Спеціальні потреби

Актуально

Чим обернеться нова газова війна Кремля?  

Архів. Білоруський робітник, який чергує на газокомпресорній станції газопроводу «Ямал-Європа» поблизу Несвіжа, приблизно в 130 км (81 миля) на південний захід від столиці Білорусі Мінська, 29 грудня 2006 року. (AP Photo/Сергій Гриць)

В середу російська компанія "Газпром" припинила поставки газу польській PGNiG та болгарській Bulgargaz за "відмову сплачувати в рублях". В Євросоюзі назвали такі дії Росії "невиправданими та неприйнятними", а також - "ще однією спробою використати газ як інструмент шантажу". Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступила із потужною заявою, в якій засвідчила «єдність та солідарність з країнами-членами ЄС».

Президент США Джо Байден у своєму виступі в четвер також назвав дії Росії "шантажем", а у твіті в п’ятницю вказав, що погрозами Росія не доб’ється усунення санкцій. "Ми не дозволимо їм залякуванням чи шантажем вийти з санкцій, - йдеться у твіті. - Ми не дозволимо їм уникнути наслідків за агресію".

Такими кроками Путін прагне підтримати курс рубля і надіслати сигнал великим європейським споживачам російського газу – Німеччині та Австрії, вважає аналітик американського центру СЕРА та дослідник Гарвардського університету Бенджамін Шмітт.

Це сигнал країнам, які значно більше залежать від російського газу, ніж Польща та Болгарія... Насправді, це сигнал Німеччині та Австрії
говорить Бенджамін Шмітт з американського аналітичного центру СЕРА

"Гадаю, були навмисно обрані Польща та Болгарія, - говорить Шмітт в коментарі Голосу Америки, - це сигнал країнам, які значно більше залежать від російського газу, ніж Польща та Болгарія. Ідея в тому, щоб більше країн сплачували в рублях і таким чином підтримати курс рубля. Насправді, це сигнал Німеччині та Австрії, щоб подивитись, чи їхні компанії підуть на це. Сподіваюсь – ні".

Також, відзначає експерт, Кремль намагається залякати Європу і змусити її не підтримувати Україну. "Вони намагаються погрожувати європейським політикам наступними відключеннями енергоресурсів, щоб ті двічі подумали, чи підтримувати Україну. Звичайно, це не може статись. ЄС і міжнародна спільнота мають продовжувати надавати Україні військову, фінансову, економічну та гуманітарну підтримку у боротьбі за незалежність проти злочинів путінського режиму".

Фото: офіс "Газпрому" в Берліні
Фото: офіс "Газпрому" в Берліні

Чи судитимуть "Газпром" за зрив поставок?

Після відключення газу Польщі та Болгарії, Угорщина, а також компанії Німеччини, Італії та Австрії вказали на готовність сплачувати в рублях, попри озвучену позицію ЄС, що такі виплати порушать санкційний режим. Це, говорить британська експертка центру ICIS Аура Сабадус, надсилає негативний сигнал про відсутність європейської єдності. Однак, Сабадус радить почекати на правову оцінку від Євросоюзу. За реакцією європейських посадовців активно слідкує і Росія, говорить аналітик.

Зупинка поставок при наявному контракті – це порушення. Покупці можуть подати до суду на Газпром
Аура Сабадус, ICIS

"Я б сказала, що Росія хоче подивитись, чи буде потужна реакція Єврокомісії, чи подадуть на Росію до суду, бо зупинка поставок при наявному контракті – це порушення. Покупці можуть подати до суду на Газпром", - додає Сабадус в інтерв'ю Голосу Америки.

Шмітт погоджується – багато що залежатиме від реакції Євросоюзу. "Гадаю, Євросоюз має відреагувати потужно і швидко проти компаній, які порушують санкційну політику ЄС. В контрактах Газпрому з європейськими покупцями чітко йдеться, що розрахунки в рублях не проводяться і такі дії не лише можуть порушувати санкції, але і контракт з Газпромом".

Польща та Болгарія заявили про неприйнятність сплати в рублях за газ а також про те, що контракти з "Газпромом" не передбачають таку можливість, попри оголошений Путіним минулого місяця указ, що вимагає від "недружніх країн" платити за газ в рублях.

Чи можуть дії Росії викликати газову кризу в Європі?

На відміну від попередніх разів, цю газову війну Росія розпочала наприкінці опалювального сезону, коли потреба в енергоресурсах не така значна. ЄС виступив із запевненнями, що країни не залишаться сам на сам зі складнощами. Греція заявила, що допоможе Болгарії впоратись з газовою кризою. Байден сказав, що США ведуть перемовини з Японією, Катаром, Південною Кореєю, щоб не допустити газової кризи в Європі.

Все те, що робила Польща за останні 8-10 років справді окупилось, бо зупинка поставки газу не спричинила негайної кризи в країні
Бенджамін Шмітт

Також, відзначають оглядачі, Польща і Болгарія зробили багато для того, щоб не залежати від Росії в газовій сфері. Строк дії довгострокових контрактів з "Газпромом" в обох країнах закінчується наприкінці 2022 року і вони вже заявили, що не будуть його поновлювати.

"Все те, що робила Польща за останні 8-10 років справді окупилось, бо зупинка поставки газу не спричинила негайної кризи в країні, бо вони диверсифікували поставки у відповідності до стратегії ЄС, прийнятої в 2015 році", - говорить Шмітт.

"Польща планує відкрити новий трубопровід, який надаватиме 10 мільярдів кубометрів газу, рівно стільки, скільки вона отримує від Росії. Вона також має термінал зрідженого газу і планує його розширити, а до 2027 року – побудувати другий термінал… Щодо Болгарії, то вона отримує азербайджанський газ через Туреччину і може розширити поставки. Вона також може отримати зріджений газ з Греції", - вказує Сабадус.

Новий трубопровід між Грецією та Болгарією допоможе зменшити залежність регіону від російських енергоресурсів
Новий трубопровід між Грецією та Болгарією допоможе зменшити залежність регіону від російських енергоресурсів

На відміну від Польщі та Болгарії, Угорщина та Німеччина, в останні роки лише посилювали свою залежність від Росії, вказує Шмітт. Угорщина щойно підписала з Росією 15-річний контракт. Німеччина, хоча і робила кроки на підтримку "Північного потоку-2", за нового керівництва швидко рухається від Росії.

Все ж він переконаний - Європа може виграти в цьому протистоянні. "Гадаю, Європа в гарному становищі, але вона і не має альтернативи, - говорить Шмітт. - ЄС та країни Європи зобов’язаись значно зменшити залежність від російських вуглеводнів і вона позбувається імпорту якнайшвидше, щоб не надавати коштів Путіну для агресії проти України… однак, вона має рухатись із швидкістю воєнного часу, щоб побудувати інфраструктуру і розширити спроможності терміналів зрідженого газ. Щоб якнайшвидше доставити цей ресурс по ЄС до початку зимового сезону. Бо зима знову прийде і тому діяти треба вже зараз".

Шмітт також вказує на те, що потрібно зменшувати вплив Росії на європейські газосховища.

Дивіться також: Письменниця Тамара Горіха-Зерня: про те, як війна змінила життя і яких речей українцям доводиться вчитись заново. Відео

Всі новини дня

У Сенаті зареєстрували резолюцію, що закликає Білий дім відреагувати на використання голоду як зброї в час війни

Колосся пшениці на полі біля села Гребені на Київщині, Україна, 17 липня 2020 року. REUTERS/Валентин Огіренко

У Сенаті США законодавці від обох партій презентували резолюцію, яка засуджує використання голоду в якості зброї війни в Україні та інших країнах.

«Навмисне морити мирних жителів голодом як знаряддя ведення війни є військовим злочином. Крапка", - заявив один з ініціаторів документу, сенатор від Демократичної партії Роберт Менендес.

“В час коли Путін продовжує демонструвати світові свою розбещеність, відрізаючи українські порти та руйнуючи сільське господарство, намагаючись морити голодом тих українців, які пережили його невибіркові бомбардування, я пишаюся тим, що приєднаюся до своїх колег у внесенні цієї резолюції, щоб підтвердити наше зобов’язання підтримувати гуманітарні зусилля та реагувати на кризу, щоб протистояти проблемам у глобальному ланцюгу поставок і притягнути до відповідальності будь-якого деспота, який наполягає на використанні голоду як зброї війни”, - додав Менендес.

Резолюція, серед іншого, закликає уряд США

  • Визначити пріоритетом дипломатичні зусилля із виявлення та вирішення випадків, коли голод і навмисне позбавлення їжі використовуються як зброя в час війни;
  • Продовжувати зусилля щодо подолання серйозної продовольчої безпеки шляхом гуманітарного реагування, зокрема надавати потребуючим країнам продовольчу допомогу;
  • Зробити так, щоб використання голоду як зброї війни підпадало під дію інструментів, що передбачають відповідальність за скоєне осіб, урядів, правоохоронних органів, організацій, наприклад, Глобального Акту Магнітського.

"Голод не повинен ставати зброєю війни, - заявив сенатор Джон Тун від Республіканської партії. - Сполучені Штати та їхні партнери мають працювати разом, щоб відновити глобальну стабільність і притягнути окремих осіб та уряди до відповідальності за конфлікти, які призводять до глобального голоду і ставлять під загрозу продовольчу безпеку”.

Його колега від демократів сенатор Джефф Мерклі додав, що ця резолюція “закликає адміністрацію Байдена засудити використання голоду як зброї в таких країнах, як Україна та Ефіопія, і зосередити гуманітарні зусилля на подоланні продовольчої безпеки та голоду”.

“Ця двопартійна резолюція засуджує тих, хто жорстоко використовує голод як зброю війни проти мирного населення. (Резолюція - ред.) закликає Сполучені Штати притягнути їх до відповідальності за ці звірства. Вона також закликає нашу країну продовжувати рішучі дипломатичні та гуманітарні зусилля, щоб зміцнити глобальні поставки продовольства та забезпечити стійкість у постачанні у випадку майбутніх потрясінь», - заявив під час представлення документу сенатор-демократ Корі Букер.

Сенатор від Республіканської партії Джеймс Ріш додав: “Ця двопартійна резолюція … заохочує адміністрацію Президента визначити пріоритетність зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки”.

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності. Експерти миттєво відреагували  

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG