Спеціальні потреби

Актуально

Заяви Папи Франциска про Україну: що турбує папу, а що українців?

Фото: Папа Римський веде молитву на польщі Св. Петра, Ватикан, 12 червня 2022 року (AP Photo/Ендрю Медікіні)

Папа Римський Франциск звернувся до людей усього світу із закликом: "Не звикайте до війни!" "Давайте не звикати жити, немов війна - це віддалена річ", - вказав він під час загального звернення у середу.

Подібний заклик Папа Римський озвучив і у неділю, коли в Україні святкували П’ятдесятницю.

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав подякував Папі Франциску за це нагадування і додав, що «таке звикання веде до замовчування воєнних злочинів і вбиває. Як нам відомо, новини про війну з України сьогодні зникають із шпальт газет та з інших ЗМІ».

Однак інші заяви Папи Римського Франциска про Україну викликали суперечки в українських ЗМІ та серед оглядачів.

У коментарі, який Папа Франциск озвучив в травні, а італійська газета La Stampa опублікувала у вівторок, Папа заявив, що війна в Україні «можливо, була якимось чином спровокована або не попереджена».

«Небезпека полягає в тому, що ми бачимо лише цей жах, і ми не бачимо всієї драми, яка розгортається за цією війною, яку, можливо, якимось чином спровокували або їй не запобігли. І я помічаю інтерес до випробування та продажу зброї», – сказав він тоді.

«Поки ми бачимо лютість, жорстокість російських військ, ми не повинні забувати про проблеми, щоб спробувати їх вирішити», – додав Папа Франциск.

Він казав, що перед вторгненням Росії в Україну він зустрівся з «главою держави», який «дуже хвилювався через те, як рухається НАТО».

«Я запитав його чому, а він відповів: «Вони гавкають на ворота Росії. І вони не розуміють, що росіяни є імперцями і не дозволяють жодній іноземній силі наблизитися до них», – сказав Папа, додавши, що неназваний «глава держави» сказав йому, що «ситуація може призвести до війни».

На зустрічі у Ватикані Папа підтвердив право українців на самозахист – Маринович

Деякі українські ЗМІ критикують понтифіка за те, що він уже не вперше намагється покласти провину за агресію не лише на Росію, але і на НАТО, яке нібито могло спровокувало російський напад своїм розширенням на схід. Головна редакторка видання «Високий замок» Наталія Балюк пише, що у такий спосіб «Понтифік озвучує кремлівські наративи».

Інші наголошують на тому, що Папа Франциск все ж засудив Росію за «жорстокість» її військ у війні, хоча він і додав, що росіяни «воліють посилати вперед чеченців, сирійців, найманців».Коментатори, наголошують, що Папа здійснив численні кроки, спрямовані на підтримку України, він згадує про неї у своїх найголовніших пасторських посланнях.

Які слова Папи відображають його нинішню позицію?

Оглядачі зауважують, що наведена італійським виданням розмова Папи сталася ще 19 травня, коли він зустрічався з директорами єзуїтських культурних видань. 14 липня заяви Папи про Україну мали вже іншу тональність – у них Папа говорив про «втручання наддержави» та «порушення принципу самовизначення народів».

Папа сказав, що вторгнення в Україну є частиною «регіональних воєн, які роками забирали важкі жертви і руйнування», але нинішня ситуація є складнішою «через пряме втручання «наддержави», що спрямовано «на нав’язування власної волі в порушення принципу самовизначення народів». Про це Папа сказав у вівторок у рамках послання для Римської церкви до дня бідних. Він, за повідомленням Ватикану, вказав на надзвичайну бідність, яку приносить "безглузда війна" і на те, що насильство "завдає удару по беззахісних та вразливих".

Мирослав Маринович, відомий український громадський діяч, колишній дисидент, а нині проректор Українського католицького університету, який у складі невеликої української делегації брав участь у зустрічі з Папою Франциском 8 червня, наголосив, що у розмові у Ватикані Папа погодився, що Україна має право захистити себе.

«Папа підтвердив, що народ, як і окрема людина, має право на самозахист, інакше може уподібнитися самогубцеві», – розповів Маринович.

За словами Мариновича, ця зустріч, що тривала 1 годину і 45 хвилин, замість звичних 25 хвилин, була організована через те, що «в українському суспільстві деякі кроки Його Святості сприймаються неоднозначно» і для того, щоб українці могли безпосередньо самі донести своє бачення ситуації та попросити у Папи підтримки своєї боротьби.

Як каже Маринович, європейці, які намагаються «вивести росіян з-під відповідальності, звалюючи всю вину на Путіна», роблять «велику помилку».

«Так, вину за цю злочинну війну несе передусім російське керівництво. Але воєнні злочини в Україні чинять російські солдати, а російський народ, що в більшості своїй схвалює цю війну, несе свою відповідальність за неї. Тому любити росіян якраз і означає розкрити перед ними масштаби їхнього злочину, дати їм вжахнутися вчиненим і спрямувати їхні душі до щирого каяття перед Богом і людьми», – зауважив Маринович.

Папа налаштований зустрічатися з партіархом Кирилом і президентом Путіним

Папа Франциск також висловив сподівання, що зможе поговорити з главою Російської православної церкви, патріархом Кирилом, пізніше цього року, після того, як їхня зустріч яка мала відбутися у вівторок, була остаточно відкладена через війну в Україні.

«Я мав зустрітися з ним 14 червня в Єрусалимі, щоб поговорити про наші справи. Але через війну, за взаємною згодою, ми вирішили перенести зустріч на більш пізній термін, щоб наш діалог не був неправильно потрактовано», – сказав Папа Франциск.

Папа Римський, який нещодавно скасував поїздку до Африки через травму коліна, додав, що сподівається зустрітися з російським патріархом на міжконфесійній конференції в Казахстані у вересні.

Ні Франциск, ні Кирил не можуть припинити війну в Україні – оглядачі

Відомий російський релігійний оглядач, колишній редактор часопису «Журнал Московської патріархії» Сергій Чапнін зауважує, що зустріч з патріархом Кирилом – ініціатива папи Франциска, який сподівається, що таким чином зможе досягти миру в Україні.

«Після того, як зустріч скасували, тривали довгі переговори про те, чи не прийме Франциска Путін, якщо Франциск приїде до Москви, – написав московський оглядач у своєму пості у Facebook. – Днями стало ясно, що Путін не бачить жодного сенсу у цій зустрічі. Проте Франциск дуже хоче бути миротворцем».

Російський оглядач каже, що про те, що патріах Кирил «готовий до цієї зустрічі і хоче її, говорить важлива деталь: про майбутню зустріч оголосив сам Франциск».

Але, як каже Чапнін, «головна проблема в тому, що ні Франциск, ні Кирил не можуть запропонувати абсолютно нічого для припинення війни в Україні».

Відомий український теолог і церковний оглядач, колишній керівник відділу зовнішніх зв’язків УПЦ МП, а нині викладач численних західних університетів архимандрит Кирило (Говорун) у своєму нещодавньому інтерв’ю зауважив, що партріах Кирил є ідеологом «російського миру», який призвів до нападу Росії на Україну. І він не зможе відмовитися від цієї ідеології, бо це означало б нелояльність до президента Путіна. За словами архимандрита Кирила, очільники Російської православної церкви «спотворюють саму ідею церкви».

«Це свідомий гріх, на які пішли ієрархи, ті церковники, які благословляють російську зброю на вбивство і підтримують цю війну», – говорить церковний оглядач.

Минулого місяця Папа Римський Франциск заявив, що попросив про зустріч у Москві з президентом Путіним, щоб спробувати зупинити війну в Україні, але не отримав відповіді.

За повідомленнями ЗМІ, за перші місяці війни папа Франциск тричі звертався до президента Путіна, зокрема, з проханням організувати гуманітарний кордор для жителів Маріуполя. Як повідомила італійська газета Il Messaggero, Володимир Путін тричі відмовив йому.

У підготовці матеріалу були використані повідомлення CNN, НВ, «Обозреватель».

Всі новини дня

Австрія допоможе Україні у розмінуванні на понад 2 мільйони доларів. Загальні потреби України в очищенні від мін оцінюють у 40 мільярдів

Федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що жоден австрійський солдат не ступить на українську землю для розмінування, поки це зона бойових дій. На архівному фото: виступ у парламенті, 12 травня 2023 р. REUTERS/Leonhard Foeger

Австрія профінансує обладнання для розмінування українських земель вартістю 2 мільйони євро (близько 2,15 мільйона доларів США). Австрійські ЗМІ підкреслюють, що австрійські фахівці, у тому числі військові, до України не поїдуть, а гуманітарна підтримка, зокрема, щодо розмінування, не суперечить нейтральності позиції Австрії.

Відень у відповідній заяві зазначає, що замінування українських територій ускладнює використання сільськогосподарських угідь, цитує заяву CNN.

Австрійське видання Weekend.at свідчить, що потенційна участь Австрії у гуманітарній операції з розмінування в Україні “розділила внутрішню політику останніми днями” та викликала інтенсивні дискусії.

Утім, для розуміння ситуації, австрійський уряд оперує такими показниками: територія України, забруднена мінами, приблизно втричі перевищує розмір цілої Австрії.

Віце-канцлер Вернер Коглер заявив: “Бути нейтральним не означає, що ми сидимо, склавши руки, і дивимося в інший бік. Республіка Австрія зараз підтримує Україну двома мільйонами євро на розмінування”.

“Таким чином, ми допомагаємо українським дітям знову відвідувати дитсадки та школи. І зміцнюємо продовольчу безпеку, дозволяючи фермерам знову обробляти свої поля”, - цитує віце-канцлера країни Weekend.

Водночас федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив: “Факт залишається фактом: жоден австрійський солдат не ступить на українську землю для розмінування, поки це зона бойових дій. Ми допомагаємо з фінансовою підтримкою для розмінування”.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Україна є найбільш замінованою країною у світі, а для щоб розмінувати українські землі, постраждалі від війни Росії, потрібно 40 мільярдів доларів.

“Є замінованих 174 тисяч квадратних кілометрів. Це як декілька Австрій”, – заявляла в інтерв’ю Голосу Америки віце-премʼєрка України Ірина Верещук.

Обладнання для розмінування Україні також обіцяє надати Південна Корея.

Дивіться також:

Андрій Єрмак: Постачання Україні західних літаків – це «вирішене питання». Ексклюзивне інтерв'ю

«Сьогодні це вже не дискусія, це вирішене питання», – сказав Андрій Єрмак у розмові з Голосом Америки.

Постачання Україні західних літаків – це «вирішене питання», сказав в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки голова офісу президента України Андрій Єрмак. Він наголосив, що на зустрічі країн Групи семи у Хіросімі, президент США Джо Байден заявив, що США приєднуються до «коаліції літаків».

«Сьогодні це вже не дискусія, це вирішене питання», – сказав Андрій Єрмак у розмові з кореспондентом Російської служби Голосу Америки Михайлом Комадовським.

«Я тільки можу підтвердити слова нашого президента, який, по-перше, подякував, бо це була офіційна заява президента Сполучених Штатів про те, що США приєднуються до коаліції літаків. До того ж, ми чули заяви партнерів, таких як Нідерланди, Данія, Франція, Польща, які заявили про свою готовність негайно розпочати тренування наших пілотів», – сказав Єрмак у розмові по відео-зв’язку з Києва. Він додав, що це перший «дуже важливий крок», який «відкриває можливість для подальшого постачання літаків до України».

Говорячи про терміни, він сказав, що Україна зацікавлена, «щоб це сталося якнайшвидше».

«Ми вважаємо і бачимо, що це навчання розпочнеться дуже скоро. Я сказав би, що йдеться про дні. І ми сподіваємося, що постачання літаків країнами, які вже заявили про свою готовність, теж почнуться дуже скоро. Дуже віримо, що це будуть місяці, а не дуже тривалий термін», – сказав Єрмак.

«Літаки для України – це, безумовно, захист нашого неба, це дотримання такої необхідної переваги українців у небі, це, може, єдине місце, де ми ще не такі сильні, але це дуже важливо для нас», – додав голова офісу президента України.

Як повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден сказав президенту Зеленському на зучтрічі G7 у Хіросімі, що «США разом зі своїми партнерами почнуть тренувати українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, включаючи F-16, щоб підсилити українську авіацію».

Байден також заявив, що президент Зеленський запевнив його, що Україна не використовуватиме західні винищувачі для ударів по території Росії.

Дивіться також:

Коли розпочнеться тренування на сучасних винищувачах? ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Данія оголосила інвестиційний фонд для підприємців і аграріїв України на понад 133 мільйони доларів

Колишній міністр оборони Данії, а нині міністр промисловості, бізнесу та фінансів Мортен Бьодсков. AP Photo/Cliff Owen

1 мільярд данських крон (близько 133 млн. доларів США) – спеціальну програму на таку суму запустив Інвестиційний фонд Данії для України. Про це було оголошено під час Українського інвестиційного форуму у Копенгагені 26 травня.

Колишній міністр оборони Данії, а нині міністр промисловості, бізнесу та фінансів Мортен Бьодсков протвітив, що зацікавлення програмою виявили понад 150 компаній.

“Перші великі проекти вже в розробці”, – інформує міністр.

Інвестиційний фонд має на меті допомогти українським підприємцям і аграрній галузі, - інформує Еuromaidan Press.

За попередніми повідомленнями міністра Бьодскова, серед проектів, які Данія підтримає в Україні, є критична інфраструктура, школи, лікарні та бізнес-співпраця.

Міністерка економіки України Юлія Свириденко нагадує, що Данія є одним із лідерів щодо фінансової допомоги Україні.

З початку повномасштабного вторгнення загальна військова підтримка Данії склала 1,4 млрд доларів США, а загальна гуманітарна допомога, в тому числі макрофінансова – 212 млн. доларів США.

“Спеціальний інвестиційний фонд, створений для України, буде фінансувати проекти із залученням найкращих данських технологій та інноваційних рішень, і буде доступний як для державного, так і для приватного секторів”, - цитує Юлію Свириденко прес-служба Мінекономіки України.

Йдеться про проекти у таких галузях, як відновлювальна енергетика, будівельні матеріали, технології відновлення комунального господарства, а також оборонні технології та технології подвійного призначення.

За інформацією Мінекономіки, уже затверджено фінансування для постраждалих компаній – “Нібулону” нададуть кредит на 25 млн євро, ще 15 мільйонів євро – компанії “Агрофьюжн”. Також кредити нададуть агрокомпаніям, розташованим біля лінії фронту в Миколаєві.

Раніше Данія заявляла про готовність прийняти у себе так званий "саміт миру", можливо у липні цього року. Голос Америки повідомляв про вимоги української сторони щодо такої зустрічі.

Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен заявив у понеділок, згідно з повідомленнями ЗМІ, що Данія готова прийняти мирні переговори між Україною та Росією наступного липня.

"Якщо Україна визнає, що настав час провести таку зустріч, це було б фантастично", — цитувала міністра закордонних справ Данії Ларса Расмуссена агенція Reuters.

Міністр також додав, що така зустріч потребувала б "не лише союзників України".

"Необхідно зацікавити та залучити такі країни, як Індія, Бразилія та Китай", — сказав він. Але він також додав: "Мені важко уявити участь Росії".

Ларс Расмуссен заявляв, що вітає рішення Вашингтона підтримати спільні програми союзників із підготовки українських пілотів на винищувачах F-16.

"Стратегічне значення неможливо переоцінити", - написав Расмуссен про таке рішення у Твіттері і додав хештег "Слава Україні".

Росіяни «параноїдально доносять один на одного», а Путін відроджує «сталінський антиамериканізм» - ЗМІ про атмосферу в Росії

Діти у Москві під час церемонії святкування вступу до піонерської організації. У Росії відродили дитячу комуністичну організацію та святкують 101-у річницю "Всесоюзної піонерської організації". Москва, Росія, 21 травня 2023 року. Sofia Sandurskaya, Moscow News Agency photo via AP

Західні ЗМІ інформують свої читачів про відродження радянських традицій та відтворення атмосфери страху, притаманної Раяднському Союзу.

Як пише московська кореспндентка газети Washington Post, російські парафіяни засудили священників своєї церкви, які виступали за мир замість того, щоб проповідувати перемогу у війні на Україні. Вчителі втратили роботу після того, як діти почали говорити, що вони проти війни, батьки доносять на дітей, діти на батьків – між росіянами панує «ворожа і параноїдальна атмосфера», а громадяни країни воюють не лише з Україною, а і між собою.

З критиками війни розправляється не лише диктаторський режим президента Путіна, а звичайні люди доносять одне на одного у стилі “найтемніших років сталінських репресій”, описує атмосферу в Росії керівниця московського бюро газети Робін Діксон.

За словами Діксон, росіяни пишуть тисячі доносів одне на одного, після яких влада порушує кримінальні звинувачення, суди виносять вироки, а люди живуть у страху переслідувань та звільнення з роботи.

Епідемія підслуховувачів і стук у двері від ФСБ

Випадкові сусіди підслуховують приватні розмови в ресторанах і вагонах потягів, а потім викликають поліцію, щоб вони арештували "зрадників" і "ворогів", свідчить журналістка. Пости в соцмережах і навіть повідомлення у приватних чатах призводять до "стуку в двері агентів ФСБ".

Раніше також видання Німецька хвиля писало про “вибух епідемії доносів” у Росії з початком війни Кремля проти України. За інформацією видання, люди в Росії найчастіше звертаються до поліції і Роскомнагляду (федерального органу нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій та ЗМІ, – ред.) з повідомленнями про факти “дискредитації армії РФ” або про “поширення проукраїнської пропаганди”.

Журналістка Washington Post нагадує, що доноси в Росії заохочуються державою, а новини про арешти та судові переслідування активно поширюються пропагандистами на федеральних телевізійних каналах і в соцмережах – у відповідь на заклик президента Путіна “очистити націю від зрадників”.

Ця хвиля доносів — це одна з ознак тоталітаризму.
Андрій Колесніков

“Ця хвиля доносів — це одна з ознак тоталітаризму, коли люди розуміють, що добре — з точки зору президента — і що погано”, — цитує Washington Post Андрія Колесникова, московського політичного аналітика із Фонду Карнегі.

Сам Колесников цього тижня опублікував розвідку у виданні Foreign Affairs під назвою “Змова проти Росії”, де стверджує, що “Путін відродив сталінський антиамериканізм, щоб виправдати невдалу війну”.

Пояснення програшів Путіна - за методиками Сталіна

Кремль, пише Колесніков, змінив ідеологію, “оскільки “спеціальна військова операція” Москви в Україні перетворюється на тривалу і важку війну. Так, згідно з новою концепцією, “справжня боротьба Росії ведеться проти могутніх Сполучених Штатів, які хочуть її знищити, тоді як Україна, як і Європейський Союз і НАТО, є лише слухняними сателітами США”.

Це може бути “зручним поясненням” для Кремля того, чому війна триває так довго і чому Путін “виявився не таким вже й великим військовим стратегом”. Це також допомагає пояснити пересічним росіянам, чому взагалі почалася війна - пише Foreign Affairs.

“Кремль налаштований на повну серйозність. Зациклюючись на Сполучених Штатах, Путін використовує пізні сталінські доктрини, які становили ідеологічну основу холодної війни: США правлять світом і завжди хотіли послабити, якщо не знищити нас. [...] Як знав Сталін і виявив Путін, ставлення [росіян до США] можна змінити за допомогою ефективної пропаганди”, - пише Колесников.

Антиамериканізм як основа пропаганди війни

Він також нагадує, що в останні роки правління Сталіна антиамериканізм став наріжним каменем радянської пропаганди. За радянського лексикону Путін запозичив і зневажливе слово “англосакси”, яке з його ініціативи у 2022 році стало часто вживанням у кремлівських дискусіях і навіть увійшло у словниковий запас пересічних росіян.

У лютому 2022 року 31 % росіян позитивно ставилися до США. Через рік, за даними недержавного Левада-центру, тільки 14% респондентів ставилися до США позитивно, а 73% — негативно. Лише 18 % опитаних росіян мали позитивну думку про країни ЄС у лютому 2023 року, у порівнянні з 69 %, які не мали позитивної думки.

“У поєднанні з теоріями змови та зростаючою ізоляцією самого Путіна російська прихильність до Америки стала потужним рецептом мілітаризму”, - пише Foreign Affairs.

"Для Путіна все вбачається через призму США і Заходу", - написав Андрій Колесников у Твіттері.

Київ просить Берлін про ракети Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів

На цьому фото, наданому Міністерством оборони Південної Кореї, винищувач F-15K летить з крилатою ракетою повітряного базування Taurus під час навчань біля західного узбережжя країни. Південна Корея, 13 вересня 2017 року. (Міноборони Південної Кореї через AP).

Україна звернулася до Берліна з проханням надати їй ракети «повітря-земля» Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів, повідомляють західні інформаційні агентства.

Про те, що з України надійшов запит на ракети довгого радіусу дії, у суботу повідомили агентства AFP та Reuters з посиланням на речницю міністерства оборони Німеччини.

"Останніми днями ми отримали запит від української сторони", - сказала неназвана речниця міністерства, яка також не надала інших деталей і не відповіла, чи Берлін готовий задовольнити прохання Києва щодо крилатих ракет повітряного базування.

На початку травня Британія оголосила, що надіслала в Україну крилаті ракети Storm Shadow із радіусом дії понад 250 км, що стало першою оголошеною партію цього типу зброї, про яку Київ довго просив своїх союзників.

Проте ракети спільного німецько-шведського підприємства Taurus Systems з дальністю понад 500 кілометрів дозволили б Україні подвоїти відстань, на якій би Київ міг вражати противника і завдавати значних ударів по території окупованого Криму, чи усередині Росії.

Сполучені Штати та інші західні країни, які постачають зброю Україні, досі обережно ставилися до надання Києву зброї, яка могла б вражати цілі в Росії, через побоювання ескалації конфлікту.

Як повідомляв Голос Америки, на саміті Групи семи у Хіросімі президент США Джо Байден заявив, що взяв обіцянку з президента України Володимира Зеленського, що Київ не використовуватиме західні винищувачі, які планується надати Україні, для ударів по території Росії.

Німеччина, яка раніше вагалася щодо постачання зброї, стала протягом останнього часу другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні.

Два тижні тому Берлін оголосив про найбільшу досі партію зброї, яку зібрав для України, на суму понад 3 мільярди доларів. Вона включала 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників.

Першою про можливість постачання ракет дальнього радіусу дії повідомила німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung. А на початку тижня німецьке видання RND опублікувало інтерв’ю з депутатом опозиційного Християнсько-демократичного союзу Німеччини та полковником у відставці Родеріхом Кізеветтером, який закликав Бундесвер передати Україні німецькі крилаті ракети великої дальності Taurus.

Він сказав, що Німеччина має невелику кількість цих високоточних керованих ракет, які можуть принести величезну якісну додану вартість Україні та дозволять завдавати ударів по російській військовій інфраструктурі далеко за лінією фронту.

«10 років тому близько 600 таких крилатих ракет було придбано для Бундесверу, але тільки близько 150 з них зараз є придатні до використання», — сказав він RND.

Західні партнери України досі він були обережним у питанні надання Києву винищувачів і ракет класу «повітря-земля», але дедалі більше політиків, серед них – впливових опозиціонерів, зокрема, у США та Німеччині, виступають за те, щоб надати Україні «всю необхідну зброю» для швидкої перемоги.

Більше

XS
SM
MD
LG