів на «новітніх літаках-винищувачах, що відповідають стандартам НАТО», а також нову програму навчання українських морських піхотинців.

Минулого тижня до Британії прибули українські танкісти, які будуть використовувати 14 обіцяних Україні британських танків Challenger-2.

Західні партнери повинні далі надавати військову допомогу українцям – міністр оборони Естонії. Відео 

Західні партнери повинні далі надавати військову допомогу українцям – про це в інтерв’ю голосу Америки заявив естонський міністр оборони Ханно Певкур.

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

65 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими силами за 11 місяців повномасштабної війни Росії, задокументувала Генпрокуратура України. Ця цифра зростає щодня. 

Байден у промові "Про стан держави" згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці  

"Ми - на чолі. Ми об’єднали НАТО і побудували глобальну коаліцію. Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом”, - заявив президент США у промові "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. Фото: Jacquelyn Martin/Pool via REUTERS 

Президент Джо Байден у своїй промові “Про стан справ в країні” наголосив на підтримці Сполученими Штатами України перед обличчям російської агресії.

“Так, ми планували відстоювати. І так, ми це зробили. Разом ми зробили те, що Америка завжди робить якнайкраще. Ми - на чолі. Ми об’єднали НАТО і побудували глобальну коаліцію. Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом”, - заявив у промові президент США.

Джо Байден додав: “Наша сила - це не лише приклад нашої сили, а й сила нашого прикладу. Пам’ятаймо - світ спостерігає. Я виступав із цієї зали рік тому, лише за кілька днів після того, як Володимир Путін розв’язав свою жорстоку атаку проти України. Смертельний напад, що викликає в пам’яті образи смерті та руйнування, яких Європа зазнала під час Другої світової війни. Вторгнення Путіна стало випробуванням віку. Випробуванням Америки. Випробуванням світу. Чи відстоюватимемо ми найголовніші принципи? Чи відстоюватимемо ми суверенітет? Чи відстоюватимемо право людей жити вільними від тиранії? Чи відстоюватимемо захист демократії? Такий захист має значення для нас, оскільки він зберігає мир і застерігає потенційних агресорів від загрози нашій безпеці та процвітанню. Через рік ми знаємо відповідь”.

Серед почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом була посолка України у США Оксана Маркарова. Байден у промові назвав її людиною, яка “уособлює не лише свою націю, а й мужність свого народу”.

Посолка України у США Оксана Маркарова у Конгресі під час промови президента Байдена "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. REUTERS/Leah Millis
Посолка України у США Оксана Маркарова у Конгресі під час промови президента Байдена "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. REUTERS/Leah Millis

“Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно. Наша нація працює заради збільшення свободи, гідності та миру не лише в Європі, а скрізь”, - сказав президент Байден.

Двопартійна єдність

На необхідності співпрацювати представникам різних партій президент наголосив з самого початку своєї промови.

“Звертаюся до моїх друзів-республіканців, якщо ми могли працювати разом в останньому Конгресі, то нема причин, щоб ми не могли працювати разом, знаходити консенсус і важливі речі у новому Конгресі також. Люди надіслали нам чітке повідомлення: боротьба заради боротьби, влада заради влади, конфлікт заради конфлікту ні до чого не призведе. І таким завжди було моє бачення країни: відновити душу нації, відбудувати кістяк Америки: середній клас, об’єднати країну”, - заявив президент-демократ Байден.

“Я з нетерпінням чекаю, щоб співпрацювати з вами”, - звернувся до нещодавно обраного спікера Палати представників, де республіканці отримали більшість, Кевіна Маккарті.

Байден віддав належне законодавцям від обох партій, які підтримали важливе для країни законодавство, зокрема, законопроєкт про інфраструктуру обсягом у трильйон доларів та розширення медичного обслуговування ветеранів.

“Зібравшись тут сьогодні ввечері, ми пишемо наступний розділ величної американської історії, історії прогресу та стійкості. Коли світові лідери просять мене дати визначення Америці, я визначаю нашу країну одним словом: можливості”, - наголосив президент.

Економічне відновлення

Промова Байдена “Про стан справ в країні” звучить у час, коли уряд США відзвітував про низьке безробіття і в країні починають зростати зарплати. Однак державний борг країни лишається рекордно високим, країна досі оговтується від інфляції.

Джо Байден: “Інфляція стала глобальною проблемою через пандемію, яка порушила ланцюги постачань, і через нечесну та брутальну війну Путіна в Україні, яка порушила постачання енергії та експорт продовольства, блокуючи зерно в Україні. Але ми маємо кращі позиції, ніж будь-яка інша країна на Землі”.

“Історія Америки – це історія прогресу та стійкості, ми завжди рухалися вперед. Ми єдина країна, яка виходила з кожної кризи сильнішою, ніж тоді, коли ми в неї входили. Дивіться всі. Ось що ми знову робимо. Два роки тому наша економіка похитнулася. Поки я стою тут сьогодні ввечері, ми створили - за допомогою багатьох присутніх тут людей - рекордні 12 мільйонів нових робочих місць – більше робочих місць, створених за два роки, ніж будь-який президент створював за чотири роки”, - зазначив президент США.

Державний борг і податки

Президент Джо Байден закликав Конгрес підняти верхню межу державного боргу країни. Він наголосив, що його адміністрація “скоротила дефіцит більш ніж на 1,7 трильйона доларів — це найбільше скорочення дефіциту в історії Америки».

При цьому Байден нагадав, що за часи його попередника - президента США Дональда Трампа - «американський дефіцит збільшувався чотири роки поспіль. Через ці рекордні зростання дефіциту жоден президент за чотири роки не наростив більшого державного боргу, ніж мій попередник», - сказав у промові Байден.

“Майже 25% усього державного боргу, накопичення якого тривало понад 200 років, було додано лише однією тією адміністрацією. Останньою. Це факти, можете перевірити це. І як на цей борг відреагував Конгрес? Вони вчинили правильно, тричі підіймали верхню межу боргу без попередніх умов чи криз. Вони оплатили рахунки Америки, щоб запобігти економічній катастрофі нашої країни», - сказав президент США, закликаючи законодавців зробити те ж саме цього року.

Глава держави закликав також Конгрес ухвалити «мінімальний податок на прибуток мільярдерів».

«Винагороджуйте працю, а не лише багатство. Прийміть мою пропозицію щодо мінімального податку для мільярдерів. Жоден мільярдер не повинен платити нижчу ставку податку, ніж шкільний вчитель чи пожежний”.

“Сама ідея, що у 2020 році 55 найбільших компаній США отримали 40 мільярдів доларів прибутку і не сплатили федеральних податків на прибуток? Це просто нечесно.

Але тепер, через закон, який я підписав, мільярдні компанії повинні платити мінімум 15%. Всього 15%. Це менше, ніж платить медсестра”, - сказав Байден.

«Я - капіталіст, але платіть свою справедливу частку. Багато з вас вдома погоджуються зі мною, і багато людей знають, що податкова система несправедлива. Це несправедливо», - зазначив президент США під оплески законодавців.

Президент закликав також до реформи поліції, нагадавши про афроамериканця Тайра Ніколса, який помер минулого місяця після того, як його побили офіцери поліції у м.Мемфіс, штат Теннессі. Серед почесних гостей у Конгресі були матір і вітчим Ніколса.

Наприкінці промови президент США підсумував: “Я прийшов сюди, щоб виконати свій конституційний обов’язок і відзвітувати про стан справ в країні. І ось мій звіт:тому, що дух цієї нації сильний, тому що хребет цієї нації сильний, тому що люди цієї нації сильні, стан справ в країні також сильний”.

Відповідь республіканців

Республіканська партія обрала для промови-відповіді президенту Байдену Сару Гакабі Сандерс, колишню прессекретарку президента Трампа, а нині - губернаторку штату Арканзас. Лідер республіканської більшості в Палаті представників Кевін Маккарті та лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл у спільній заяві назвали Сандерс “представницею нового покоління республіканців”.

Президент Байден вітається зі спікером Палати представників, республіканцем Кевіном Маккарті перед промовою "Про стан держави" 7 лютого 2023 року
Президент Байден вітається зі спікером Палати представників, республіканцем Кевіном Маккарті перед промовою "Про стан держави" 7 лютого 2023 року

Сара Гакабі Сандерс, яка значно молодша за президента Байдена, у відповіді своєї партії на звернення президента закликала до нового покоління керівництва Республіканської партії.

"Настав час для нового покоління республіканського керівництва", - зазначила Сандерс. - “У 40 років я - наймолодша губернаторка в країні. У 80 років він - найстарший президент в історії Америки”.

Сара Гакабі Сандерс, губернаторка Арканзасу
Сара Гакабі Сандерс, губернаторка Арканзасу

«Бути мамою трьох маленьких дітей навчило мене не вірити кожній історії, яку я чую. Тож пробачте мені, що я не повірила у те, що почула сьогодні ввечері від президента Байдена. Від неконтрольованої інфляції та злочинності до небезпечної кризи на кордоні та загрози з боку Китаю. Байден і демократи вас підвели. Вони це знають, і ви це знаєте. І настав час змін», - сказала Сандерс.

“За межами нашого кордону, від Афганістану до України, від Північної Кореї до Ірану, слабкість президента Байдена ставить під загрозу нашу націю та світ. І відмова президента протистояти Китаю, нашому найстрашнішому супротивнику, є небезпечною та неприйнятною. Президент Байден не бажає захищати наш кордон, захищати наше небо та захищати наших людей. Він непридатний виконувати обов'язки головнокомандувача», - зазначила представниця Республіканської партії у відповіді партії на промову президента Байдена.

Під час промови глави держави кілька конгресменів від Республіканської партії викрикували образливі слова на адресу президента Байдена або висловлювали свою незгоду з тим, що він говорить. Зокрема, конгресвумен Марджорі Тейлор Грін викрикувала слово “брехун”, а коли Байден говорив про Україну, як повідомляють американські ЗМІ, вона, на відміну від інших законодавців, не аплодувала і залишилась сидіти. Як повідомляє видання Newsweek, ще одна конгресвумен, яка викриками перебивала промову Байдена, була Лорен Боберт, республіканка від штату Колорадо.

«Я не повірила у те, що почула сьогодні ввечері від президента Байдена», – Сара Гакабі Сандерс, губернаторка штату Арканзас. Відео

Більше

XS
SM
MD
LG