Спеціальні потреби

Актуально

Чим обернеться нова газова війна Кремля?  

Архів. Білоруський робітник, який чергує на газокомпресорній станції газопроводу «Ямал-Європа» поблизу Несвіжа, приблизно в 130 км (81 миля) на південний захід від столиці Білорусі Мінська, 29 грудня 2006 року. (AP Photo/Сергій Гриць)

В середу російська компанія "Газпром" припинила поставки газу польській PGNiG та болгарській Bulgargaz за "відмову сплачувати в рублях". В Євросоюзі назвали такі дії Росії "невиправданими та неприйнятними", а також - "ще однією спробою використати газ як інструмент шантажу". Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступила із потужною заявою, в якій засвідчила «єдність та солідарність з країнами-членами ЄС».

Президент США Джо Байден у своєму виступі в четвер також назвав дії Росії "шантажем", а у твіті в п’ятницю вказав, що погрозами Росія не доб’ється усунення санкцій. "Ми не дозволимо їм залякуванням чи шантажем вийти з санкцій, - йдеться у твіті. - Ми не дозволимо їм уникнути наслідків за агресію".

Такими кроками Путін прагне підтримати курс рубля і надіслати сигнал великим європейським споживачам російського газу – Німеччині та Австрії, вважає аналітик американського центру СЕРА та дослідник Гарвардського університету Бенджамін Шмітт.

Це сигнал країнам, які значно більше залежать від російського газу, ніж Польща та Болгарія... Насправді, це сигнал Німеччині та Австрії
говорить Бенджамін Шмітт з американського аналітичного центру СЕРА

"Гадаю, були навмисно обрані Польща та Болгарія, - говорить Шмітт в коментарі Голосу Америки, - це сигнал країнам, які значно більше залежать від російського газу, ніж Польща та Болгарія. Ідея в тому, щоб більше країн сплачували в рублях і таким чином підтримати курс рубля. Насправді, це сигнал Німеччині та Австрії, щоб подивитись, чи їхні компанії підуть на це. Сподіваюсь – ні".

Також, відзначає експерт, Кремль намагається залякати Європу і змусити її не підтримувати Україну. "Вони намагаються погрожувати європейським політикам наступними відключеннями енергоресурсів, щоб ті двічі подумали, чи підтримувати Україну. Звичайно, це не може статись. ЄС і міжнародна спільнота мають продовжувати надавати Україні військову, фінансову, економічну та гуманітарну підтримку у боротьбі за незалежність проти злочинів путінського режиму".

Фото: офіс "Газпрому" в Берліні
Фото: офіс "Газпрому" в Берліні

Чи судитимуть "Газпром" за зрив поставок?

Після відключення газу Польщі та Болгарії, Угорщина, а також компанії Німеччини, Італії та Австрії вказали на готовність сплачувати в рублях, попри озвучену позицію ЄС, що такі виплати порушать санкційний режим. Це, говорить британська експертка центру ICIS Аура Сабадус, надсилає негативний сигнал про відсутність європейської єдності. Однак, Сабадус радить почекати на правову оцінку від Євросоюзу. За реакцією європейських посадовців активно слідкує і Росія, говорить аналітик.

Зупинка поставок при наявному контракті – це порушення. Покупці можуть подати до суду на Газпром
Аура Сабадус, ICIS

"Я б сказала, що Росія хоче подивитись, чи буде потужна реакція Єврокомісії, чи подадуть на Росію до суду, бо зупинка поставок при наявному контракті – це порушення. Покупці можуть подати до суду на Газпром", - додає Сабадус в інтерв'ю Голосу Америки.

Шмітт погоджується – багато що залежатиме від реакції Євросоюзу. "Гадаю, Євросоюз має відреагувати потужно і швидко проти компаній, які порушують санкційну політику ЄС. В контрактах Газпрому з європейськими покупцями чітко йдеться, що розрахунки в рублях не проводяться і такі дії не лише можуть порушувати санкції, але і контракт з Газпромом".

Польща та Болгарія заявили про неприйнятність сплати в рублях за газ а також про те, що контракти з "Газпромом" не передбачають таку можливість, попри оголошений Путіним минулого місяця указ, що вимагає від "недружніх країн" платити за газ в рублях.

Чи можуть дії Росії викликати газову кризу в Європі?

На відміну від попередніх разів, цю газову війну Росія розпочала наприкінці опалювального сезону, коли потреба в енергоресурсах не така значна. ЄС виступив із запевненнями, що країни не залишаться сам на сам зі складнощами. Греція заявила, що допоможе Болгарії впоратись з газовою кризою. Байден сказав, що США ведуть перемовини з Японією, Катаром, Південною Кореєю, щоб не допустити газової кризи в Європі.

Все те, що робила Польща за останні 8-10 років справді окупилось, бо зупинка поставки газу не спричинила негайної кризи в країні
Бенджамін Шмітт

Також, відзначають оглядачі, Польща і Болгарія зробили багато для того, щоб не залежати від Росії в газовій сфері. Строк дії довгострокових контрактів з "Газпромом" в обох країнах закінчується наприкінці 2022 року і вони вже заявили, що не будуть його поновлювати.

"Все те, що робила Польща за останні 8-10 років справді окупилось, бо зупинка поставки газу не спричинила негайної кризи в країні, бо вони диверсифікували поставки у відповідності до стратегії ЄС, прийнятої в 2015 році", - говорить Шмітт.

"Польща планує відкрити новий трубопровід, який надаватиме 10 мільярдів кубометрів газу, рівно стільки, скільки вона отримує від Росії. Вона також має термінал зрідженого газу і планує його розширити, а до 2027 року – побудувати другий термінал… Щодо Болгарії, то вона отримує азербайджанський газ через Туреччину і може розширити поставки. Вона також може отримати зріджений газ з Греції", - вказує Сабадус.

Новий трубопровід між Грецією та Болгарією допоможе зменшити залежність регіону від російських енергоресурсів
Новий трубопровід між Грецією та Болгарією допоможе зменшити залежність регіону від російських енергоресурсів

На відміну від Польщі та Болгарії, Угорщина та Німеччина, в останні роки лише посилювали свою залежність від Росії, вказує Шмітт. Угорщина щойно підписала з Росією 15-річний контракт. Німеччина, хоча і робила кроки на підтримку "Північного потоку-2", за нового керівництва швидко рухається від Росії.

Все ж він переконаний - Європа може виграти в цьому протистоянні. "Гадаю, Європа в гарному становищі, але вона і не має альтернативи, - говорить Шмітт. - ЄС та країни Європи зобов’язаись значно зменшити залежність від російських вуглеводнів і вона позбувається імпорту якнайшвидше, щоб не надавати коштів Путіну для агресії проти України… однак, вона має рухатись із швидкістю воєнного часу, щоб побудувати інфраструктуру і розширити спроможності терміналів зрідженого газ. Щоб якнайшвидше доставити цей ресурс по ЄС до початку зимового сезону. Бо зима знову прийде і тому діяти треба вже зараз".

Шмітт також вказує на те, що потрібно зменшувати вплив Росії на європейські газосховища.

Дивіться також: Письменниця Тамара Горіха-Зерня: про те, як війна змінила життя і яких речей українцям доводиться вчитись заново. Відео

Всі новини дня

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати 

Золота прикраса з другого століття нашої ери, експонат виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря» в історичному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. (Фото AP/Пітер Деджонг)

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.

Що сталося?

Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.

Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.

Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.

"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.

Які аргументи представили сторони?

Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.

Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.

Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.

У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.

Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.

Якою є реакція Росії?

Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».

«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.

Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.

«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.

Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».

Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.

«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.

Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.

Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».

«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.

Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.

Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.

У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.

Більше

XS
SM
MD
LG